Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ciprul fura bani din depozite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
429 replies to this topic

#397
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Nasol pentru ciprioti. Dar , pana la urma , si statul roman a furat banii cetatenilor cand le-a taiat salariile,pensiile,  le-a supra-impozitat pensiile si le-a crescut TVA-ul aproape de maximul intalnit in UE.

Edited by mirceaor, 18 March 2013 - 20:02.


#398
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Ce turnura ia topicul cand vine doomerul meu preferat ...

#399
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 22:06, said:

Iar mie nu imi este mila de banii rusilor aflati in bancile din Cipru si firmele care eludeaza taxele.

Acuzarea unui infractor si pedepsirea lui se face prin si in urma unui proces, nu la comun si dupa ureche. Nu pedepsesti mafioti si 'spalatorii' luand cu japca banii tuturor; nu e vina oamenilor corecti ca justitia nu-si face treaba iar 95% din acei depodenti chiar si-au adunat banutii cu truda si sacrificii.

Mda, sa luam cu japca din bunurile exploatatorului, fara proces, fara martori... alt bolsevic sinistru. Sa moara toti urmasii lui Marx de nu va inmultiti peste limita bunului simt! Posted Image Posted Image

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 22:47, said:

Asta spuneam si eu nu cred ca ai peste 100.000 de euro in conturi, nici militarii britanici nu cred ca au adunat > 100.000 de euro.

Dar ce te tot freaca grija de banii altora, bai nene? Vezi-ti de saracia ta si sterge-ti mucii. Posted Image

Edited by sushimic, 18 March 2013 - 21:40.


#400
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Taxele sunt tot o forma de viol, dupa cum explicam. Fraza de mai sus ar fi ceva de genul: cel care se fereste de viol, e violat dublu... :)

Daca vreti un fel de "echitabilitate" trebuie gandita altfel, nu impusa prin taxare. Din doua rele n-o sa obtii niciodata un bine.

Ca sa dau in indiciu ar trebui regandita cumva notiunea de proprietate, pentru ca libertatea unuia de a acumula bunuri sa nu se suprapuna libertatii aluia de a folosi spatiul acestei planete care este mostenirea noastra, a tuturor.

#401
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsushimic, on 18 martie 2013 - 21:45, said:

Acuzarea unui infractor si pedepsirea lui se face prin si in urma unui proces, nu la comun si dupa ureche. Nu pedepsesti mafioti si 'spalatorii' luand cu japca banii tuturor; nu e vina  Posted Image Posted Image


Dar ce te tot freaca grija de banii altora, bai nene? Vezi-ti de saracia ta si sterge-ti mucii. Posted Image


Tot sarac ai ramas, cu 400 de euro /luna si rate la banca ? Ce imi plac mie capitalistii buticari, esenta economiei romanesti.

Edited by ad-bloc, 18 March 2013 - 21:55.


#402
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdhaneey, on 18 martie 2013 - 00:07, said:

– Ca urmeaza in toata UE confiscarea depozitelor bancare cum s-a facut in Argentina 2001.
Pentru “binele” Europei nu-i asa? Capitalism is doomed baby.
Dar de confiscarea tuturor pensiilor private din Ungaria ce ziceti? De idiotenia aia nu s-a mai facut atata galagie.

Capitalism is doomed? nu stiu ce sa zic, dar in situatia de fata pare mana statului si a suprainstitutiilor si oficialilor europeni. Ce gulagu' lui Marx au comertul si piata de-a face cu sinistrosenia asta?

Edited by sushimic, 18 March 2013 - 22:01.


#403
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Postlawrence38, on 18 martie 2013 - 00:51, said:

B Trans are avea pana de curand parca depozite cu 4% la EUR. Care e marea diferența ?



Fugi la somn nu mai abera ca habar nu ai...



Habar nu am ce ? Da din casa daca tot manaci o paine pe acolo ....
Ce am scris eu e din presa de pe net si din ce mananca astia pe la TV ...asa ca daca ai ceva ce noi nu stim sau e spus gresit scrie.....nu da din gura degeaba.

View Postmirceaor, on 18 martie 2013 - 20:02, said:

Nasol pentru ciprioti. Dar , pana la urma , si statul roman a furat banii cetatenilor cand le-a taiat salariile,pensiile,  le-a supra-impozitat pensiile si le-a crescut TVA-ul aproape de maximul intalnit in UE.


Asta-i citat de la antene, nu ? Posted Image Posted Image

#404
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postedbica2000, on 18 martie 2013 - 23:18, said:

Habar nu am ce ?

View Postedbica2000, on 18 martie 2013 - 00:49, said:

Cred ca trebuie lamurite cateva lucruri.
1. Primul ar fi ca suprataxa nu are nici o legatura cu firmele/companiile locale sau altele.
2. Nu are treaba cu nerezidentii,de ci rusii sau cine si-o mai tine banii prin bancile cipriote sunt linistiti.


Se pare ca trebuie sa-ti si inrosesc ca sa-ti dai seama care erau aberatiile....la mintea cocosului de altfel Posted Image

Edited by lawrence38, 19 March 2013 - 00:10.


#405
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Postlawrence38, on 19 martie 2013 - 00:09, said:

Se pare ca trebuie sa-ti si inrosesc ca sa-ti dai seama care erau aberatiile....la mintea cocosului de altfel Posted Image


O fi la mintea lor...celor ce au scris astea...asa ca lasa-te de etichetari  sau scrie-le lor sa mearga la somn.

1. Decizia creditorilor internationali de a taxa cu pana la 10% depozitele persoanelor fizice......
2. Aceste prelevari, menite sa colecteze 5,8 miliarde de euro, vor fi aplicate tuturor persoanelor rezidente pe insula.....

#406
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Economia mondiala nu si-a revenit si nici nu-si va mai reveni vreodata, dar o tin bancherii ji-dani in viatza " pe aparate" , pana o sa va ia si ultimul leu innodat in coltzul batistei, dupa care o vor deconecta si pa si pusi. Asa ca nu va mai faceti iluzii, puneti mana pe furci si topoare si alungati bancherii perciunati, asa cum au facut islandezii.

#407
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postgaleo, on 18 martie 2013 - 19:52, said:

Pentru că nu este foarte capabilă să evolueze, Uniunea Europeană riscă acum o gravă deraiere care chiar va da apă la moară euroscepticilor. Îmi pare rău că rușii sunt cei care au făcut acest comentariu, dar confiscarea unei părți a depozitelor bancare în cazul Ciprului este pur și simplu o practică bolșevică. Este foarte adevărat faptul că Ciprul este paradis fiscal și că, cel mai probabil, prin acest gest Europa pedepsește Cipru și pentru că are taxe mai mici dar și pentru că în 2011 a acceptat ajutorul Rusiei.

Pe de altă parte însă, exact Uniunea Fiscală ce îi lipsește acum Europei a dus la această criză uriașă. Când au făcut moneda unică toți economiștii au fost de acord că euro nu poate rezista foarte mult dacă Europa nu va avea aceeași legislație fiscală. Din păcate, după ce s-au văzut cu euro în căruță și cu un rating care le permitea să se împrumute la dobânzile Germaniei, țările din sudul Europei au strâmbat din nas la ideea de Uniune Fiscală. Așa au ajuns să se împrumute imens, să facă deficite monstruoase și, pentru că undeva buba trebuie să plesnească, au ajuns să își pună singure băncile în primejdie.

Și, cu toate acestea, măsura impozitării retroactive a depozitelor ciprioților este o mare greșeală. Este o neghiobie care nici nu cred că se va aplica. Această confiscare dinamitează practic garantarea dreptului de proprietate în Europa, este un precedent periculos pentru toate țările și, în același timp, împinge Ciprul definitiv în brațele Rusiei. Întrebarea care mai rămâne este cine mai urmează?

http://www.biziday.r...ei-democratice/
Bre Galeo, te suspectam de febrilitate intelectuala sporita. Se pare ca Moise Guran bate campii.

:D Ce vrajeli de "analize economico-politice"!

#408
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Astia "prajesc" bancile cipriote si pe multi dintre Ciprioti,dar dau vina pe "Ivan",pe oligarhii Rusi.
Pai daca-s oligarhii de vina ar fi normal sa mearga direct la sursa,la Vladimir si la Dmitri.Da,da' la aia nu se bate cu pumnu' in masa,ca se intarata "ursu".
Incercam marea cu degetu' prin Cipru si daca "tine" ne extindem si la altii.Cred ca asistam doar la momente de suspans ale serialului.
Incepusera sa spuna ca a cam fost depasita "criza".Cred ca politicienii si ecococonomistii sunt depasiti.I-a luat apa si i-a aruncat prin Cipru.
Dictatura financiara prinde puteri noi.

#409
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postdhaneey, on 19 martie 2013 - 08:15, said:

Astia "prajesc" bancile cipriote si pe multi dintre Ciprioti,dar dau vina pe "Ivan",pe oligarhii Rusi.
Pai daca-s oligarhii de vina ar fi normal sa mearga direct la sursa,la Vladimir si la Dmitri.Da,da' la aia nu se bate cu pumnu' in masa,ca se intarata "ursu".
Incercam marea cu degetu' prin Cipru si daca "tine" ne extindem si la altii.Cred ca asistam doar la momente de suspans ale serialului.
Incepusera sa spuna ca a cam fost depasita "criza".Cred ca politicienii si ecococonomistii sunt depasiti.I-a luat apa si i-a aruncat prin Cipru.
Dictatura financiara prinde puteri noi.

Capitalismul= sclavagism+ tva.
(rusii e de vina, bre... mama lor de nenorociti!)

#410
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
ceea ce vor ei este un sistem totalitar si nu se vor da in laturi de la nimic. Este interesant cum cuvintele acelor nebuni par sa se implineasca. Vor produce atatea crize oricate va fi necesar ca toti sclavii uniunii sataniste sa accepte sistemul lor criminal. Dupa ce vor mai prabusi cateva economi toate populatiile vor cere in genunchi banca lor europeana si sistemu dictatorial carora se opun azi multe tari. Cand vor termina cu voi veti saruta picioarele scarboase ale lor, si toti veti fi marcati pe viata cu semnul lor, semnul sclavului antic.

#411
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostArkouda, on 16 martie 2013 - 21:14, said:

S-a intamplat un lucru de neconceput intr-o tara din Uniunea Europeana.

Stai un pic, daca UE e prea tanara si nu a apucat astfel de zvacniri nu inseamna ca nimeni nu a nationalizat nimic niciodata, sau ca nimeni nu a confiscat nimic niciodata, cu legea in mana. Istoria se repeta doar. Iar cativa colegi au dat exemplele potrivite.

View Postsandu bogdan, on 16 martie 2013 - 21:17, said:

Sa vina Robin Hood! Eu abia il astept.

Vlad Tepes nu iti mai place ?

View PostAhasverus, on 16 martie 2013 - 23:55, said:

Poate nu stiti, dar adesea firmele mari merg pe profit de 5 maxim 10%.

Poate nu stim, chiar ca. Sau poate stim de 2-3%.

View Postgaleo, on 17 martie 2013 - 00:08, said:

Pai Rusia se bucura ca banii expatriati de rusi se vor intoarce inapoi .

Se vor intoarce inapoi in paradisul din care au plecat.

View Postad-bloc, on 17 martie 2013 - 21:46, said:

nu cred ca marile firme isi tin banii in Cipru sau incearca sa scape de taxe. ( este apanajul firmelor de comert mici, al celor care fug de taxe, etc ..)

De exemplu care imi vine acum in minte, toate siturile  online de poker si o buna parte din cele de freelance au conturi in paradisuri fiscale. Poate nu exact in Cipru, insa in alte paradisuri fiscale. cred ca acum se simt vizati de'a binelea.

View Postdhaneey, on 17 martie 2013 - 23:00, said:

eu as fi propus o taxa gen 100% pt averile peste 1 mil de euro... nu cred ca poti ajunge la suma asta prin munca, cinstita, e imposibil, orice calcul ai face, orice salariu ai avea, orice firma ai deschide (si platitul angajatilor cu mai putin decat valoreaza munca lor tot furt e - cu toate ca e legal)...prin urmare POTI FACE UN MILION DE EURO DOAR DACA FURI !!!

in mare e cam asa, doar ca nu e musai sa furi tu dircet, ci poti si doar sa te complaci in aceasta situatie in care altii fura, tu doar pui umarul. De exemplu te duci la serviciu in fiecare zi si faci management sau mai stiu eu ce platit la 7k euro kunar in Romania, in afara dublu. In cati 15 ani ai milionul ?

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 17:31, said:

Egold era o simpla moneda FIAT clasica, dar garantata si privata. Era controlata si emisa tot de o singura entitate, privata nu publica, dar "garantata" de aceasta la fel cum si US "garanta" dolarul cu aur. Cel putin pana prin 1971 cand n-au mai garantat nimic. Bitcoin este cu totul altceva, nu se poate compara. Tehnologia P2P functioneaza diferit. Incearca sa intelegi principiul inainte sa faci comparatii.

Hmm.. 1971, asa se pare. Nu stiu de ce tineam minte 187x.. ai idee ce a  fost atunci ? Cred ca atunci incepeau bancile sa emita note de acoperire a aurului depus. Bitcoin nu este cu totul altceva; el este o moneda. *tot* o moneda. Moneda se trebuie sa se bazeze pe ceva real din societate - adica pe economie. Ea nu se poate baza pe *tehnologie* pentru a exista. Prin tehnologie P2P doar devine mai greu accesibila unor atacuri / abuzuri, insa nu va exista decat cand economia o va sustine. Iar cum economia este prinsa in haturi de stim noi cine...

View Postf300, on 18 martie 2013 - 18:41, said:

La "conspiracy to engage in money laundering" sa vezi ce te baga la zdup de apuci pensia in puscarie.

si aceea in Bitcoin Posted Image

LE. Hmm.. dar ce le mai doarme Pejeu...

Edited by george90, 19 March 2013 - 08:23.


#412
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Cand populația primea rodul muncii in cash,depunea la CEC și primea 5 % dobindă pe an. Nu i se lua nici un fel de taxe diverse de tranzacții...și era bine așa . Dar incet ,incet,borfașii cu gulere albe din bănci,nesătui ca intodeauna,au inceput cu pași mărunți să vă....căpușeze. Azi am ajuns la performanța incredibilă de a ni se depune banii unei munci binecuvenite direct in aceste lăcașuri de hoție nerușinată fără ca să avem altă posibilitate. Cind omul se va duce să-și ia un ban cash sau să plătească alte servicii...se va trezi că nu numai dobinda nu mai există, ci va trebui să plătească o taxă de deponent ....de să spunem 6 % din valoarea banilor depozitați,și asta imediat și nedepinzind de timpul cat au stat acei bani in bancă. Deci ca să facem un calcul simplu. Ți s-a depus să spunem 1000 ( orice monedă din orice țară ) de către firma la care lucrezi sau și mai grav....de un datornic. Te duci să retragi suma integral,plătind prin cecuri intreținere,datorii ( de exemplu 20 cecuri ) etc etc.și bani de buzunar. Automat ți se va reține 60 de roni cu noua inginerie de hoție,apoi pentru fiecare cec emis ți se va reține 2 roni ,adică alți 40 roni. Deci practic ai fost devalizat de 100 roni chiar din prima zi de salariu. E ca și cum ai fi primit un salariu de numai 900 de roni.
Ei ! ce spuneți acum de bătranu CEC ? ...ăla de pe timpu lui Ceașcă,unde primeai de bine de rău ceva dobindă . Bancherii "comuniști " ciștigau doar prin folosirea banului depus de tine ,nu stăteau cu bita la ușa Băncii pentru că nu erai nevoit să recuperezi ce nu ți-a fost depus ( că banii ii primeai in....numerar ! ).
Trăiască și inflorească Democrația Capitalistă,care te fură din...toate unghiurile !

Edited by dhaneey, 19 March 2013 - 08:28.


#413
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postdhaneey, on 19 martie 2013 - 08:19, said:

ceea ce vor ei este un sistem totalitar si nu se vor da in laturi de la nimic. Este interesant cum cuvintele acelor nebuni par sa se implineasca. Vor produce atatea crize oricate va fi necesar ca toti sclavii uniunii sataniste sa accepte sistemul lor criminal. Dupa ce vor mai prabusi cateva economi toate populatiile vor cere in genunchi banca lor europeana si sistemu dictatorial carora se opun azi multe tari. Cand vor termina cu voi veti saruta picioarele scarboase ale lor, si toti veti fi marcati pe viata cu semnul lor, semnul sclavului antic.

Nu prea le am eu cu semnele, insa semnele vremurilor sunt camuflate sub vrajelile de "analize" care impletesc creierii sclavilor moderni. Vai de capul celor care nu le recunosc si de constiita celor care le vad.
Ne meritam soarta, tata.

#414
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Hmm.. 1971, asa se pare. Nu stiu de ce tineam minte 187x.. ai idee ce a  fost atunci ?

The 1870-1914 Gold Standard: The Most Perfect One Ever Created

Despre bitcoin am vorbit destul, nu ma insist ca iar deturnam topicul. Din partea mea fara nici o moneda ar fi cel mai bine. Dar mai avem pana acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate