Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Descarcare electrostatica?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Ion_de_la_Raion, on 05 aprilie 2013 - 11:07, said:

Am inteles ca MOS-urile de ceva ani sint protejate la descarcari electrostatice. Nu mai erau ca celebri tranzistori de pe vremuri.
La ce dimensiuni au ajuns acum ca miniaturizare cu toat protectia, sunt si mai sensibile. Au nevoie de un curent si mai redus ca sa se defecteze.

Referitor la aspirare - eu numai aspirator folosesc. Insa daca nu stii sa dai cu el si dai ca si pe covor, sau nu scoti calculatorul din priza, e partea a doua.

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Am prajit si io niste RAM. Componentele CMOS sunt foarte sensibile la descarcari electrostatice. In general electronistii care lucreaza cu asa ceva au niste bratari de protectie:

[ http://i946.photobucket.com/albums/ad302/djniel2k/cellphone%20repair%20tutorials/Antistaticwriststrap.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Eu stricat pe vremuri o placa de baza; desi cunosteam problema m-a pus naiba sa desfac un pc pe covor. Zilele astea o sa construiesc un pc si din precautie o sa scot covorul si o sa ma incalt. Si tot nu stiu cum sa ma impamantez carcasa e vopsita... O sa iau o alta mai veche nevopsita si o sa o ating din cand in cand.

#40
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Zilele astea o sa construiesc un pc si din precautie o sa scot covorul si o sa ma incalt. Si tot nu stiu cum sa ma impamantez carcasa e vopsita... O sa iau o alta mai veche nevopsita si o sa o ating din cand in cand. "

Eu cred că îţi faci probleme inutil, dacă nu cumva eşti o maşină Van de Graaff vie.
E suficient să atingi şuruburile metalice care fixează capacele sau sursa la carcasă, să eviţi îmbrăcămintea de poliester şi să nu te deplasezi de colo-colo cu încălţăminte cu talpă din plastic pe mochetă.

#41
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Merci pentru sfat, aveam si hainele in vedere oricum. O sa caut ceva de fibre naturale ca in general stau imbracat in plastic la exterior.

#42
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Eu nu am "prajit" nimic, si nu ma leg cu șufa de calorifer Posted Image

Edited by xxvirusxx, 31 January 2014 - 23:10.


#43
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

 xxvirusxx, on 31 ianuarie 2014 - 23:10, said:

Eu nu am "prajit" nimic, si nu ma leg cu șufa de calorifer Posted Image
Pe vremuri cand aveam examene puneam 2-3 ceasuri sa sune dar de fiecare data ma trezeam fara ajutorul lor!

Edited by malwarebytes, 31 January 2014 - 23:21.


#44
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
In general, cand iti bagi nasul in pc n-ai cum sa nu-i atingi carcasa (il muti, il desfaci, te tii de ea). Eu am patit-o cu o antichitate pe care o tineam fara carcasa. M-am apropiat de ea, m-am descarcat, a murit.

#45
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 Gady_paul, on 31 ianuarie 2014 - 23:35, said:

In general, cand iti bagi nasul in pc n-ai cum sa nu-i atingi carcasa
Doar daca porti manusi de chirurgie Posted Image

#46
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Eu, în trecut am stricat un PC, mai exact placa de bază, în urma unei descărcări electrostatice. De atunci am grijă de fiecare dată să nu mai desfac ceva cu picioarele pe covor și fără să pun mana pe piesele metalice de la calorifere. Mi-am adus aminte astăzi când m-am dezbrăcat de un flece din asta de plastic și când să apas pe butoanele de metal ale unei boxe WiFi Audio Pro am simțit ciupitura descărcarii electrostatice după care boxa s-a deconectat de la net și i s-au stins ledurile indicatoare de volum. Din fericire după o deconectare de la priză câteva secunde totul a revenit la normal. Sunt surprins că nu este suficient de bine protejată împotriva descărcărilor electrostatice.

Edited by echoshoworacle, 23 February 2024 - 14:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate