Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mica afacere in Statele Unite

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
dromikat

dromikat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2011
Deschid acest subiect fiindca doresc sa plec in State, dar la 45 de ani parca n-as mai avea puterea sa incep de jos. Am niste proprietati prin Constanta, daca le-as vinde as strange vreo 100 000 de euro. Cu acesti, sau cu jumatate, presupunand ca se vand mai greu toate, ce as putea sa fac in America? Ma bag la orice, spalatorie, shaormerie :), nu-mi cad gradele, desi am studii superioare si ras-superioare. Am posibilitatea sa ajung in Los Angeles, deci, accept orice sfat, ce se poate face ca sa am un trai decent ? Multumesc...

#2
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Cumperi vinzi aur.

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Aici cu ce te ocupi ?

 SfantulLike, on 23 martie 2013 - 22:58, said:

Cumperi vinzi aur.

Adica bisnitar ?

#4
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Cu ce fel de viza?

California e cel mai scump stat, taxele sunt f. mari. Personal, m-as orienta spre Texas, se pare ca se dezvolta foarte repede.

Spalatoriile sunt altfel aici, la fel si ,,saormeriile".

Daca ai posibilitatea sa vii sa vizitezi, nu ezita. Multe lucruri sunt altfe.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Poate a vrut sa zica Mexic, "State" e un termen prea general ;-)

#6
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011

 marius87ism, on 23 martie 2013 - 23:02, said:

Aici cu ce te ocupi ?



Adica bisnitar ?
Care afacere nu cuprinde bisnita?

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
100.000 euro sau vreo 130000 dolari este o suma mica in US, daca e vorba de inceperea unei afaceri. E cam un salariu anual foarte bun sau venitul unei familii spre "middle class". Deci pentru un nou venit ar putea ajunge vreo 3 ani la limita, fara a lasa loc pentru nimic de "investit", doar pentru trai.
Cu toate astea, probabil ca cu jumatate din suma aceea s-ar putea achizitiona ceva echipament pentru un fel de afacere mica, de subzistenta, pana cand se iveste ceva (vreun "carucior" cu mancare fast sau echipament pentru cleaning). Daca intr-adevar educatia de care pomeniti e pe bune si are alaturi experienta intr-un domeniu, nu exista sa nu gasiti ceva bun intr-un timp rezonabil.
Problema sa fie doar aceea a vizei si a permisului de munca.

#8
dromikat

dromikat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2011
Nu o sa va vina sa credeti cu ce ma ocup ! Sunt consilier parlamentar... Meseria de baza este de jurnalist , facultatea este de stiinte politice si actualmente fac un master in istorie si antropologie, de asta nu imi fac iluzii ca as gasi ceva onorabil de munca. Problema e ca pur si simplu ma sufoc aici, am doi copii minunati care merita ceva mai bun decat haznaua asta de tara. Baiatul meu, la 11 ani, are propria trupa, a studiat pianul clasic intensiv timp de 4 ani. Ce sa faca in Romania, sa fie " tiganul" Europei? Stiu ca o sa fie greu, dar pentru ei vreau sa plec..P.S.O sa incerc o viza de munca. Deci, ce afacere din care sa nu mor de foame, as putea face?

Edited by dromikat, 24 March 2013 - 01:27.


#9
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cauta orasul cu cea mai mare comunitate de romani si fa-ti un ziar local in limba romana!

#10
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.07.2011

 dromikat, on 23 martie 2013 - 22:52, said:

Am posibilitatea sa ajung in Los Angeles, deci, accept orice sfat, ce se poate face ca sa am un trai decent ? Multumesc...

cu ce fel de viză? Legal nu poţi face nici un fel de afacere sau să prestezi orice fel de muncă dacă ai viză turistică.
Pe de altă parte 100000 de euro e o sumă foarte mică. Nu-ţi ajunge nici măcar să cumperi o franciză.

#11
dromikat

dromikat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2011
Inca astept idei...Un rent-a-car, cu cateva masini ar functiona? Sa cumpar doua- trei taxiuri, cat costa licenta? Chiar si un ziar in limba romana, de ce nu?, dar cu ce s-ar sustine? Statul roman s-ar implica oare, sau are de dat dobanzi la FMI, nu mai raman bani ? Sunteti americani, ce naiba, se presupune ca aveti initiative...:)

#12
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Eu mi-as face o spalatorie de haine. Sau mi-as lua un tir.

Nimeni n-ar cumpara un ziar in limba romana cand exista internetul.

Edited by River_Song, 26 March 2013 - 03:39.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

 River_Song, on 26 martie 2013 - 03:37, said:

Eu mi-as face o spalatorie de haine. Sau mi-as lua un tir.
Pai nu cred ca i-ar ajunge banii pentru asa ceva, in mod cert ar trebui sa-si lase o parte din suma si pt trai si probleme nepravazute.
Poate cu sub 100 k USD sa-si fac si licentierea si sa-si ia si spalatoria/ tirul? Posted Image
Aici la mine nu i-ar ajunge decat pentru un camion mai mic. Plus ca pana te impui pe piata te mananca gaia, toti au contractele deja facute, la inceput nu prea poti prinde decat chestii ocazionale, gen mutat persoane fizice etc. Poate in SUA e altfel...

#14
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
california=caldura.
poti deschide un mic azil pentru batrani (este o afacere in care activeaza multi romani).
le incasezi pensiile si le schimbi scutecele. unii patroni nu declara decesul si continua sa incaseze banii in continuare. mai mult, uneori ii ajuta sa treaca "dincolo"...

#15
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009

 Karhu, on 26 martie 2013 - 06:24, said:

Pai nu cred ca i-ar ajunge banii pentru asa ceva, in mod cert ar trebui sa-si lase o parte din suma si pt trai si probleme nepravazute.
Poate cu sub 100 k USD sa-si fac si licentierea si sa-si ia si spalatoria/ tirul? Posted Image
Aici la mine nu i-ar ajunge decat pentru un camion mai mic. Plus ca pana te impui pe piata te mananca gaia, toti au contractele deja facute, la inceput nu prea poti prinde decat chestii ocazionale, gen mutat persoane fizice etc. Poate in SUA e altfel...

Nu e altfel. Am rude acolo care s-au chinuit muti ani sa reuseasca o afacere in transport cu TIR ul, mai intai ca angajat, apoi au cumparat un tractor de vreo 50.000 in rate (f vechi), cheltuieli cu reparatii, contracte proaste. Abia s-au descurcat. Regulile de circulatie pentru TIR uri sunt mai altfel, nu poti trece sau parca unde crezi ca se poate, au urmat amenzi, plus un accident cu dauna totala si zburat prin parbriz vreo 20 metri, reparatii oase. Acum sunt Ok, au cumparat de curand al treilea camion la mana a doua, dar toata familia (sunt 2 baieti mari deja) se ocupa. Sunt site-uri pe internet speciale pentru transportatori de-si pot cauta marfa de transportat dar e lucru slab, nu e ca atunci cand ai contract clar cu o firma mai mare. Au ajuns la nivelul acesta dupa 15 ani!

#16
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

 KR_MAN, on 26 martie 2013 - 08:02, said:

california=caldura.
poti deschide un mic azil pentru batrani (este o afacere in care activeaza multi romani).
le incasezi pensiile si le schimbi scutecele. unii patroni nu declara decesul si continua sa incaseze banii in continuare. mai mult, uneori ii ajuta sa treaca "dincolo"...

Vezi tu, in SUA cele mai mari crime sunt sa iei viata unei alte persoane si sa inseli IRS-ul (fiscul). Ori sa-i ajuti sa treaca dincolo si sa le mai incasezi si pensiile e ca si cum le-ai comite pe amandoua. In plus, ai grija ce vorbesti. Asta e instigare la omor, si fapta asta se pedepseste si in Romania!

#17
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

 DeuxEx, on 27 martie 2013 - 12:33, said:


Vezi tu, in SUA cele mai mari crime sunt sa iei viata unei alte persoane si sa inseli IRS-ul (fiscul). Ori sa-i ajuti sa treaca dincolo si sa le mai incasezi si pensiile e ca si cum le-ai comite pe amandoua. In plus, ai grija ce vorbesti. Asta e instigare la omor, si fapta asta se pedepseste si in Romania!

nu io, investigation discovery...

#18
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 KR_MAN, on 26 martie 2013 - 08:02, said:

california=caldura.

Da, dar suportabila. Caldura mare in Arizona, Nevada...sau Florida unde umiditatea din mai pana in septembrie e insuportabila

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate