Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Vikings (2013 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
"Vikings" ii un serial realizat de History Channel care-l are in prim plan pe Ragnar Lothbrok iar actiunea se petrece prin anu' 800 si ceva.
Fecioru' asta a existat intr-adevar, originar din (nu prea) insorita Scandinavie si era de profesie "viking raider". Altfel spus, cum taranii au sezoane de arat/semanat/cules, astia au sezoane de kilarit si furat. Daca taranu' se trezeste dimineata si se gandeste "mno, trebuie sa-mi culeg recolta" asta se trezeste dimineata si se gandeste "mno, trebuie sa ma duc sa-l kilaresc pe taran si sa-i fur recolta".
Exceptand aceste mici amanunte, respectivu' ii chiar baiat fain, cunoscut intr-o vreme drept "the scourge of France and England", in traducere libera "năcazu' Frantei si Angliei". Serialu' urmareste cumva ascensiunea lui si, daca vreti, problemele cu care se confrunta un personaj de genu' asta, deoarece nici macar viata de viking raider nu-i usoara.
Serialu' se vede ca-i facut de History Channel, apar tot felu' de informatii interesante legate de "legislatia" vikingilor, de modul in care se orientau pe mare, organizare si ierarhie, zei, etc, acestea fiind excelent integrate in poveste, astfel incat cel care se uita numa' pentru fazele cu batai sa nu aiba un soc ce i-ar scurtcircuita neuronii.
Serialu' ii simpatic, recomand.

http://www.imdb.com/title/tt2306299/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XQFQN3-Pm8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
ma mir de nimeni nu se uita la acest serial,e chiar foarte bine conturata actiunea,si personajele sunt puse bine la locul lor,chiar recomand cu placere acest serial.
Si nu in ultimul rand un aspect de nota 10 sunt peisajele folosite in serial...

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ba chiar ma uit! Si chiar mi se pare foarte bun.
Este filmat in Irlanda , nu in Scandinavia desi peisajele alea cu fiorduri se regasesc si in British Columbia ,personal nu cred ca toate exterioarele sunt filmate in Irlanda.

#4
razesu

razesu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.04.2011
foarte interesant si pasionant pentru cei pasionati de seriale pe teme istorice, desi de cele mai multe ori acest gen de filme nu respecta realitatile istorice si incearca sa romanteze anumite teme......

#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 razesu, on 10 aprilie 2013 - 20:19, said:

de cele mai multe ori acest gen de filme nu respecta realitatile istorice si incearca sa romanteze anumite teme......
Există un motiv pentru care se numesc filme și nu documentare, nu? Posted Image
Mi-a plăcut descrierea lui Edy. Îl voi încerca și eu curând.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Piesa de la inceput, Fever Ray "If I Had a Heart". Potrivita, zic io:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EBAzlNJonO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Initial "Vikings" trebuia sa aiba un singur sezon da' se pare ca s-au razgandit cand au vazut ce succes a avut. Mai scot inca un sezon de 10 episoade: http://www.huffingto..._n_3022686.html

#7
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Bun serial, excelent realizat... doar mici derapaje gratuite (de ex nimeni nu-si inchipuie vreun viking spaland rufe alaturi de nevasta-sa) care nu afecteaza insa desfasurarea actiunii.

#8
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Mie mi se pare o porcarie de serial, multe momente moarte, serialul are foarte putin sau deloc suspans, actiunea filmului care nu duce nicaieri, am vazut 9 episoade din care nu vezi ceva concret. Cu siguranta n-o sa-mi pierd vremea cu sezonul 2.

Edited by jijinho, 10 May 2013 - 06:16.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 jijinho, on 10 mai 2013 - 06:15, said:

Mie mi se pare o porcarie de serial, multe momente moarte, serialul are foarte putin sau deloc suspans, actiunea filmului care nu duce nicaieri, am vazut 9 episoade din care nu vezi ceva concret. Cu siguranta n-o sa-mi pierd vremea cu sezonul 2.

Faptu' ca ala o navigat relativ pe neveu si i-o calcat pe cap pe englezi cu o mana de oameni nu duce nicaieri? Nu-i bai, la ce sezon a ajuns "Neveste disperate"?

#10
helioglobalus

helioglobalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.01.2013
nu e Spartacus, dar e bunicel. deocamdată se ţine de adevărul istoric. în final Ragnar devine rege, iar Rollo ducele Normandiei.de urmărit!

#11
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Ultimele 2 episoade m-au cam plictisit puţin. Dar e bunicel în ansamblu...

#12
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Mi-a placut SEZONUL 1 al serialului Vikings si in special interpretarea rolului Ragnar Lothbrok, de catre australianul Travis Fimmel.

Edited by raul_6776, 19 May 2013 - 17:15.


#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Slab rau serialul... prost ecranizat, buget extrem de mic.

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 ripper, on 26 mai 2013 - 10:54, said:

Slab rau serialul... prost ecranizat, buget extrem de mic.

Probabil de aia pe imdb are nota 8.7

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Un om care a vazut peste 50 de seriale, poate avea o parere obiectiva. Nu ma intereseaza notele de pe imdb, nu spun absolut nimic!

#16
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Personal nu dau doi bani pe parerile altora, cu atat mai putin pe nota de pe IMDB.
Fiecare apreciaza diferit si subiectiv un film sau un serial, nu exista unanimitate (nici n-ar trebui), asa ca discutiile astea nu-si au rostul aici.
Asteptam sezonul doi - cei care urmarim serialul, iar ceilalti sunt liberi sa caute altceva, exista destule alternative in zilele noastre.

Edited by Mocebon, 26 May 2013 - 22:01.


#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 ripper, on 26 mai 2013 - 20:22, said:

Un om care a vazut peste 50 de seriale, poate avea o parere obiectiva. Nu ma intereseaza notele de pe imdb, nu spun absolut nimic!

Notele de pe imdb le folosesc ca reper asa, mai pe larg, pe ideea ce-i sub 5 nu merita, intre 5-8 ok.
Mie mi-o placut ca-i oarecum inedit si combina multe elemente de documentar. Imi plac culorile sumbre si vremea aia umeda si friguroasa ce predomina. Nu are atata cafteala la cat ma asteptam initial, da' nu ma deranjeaza faptu' ca nu se pune accent pe ea.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Personal mie mi-a placut sezonul 1 ,cu unele minusuri:
-Datorita faptului ca a fost filmat in intregime in Irlanda cadrul natural nu prea se potriveste cu pesajele scandinave. Spre exemplu malurile fiordurilor in locatile din Norvegia/Suedia sunt in majoritate acoperite cu conifere nu ca in serial.
-Ultimile episoade , au fost pe un trend descendent ,asa mai mult de umplutura.
In alta ordine de idei ,asta e o parere pur subiectiva. Poti sa vezi si 1000 de seriale parerea presonala e tot subiectiva ca de aia suntem fiinte umane si nu nus' ce fel de aparate. Iar bugetul nu spune mai nimic despre valoarea unui film/ serial. De ce un indie ca Frozen River sau Winter's Bone ar fi mai slab decat Les Mis  sau Lincon ,de exemplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate