Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cipru: Zona euro nu mai vrea taxarea depozitelor bancare mai mici de 100.000 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#361
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postonlyone, on 02 aprilie 2013 - 23:20, said:

oricum prostia asta: bani dati cuiva imprumut fara dobanda este o utopie, niciodata de cand omul a evoluat din maimuta si s-a concentrat in comunitati si au inceput sa apara schimburile, nu s-au dat bani fie ei din aur sau din altceva fara ca inapoi sa se solicite ceva in plus. daca eu nu primesc nimic ca ii dau lui x o suma de bani sa isi dezvolte afacerea, prefer sa imi pastrez banii frumos la saltea decat sa existe pericolul ca aluia sa nu ii mearga si eu sa raman fara
Elvetienii probabil ca sunt in faza anterioara maimutei sau cum?

The Swiss enter Alice in Wonderland territory

Quote

Last week, something astonishing happened in Switzerland. In the London interbank offered rate market – where traders bet on future rates – implied Swiss interest rates plunged into negative territory.
Yes, you read that right: if you want to lend Swiss francs or make a deposit in the next year, you must pay for that privilege, or so the Libor market implies. The normal assumptions of finance have been turned upside down; call it Alice in Wonderland economics.


#362
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostSeb, on 02 aprilie 2013 - 23:33, said:

Elvetienii probabil ca sunt in faza anterioara maimutei sau cum?


Elvetienii dau bani imprumut fara dobanda?

#363
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Onlyone, numai azi ce am stricat a 2-a oară un depozit că n-am mai transmis indicele de consum la gaze 2 luni la rând și a venit odată pentru 3 luni de iarnă. Prima oară mi-a bubuit placa de presiune și ghidajul de rulment de presiune (ceea ce a rupt și cablul de ambreiaj de la vibrații, acum îs la al 4-lea cablu de ambreiaj) la mașină.

1. De unde mi-a dat banca banii dacă i-a împrumutat cuiva pe 3 luni de zile?

2. Următoarea întrebare, de unde acordă băncile credite imobiliare pe 30 de ani? Din depozite la termen pe 30 de ani?

3. Mai mult, de ce scrie pe site-ul BNR

baza de calcul a RMO se determină ca nivel mediu zilnic (pe perioada de observare) al soldurilor elementelor de pasiv în lei şi în valută din bilanţurile băncilor (cu excepţia pasivelor interbancare, a obligaţiilor către BNR şi a capitalurilor proprii);

perioada de observare şi cea de aplicare au durata de o lună, fiind succesive (prima dintre ele reprezentând intervalul cuprins între data de 24 a lunii precedente şi data de 23 a lunii curente);

•ratele RMO pot fi diferenţiate atât în funcţie de moneda de constituire, cât şi în funcţie de scadenţa reziduală a elementelor incluse în baza de calcul (mai mică sau mai mare de 2 ani);

•RMO se constituie ca nivel mediu zilnic al disponibilităţilor menţinute pe parcursul perioadei de aplicare în conturile deschise la BNR;

•deficitului de rezerve i se aplică o dobândă penalizatoare, iar abaterile repetate se sancţionează prin avertisment, amenzi sau prin limitarea operaţiunilor instituţiei de credit.

De ce vorbește de nivel mediu zilnic pe luna precedentă ca bază de calcul pentru RMO?

De ce nu spune simplu 20% din toate depozitele constituite, până la scadența acestora?

Oare pentru că depozitele sunt neafectate de credite? Pentru că creditele nu se acordă din depozite? Posted Image

Dar de ce spun atât de mulți oameni mult mai inteligenți și educați ca tine treaba asta?

Și nu mă refer la cei de față, bineînțeles. Mă refer la directori de bănci, inclusiv bănci centrale, laureați nobelul pentru economie, părinți de națiuni (precum Luigi Einaudi), economiști de la Harvard, documentație oficială a sucursalei din Chicago a Rezervei Federale, a Băncii Angliei ș. a. m. d.?

De ce zic toți că băncile creează bani din nimic?

Că creditele nu se acordă din depozite?

Nu ți-e clar că există o diferență grosieră de maturitate între depozitele la termen și creditele acordate, aparent, din acele depozite?

Cum explici creditele imobiliare pe 30 de ani, dacă creditele se acordă într-adevăr din depozite și nu există discrepanță de maturitate (pentru că creditele sunt, practic, alți bani, bani noi, bani fictivi, drepturi de retragere la cerere asupra aceluiași numerar asupra căruia au drept de retragere la cerere deponenții, cei care l-au depus)?

Mai mult, de ce scrie pe site-ul BNR că

Rolul major al RMO în valută este acela de a tempera expansiunea creditului în valută.

?

Ce vrea să spună BNR prin "expansiunea creditului [...]"? De lei nu vorbește pentru că lei noi tipărește în continuu BNR-ul. Deci RMO e lipsită de sens a fi privită ca o restricție asupra cantității de lei fictivi ce pot fi creați pentru că se tipăresc în continuu lei fizici care să umfle banii fizici disponibili să constituie RMO pentru bănci.

Pot sau nu pot aceeași bani să existe simultan în 2 locuri diferite?

Nu înțeleg ce ți-e așa greu să depășește acest blocaj mental.

Ăla care cumpără imobil din creditul pe 30 de ani acordat din banii mei îi plătește proprietarului imobilului niște bani ca să i-l vândă.

Și îi plătește aproape sigur prin virament bancar.

Mai am eu în 3 luni banii depuși la bancă, din care am constituit depozite la termen pe 3 luni, dacă aceștia au fost împrumutați cuiva pe 30 de ani și acel cineva i-a plătit prin virament bancar altcuiva?

Cum se face că eu în 3 luni pot să mă duc să retrag toți banii când aceștia sunt în bancă pe numele altuia, fostul proprietar al imobilului, dacă cel care i l-a cumpărat a fost împrumutat din banii mei?

Sau creditele pe 30 de ani se acordă din depozite la termen pe 30 de ani? Știi pe cineva care are depozite la termen pe 30 de ani?

Posted Image

Și încă o întrebare.

4. De ce plătește banca dobândă la cont curent?

Din moment ce banii din cont curent sunt ca niște depozite pe durată 0, de ce plătesc dobândă la cont curent?

Acordă credite rambursabile într-un minut din ei?

5. Și încă o chestie. De ce mă lasă să stric depozite înainte de termen cu o penalizare de 0,5% din sumă?

Eu zic s-o bagi p-aia cu Zeitgeist din nou.

View PostSeb, on 02 aprilie 2013 - 23:33, said:

Elvetienii probabil ca sunt in faza anterioara maimutei sau cum?

The Swiss enter Alice in Wonderland territory

Ficțiunea de obicei bate realitatea.

Problema e când construiești un sistem real pe o ficțiune, o minciună ca principiu de funcționare.

Anume aceea că aceeași bani pot exista simultan în 2 locuri diferite.

Sau cea că ce face banca centrală diferă de ce face un falsificator de bancnote.

Edited by Pejeu, 03 April 2013 - 00:22.


#364
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostArkouda, on 02 aprilie 2013 - 23:43, said:

Elvetienii dau bani imprumut fara dobanda?

Trebuie sa vii de-acasa cu bani ca sa-i tii la ei...dobanda negativa. S-a mai intamplat si inainte, prin anii '70. Japonia a avut si ea perioade cu dobanda 0% pentru depozite bancare.

#365
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
De ce trebuie sa vii de acasa cu bani? Nu pot sa ti-i ia direct din contul de depozit?

Si dobanda negativa reprezinta plata depozitarii banilor in cel mai sigur loc de pe planeta. In opinia mea si in contextul actual, elvetienii inca cer prea putini bani pentru a-ti pastra banii in siguranta.

#366
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 07:40, said:

In opinia mea si in contextul actual, elvetienii inca cer prea putini bani pentru a-ti pastra banii in siguranta.

Asta cu siguranta elvetiana e buna pina la primul contraexemplu. Sa nu uitam ca au avut si ei in faliment una dintre cele doua banci mari si au trebuit sa scoata ceva zeci de miliarde pentru bailout. Au un sector bancar destul de mare comparat cu PIB-ul iar economia, desi extrem, extrem de sanatoasa intr-un context normal, totusi e axata pe chestii la care interesul dispare rapid in caz de criza (turism/servicii, ceasuri, medicamente si proteze sofisticate, bijuterii). Plus ca in caz ca EU face vreo tumba o sa fie afectati direct, in mod sigur bancile lor au asset-uri in Europa Centrala si nu numai (asa si-au luat-o si cu criza din US). Singura lor salvare daca EU se duce naibii o sa fie ca lumea o sa fuga la ei (si asa se lupta sa nu creasca CHF-ul prea mult) dar altminteri si ei au tot un castel de carti de joc.

#367
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu am zis ca elvetienii sunt invulnerabili. Am zis doar ca in momentul asta e cel mai sigur loc de pe planeta unde sa iti tii banii.

Sau in actiuni la o firma de exploatare petroliera (Chevron, Exxon, etc), dar de obicei actiuni la firmele astea sunt cvasi-intangibile. Ori nu sunt de vanzare ori le cumpara cine trebuie.

#368
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Nu renteaza sa incerci sa tii depozite/economii niciunde. Nu tine de locatie (asta poate sa fie sigura 101% ca tot nu conteaza) ci mai degraba tine de moneda. In ce moneda/monede sa iti tii economiile? Marile puteri SUA, Japonia, China, tarile europene, etc. duc politici de devalorizare puternica a monedelor lor iar ceilalti care inca nu o fac vrand nevrand (TOTI) vor face la fel caci daca ai o moneda puternica si restul lumii are monede slabe, exporturile tale se vor prabusi, nimeni nu va mai cumpara nimic de la tine pe motiv ca e prea scump. Exporturile se prabusesc atunci se prabuseste toata economia ta.
Cine isi va tine economiile in monede (oricare) va pierde, doar pe termen scurt poate fi o solutie. Economiile se tin in altceva, dar aici trebuie sa te pricepi, sa stii ce se coace in brutariile brutarilor lumii, etc., iar informatiile de genul asta sunt detinute doar de un cerc foarte restrans. Restul pot doar paria, dar asta inseamna un fel de jocuri de noroc.

Edited by Tipiric, 03 April 2013 - 09:00.


#369
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostTipiric, on 03 aprilie 2013 - 08:54, said:

Nu renteaza sa incerci sa tii depozite/economii niciunde.

In caz ca nu esti la curent cu stirile si cu situatia economica mondiala, deja nu se mai pune problema sa renteze depozitele. Se pune problema sa nu iti fie furate/confiscate/evaporate.

#370
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Pai tocmai asta vreau sa zic: daca nu iti sunt furate/confiscate, ti se vor evapora de la sine. Morala: spargeti banii care ii aveti acum cand inca mai valoreaza ceva.

#371
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, gandire de sarman caruia i se pare normal sa sparga banii de salariu de la o chenzina la alta. Problema e cand ai mai multi. Hai sa ne apucam sa cheltuim banii pe ce-o fi ca vine apocalipsa, nu?

Cand n-or mai valora banii nimic o sa cumparam o casa cu ce? Cu 20 de basculante de porumb? Cumperi o masina cu un tir de rosii?

Hai sa nu devenim panicarzi tristi.

#372
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostArkouda, on 02 aprilie 2013 - 23:43, said:

Elvetienii dau bani imprumut fara dobanda?
Nu, dar ii depun in banci cu dobanda practic zero (la CHF in Elvetia).

Iar altii crediteaza Elvetia la dobanzi negative (adica primesc inapoi mai putini CHF decat au dat).

#373
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, ai descoperit apa calda. Se numeste plata pentru siguranta depozitarii banilor.

Si nu, daca ii dai bani unei banci elvetiene (sau oricarei banci) nu se numeste creditare. Cred ca esti putin confuz si te pierzi printre termeni. Iti recomand o lectura pe dexonline.ro

#374
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 09:30, said:

Da, ai descoperit apa calda. Se numeste plata pentru siguranta depozitarii banilor.
Serios?

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 09:30, said:

Si nu, daca ii dai bani unei banci elvetiene (sau oricarei banci) nu se numeste creditare. Cred ca esti putin confuz si te pierzi printre termeni. Iti recomand o lectura pe dexonline.ro
Aici nu e vorba despre depozite. Se pare ca ai probleme de intelegere a unui text scris.

#375
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 09:19, said:

Cand n-or mai valora banii nimic o sa cumparam o casa cu ce? Cu 20 de basculante de porumb? Cumperi o masina cu un tir de rosii?
Cand banii n-or mai valora nimic cu 20 de basculante de porumb vei cumpara un cartier intreg.

#376
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 07:40, said:

De ce trebuie sa vii de acasa cu bani?

Vorba vine....adica daca ai 100.000 la inceput, la sfarsit o sa ai 99000 sa zicem, daca vrei sa ai inca 100.000 , trebuie sa mai aduci 1000 de acasa :D

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 07:40, said:

elvetienii inca cer prea putini bani pentru a-ti pastra banii in siguranta.

True that

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 08:01, said:

Sau in actiuni la o firma de exploatare petroliera (Chevron, Exxon, etc), dar de obicei actiuni la firmele astea sunt cvasi-intangibile. Ori nu sunt de vanzare ori le cumpara cine trebuie.

Sper ca glumesti...bani sa ai, actiuni sunt destule. 119 USD/actiune la Chevron , 90.58 USD/actiune la Exxon. Nu exista nici o restrictie pe actiunile astea. Unde ai auzit aberatia asta, ca n-ai putea sa cumperi actiuni la companiile cu pricina ? :lol:

#377
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Actiunile la bursa nu sunt ca rosiile pe taraba, sa cumperi cate vrei, cand vrei, la pretul bursei Posted Image

Da, stim cat costa, intrebarea e de unde le cumperi? Ai vreun broker pe wall street care sa stea geana pe cine vinde si sa te anunte in 10 secunde ca sunt actiuni de vanzare si tu sa ii zici sa cumpere, cu banii tai deja disponibili in contul brokerului?

Actiunile astea daca ai clipit le-ai pierdut. Le cumpara altul mai iute de mana si/sau mai informat.

Ca nu poti sa te duci la exxon la usa si sa zici: Buna ziua, sunt si eu un baiat si am venit sa cumpar niste actiuni la voi.

La cum ii faci prosti si batuti in cap pe ciprioti, aveam pretentia ca stii lucrurile astea.

Edited by Arkouda, 03 April 2013 - 10:52.


#378
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostArkouda, on 03 aprilie 2013 - 10:41, said:

Actiunile la bursa nu sunt ca rosiile pe taraba, sa cumperi cate vrei, cand vrei, la pretul bursei Posted Image

Da, stim cat costa, intrebarea e de unde le cumperi? Ai vreun broker pe wall street care sa stea geana pe cine vinde si sa te anunte in 10 secunde ca sunt actiuni de vanzare si tu sa ii zici sa cumpere, cu banii tai deja disponibili in contul brokerului?

Actiunile astea daca ai clipit le-ai pierdut. Le cumpara altul mai iute de mana si/sau mai informat.

Ca nu poti sa te duci la exxon la usa si sa zici: Buna ziua, sunt si eu un baiat si am venit sa cumpar niste actiuni la voi.
Nu prea intelegi ce inseamna bursa.
Poti sa vinzi si sa cumperi actiuni cand vrei.
Sigur, tranzactia nu e instant, tu plasezi doar o comanda pe care apoi o executa brokerul.

De-aia s-a si inventat, batutul pe la usi este valabil la companiile nelistate la bursa (si de fapt aici e smecheria, stii tu ceva, ideal e sa ai actiuni INAINTE de a se lista, atunci faci milioane/miliarde.)

Edited by don_dannielo, 03 April 2013 - 11:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate