Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#5203
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe siteul Postei Romane, vezi cand a fost preluat de BSI, nu cand a ajuns la Otopeni. Din discutii, am inteles ca sunt inca colete ajunse la Otopeni, dar BSI inca nu le-a prelucrat, de anul trecut.

#5204
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
BSI ca BSI, dar uite cât dureazã procesarea la poșta românã. Coletul e in Brașov din data de 10.Attached File  Screenshot_20170418-215234.png   98.35K   52 downloads

#5205
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

 rovi, on 18 aprilie 2017 - 20:55, said:

BSI ca BSI, dar uite cât durează procesarea la poșta română. Coletul e in Brașov din data de 10. Screenshot_20170418-215234.png

Pai cu sarbatorile astea se incetineste treaba.

#5206
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Se încetinește cu 2-3 zile, nu zic nimic. Dar zace coletul 2 sãptãmâni la poștã, asta nu mi se mai pare ok. Nu cã ar fi ceva important și nu pot trãi fãrã, da' na, așa merge treaba la noi :)

#5207
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Am remarcat un tipar, ar fi util daca si altii si-ar relata experienta: coletele untracked vin acasa/la posta de cartier, cele cu tracking nr. vin la posta vamala.

#5208
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Asta am observat și eu. Exact la fel e și la mine.

#5209
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017

 vimann, on 18 aprilie 2017 - 21:11, said:

Am remarcat un tipar, ar fi util daca si altii si-ar relata experienta: coletele untracked vin acasa/la posta de cartier, cele cu tracking nr. vin la posta vamala.

Nu stiu daca e asa, eu primesc colete din Ucraina si din Rusia si toate vin cu tracking. Unele vin direct la usa, altele le ridic de la oficiul postal iar altele Posted Image  de la Oficiul Postal 6 (Vama).

Edited by Nemo2017, 18 April 2017 - 21:22.


#5210
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

 vimann, on 18 aprilie 2017 - 21:11, said:

Am remarcat un tipar, ar fi util daca si altii si-ar relata experienta: coletele untracked vin acasa/la posta de cartier, cele cu tracking nr. vin la posta vamala.
La mine e cam 50-50, unele untracked ajung in vama, altele la posta normala. Au cam aceeasi valoare trecuta(1-3$) si dimensiune. Momentan nu mi-au venit cele cu tracking dar cu siguranta ajung la vama.

#5211
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

 vimann, on 18 aprilie 2017 - 21:11, said:

Am remarcat un tipar, ar fi util daca si altii si-ar relata experienta: coletele untracked vin acasa/la posta de cartier, cele cu tracking nr. vin la posta vamala.

Corect! Untracked si sub 10€

#5212
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
Inca 2 produse detectate RF-Cifre-CN (China Post), Shipped ambele pe 4.04, de pe 18 Sosit in Romania, si astazi deja in prelucrare, inainte dura o luna pana intrau in prelucrare, ma asteptam de pe 1-4 Mai, dar se pare ca au venit cu forte noi dupa Paste, iar durata intre Primit de la Expeditor si intrarea in Prelucrare mai dura minim o zi doua, acum a durat doar 8h.

Mi-as dorii sa le transmit, trageti fratilor tare luna asta si Mai, ca dupaia e lejer, pana in Noiembrie :)

Edited by Proful, 19 April 2017 - 01:10.


#5213
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Oficial de azi am incheiat anul 2016 la partea de colete... am primit coletul trimis din 2016-10-17 de vanzator (Delivering Time: 184days).
Atunci am zis ca ajunge pana in decembrie(sunt niste globuri) si reusesc sa ma bucur de comanda. Nu am avut noroc... La inceput de aprilie am zis ca daca tot au dat drumul la colete atunci macar reusesc sa impodobesc mielul, daca nu am reusit sa fac asta cu bradul, dar tot nu am avut noroc. Pana la urma au ajuns... si culmea: NICI UN GLOB nu e spart, plus nici nu a fost impachetat asa bine, doar au bagat globurile intr-un plic simplu de plastic, fara nici o extra protectie.
Coletul a ajuns la posta normala si nu e chiar asa mic(26cm x 19cm x 10cm - putin mai mare decat 2 cutii de telefoane puse una langa alta). Nu stiu daca a ajuns la posta vamala pentru ca e din categoria colete intarziate sau pentru ca au consifderat ca nu trebuie vamuit... valoarea trecuta pe colet e de 5$, atat e si valoarea reala. Oricum.... multumesc, BSI Posted Image

#5214
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Nu bate nimic din ce presupunem noi
Am ridicat acum de la Sibiu-posta vamala un stop de bicicleta de 0,88 USDPosted Image

#5215
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009
Tare ma tem ca odata cu decongestionarea pachetelor intarziate sa se revina la vechea metoda a eliberarii prin posta vamala.

#5216
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
Ceva totusi s-a schimbat in ultima vreme cu pachetele din china. Daca anul trecut valoare de pe pachet era mult subdimensionata de la inceputul anului toate coletele pe care le-am primit au valoarea aproximativ corecta. Am citit si urmatorul articol www.theguardian.com/world/2017/mar/08/uk-faces-2bn-fine-over-chinese-imports-scam-say-eu-anti-fraud-investigators si cred ca e o posibila cauza.  Cand o sa se treaca valoarea corecta pe pachetele din china probabil ca vom primi si coletele  acasa (marea majoritate cel putin).

Edited by chomulake, 19 April 2017 - 14:12.


#5217
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Oricum, slabe sanse sa iti trimita un chinez marfa cu o valoare de peste 10 euro si sa nu iti dea tracking normal, nu risca sa piarda marfa doar din cauza unui tip de TN. Deci ar putea ca cele fara TN sa ajunga automat la posta normala, nu ar pierde vama ceva din asta.

#5218
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 danidnc, on 19 aprilie 2017 - 13:35, said:

Nu bate nimic din ce presupunem noi
Am ridicat acum de la Sibiu-posta vamala un stop de bicicleta de 0,88 USDPosted Image
Ai avut print screen dupa comanda si extras de cont?

#5219
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005

 I2O, on 19 aprilie 2017 - 14:52, said:

Ai avut print screen dupa comanda si extras de cont?

nu..... :) era culmea sa ceara asa ceva, era la mintea cocosului ca nu era ceva valoros
Scandalos e ca a ajuns la posta vamala coletul

#5220
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 danidnc, on 19 aprilie 2017 - 16:19, said:

nu..... Posted Image era culmea sa ceara asa ceva, era la mintea cocosului ca nu era ceva valoros
Scandalos e ca a ajuns la posta vamala coletul
Pai scarba aia de la ghiseu cand a deschis posta a spus ca nu mai da nimic vamesu fara print screen si extras de cont
Eu nevand la mine nimic ca nu stiam am si plecat de nervi si am pierdut si pachetu....fi atent aici de nu o iau de beregata pe ordinara aia marti cand ma duc cu avizul primit astazi.
Si imi scot si un teanc de extrasuri numai asa sa imi bat joc de ei sa caute bulangiu ala de vames printre ele pana ii vine acru
De nu le fac io acolo show de show si de fiecare data ma duc cu teancu de extrasuri de cand am cumparat prima data de la chinezi,o sa fie un dosar de foi sa vedem ce vor zice

Edited by I2O, 19 April 2017 - 16:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate