Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Recomandare domotica/casa inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
La momentul de fata am casa in constructie si sunt in cautarea unei firme care sa se ocupe cu automatizarea diverselor sisteme, incepand de la incalzire si rulouri exteriore si terminand cu lumini si sistemul media. Am gasit cateva firme cu vasta experienta, insa problema este ca toate sunt la distanta mare de locatia constructiei, care este situata undeva pe langa Suceava. Sunt un pic reticent sa lucrez cu o firma de la 400-600 km distanta pentru ca in caz ca instalatiile necesita interventii (ceea ce e foarte probabil cu lucrari de asa anvergura), costul deplasarii este destul de prohibitiv. Avand in vedere cele de mai sus, poate cineva sa ma ajute cu o recomandare? Bineinteles, pe PM din motive de regulament nume firme. M-ar interesa o firma cu experienta in domeniu din nordul Moldovei - Suceava, Iasi, Botosani sau poate chiar Bistrita.

Nu sunt foarte convins ca am postat unde trebuie dar nu prea vad unde altundeva si-ar avea locul intrebarea.

#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Baiete: Costul transportului e "apa de ploaie" pe langa costul echipamentelor si softului. Numai softul e 2000 de euro.
Inseamna ca vrei sa faci, dar fara bani. In cazul asta poti sa-ti achizitionezi echipamentele de unde vrei tu, iar montajul ti-l faci singur. N-ai sa vezi pe nimeni sa-ti faca degeaba.

#3
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Daca tot sunteti la nivelul de cablare automatizari prin casa, va pot recomanda un sistem de apriderea a treptelor progresiv: http://www.aelfo.ro/1401_1410.html

#4
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
elfos: astea sunt deja "mofturi" ca sa zic asa, mai mult de design. La case inteligente cu BMS mai ai ceva avantaje: actioneaza jaluzele, aer conditionat, lumini, etc... fie programat in prealabil, fie prin sms. In caz ca nu esti acasa si incearca cineva sa sparga geamul ca sa intre prin efractie, iti trimite sms deasemenea mai chiama si politia.

Edited by GeorgeTrisina, 22 March 2013 - 13:01.


#5
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005

 GeorgeTrisina, on 22 martie 2013 - 09:09, said:

Baiete: Costul transportului e "apa de ploaie" pe langa costul echipamentelor si softului. Numai softul e 2000 de euro.
Inseamna ca vrei sa faci, dar fara bani. In cazul asta poti sa-ti achizitionezi echipamentele de unde vrei tu, iar montajul ti-l faci singur. N-ai sa vezi pe nimeni sa-ti faca degeaba.

Nu stiu daca x63..... a facut o estimare corecta a pretului, dar daca am inteles eu bine se referea la costul deplasarilor pentru interventiile ulterioare. Sa dai aprox. 300-400 lei numai pe transport, pt. ca echipa vine de la "tz" km distanta, la care adaugi si costul interventiiei, nu cred ca este "apa de ploaie". Ca sa nu mai iei in calcul timpul de asteptare pana cand respectivii isi vor face timp, o zi sau poate doua, ca sa rezolve problema.

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu zic ca o firma cu vasta experienta (asa cum s-a exprimat), dupa executia unei lucrari trebuie sa acorde o garantie de min. 24 de luni. Daca foloseste echipamente de renume (nu dau nume de marci, ca sa nu se interpreteze altceva), n-o sa aibe probleme in veci. Daca foloseste chinezarii, e mai bine sa contacteze pe un "Dorel" din zona de la el, si nu-l va costa nimic transportul, dar il va costa interventia pt ca acel "Dorel" nu-i da garantie. Suntem prea saraci pt lucruri ieftine.
Asa ca ... e alegerea lui.

Edited by GeorgeTrisina, 22 March 2013 - 14:19.


#7
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009

 GeorgeTrisina, on 22 martie 2013 - 09:09, said:

Baiete: Costul transportului e "apa de ploaie" pe langa costul echipamentelor si softului. Numai softul e 2000 de euro.
Inseamna ca vrei sa faci, dar fara bani. In cazul asta poti sa-ti achizitionezi echipamentele de unde vrei tu, iar montajul ti-l faci singur. N-ai sa vezi pe nimeni sa-ti faca degeaba.

Nu inteleg de unde si pana unde ne tragem de sireturi (sau, ma rog, tragerea efectuandu-se intr-un singur sens pot sa ma rezum la a zice ca incep sa ma stranga pantofii). Tot astfel, nu ma prind cum am lasat eu sa se inteleaga ca vreau sa fac ceva la "ieftinica". Dimpotriva, vreau ceva facut ca la carte si cateva sute de euro in plus pentru transport la instalare sunt intr-adevar apa de ploaie la estimarea de 15-20k pe care am facut-o, estimare care nu include majoritatea aparaturii.

Dupa cum a inteles foarte bine mariusene, problema majora intervine in cazul unor defectiuni aparute sau in cazul unor extinderi necesare. Este vorba in primul rand de costul unei deplasari de 1000km (~500 dus + 500 intors de la Bucuresti) care se adauga la costul interventiei. Asta ca sa nu mentionez ca firma probabil ca nu o sa aiba intotdeauna un om pe care sa-si permita sa-l trimita la mine si sa se lipseasca de el 1-2 zile. In concluzie, orice probleme apar ulterior (post-garantie), daca nu se pot rezolva de la distanta si necesita deplasare la fata locului trebuie sa ma astept sa platesc cateva sute de euro pe interventie si sa stau sa astept cine stie cat pana este posibila deplasarea. Chiar si in perioada de garantie este probabil sa ma trezesc cu o durata de raspuns foarte mare in cazul unei interventii locale. Plus ca 24 de luni garantie nu e mare lucru avand in vedere ca sistemul trebuie sa aiba o durata de viata de vreo 20-30 de ani.

Se mai pune si problema instalarii in etape. Un sistem de anvergura pe care o doresc trebuie instalat in cateva faze, incepand cu instalatia electrica care se aplica inainte de tencuiala si terminand cu componentele care se aplica peste finisaje (intrerupatoare, prize etc.). Asta inseamna minim 3 deplasari (daca nu cumva mai multe), plus diurne, cazari etc. ceea ce s-ar putea sa inceapa sa se reflecte destul de dramatic in costul total.

Ce sa zic, daca nu am incotro voi lucra si cu o firma bazata la distanta mare chiar daca ma costa 2-3k in plus, dar sper ca acum am lasat sa se inteleaga de ce caut o firma situata mai in apropiere. Ca sa clarific, am spus "vasta experienta" pentru ca incerc sa gasesc pe cineva care sa fi lucrat la implementarea a macar 2-3 proiecte de acest gen, astfel incat sa nu-si faca scoala pe proiectul de la mine.


 elfos, on 22 martie 2013 - 11:04, said:

Daca tot sunteti la nivelul de cablare automatizari prin casa, va pot recomanda un sistem de apriderea a treptelor progresiv: http://www.aelfo.ro/1401_1410.html

Multumesc, este interesant. Eu am planificat un sistem de iluminare LED RGB in plinta care se aprinde de jur imprejurul living-ului odata cu LED-urile care ilumineaza treptele, activat de cativa senzori de miscare si controlat si de un senzor de lumina astfel incat sa se aprinda doar cand este intuneric. Nu cred ca am sa trec pe un sistem progresiv pentru ca vreau o iluminare cumva "globala" a podelei cand se plimba cineva pe acolo noaptea, desi trebuie sa admit ca mi se pare de foarte mare efect aprinderea progresiva.

Edited by x637269737469, 22 March 2013 - 17:45.


#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,318
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am lucrat prin zona ta si chiar am cautat colaboratori  si cam degeaba .  Daca vrei ajutor incearca sa-l ceri mai la concret :  ce functii ( iluminat, incalzire , jaluzele, stropit gradina.....) , cate anume , sursa caldura , cate zone ....Sunt multi parametri la care trebuie sa te decizi   si poate nu strica sa afli un cost standard ( fara deplasari & altele ) si dupa aia sa te hotarasti daca te apuci sau nu .

Edited by ggelu, 29 March 2013 - 11:23.


#9
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Pai cam asa vreau... Rulouri exterioare, lumini, incalzire + ventilatie, draperii, multimedia, video interfon, circuite electrice, distributie HDMI, sistem de sunet cu zone multiple etc. In principiu, eu stiu exact ce vreau si cred ca pana la urma solutia la care am sa apelez va fi sa fac totul pe cont propriu cu ajutorul unui electrician capabil. Exista o multime de sisteme do-it-yourself in ziua de azi, dintre care mControl si HomeSeer mi se par cele mai rasarite. Avand in vedere ca sunt si compatibile cu mai toate tehnologiile (insteon, z-wave, zigbee, x10, knx etc.) cel mai probabil ca am sa fac un mishmash, e.g. modulele DIN switch am sa le iau pe tehnologie X10, senzorii 4-in-1 pe insteon, statia meteo pe z-wave si asa mai departe. Practic, am sa gandesc foarte bine cablarea dupa care am sa tratez problema ca pe un hobby foarte serios - am sa fac un plan de implementare si achizitie, iau cate o componenta din fiecare si incep sa fac probe. Mai greu va fi cu componentele scumpe, insa acolo pur si simplu am sa port discutii cu producatorul ca sa ma asigur de compatibilitate.

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,318
  • Înscris: 21.01.2009
Daca vrei sa faci salata aia de echipamente , parerea mea e sa le instalezi si programezi singur.   Sigur nu vei gasi o firma sa le stie pe toate si  de aici apar fel de fel  de probleme de " comunicare ", din pacate pe banii tai.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,315
  • Înscris: 17.03.2009
Sfatul meu este sa apeleze la tine,nu ma feresc sa recomand pe cineva care stie,daca el vrea sa faca dupa capul lui se numeste manelism,isi asuma riscul.

#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 x637269737469, on 22 martie 2013 - 17:39, said:

Nu inteleg de unde si pana unde ne tragem de sireturi (sau, ma rog, tragerea efectuandu-se intr-un singur sens pot sa ma rezum la a zice ca incep sa ma stranga pantofii). Tot astfel, nu ma prind cum am lasat eu sa se inteleaga ca vreau sa fac ceva la "ieftinica". Dimpotriva, vreau ceva facut ca la carte si cateva sute de euro in plus pentru transport la instalare sunt intr-adevar apa de ploaie la estimarea de 15-20k pe care am facut-o, estimare care nu include majoritatea aparaturii.

Dupa cum a inteles foarte bine mariusene, problema majora intervine in cazul unor defectiuni aparute sau in cazul unor extinderi necesare. Este vorba in primul rand de costul unei deplasari de 1000km (~500 dus + 500 intors de la Bucuresti) care se adauga la costul interventiei. Asta ca sa nu mentionez ca firma probabil ca nu o sa aiba intotdeauna un om pe care sa-si permita sa-l trimita la mine si sa se lipseasca de el 1-2 zile. In concluzie, orice probleme apar ulterior (post-garantie), daca nu se pot rezolva de la distanta si necesita deplasare la fata locului trebuie sa ma astept sa platesc cateva sute de euro pe interventie si sa stau sa astept cine stie cat pana este posibila deplasarea. Chiar si in perioada de garantie este probabil sa ma trezesc cu o durata de raspuns foarte mare in cazul unei interventii locale. Plus ca 24 de luni garantie nu e mare lucru avand in vedere ca sistemul trebuie sa aiba o durata de viata de vreo 20-30 de ani.

Se mai pune si problema instalarii in etape. Un sistem de anvergura pe care o doresc trebuie instalat in cateva faze, incepand cu instalatia electrica care se aplica inainte de tencuiala si terminand cu componentele care se aplica peste finisaje (intrerupatoare, prize etc.). Asta inseamna minim 3 deplasari (daca nu cumva mai multe), plus diurne, cazari etc. ceea ce s-ar putea sa inceapa sa se reflecte destul de dramatic in costul total.

Ce sa zic, daca nu am incotro voi lucra si cu o firma bazata la distanta mare chiar daca ma costa 2-3k in plus, dar sper ca acum am lasat sa se inteleaga de ce caut o firma situata mai in apropiere. Ca sa clarific, am spus "vasta experienta" pentru ca incerc sa gasesc pe cineva care sa fi lucrat la implementarea a macar 2-3 proiecte de acest gen, astfel incat sa nu-si faca scoala pe proiectul de la mine.




Multumesc, este interesant. Eu am planificat un sistem de iluminare LED RGB in plinta care se aprinde de jur imprejurul living-ului odata cu LED-urile care ilumineaza treptele, activat de cativa senzori de miscare si controlat si de un senzor de lumina astfel incat sa se aprinda doar cand este intuneric. Nu cred ca am sa trec pe un sistem progresiv pentru ca vreau o iluminare cumva "globala" a podelei cand se plimba cineva pe acolo noaptea, desi trebuie sa admit ca mi se pare de foarte mare efect aprinderea progresiva.

Scuze, dar nu e cu rautate asa zisa "tragere de sireturi", ci pt faptul ca ai un nickname foarte incalcit. Am facut practic o prescurtare.
Zau ca n-am vrut sa te supar.
Iarta-ma!

#13
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009

 ggelu, on 31 martie 2013 - 18:50, said:

Daca vrei sa faci salata aia de echipamente , parerea mea e sa le instalezi si programezi singur.   Sigur nu vei gasi o firma sa le stie pe toate si  de aici apar fel de fel  de probleme de " comunicare ", din pacate pe banii tai.

Asa m-am gandit si eu. Ma ocup de programare de peste 25 de ani deci as avea experienta necesara sa determin compatibilitatea componentelor si sa programez sistemul (cu toate ca nu trebuie sa scriu programe "pe bune" pentru majoritatea chestiilor ci sa fac diverse macrouri, deci sunt oarecum overqualified).

Problema intervine cand vine vorba de tras cablurile si montat diverse lucruri in perete intr-un mod estetic - la capitolul asta sunt un antitalent total si am 0 experienta: daca pun mana pe o bormasina garantat fac peretele praf. Pana la urma am pus frumos intr-un document toate detaliile legate de cablare si am de gand sa ma duc la o firma de instalatii electrice din zona despre care zice lumea ca ar fi buna. Tot asa, am facut partial si lista de componente si am inceput sa comand cate o bucata din fiecare ca sa ma asigur de compatibilitate si cablare. Ca fapt divers, pana la urma m-am axat in principal pe Z-Wave dar cel mai probabil ca switch-urile DIN vor face o exceptie si vor fi X10 ori Insteon.

 GeorgeTrisina, on 01 aprilie 2013 - 13:12, said:

Scuze, dar nu e cu rautate asa zisa "tragere de sireturi", ci pt faptul ca ai un nickname foarte incalcit. Am facut practic o prescurtare.
Zau ca n-am vrut sa te supar.
Iarta-ma!

Nici o problema :)

#14
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Pana la mofturi, sa vorbim deschis despre aceste automatizari din casa. Daca se doreste o jaluzea cu motor, un sistem de incalzire sofisticat si iluminare interioara inteligenta eu vad o rezolvare mult mai simpla. Se cauta o echipa de instalatori buni din zona, se cumpara materialele (jaluzele, centrala termica, calorifere, becuri, leduri si tot ce mai este nevoie) si apoi se adauga un electronist. Eu vad lucrurile din punctul meu de vedere, daca gresesc cu ceva imi cer scuze anticipat. Ca si electronist as face un plan in functie de client, care sa integreze toate sistemele dorite. Dupa elaborarea planului, nu cred ca ar fi mai mare decat un A4, echipa de instalatori monteaza totul, adica pun jaluzelele, becurile ... si ce este mai important realizeaza cablarea. Piesa importanta din acest sistem este o telecomanda GSMsau un sistem de comanda prin internet. Astfel conectate toate sistemele se va asigura un control facil de la distanta, dar si local. Totul este sa sti ce iti doresti si cu siguranta o solutie se gaseste. Varianta propusa este poate cea mai ieftina, folosind mana de lucru din zona, fara a fi nevoie sa vina o "echipa speciala" care monteaza sisteme "sofisticate". Eu sunt convins ca distantele se pot scurta folosind internetul sau telefonul.

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Corect.
Ca sa faci o casa inteligenta si cu fiabilitate mare, cea mai convenabila optiune este aceea a comunicatiei KNX (deci cablata)
Echipamente KNX fabrica decat Schneider, Siemens si eelectronic si sunt foarte scumpe. Bineinteles ca este obligatoriu internet. Toate astea au un scor de te doare capul.
Cu GSM-ul, in schimb esti dependent de semnal. Daca ai in casa tone de armaturi si betoane, ai bagat banii degeaba in GSM.
Treebuie gandita bine problema inainte de a lua o decizie.
O zi buna.

Edited by GeorgeTrisina, 05 April 2013 - 06:05.


#16
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Optiunea cu electronistul este cu siguranta cea mai ieftina dar probabil ca ar dura ceva pentru ca implementarea unor componente nu e chiar simpla (de exemplu shutter cu limitare de cursa pentru rulouri). Eu am sa merg in principal pe Z-Wave insa ma lovesc de niste chestii pentru care nu exista componente sau nu exista inca pe standardul Z-Wave european (pe frecventa US exista o gama mult mai variata de produse). Pentru unele cazuri am sa-mi fac singur pe Arduino, iar pentru altele e cel mai probabil sa apelez la un electronist pentru ajutor. Exact la asta ma gandeam acum 2 zile: trebuie sa gasesc un electronist bun in zona.

KNX este destul de scump intr-adevar dar sunt altele care am senzatia ca sunt si mai scumpe, precum AMX sau Crestron. Eu m-am decis la Z-Wave pentru ca e wireless si multe din componente functioneaza si ca releu care repeta transmisia astfel incat comunicatia ar trebui sa fie ok iar daca vreau sa adaug ceva mai tarziu nu sunt neaparat limitat de cablare. Oricum am sa pun cabluri in plus si pentru ce nu automatizez acum (distributie HDMI over CAT, multi-zone sound etc.) dar daca vreau sa adaug ceva minor nu cred ca o sa am probleme.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Spor la treaba

#18
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Multumesc, chiar am nevoie :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate