Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Mesaj ERR la D90

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
Buna seara!
Sunt posesorul unui D90. Nu am avut probleme pana acum cateva luni cu acest aparat, dar de la un moment dat, dupa cate o poza facuta cu ob.din Kit, si-anume Nikkor 18-55mm am avut surpriza da a aparea pe ecram mesajul ERR. Dupa un timp in care acesta palpaie, el dispare si pot efectua poza urmatoare.
Am incercat cu celalalt ob de Kit: Nikkor 55-200 si nu am avut aceste probleme.
Timpul a trecut si aceste manifestari mai apareau din cand in cand.
Azi 12.03.2013, am achizitionat un Nikkor 35mm f/1.8G si am inceput a face poze cu el prin camera, fara sa am probleme la diafragma de 1.8. Insa atunci cand am setat in modul A aparatul, alegand diafragma 16, dupa efectuarea pozei a aparut acelasi mesaj ERR. Mentionez ca aparatul a setat timpul de expunere la 13” si deasemenea precizez ca tineam aparatul de pozat in mana.
In dupamiaza zilei am tot facut teste, inclusiv cu aparatul pe trepied si am avut ERR doar pe cele doua obiective :18-55 si 35 mm, la diafragme mici 13-22. Tot pe A setat aparatul foto. La aceeasi diafragme mici ob. 55-200mm nu a dat mesajul ERR.
Nu stiu daca aceste fapte sunt relevante pt.d-voastra., dar am incercat sa fiu cat mai explicit. Repet, dupa cateva secunde, 2-5s, mesajul ERR dispare, iar eu pot sa focalizez si sa fac din nou poze…
Ce ma sfatuiti?!
Multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Contacte electronice erodate?

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
curata contactele alea metalice cu grija atat la body cat si alea de la lentile, daca ai avea betisoare de curatare senzor alea sunt excelente si ptr curatare de contacte. Sa nu fi pus tu mana cu grasime pe contacte.

#4
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
Cu ce sa le curat? Doar cu betisoare sau si cu ceva solutie! Iar betisoare pt.senzor unde gasesc?
Multumesc!

Edited by gilcao, 12 March 2013 - 21:18.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
de la f64, eu doar de acolo am luat. Pai si ceva solutie speciala e indicata, dar doar putina in vf betisorului. Repet, betitoarele de senzor sunt ok, nu alea din comert.

#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mda; si mai bine betisoare aurite - refac aurul de pe contacte. Nu conteaza cat costa.

#7
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Pentru contactele de pe aparat si de pe body poti folosi betisoare cu bumbac si alcool sau spirt (umezit foarte putin).Betisoarele pentru curatat senzorul sunt mai scumpe si cu nimic mai bune pentru curatarea contactelor.Spor la treaba.Numai bine.

#8
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
Am curatat contactele atat la body cat si la cele 2 obiective: 18-55 mm si 35mm. De la F15, cand timpul de expunere e mai mare pe modul A, apare acest mesaj: ERR. Culmea, cand pozez cu 55-200 mm nu am acest mesaj:am avut si timp de 13" si tot nu a aparut acel mesaj!
Multumesc!

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
service, skin romania

#10
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
Multumesc tuturor pt.mesaje!
Pana la urma l-am trimis in service.Va tin la curent.
Tineti-mi pumnii...
Multumesc!

#11
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
Buna ziua tuturor!
Am primit inapoi de la skin service d90 reparat:parghie diafragma!
Totul e ok, multumit de cei de la service care s-au miscat f.repede si va multumesc tuturor pt. raspunsuri!

#12
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Un pret informativ se poate?Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate