Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ciprul fura bani din depozite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
429 replies to this topic

#379
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 17:31, said:

Egold era o simpla moneda FIAT clasica, dar garantata si privata. Era controlata si emisa tot de o singura entitate, privata nu publica, dar "garantata" de aceasta la fel cum si US "garanta" dolarul cu aur. Cel putin pana prin 1971 cand n-au mai garantat nimic. Bitcoin este cu totul altceva, nu se poate compara. Tehnologia P2P functioneaza diferit. Incearca sa intelegi principiul inainte sa faci comparatii.

Eu inteleg foarte bine principiul, tu crezi ca daca bagi niste algoritmi complicati la mijloc o sa faci mare balarie. In momentul in care o sa li se puna pata pe bitcoin e suficient sa ameninte un exchange cu "conspiracy to engage in money laundering" (exact ca in cazul egold) si imediat bitcoin-ul o sa devina un "ou prea fierbinte" pentru oricine altcineva, fie alte exchangeuri, fie bacania din colt (presupunind extrem de optimist ca intre timp ar avea "capabilitati bitcoin").

#380
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 02.12.2007
In primul rand bitcoin are un mega dezavantaj, acela de a exista intr-un mediu monitorizat si controlat de agentii controlate la randul lor de state si guverne: internetul.

#381
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 17:43, said:

Aha, scuze, credeam ca vorbim chestii diferite. Nu-ti port tie de grija, dar m-am lovit de multi care nu pricep diferenta intre viol si dragoste, li se pare ca pana la urma tot sex este.

Dragoste este cand imi fac singur asigurare de sanatate, de buna voie si nesilit de nimeni, iar atunci cand nu-mi mai convine renunt la ea. Viol se cheama cand statul imi ia bani sub denumirea "asigurare" si nu-mi ofera nimic de ei, iar atunci cand nu mai platesc trimite politia.

Vorbind dintre diferenta intre impozitare clasica si confiscare din conturi, unii fac precum prostituatele: in momentul in care violul nu mai poate fi evitat, zi-i dragoste si nu te mai agita degeaba.

Pana acum, cea mai buna solutie este sa nu existi. Singura ta "hartie" sa fie CI-ul. Adica, n-ai masina, n-ai teren, n-ai conturi.
Ar mai fi o varianta; sa fii pupincurist-sef politic.
..sau curva proasta.

#382
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Eu inteleg foarte bine principiul, tu crezi ca daca bagi niste algoritmi complicati la mijloc o sa faci mare balarie. In momentul in care o sa li se puna pata pe bitcoin e suficient sa ameninte un exchange cu "conspiracy to engage in money laundering" (exact ca in cazul egold) si imediat bitcoin-ul o sa devina un "ou prea fierbinte" pentru oricine altcineva, fie alte exchangeuri, fie bacania din colt (presupunind extrem de optimist ca intre timp ar avea "capabilitati bitcoin").

Hai sa te intreb altceva: cat succes au avut "legile" in fata tehnologiei P2P pana acum ? De cati ani se chinuie sa inchida Piratebay fara succes ? Asta este diferenta dintre un sistem centralizat fata de unul bazat pe distribuire globala. Iar ca sa inchizi tot internetul, doar ca sa omori o moneda virtuala nu cred ca e o solutie. In ziua de azi totul depinde de internet. Inclusiv vechiul sistem cu bancile lui. Iar de administrarea internetului se ocupa tocmai cei care iubesc bitcoin, oameni tineri si pasionati de tehnologie, nu afaceristii clasici, politicienii sau birocratii de la stat.

Piratebay in loc sa fie desfiintat a devenit asa fierbinte ca au ajuns sa aibe chiar reprezentanti in legislativ. Oricum, nu stiu de ce lumea se cramponeaza atata de legi, cand acestea sunt o banala conventie al naibii de relativa: Libertate versus legalitate

Quote

cea mai buna solutie este sa nu existi. nu mai existe state.
Am corectat, acum este bine... Posted Image

Edited by flaviand, 18 March 2013 - 18:07.


#383
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 18:02, said:

Hai sa te intreb altceva: cat succes au avut "legile" in fata tehnologiei P2P pana acum ? De cati ani se chinuie sa inchida Piratebay fara succes ? Asta este diferenta dintre un sistem centralizat fata de unul bazat pe distribuire globala. Iar ca sa inchizi tot internetul, doar ca sa omori o moneda virtuala nu cred ca e o solutie. In ziua de azi totul depinde de internet. Inclusiv vechiul sistem cu bancile lui. Iar de administrarea internetului se ocupa tocmai cei care iubesc bitcoin, oameni tineri si pasionati de tehnologie, nu afaceristii clasici sau birocratii de la stat.

Hai sa-ti raspund eu ... pana astazi nu si-au pus mintea cei care conteaza cu torentele si P2P. Au fost scoase cateva legi in urma activitatii de lobby a detinatorilor de copyright, legi carora li s-a opus industria telecom si chiar lipsa de entuziasm a agentiilor / autoritatilor. Daca maine problema asta devine toto atat de periculoasa cat un atac nuclear poimaine torentele dispar fara sa fie afectat prea mult internetul.

As zice ca discutia despre modalitati de evitare a exemplului cipriot ar trebui sa fie pe alt thread.

#384
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostZorbaGrecu, on 18 martie 2013 - 17:55, said:

Pana acum, cea mai buna solutie este sa nu existi. Singura ta "hartie" sa fie CI-ul. Adica, n-ai masina, n-ai teren, n-ai conturi.
Ar mai fi o varianta; sa fii pupincurist-sef politic.
..sau curva proasta.

Sau mai pe romaneste iesirea din sistem sau boschetar....
Cred ca inainte de asta ar mai putea fi o etapa. Greva fiscala. S-a dovedit clar ca protestele de strada nu duc nicaieri. Inclin totusi sa cred ca greva fiscala ar zgudui din temelii sistemul lor mafiot. Desi nu are precedent in istorie, cred ca prin unire i-am putea pune cu botul pe labe. Si evident, intr-un final se poate incerca si boschetarismul. La asta ticalosii nu pot riposta decat prin arest, insa arestul deja ii obliga sa te tina pe mancare si pe bautura, deci ramane totusi o solutie extrema, dar buna si eficienta.

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 18:02, said:

Hai sa te intreb altceva: cat succes au avut "legile" in fata tehnologiei P2P pana acum ? De cati ani se chinuie sa inchida Piratebay fara succes ? Asta este diferenta dintre un sistem centralizat fata de unul bazat pe distribuire globala. Iar ca sa inchizi tot internetul, doar ca sa omori o moneda virtuala nu cred ca e o solutie. In ziua de azi totul depinde de internet. Inclusiv vechiul sistem cu bancile lui. Iar de administrarea internetului se ocupa tocmai cei care iubesc bitcoin, oameni tineri si pasionati de tehnologie, nu afaceristii clasici, politicienii sau birocratii de la stat.
[..]

Parerea mea este ca te agiti de pomana. Sistemul va distruge violent orice moneda sau metoda de schimb ce nu va permite impozitarea, Dupa ce s-a intamplat in Cipru, ii stiu in stare sa distruga si internetul.

Inchei reluand  un adevar simplu: singura metoda de a le scapa din gheare este boschetarismul, cu tot raul pe care-l presupune adaptarea la un astfel de mod de viata.

#385
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai n-o sa se intample maine. O sa se intample treptat, pe masura ce statele si vechiul sistem se va afunda in groapa, alternative de genul bitcoin le vor lua locul.

Despre "boschetareala" si alte metode de iesire din sistem vedeti aici: Comunitate sustenabila langa Brasov

Oricum, e clar, tu incerci sa vezi jumatatea goala a paharului, in timp ce eu insist pe cea plina. Sunt de acord ca ne-am lungit cam tare cu discutia pe aici. Hai sa vedem ce se mai intampla in cipru...

Edited by flaviand, 18 March 2013 - 18:21.


#386
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcap_tepos, on 18 martie 2013 - 18:15, said:

Sau mai pe romaneste iesirea din sistem sau boschetar....
Cred ca inainte de asta ar mai putea fi o etapa. Greva fiscala. S-a dovedit clar ca protestele de strada nu duc nicaieri. Inclin totusi sa cred ca greva fiscala ar zgudui din temelii sistemul lor mafiot. Desi nu are precedent in istorie, cred ca prin unire i-am putea pune cu botul pe labe. Si evident, intr-un final se poate incerca si boschetarismul. La asta ticalosii nu pot riposta decat prin arest, insa arestul deja ii obliga sa te tina pe mancare si pe bautura, deci ramane totusi o solutie extrema, dar buna si eficienta.
Ungurii au facut treaba asta prin anii '90, sau am primit eu informatii false?

#387
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 18:02, said:

Hai sa te intreb altceva: cat succes au avut "legile" in fata tehnologiei P2P pana acum ? De cati ani se chinuie sa inchida Piratebay fara succes ? Asta este diferenta dintre un sistem centralizat fata de unul bazat pe distribuire globala. Iar ca sa inchizi tot internetul, doar ca sa omori o moneda virtuala nu cred ca e o solutie.
Trebuie sa faci diferenta intre a muta informatie si a plati pentru niste bunuri sau servicii reale.
Dar ca sa poti sa faci vreo treaba cu bitcoin trebuie fie ca sa mearga exchange-urile, sa poti sa obtii bani "reali" (care exchange-uri trebuie sa fie niste firme serioase, pe care sa stii de unde sa le iei, sa poti sa-i dai in judecata, etc ca altfel le dai bitcoin-ul si ei nu-ti trimit nimic in schimb) sau sa poti sa platesti la bacania din colt direct in bitcoin. E suficient sa vina peste un singur merchant sa zica bitcoin = "conspiracy to engage in money laundering" (de la 10 ani de puscarie in sus) si i-a rezolvat pe toti, o sa zica "fuck no, mai bine ramin la Visa, Mastercard si cash, nu-mi trebuie mie puscarie pentru bitcoin".

De fapt e diferenta intre bunuri reale si informatie de care tot zic astia: "nu ai fura o masina, dar de ce sa furi un film"? Pentru ca nu e furat, e facut copie la niste informatie! Daca as putea sa obtin din calculator o masina (sau o piine) din citeva click-uri (literalmente, sa imi "tipareasca" calculatorul o masina si sa platesc doar internetul) atunci da, ar merge bitcoin-ul sau ceva similar. Pina atunci nu poate fi comparat cu distribuirea informatiei, care se poate multiplica infinit.

#388
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nu-i suficient sa dai intr-un exchange ca sa cada toate. Din contra, pana acum treaba a stat exact pe dos. La fiecare site de torrent dat jos, apareau zece in locul lui. Plus ca experienta cu torrenti a aratat ca se poate evita multa vreme inchiderea unui anumit site prin plimbarea acestuia in diferite tari cu legislatie permisiva. Avantajul miscarii, din nou, este dat de non-centralizare.

Ca n-o sa poti plati multe chestii in bitcoin la inceput este evident. Dar nici nu-i nevoie. Initial este suficient pentru cumparaturi mici, chestii online si schimburi private. Pana intra un pic in constiinta oamenilor ca se poate si altfel. Asa cum s-a intamplat si cu paypal, western union si alte servicii paralele celor bancare clasice. Iar bitcoin nu-i copiezi si nici furi, doar ii schimbi. Este mai "moral" decat torrenti din acest punct de vedere.

Edited by flaviand, 18 March 2013 - 18:37.


#389
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postflaviand, on 18 martie 2013 - 18:27, said:

Nu-i suficient sa dai intr-un exchange ca sa cada toate. Din contra, pana acum treaba a stat exact pe dos. La fiecare site de torrent dat jos, apareau zece in locul lui.

Comparatia cu torentul este EXTRAORDINAR de deplasata! Exchange-ul TREBUIE sa fie in jurisdictia ta ca sa poti sa primesti sau sa trimiti banii acolo fara probleme (altminteri daca ai o alta metoda de incredere de a trimite bani international fara costuri enorme, fara sa se bage cel putin 2 state peste tranzactiile tale nu vad de ce te mai stresezi cu bitcoinii). Si nu in ultimul rind ca sa poti sa ii dai in judecata daca iti iau banii sau bitcoinii si nu-ti dau nimic inapoi. Torentii pot fi oriunde pe net. Poate pune oricine unul la punct, fie pe un cable modem din Coreea de Sud fie pe un VPS de 3$/luna de-aiurea, oriunde in lume. Si nu ai nevoie de nimic in plus, acces la internet e suficient, ai terminat. Un exchange are nevoie de acces la sistemul bancar "clasic" ca sa poata sa opereze si asta nu se poate face anonim si nu se poate face de un liceean din Coreea de Sud (asa cum se poate face foarte bine un site de torent).

Si nu in ultimul rind sa nu uitam ca la file sharing inca se cearta astia ca daca e incalcarea dreptului de autor, ca daca e o problema sa postezi linkuri numai la materiale si alte subtilitati, marea majoritate pe civil nu penal. La "conspiracy to engage in money laundering" sa vezi ce te baga la zdup de apuci pensia in puscarie.

Edited by f300, 18 March 2013 - 18:45.


#390
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 02.12.2007
Bitcoin opereaza intr-un mediu centralizat: internetul. Cei care controleaza internetul pot da de pamant cu bitcoin instantaneu si nu treptat: il considera program malware si gata.
Nu mai dati exemple torenti si hub-uri caci astea sunt tolerate si sunt inchise doar cand devin prea mari.

#391
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Exchange-ul TREBUIE sa fie in jurisdictia ta ca sa poti sa primesti sau sa trimiti banii acolo fara probleme

Da, aici ai intr-adevar un punct bun. Daca se da vreo lege impotriva bitcoin, parca vad cum or sa reapara valutistii la coltul strazii. Cu un smartphone in mana si cu teancul de hartie igienica valutara in geaca: Domnu' doriti bitcoini cumva ? Va transfer in cont pe loc... Posted Image

Cred totusi ca nu se va ajunge acolo. Au loc niste schimbari in societate in ziua de azi mult mai mari decat vor sa creada cei ramasi in vechea paradigma de gandire. Asa cum ziceam, eu raman optimist.

Imagineaza-ti de exemplu ce s-ar intampla daca un partid gen Piratebay, Beppe Grillo sau Miscarea Anti-Taxe ar castiga alegerile intr-o tara mai liberala si ar reusi sa impuna bitcoin ca moneda nationala. Asta i-ar da automat o legitimitate internationala... Posted Image

Edited by flaviand, 18 March 2013 - 18:54.


#392
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ati luat-o in off-topic rau de tot, nu fura nimeni bitcoinii cipriotilor...

#393
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, este oarecum conex cu furatul si mai putin cu cipriotii, dar sa revenim... :)

Bineinteles, baietii din varful piramidei spun ca "taxarea" aceasta este o chestie unica, care nu se va repeta, se jura pe rosu si dau tot felul de "asigurari" ca totul este o exceptie. Singurul mod in care ar putea ca promisiunea lor sa fie indeplinita ar fi, evident, acela in care aceasta poveste va declansa fierberea de care spuneam si aventura economica s-ar incheia aici. Am totusi sentimentul ca nu scapam asa usor, ci ne vom mai distra un pic cu sistemul actual, timp in care vom mai asista la tot felul de masuri de genul asta. La greci falimentul a fost numit “haircut”. La ciprioti furtul se numeste “one-time tax”. La noi transferarea banilor publici primiti de la FMI in conturile bancilor private s-a numit "scadere RMO". Sunt curios ce gen de astfel de schimbari de definitii dupa modelul doublethink vor mai avea loc atata vreme cat sistemul mai sta in picioare.

#394
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 13.10.2006
O sa intre Ciprul in default dupa taxa asta ? Ii dau 3-4 luni .

#395
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta e clar.
Intrebarea e cine o sa il mai refinanteze?

#396
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Pentru că nu este foarte capabilă să evolueze, Uniunea Europeană riscă acum o gravă deraiere care chiar va da apă la moară euroscepticilor. Îmi pare rău că rușii sunt cei care au făcut acest comentariu, dar confiscarea unei părți a depozitelor bancare în cazul Ciprului este pur și simplu o practică bolșevică. Este foarte adevărat faptul că Ciprul este paradis fiscal și că, cel mai probabil, prin acest gest Europa pedepsește Cipru și pentru că are taxe mai mici dar și pentru că în 2011 a acceptat ajutorul Rusiei.

Pe de altă parte însă, exact Uniunea Fiscală ce îi lipsește acum Europei a dus la această criză uriașă. Când au făcut moneda unică toți economiștii au fost de acord că euro nu poate rezista foarte mult dacă Europa nu va avea aceeași legislație fiscală. Din păcate, după ce s-au văzut cu euro în căruță și cu un rating care le permitea să se împrumute la dobânzile Germaniei, țările din sudul Europei au strâmbat din nas la ideea de Uniune Fiscală. Așa au ajuns să se împrumute imens, să facă deficite monstruoase și, pentru că undeva buba trebuie să plesnească, au ajuns să își pună singure băncile în primejdie.

Și, cu toate acestea, măsura impozitării retroactive a depozitelor ciprioților este o mare greșeală. Este o neghiobie care nici nu cred că se va aplica. Această confiscare dinamitează practic garantarea dreptului de proprietate în Europa, este un precedent periculos pentru toate țările și, în același timp, împinge Ciprul definitiv în brațele Rusiei. Întrebarea care mai rămâne este cine mai urmează?

http://www.biziday.r...ei-democratice/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate