Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

vreau sa cumpar o rulota pentru excursii

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alex_dtrsc

alex_dtrsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2013
as vrea sa imi cumpar o rulota.As vrea sa o folosesc la excursii ,sa nu depaseasca 800kg si sa fie cat mai noua de preferat dupa 1995 si sa fie cat mai bine echipata.Dispun de suma de 3000 de euro si nu sunt hotarat de unde sa iau din romania sau din afara.Am un Megane 2 de 1.5 dci si nu as vrea sa il fortez cu ceva mai greu de 800kg.

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 alex_dtrsc, on 26 martie 2013 - 22:42, said:

as vrea sa imi cumpar o rulota.As vrea sa o folosesc la excursii ,sa nu depaseasca 800kg si sa fie cat mai noua de preferat dupa 1995 si sa fie cat mai bine echipata.Dispun de suma de 3000 de euro si nu sunt hotarat de unde sa iau din romania sau din afara.Am un Megane 2 de 1.5 dci si nu as vrea sa il fortez cu ceva mai greu de 800kg.

Eu tot ce am dus pana acum,am cumparat din Irlanda.Sunt in stare excelenta si bine dotate.Plus ca poti negocia destul de mult.Fata de ruginiturile din Germania sau Olanda astea sunt excelente.Arunca un ochi:http://www.donedeal.ie/for-sale/caravans/4761015
sau:http://www.donedeal.ie/for-sale/caravans/4776945

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Care e dintre voi e clona si care e ala original ?
     Sa inteleg ca rulote bune se gasesc doar in Irlanda. Alea din Germania sunt naspa ... Ha ha ha !

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Aia cu Irlanda e tzeapa de samsar - pai acolo e o umiditate de putrezeste si plasticul. Rulotele sunt de diferite feluri, preturi si calitati peste tot, dar cel mai mult conteaza cum a fost ingrijita.
Eu am avut rulota (goala 650kg, MTMA 900kg) la un Megane 1.9 dci (110 CP) si tragea bine. Dar am vandut-o din motiv de ineficienta/nefolosire.
Primul sfat - documenteaza-te BINE ce inseamna rulota. Viteza maxima pe sosea 80 km/h (hai 90-95 pe autostrada). Dureaza mult pana o pui in ordine de drum/aranjezi la stationare, deci nu merita sa iei rulota daca stai mai putin de 3 zile. Nu ai unde sa te duci cu ea in Romania si sa te simti bine. Si mai ales RULOTA NU ESTE PENTRU WEEKENDURI!!! (scuze de majuscule, daca stiam asta nu pierdeam vreo mie de euro). In primul an am folosit-o de 3 ori, al doilea an de 2 ori, apoi am vandut-o.
Ca rulote cele mai bune sunt nordicele (Solifer samd. izolatie termica buna si vara si iarna) apoi europenele, englezoaicele au usa pe partea gresita. Merita sa cumperi numai de la proprietar (care a folosit cel putin ultimii 3 ani rulota si se vede cum pute inauntru si daca e jegoasa) si NICIODATA de la samsari. Poti sa iei si din tara rulote bune vandute de proprietari ok care sau fac upgrade sau se lasa de rulotit.
Cauta pe forumuri dedicate de rulotisti.
Rulotele nu se depreciaza asa repede (sunt folosite putin). Daca banii sunt limita mai bine iei una mai veche (1990-1993, ce lucruri bune se faceau pe vremuri) si mai bine dotata decat mai noua si mai cheala. WC-ul stationar e singurul care merita si pe care sa-l cauti ca o sa-l folosesti. Apoi soba daca mergi la munte. Poate si frigiderul pe gaz. De aragaz mai bine gatesti afara la butelie (miros, caldura, foc). Pat au toate. Masa mai bine una plianta afara ca de aia pleci. Cortul il folosesti doar daca stai vreo saptamana... ia cateva ore doar sa-l intinzi.
P.S. De 3 ani am (si folosesc la greu) un T4 Multivan

Edited by Oxigen1234, 27 March 2013 - 10:22.


#5
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 cspot, on 27 martie 2013 - 02:56, said:

Care e dintre voi e clona si care e ala original ?
Sa inteleg ca rulote bune se gasesc doar in Irlanda. Alea din Germania sunt naspa ... Ha ha ha !

Tie iti place sa te bagi in seama? Chiar asa de complexat esti ? Ceva concret despre rulote stii sau nu ai nici bicicleta  ce sa mai vorbesc de mers in concediu....

 Oxigen1234, on 27 martie 2013 - 10:21, said:

Aia cu Irlanda e tzeapa de samsar - pai acolo e o umiditate de putrezeste si plasticul. Rulotele sunt de diferite feluri, preturi si calitati peste tot, dar cel mai mult conteaza cum a fost ingrijita.
Eu am avut rulota (goala 650kg, MTMA 900kg) la un Megane 1.9 dci (110 CP) si tragea bine. Dar am vandut-o din motiv de ineficienta/nefolosire.
Primul sfat - documenteaza-te BINE ce inseamna rulota. Viteza maxima pe sosea 80 km/h (hai 90-95 pe autostrada). Dureaza mult pana o pui in ordine de drum/aranjezi la stationare, deci nu merita sa iei rulota daca stai mai putin de 3 zile. Nu ai unde sa te duci cu ea in Romania si sa te simti bine. Si mai ales RULOTA NU ESTE PENTRU WEEKENDURI!!! (scuze de majuscule, daca stiam asta nu pierdeam vreo mie de euro). In primul an am folosit-o de 3 ori, al doilea an de 2 ori, apoi am vandut-o.
Ca rulote cele mai bune sunt nordicele (Solifer samd. izolatie termica buna si vara si iarna) apoi europenele, englezoaicele au usa pe partea gresita. Merita sa cumperi numai de la proprietar (care a folosit cel putin ultimii 3 ani rulota si se vede cum pute inauntru si daca e jegoasa) si NICIODATA de la samsari. Poti sa iei si din tara rulote bune vandute de proprietari ok care sau fac upgrade sau se lasa de rulotit.
Cauta pe forumuri dedicate de rulotisti.
Rulotele nu se depreciaza asa repede (sunt folosite putin). Daca banii sunt limita mai bine iei una mai veche (1990-1993, ce lucruri bune se faceau pe vremuri) si mai bine dotata decat mai noua si mai cheala. WC-ul stationar e singurul care merita si pe care sa-l cauti ca o sa-l folosesti. Apoi soba daca mergi la munte. Poate si frigiderul pe gaz. De aragaz mai bine gatesti afara la butelie (miros, caldura, foc). Pat au toate. Masa mai bine una plianta afara ca de aia pleci. Cortul il folosesti doar daca stai vreo saptamana... ia cateva ore doar sa-l intinzi.
P.S. De 3 ani am (si folosesc la greu) un T4 Multivan

Aia cu Irlanda e teapa de samsar,dar aia vanduta de tine e buna si pe deasupra si ieftina.Ai fost vreodata in Irlanda sa vezi tu cum e umiditatea acolo? Pai in Irlanda iti iei rulota sa autorulota la sfert de pret fata de piata romaneasca,in Romania e teapa de samsar nu acolo,in Romania se vinde orice ruina din 1990 la pret de 2013,aia nu e samsareala?

#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am luat rulota in primavara lui 2009 cu 2500 euro si am dat-o in toamna 2010 cu 2000 Euro dupa ce am bagat o groaza de bani in accesorii, inclusiv aer conditionat.
Irlanda e cea mai verde tara din Europa. Am fost acolo ultima oara in octombrie - tu ai fost? De ce crezi ca e totul atat de verde?
Rulotele au pret mic fata de automobile, iar costul adusului de oriunde e peste 500 Euro - considerabil in pret. Asa ca cel mai ieftin o aduc samsarii ca daca iau o masina cu carlig agata si o rulota. Cea mai ieftina evident. Daca vrei - dai comanda si ti-o aduce cineva care are drum prin zona cand poate si are drum - si iese si mai ieftin.
Daca ai vreo rulota de vanzare - multa bafta si 'succesuri' la Vitan.
Eu cui am vandut-o - si azi suntem prieteni. El o foloseste ca e bugetar si poate sa isi ia 3 saptamani de concediu la rand. Eu mai mult de 7 zile nu am avut de la ultima vacanta de student...
P.S. presupun ca stii ca o rulota 2013 e peste 15.000 Euro

Edited by Oxigen1234, 28 March 2013 - 17:43.


#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Oxigen1234, on 28 martie 2013 - 17:41, said:

Eu am luat rulota in primavara lui 2009 cu 2500 euro si am dat-o in toamna 2010 cu 2000 Euro dupa ce am bagat o groaza de bani in accesorii, inclusiv aer conditionat.
Irlanda e cea mai verde tara din Europa. Am fost acolo ultima oara in octombrie - tu ai fost? De ce crezi ca e totul atat de verde?
Rulotele au pret mic fata de automobile, iar costul adusului de oriunde e peste 500 Euro - considerabil in pret. Asa ca cel mai ieftin o aduc samsarii ca daca iau o masina cu carlig agata si o rulota. Cea mai ieftina evident. Daca vrei - dai comanda si ti-o aduce cineva care are drum prin zona cand poate si are drum - si iese si mai ieftin.
Daca ai vreo rulota de vanzare - multa bafta si 'succesuri' la Vitan.
Eu cui am vandut-o - si azi suntem prieteni. El o foloseste ca e bugetar si poate sa isi ia 3 saptamani de concediu la rand. Eu mai mult de 7 zile nu am avut de la ultima vacanta de student...
P.S. presupun ca stii ca o rulota 2013 e peste 15.000 Euro

Eu locuiesc de 12 ani in Irlanda asa ca stiu cat e de verde.Sa coste 1000 de euro adusul,daca o iei la jumatate de pret fata de Romania si dotata eu zic ca merita,tu ce zici?
O rulota din 2013 peste 15K euro.Poate si dublu.Dar ce zici ca eu mi-am cumparat campervan din 2003 cu 6000 de euro.In europa continentala e minim dublu asa ceva,asta doream sa scot in evidenta...

#8
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
1000 de euro adusul ?

ady, sunt 3200 de km pana in Irlanda, deci vreo 6400 dus intors, ceea ce se traduce in vreo 2700 de lei numai motorina la masina pe care o are initiatorul. Plus taxe de autostrada, plus cazare, plus mancare, etc. Cum naiba sa faci 6400 de km pentru o rulota pe care o gasesti in tara la 3000 de euro maxim, de an decent ? Tu chiar esti clona ...

Orice masina cu volan pe dreapta costa mai putin decat una cu volan pe stanga, asa ca n-ai descoperit nimic nou. Eu am gasit rulota plus masina la 3000 de euro, ce-i drept in Anglia, nu Irlanda .... Si masina mai era si SUV 4x4.

#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 cristi.r, on 29 martie 2013 - 07:28, said:

1000 de euro adusul ?

ady, sunt 3200 de km pana in Irlanda, deci vreo 6400 dus intors, ceea ce se traduce in vreo 2700 de lei numai motorina la masina pe care o are initiatorul. Plus taxe de autostrada, plus cazare, plus mancare, etc. Cum naiba sa faci 6400 de km pentru o rulota pe care o gasesti in tara la 3000 de euro maxim, de an decent ? Tu chiar esti clona ...

Orice masina cu volan pe dreapta costa mai putin decat una cu volan pe stanga, asa ca n-ai descoperit nimic nou. Eu am gasit rulota plus masina la 3000 de euro, ce-i drept in Anglia, nu Irlanda .... Si masina mai era si SUV 4x4.

Camperul meu e cu volan pe stanga nu pe dreapta asa ca tu nu ai descoperit nimic nou,aici orice masina cu volan pe stanga e mai ieftina (perfect pentru amatorii de chilipiruri).La 6000 de euro cumparam in Romania .....un Logan eventual.Dar revenind la rulota,daca o iei la 1000 de euro,an bun si dotari nu gunoaiele alea ce le vad de vanzare prin Romania si mai bagi 1000 de euro maxim in adus eu zic ca e ok. Tu ce crezi e treaba ta . Dar jeguri de alea cum se vand prin Romania aici gasesti cu 2-300 de euro sau poate gratis ,depinde de proprietar. La 3000 de euro masina si rulota? Vai ce descoperire! Pai in Irlanda un 4×4 il gasesti la bani de nimic,In 3000 de euro iei masina,rulota si mai ai bani si de dus in Romania :http://cars.donedeal.ie/for-sale/cars/4761923
http://cars.donedeal...le/cars/4789095

#10
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
ciudate masinile astea diesel cu 5000-8000 mile/an...
cat au in realitate, 500.000 mile???

#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Depinde si calitatea masinii. Sunt masini proiectate sa tina 1 milion km si masini care la peste 200.000 se dezmembreaza.

Autorulota din 2003 la 6000 euro? Zi si mie marca si modelul (si cateva poze de dedesubt) ca iau si eu doua.

Am vazut in tara si rulote bune, si proaste, si culmea sunt cam la acelasi pret ambele. Ce conteaza cu adevarat este cum a fost ingrijita de proprietar. De exemplu daca a curatat acoperisul de frunze si zapada, daca a dat zapada de sub ea, nu mai zic daca a tinut-o in garaj sau macar sub un sopron. Daca a reparat imediat orice "buba" - altfel infiltratii. Sa goleasca instalatiile inainte de inget. Sa puna un dezumidificator peste iarna. Sa faca curatenie dupa fiecare utilizare. Sa nu intre soareci/gandaci/furnici Samd...
Cel mai simplu test - cand bate soarele pe rulota sa intri si sa inchizi usa si geamurile. Daca pute - nu e buna. In rulotele cu odorizante nici nu merita sa intri... Si evident sa o verifici pe dedesubt si inauntru prin toate colturile (sub mocheta) de mucegai si putregai.
Oricum discutam discutii ca initiatorul a deschis topic ca vrea sa ia autorulota - deci nu e clona Posted Image

Edited by Oxigen1234, 29 March 2013 - 13:07.


#12
alex_dtrsc

alex_dtrsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.01.2013
Multumesc pentru pareri m-am gandit mai bine,am pus cap la cap toate scenariile cu deplasarea, utilitatatea, consumul, pretul si cred ca tot rulota o sa incerc sa cumpar.Cred ca este mai bine pentru inceput sa nu ma arunc la autorulota.Sa vad cum este cu rulota si mai tarziu daca o sa ne placa vom incerca si altceva.Daca stiti mai multe criterii de selectie a unei rulote, pentru a alege una cat mai buna.De preferat pana in 700 kg si cat mai noua .

#13
nicu1iancu

nicu1iancu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 02.10.2009

 alex_dtrsc, on 02 aprilie 2013 - 22:11, said:

Multumesc pentru pareri m-am gandit mai bine,am pus cap la cap toate scenariile cu deplasarea, utilitatatea, consumul, pretul si cred ca tot rulota o sa incerc sa cumpar.Cred ca este mai bine pentru inceput sa nu ma arunc la autorulota.Sa vad cum este cu rulota si mai tarziu daca o sa ne placa vom incerca si altceva.Daca stiti mai multe criterii de selectie a unei rulote, pentru a alege una cat mai buna.De preferat pana in 700 kg si cat mai noua .

Ai cumparat rulota sau inca mai cauti ? Te intreb, deoarece daca nu ai cumparat si ai in vedere acest lucru, important este sa-i faci un test de umiditate in structura rulotei (in pereti podea, tavan...etc). Prin acest test descoperi daca a avut infiltratii ascunse de apa. Chiar daca ai cumparat-o poti face testul de umiditate sa vezi cum sta rulota la acest capitol...Daca esti interesat, dispun de scanerul necesar testului. In urma testului iti dau o fisa de verificare cu toate punctele scanate (in jur de 100). Pretul este mai mult simbolic !

#14
jumba85

jumba85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.01.2013
am si eu o rulota de vanzare an stare f buna am cumparato cu gandul sa ami fac o statie gpl si am renuntat este un defter condor cu cotr sau cum ai zice si pretul este mic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate