Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#3367
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Multumim!

#3368
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
De pe tel nu reusesc sa dau jos

#3369
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Incerc sa intru in randul utilizatorilor ON-GRID.
Am comandat/cumparat un invertor GTIL  de aici
Dar am o problema si nu stiu cum este mai buna rezolvarea.
Asadar, conform schemei,
Attached File  Schema conectare.JPG   28.96K   47 downloads

trebuie sa duc aerian un copex cu cablu electric si cablu pentru senzorul invertorului pentru limitarea productiei de energie electrica.
1. Pot duce aceste doua cabluri unul langa celalalt in acelasi copex?
2. Nu se influenteaza intre ele?
3. Daca se influenteaza cum pot rezolva aceasta situatie?
4. Alta problema este ca acel cablu pentru senzorul invertorului pentru limitarea productiei de energie electrica este scurt (nu l-am masurat dar cred ca are 3 m)
   Cum pot sa-l prelungesc pana la 15 m fara a-i influenta caracteristicile lui (aceea de limitare a productiei de energie electrica).

Multumesc.
GicaS.

#3370
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Iti trebuie limitator extern(external limiter)
Alta varianta ar fi sa muti invertorul in casa cu tot cu baterii.

Edited by rinaldoparaipan, 24 February 2018 - 15:37.


#3371
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
M-am gandit eu ca aceasta este cea mai buna rezolvare.
Dar nu este pe placul meu.
Sa zicem ca reusesc sa prelungesc cablul pentru senzorul invertorului pentru limitarea productiei de energie electrica (este in Franta un topic in care un utilizator spune ca a reusit sa prelungeasca cablul senzorului si totusi invertorul sa lucreze in parametri).

Raman primele 3 intrebari de la postul meu de mai sus.

#3372
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
sau plimbi cablul cu racordul de curent electric pana la magazine si inapoi

ah, si as zice ca bateriile nu vor aprecia frigul din magazie (daca e frig)

#3373
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Cablul dintre senzorul de limitare si invertor nu pot sa-l izolez ca sa nu fie influentat de cel de tensiune 230V care duce tot in magazie?
Daca-l bag intr-un copex metalic?

#3374
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Foloseste un cablu de retea Ethernet STP sau FTP. Au camasa care o legi la carcasa invertorului si fire torsadate care minimizeaza interferentele. Ar trebui sa mearga. Si il poti trage langa cel de retea fara probleme. Cablul de retea electric ss fie ori cu firele si ele torsadate sau cu o camasa mai groasa.

Edited by topcat36, 24 February 2018 - 22:11.


#3375
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Cablul electric este luat la metru, cate un fir din cele trei culori necesare(maro, albastru si verde-galben).
Am sa caut/cumpar cablu STP pentru a prelungi senzorul de limitare si sa vad daca mai este influentat de cablul electric si cat de mult .

#3376
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

View Postgrifonul_alb, on 24 februarie 2018 - 15:21, said:

Incerc sa intru in randul utilizatorilor ON-GRID.
Am comandat/cumparat un invertor GTIL  de aici
Dar am o problema si nu stiu cum este mai buna rezolvarea.
Asadar, conform schemei,
Attachment Schema conectare.JPG

trebuie sa duc aerian un copex cu cablu electric si cablu pentru senzorul invertorului pentru limitarea productiei de energie electrica.
1. Pot duce aceste doua cabluri unul langa celalalt in acelasi copex?
2. Nu se influenteaza intre ele?
3. Daca se influenteaza cum pot rezolva aceasta situatie?
4. Alta problema este ca acel cablu pentru senzorul invertorului pentru limitarea productiei de energie electrica este scurt (nu l-am masurat dar cred ca are 3 m)
   Cum pot sa-l prelungesc pana la 15 m fara a-i influenta caracteristicile lui (aceea de limitare a productiei de energie electrica).

Multumesc.
GicaS.
Poti prelungi linistit cablul pentru sensorul de masurare....dar cu cablu ecranat care sa aiba 2 fire si ecran. NU trebuie sa depaseasca 100 m, pentru ca afecteaza limitarea si datele citite.
Ca un pont iti zic sa cauti pe la magazinele de muzica..... merg foarte bine cablurile de microfon, care au doua fire si tresa metalica.
Costa un pic mai mult dar rezolvi lejer treaba.
Eu la 35 metri cablu aveam o diferenta de 8 W  fata de cel original.
Bafta la shopping !!!

P.S.
Cablurile de retea STP merg la interior.... la exterior mor dupa citeva luni datorita ultravioletelor.....

Edited by Tic1, 25 February 2018 - 19:01.


#3377
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostTic1, on 25 februarie 2018 - 18:56, said:

Poti prelungi linistit cablul pentru sensorul de masurare....dar cu cablu ecranat care sa aiba 2 fire si ecran. NU trebuie sa depaseasca 100 m, pentru ca afecteaza limitarea si datele citite.
Ca un pont iti zic sa cauti pe la magazinele de muzica..... merg foarte bine cablurile de microfon, care au doua fire si tresa metalica.
Costa un pic mai mult dar rezolvi lejer treaba.
Eu la 35 metri cablu aveam o diferenta de 8 W  fata de cel original.
Bafta la shopping !!!

P.S.
Cablurile de retea STP merg la interior.... la exterior mor dupa citeva luni datorita ultravioletelor.....
Exista stp cablu de exterior

#3378
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
@Tic1 multumesc pentru pont. O sa caut cablu ecranat pentru microfon.

#3379
ady_solar

ady_solar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2018
Salut, o intrebare pt cei care se pricep, sunt nou in domeniu, tocmai m-am pricopsit cu 4 panouri sparte de 230w 36v, pe multimeter scot max 4ah, deci cam 50% randament. Acu am luat un pwm ieftin de 30a, dar nu incarca nik intr-o amarata de baterie pt test. Sa fie de vina panourile?

#3380
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Cred ca vrei sa spui ca panourile scot max. 4A. Dar la cati volti ? Testeaza Voc (tensiunea in gol) si Isc (fa scurt intre fire si vezi ce curent trece prin ele).
Legat de incarcator, trebuie sa dai mai multe detalii: ce tensiune de lucru are ? 12, 24, 48v ? In fiecare caz, panourile trebuie sa bage o tensiune mai mare ca sa incarce bateriile. Vezi Voc la panouri si eventual, conecteaza-le in serie ca sa ai tensiunea necesara.

#3381
ady_solar

ady_solar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2018
Panourile scot 33v si curent in scurt 4amp, un pwm Raggie rg-501 30amp 12/24v china, i-mi arata ca incarca dar tensiunea pe baterie nu creste, masurata cu un voltmetru. Daca bateria are 12,7v, tot atat arata chiar daca e conectata la incarcator. Un ampermetru legat intre una dintre bornele bateriei si regulator ar trebui sa arate ceva, la mine e 0.

#3382
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Cam putin 33V. In orice caz, trebuia sa incarce ceva-ceva. Poate este defect incarcatorul. Leaga in loc de panoul solar, o sursa de alimentare mai mare de 15V si vezi daca intra ceva in baterie. Daca nu, are ceva incarcatorul. Daca incarca, inseamna ca e de la panoul solar. Or fi prea multe celule sparte si in sarcina nu mai are suficienta tensiune sa incarce bateria.

#3383
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009

View Postady_solar, on 26 februarie 2018 - 16:55, said:

Salut, o intrebare pt cei care se pricep, sunt nou in domeniu, tocmai m-am pricopsit cu 4 panouri sparte de 230w 36v, pe multimeter scot max 4ah, deci cam 50% randament. Acu am luat un pwm ieftin de 30a, dar nu incarca nik intr-o amarata de baterie pt test. Sa fie de vina panourile?
Cum ai conectat panourile acelea,serie,paralel?Nu incerca să le pui pe toate in serie.Oricat de sparte sunt,nu rezistă pwm-ul acela la mai mult de 45v pe intrare.Văd că are și afișaj acel pwm,cat scrie că debitează panourile,de tensiune-curent vorbesc.

#3384
ady_solar

ady_solar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2018
Am pus 2 panouri in paralel, pe regulator arata 33 volti, nu afiseaza si amperi. Am pus o baterie de 18v in loc de panouri si incarca bateria, deci regulatorul ar fi ok. Am pe panou 3-4amp in scurt, dar intre panou si regulator nu are decat cam 500mA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate