Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2521
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Bioline – gama pentru combaterea biologica a daunatorilor

#2522
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
ganiatul de curcani ,prepelite daca il tratez termic[il usuc la cald] ar fi bun de folosit ca ingrasamint .as avea surse de ganiat de ordinul tonelor, mai ales de prepelita.

#2523
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Daca e proaspat il faci macerat, iar daca e mai vechi, de 2-3 ani, il bagi sub brazda.
Cel de prepelita este cel mai recomandat.

#2524
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
Gainatul de pasare de iarna asta merge incorporat sa zicem in februarie/martie, pentru plantare in gradina din mai ?
Ma refer la cel din cotete, mai mult rumegus.

In afara de asta, la mine pasarile umbla libere acum, inca din noiembrie, pe zona de gradina unde voi planta in mai, cam 30 de pasari la approx 100mp, deci oricum lasa direct pe sol la greu...

Edited by danr, 17 December 2018 - 18:31.


#2525
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Ganiatul de prepelita este amestecat,proaspat dar si mai vechi de un an,dar pute ingrozitor,ma gandeam ca daca il usuc ii mai piere din mirosul teribil pe care il are.

#2526
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Ieri am fost sa ma uit la preturile pentru NPK si am gasit asa: NPK 16-16-16 la 95 RON si NPK 20-20-20 la 93 RON.
Eu nu ma pricep la asa ceva dar ma gandesc ca cel de 20 are concentratie mai mare. Cum de este mai ieftin sau este alta justificare?
De fapt care ar fi mai bun pentru legumicultura si are oare termen de valabilitate?
Multumesc

#2527
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Poate cel 16-16-16 are si 11% sulf.Este doar o ipoteza,la mine in zona asa-i.

Edited by biburadu, 18 December 2018 - 13:19.


#2528
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca nu e mult, gainatul proaspat merge fara probleme, mai ales daca e incorporat si apoi e bine udat. In solar ar cam trebui udat abundent.
Problema e cu gainatul daca e mult, atunci arde si nu mai creste nimic acolo.


#2529
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
Salutare gospodari si gospodine ! La multi ani sanatosi pe 2019 si recolte bogate ! Am si eu o dilema....Acum 2 ani am facut un țarc, afara in aer liber,  din plasa de gard sudata (din aceea cu ochiurile dreptunghice) in forma de cerc, diametrul aprox. 1,8 m si inaltimea de 1 m si pus plasa in doua (dubla). Acolo am pus jos un pat din vita-de-vie, sa aiba aerisire si pe jos cat de cat si apoi am adunat periodic....iarba cosita (cam 30%) si gunoi de la pasari (cam 70%)  . Ei...acuma...de doi ani s-au cam adunat vreo 10-12 roabe bune de compost, cel din 2016, 2017 si cel de deasupra... din 2018 si pana acuma.  Intrebarile sunt : pot sa pun maclavaisul asta in solarul meu timpuriu de 60 m.p. in primavara, la pregatirea terenului cu motocultorul ? O fi prea mult..?  Il pun pe tot acolo sau mai pun din el si in alt solar tot de 60 m.p. facut fara usi, numai pentru plante de vara ?  Vroiam sa cumpar si niste Orgevit pentru fertilizarea de baza. Culturi in sere si solarii - 1,5-2 T/Ha . Deci...la 60 m.p. intra cam 12 kg. maxim. Are ceva daca arunc si Orgevit si compost ? Sa impart compostul la cele doua solarii si apoi sa dau cu Orgevit in fiecare cate 12 kg ? Voi cum ati proceda, sa nu am surpize cu arsuri sau supradozare de Azot ?

Edited by remusro, 15 January 2019 - 11:13.


#2530
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
noi adaugam gainat de pasare in solar sau gradina, in fiecare toamna sau primavara ( dar cam cu min. 2 luni inainte de plantare ) si il imprastiem intr-un strat subtire apoi sapam; folosim gainat relativ proaspat, strans in ultimile saptamani/luni inainte de aplicare  

nu cred ca ar fi necesar sa folosesti si Orgevit daca folosesti compostul obtinut din gainat de pasare, eventual apelezi la ceva fertilizanti naturali lichizi/ados de microelemente pe parcursul fructificarii

#2531
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
salutare tuturor
stie careva daca se mai comercializeaza  la noi hormon  de inradacinare clonex si unde as putea gasi?

#2532
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Da, am luat eu in toamna de la o pravalioara de pe langa Parcul Carol-Rondul Cosbuc.

#2533
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Cei de la klastorf cred ca au ceva probleme, ca imi creste tensiunea de fiecare data cand vorbesc cu ei.

Toamna trecuta ii sun sa intreb daca trimit un sac de italpollina in tara, tanti de la telefon imi zice sigur, trimite. Imi ia adresa, eu zic sa mai astepte putin ca poate mai iau ceva. Nu vazusem ca au si magazin/cont asa ca mai imi notez ceva, sun din nou, dau de alta angajata ii zic ce si cum, ii dictez ce mai vreau si incepe sa urle la mine ca ei nu trimit sub 100 de lei in tara si ca daca am vorbit cu altcineva nu are decat ca altcineva sa imi trimita personal comanda ca ea nu trimite nimic.

Nu mai aveam mult pana la 100, de data asta vad si magazin/cont, adun niste chestii de 130 de lei. Trimit comanda online, ma suna iar sa imi zica ca ea nu o trimite ca nu au pe stoc tot ce am eu in cos si iar nu depasesc 100 de lei. Imi ies si eu din pepeni si ii zic unele mai tari, pana la urma convenim ca imi trimite totusi comanda, si imi factureaza unele chestii care sunt pe cale sa expire la 1 leu ca vor oricum sa scape de ele. Printre cele primite culmea, sunt si unele din cosul de comparaturi pe care zicea ca nu le mai are.

Azi fac o comanda de 2xorgevit si un scudo.

Ma suna iar aceiasi femeie, care imi zic ca ei nu trimit prin curier ca e costul prea mare. Ii zic ca nu trebuie sa isi bata capul cu aia, ca doar eu il platesc si imi asuma costul. Ea ma intreaba daca sunt dispus sa dau 100 de lei transport pe sac, eu ii zic ca kg e 1 leu adaugat la costul de baza si eventual ma asptept la 100 de lei pe ambii saci, nu unul. Imi zice sa iau un palet ca e transportul mai ieftin. Cum am ajuns de la 2 saci la 20+ naiba stie. Ma mai rastesc iar la ea ca mi-am terminat rezervele de rabdare si discutii calme, convenim ca imi face o factura sa platesc in avans. Inca nu a trimis-o, ma gandesc ca o sa mai primesc un telefon sa imi zica ca s-a razgandit.

Exista alternative decente la italpollina/orgevit ? Ca parca mii lehamite sa trec prin asta la fiecare comanda.

Edited by fr0ggybv, 22 January 2019 - 11:51.


#2534
bianka

bianka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.04.2007
Noi am folosit Biocat G, in afara de el mai este si Biocat 15. N-am avut carente deloc la tomate si ardei. Fertilizarea a fost facuta cu Biocat, Cropmax, calciu cu bor si potasiu - ultimele 3 administrate foliar.

#2535
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Sunt si alti furnizori de italpollina/orgevit: pestre, glissando, mai era un magazin pe la Barcanesti pe DN 1, inclusiv in hala la Obor am gasit.
Alternative: cateva gaini si compost

Edited by gabian22, 22 January 2019 - 12:06.


#2536
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
La pestre m-am uitat, dar diferenta era prea mare la scudo (100 lei vs 50) si am renuntat sa ma uit si de altele. Vad ca orgevitul e 46 vs 35.

Glissandro nu mi-a aparut cand am cautat pe google dupa orgevit, vad ca oricum nici pe site nu apare ca ar avea.

Eu sunt din brasov, nu prea am de unde sa iau.


Nu stiu de ce insista sa enerveze clientii cand la saci oricum afiseaza pe site

https://seminte-ingr...neral-organice/

Costul transportului /sac este de minim 50 lei.-> Chestie ce am citit, si am acceptat.

Daca nu au chef sa vand la bucata ar trebui sa puna ca vand la paleti si gata, sti o treaba, nu te certi aiurea.



Multumesc Bianka, am notat. Personal prefer "old school" ceva incorporabil in sol vs foliar, si nu mai vreau sa pun gunoi cu diverse probleme de cand m-am procopsit cu o colonie de coropisnite. Nu e o gradina mare, doar 400 de m2, si chiar si cu transport e ok pentru mine. Certurile astea la telefon nu sunt ok.

Anul asta o sa fac niste custi de prepelite sa cresc cateva si o sa imi colectez/fac propriul ingrasamant, poate scap Posted Image.

Edit, citit de Biocat G, pare interesant, m-as descurca cu un singur sac vs ~4.

Edited by fr0ggybv, 22 January 2019 - 13:11.


#2537
bianka

bianka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.04.2007
La 400 m cred ca te descurci vreo 2 ani cu el. Noi mai avem mai mult de jumatate de sac, am pus +- 20 gr la radacina rasadurilor, la plantare.

#2538
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Vad ca ai Glissando in BV pe DN 11 spre Hărman - 0268.334.043 , da un tel si intreaba daca iti este in drum.
Nici eu nu am gasit pe site la ei dar gaseam mereu in depozitul din Bucuresti orgevit sau italpolina

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate