Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Contractele de telefonie mobilă

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Bună ziua,

În contractul de telefonie mobilă (Orange) este specificată o clauză de prelungire tacită. De asemenea se specifică că în cazul rezilierii contractului este necesară despăgubirea către Orange a tuturor lunilor rămase în contract.

Acel contract ar trebui să expire luna viitoare (1 Aprilie) și eu am dorit să îl reziliez. Zilele trecute, deținătorul contractului a fost la Orange și a cerut și rezilierea, însă domnișoara de acolo i-a spus că mai are încă 13 luni.

Ceea ce mă interesează pe mine ar fi dacă este totuși posibilă rezilierea contractului înainte de această perioadă. Date fiind condițiile lor, eu nu am decât o perioadă foarte scurtă de 15-30 de zile în care îl pot rezilia, după care sunt blocat încă un an. Înțeleg ideea de prelungire automată, dar faptul că după rămân încă un an blocat mi se pare abuzivă; pe de cealaltă parte, dacă se află în contract, atunci asta e.

Deci, mai am șanse să reziliez acest contract înainte de Aprilie 2014?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThunderSS, on 12 martie 2013 - 21:04, said:

în cazul rezilierii contractului este necesară despăgubirea către Orange a tuturor lunilor rămase în contract
Terminati asa ceva. NIMENI pe lumea asta nu te forteaza sa platesti ceva ce NU ai primit. Restul e poezie (marketing, intimidare sau alte gaselnite).

Edited by neagu_laurentiu, 12 March 2013 - 21:13.


#3
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Daca au trecut cei 2 ani obligatorii de contract se poate rezilia cand vrea muschiu tau, contractul se prelungeste automat dar nu mai este obligatoriu , faci o cerere cu 30 zile inainte de data la care vrei sa reziliezi.

#4
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Mersi de răspuns. Înseamnă că doamna de la Orange încerca să facă șmecherii cu alea 13 luni în care nu se poate rezilia. Voi mergi personal să discut și sigur se va rezolva.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Dupa cei doi ani contractul se prelungeste automat dar il poti rezilia cand ai tu chef.Nu se prelungeste cu "n" numar de luni.El pur si simplu merge inainte pana il reziliezi tu!
Ia vezi tu contractul sa nu fie pe 2 ani si sa fii trecut doar 1 an ca asa se explica cele 13 luni!Altfel daca stii sigur ca e ca tine,inregistreaza convorbirea si fa-i o reclamatie pentru inselaciune!!!

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Prelungirea tacita nu este pe perioade de 'ani', cel putin nu la Orange.
Prelungirea tacita inseamna ca nu se inchide automat dupa ce a expirat perioada contractuala obligatorie. Daca tanti ti-a zis ca mai ai 13 luni de contract poate sa insemne una din chestiile de mai jos:
1. e tuta si nu stie unde sa se uite sau nu intelege ce vede
2. s-a facut la un moment dat o prelungire  (fidelizare sau alta oferta) si s-a adaugat perioada respectiva la cea existenta in momentul prelungirii
3. perioada initiala era de 2 ani de fapt si tu ai crezut ca este un an (asta presupun eu din cele 13 luni pe care ti le-a comunicat tanti si din surprinderea ta Posted Image )

To do: cauta contractul initial, vezi cand a fost redactat si pe ce perioada, vezi daca ai mai avut vreo prelungire, aduna toate perioadele si o sa te lamuresti cate luni mai ai de stat.

Edited by AlexEn, 13 March 2013 - 10:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate