Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre BackTrack 5

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Hallo! Am tot auzit de programul asta  (sau ce o fi)   BackTrack 5 , am vizionat pe youtube cateva tutoriale, hacking etc.   Intrebarea mea este: ce este de fapt acest program. Este o aplicatie , un sistem de operare si care sunt cerintele minime pentru functionarea lui pe un PC ? Daca stie cineva concret, ar fi bine sa dea mai multe detalii despre acest program ! Poate sa fie util si pentru altii !  Multumesc!

#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Backtrack e EOL (in traducere mort).

#3
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Si nu au aparut alternative la el?

#4
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostHurrleyProg, on 02 aprilie 2013 - 20:27, said:

Hallo! Am tot auzit de programul asta  (sau ce o fi)   BackTrack 5 , am vizionat pe youtube cateva tutoriale, hacking etc.   Intrebarea mea este: ce este de fapt acest program. Este o aplicatie , un sistem de operare si care sunt cerintele minime pentru functionarea lui pe un PC ? Daca stie cineva concret, ar fi bine sa dea mai multe detalii despre acest program ! Poate sa fie util si pentru altii !  Multumesc!

http://www.backtrack-linux.org/

Ce ti se pare ca e ? :D

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postdimydesky, on 02 aprilie 2013 - 20:35, said:

Si nu au aparut alternative la el?
http://www.kali.org/blog/

#6
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View PostHurrleyProg, on 02 aprilie 2013 - 20:27, said:

Hallo! Am tot auzit de programul asta  (sau ce o fi)   BackTrack 5 , am vizionat pe youtube cateva tutoriale, hacking etc.   Intrebarea mea este: ce este de fapt acest program. Este o aplicatie , un sistem de operare si care sunt cerintele minime pentru functionarea lui pe un PC ? Daca stie cineva concret, ar fi bine sa dea mai multe detalii despre acest program ! Poate sa fie util si pentru altii !  Multumesc!

BackTrack 5->KaliLinux (mai nou) este o distribuţie GNU/Linux pentru wireless testing în general şi folosit de regulă cu o placă AWUS036H, chip Realtek 8187L face minumi.

Edited by AnbuBlack, 02 April 2013 - 20:40.


#7
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Ok ! Daca il instalez in PC,   intrii in el ca intr-o aplicatie ?Sau e ca un sistem de operare ? Aici am nelamuriri ... si la partea de cerinte tehnice ...
@Krisler12  tocmai de aceea am intrebat... pentru ca vreau mai multe detalii ! Slab raspuns

#8
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 31.07.2012
Pffff...toti vor sa se apuce de hacking si nici macar nu stiu ce este ala linux. Ce prostie.Deasta toti hackeri din ziua de astazi sunt atat de prosti. A, si daca vrei sa stii un hacker poate folosii orice sistem pentru cum zic unii "a hack-ari ceva" ceea ce nu este corect, corect este "a te infiltra in ceva". Oricum succes la hacking . A, si inca o chestie mai bine nu postai ca s-ar putea peste cateva zile sa te vezi cu mascati la usa.Posted Image

#9
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Este o distributie Linux Deb based.
Un fel de Ubuntu cu Gnome 2 si cateva "dracii" instalate by default.

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostHurrleyProg, on 02 aprilie 2013 - 20:45, said:

Ok ! Daca il instalez in PC,   intrii in el ca intr-o aplicatie ?Sau e ca un sistem de operare ? Aici am nelamuriri ... si la partea de cerinte tehnice ...
@Krisler12  tocmai de aceea am intrebat... pentru ca vreau mai multe detalii ! Slab raspuns

E un sistem de operare. Cerinte tehnice : utilizator cu google-foo si rabdare superioara, creativ si versatil, bun la improvizatii si descurcaret.

#11
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Foloseste masina virtuala, ca presupun ca o sa iti busesti tot HDD-ul daca incerci instalarea nativa si vrei si dual-boot.

#12
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013

View Posttavitu, on 02 aprilie 2013 - 20:50, said:


E un sistem de operare.

Atat am vrut ! Multumesc ! Un raspuns bun !

View Postv1rus, on 02 aprilie 2013 - 20:47, said:

Pffff...toti vor sa se apuce de hacking si nici macar nu stiu ce este ala linux. Ce prostie.Deasta toti hackeri din ziua de astazi sunt atat de prosti. A, si daca vrei sa stii un hacker poate folosii orice sistem pentru cum zic unii "a hack-ari ceva" ceea ce nu este corect, corect este "a te infiltra in ceva". Oricum succes la hacking . A, si inca o chestie mai bine nu postai ca s-ar putea peste cateva zile sa te vezi cu mascati la usa.Posted Image

Daca am pus o intrebare despre un sistem de operare inseamna ca vreau sa devin hacker ? Si in plus cu expresia :

Quote

mai bine nu postai ca s-ar putea peste cateva zile sa te vezi cu mascati la usa.
   ... Te-ai gandit de doua ori inainte sa scri chestia asta ? Cum sa vina mascatii daca pui o intrebare pe un forum despre un sistem de operare ? Care e ilegalitatea ... ? Doamneee....

#13
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

Quote

Atat am vrut ! Multumesc ! Un raspuns bun !
AnbuBlack ti-a zis acelasi lucru.

Quote

Daca am pus o intrebare despre un sistem de operare inseamna ca vreau sa devin hacker ?
Un sistem de operare al carui scop sunt auditurile de securitate si tu insuti ai declarat ca te-ai uitat la tutoriale de hacking, te las pe tine sa tragi concluzia ...

#14
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
M-am uitat la video-uri cu BackTrack 5 si am ajuns la concluzia ca e dedicat Hacking (si nu numai) . Si totusi, care e ilegalitatea ? Vin mascatii la mine si ce: "Te-ai uitat la un video cu hacking , esti arestat" ! Serios?

#15
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
De ce transformaţi dinscuţi asta dintr-una informala într-un offtopic fără rost, treaba fiecăruia cum şi în ce scopuri foloseşte distribuţiile wireless pentesting.

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
BackTrack inca este un sistem de operare destinat operatiilor de "penetration testing". Cum a zis un coleg de mai sus, o distributie Linux cu diverse softuri preinstalate. Nu sunt atat de prosti incat sa nu ne dam seama din ce cauza intrebi de el, asa ca nu mai face pe sfantul, si recunoaste ca ai vrea sa inveti cu ce se mananca securitatea.

Eu te sfatuiesc sa incepi cu asta: http://tldp.org/LDP/...html/index.html

#17
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Ilegal este sa ataci alte persoane, sa incerci sa "hack-aresti" pe altcineva.
Atat timp cat timp te joci in interiorul retelei proprii nu e nimic ilegal.
Aici vine la indemana virtualizarea.
Asa ca BackTrack+VirtualBox+Google+Youtube si cam asta e tot!

#18
4GE

4GE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.04.2013
http://dexonline.ro/definitie/hacker

Nota:A se observa in mod special comentariul care este adevarul.

Faptul ca nu stii nu te motiveaza/salveaza atunci cand dai cu paru'n balta!

Edited by 4GE, 30 May 2013 - 09:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate