Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2503
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
revin cu o intrebare legata de combaterea musculitei albe. ati reusit cu ceva? am plin in sera.

#2504
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
a aparut si prima condamnare:

"Un juriu din California a acordat vineri daune de 289 de milioane de dolari unui fost grădinar care a reclamat că s-a îmbolnăvit de cancer din cauza Roundup, un erbicid foarte utilizat produs de compania Monsanto. Produsul se găsește la vânzare și în România, dar compania respinge acuzațiile.
Dewayne Johnson a fost diagnosticat cu cancer limfatic la vârsta de 42 de ani, în 2014, numărându-se printre sutele de bolnavi de cancer care au dat în judecată Monsanto, relatează Agerpres. Cazul lui Johnson a fost devansat față de altele întrucât bărbatul este pe moarte.
Ca grădinar într-o școală din San Francisco, bonavul a folosit Roundup și Ranger Pro, un alt produs Monsanto. El a acuzat compania – recent achiziționată de Bayer – că a ascuns pericolele erbicidului.
Monsanto susține pe de altă parte că glifosatul poate fi utilizat în siguranță și respinge acuzațiile.
Aceasta este prima sentință care acuză produsul gigantului Monsanto că provoacă cancer, decizie care va putea deschide calea pentru alte procese legale. Numai în SUA există până în prezent aproximativ 5000 de plângeri asemănătoare celor din centrul procesului lui Dewayne Johnson, caz care ar putea constitui un precedent important, cu apariția a sute de plângeri noi împotriva Monsanto.
Experții atrag atenția că, în ciuda faptului că cel mai recent raport al Organizației Mondiale a Sănătății (WHO) a arătat că Roundup provoacă boli precum cancerul, erbicidul  continuă să fie vândut în toată lumea."

www.activenews.ro/externe/Sentinta-istorica-Monsanto-condamnata-sa-plateasca-daune-de-289-de-milioane-de-dolari-unui-gradinar-bolnav-de-cancer-dupa-folosirea-unui-erbicid-al-companiei-152237

Edited by DDuras, 11 August 2018 - 12:23.


#2505
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
TRAIASCA CAPITALISMUL,   Eu m-am inbonavit in 2011 .... dar cati dintre voi ma baga in seama. de altfel am deschis subiectul  Masuri de protectie la aplicarea tratamentelor. Sunt norocos ca mai sunt in viata desi as prefera sa nu am o mana sau un picior decat sa suport alergiile provocate.

#2506
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
din pacate, si daca nu folosesti chimicale tot nu scapi de riscul de a face o alergie puternica, ca mine, la sporii generati de Fulvia fulva (patarea cafenie)

partea buna e ca asta e o motivatie puternica de a face totul cum trebuie pt a nu lasa sa se creeze conditii prielnice dezvoltarii bolilor fungice, sa nu mai trebuiasca sa iau Claritine doar ca sa pot intra in solar :)

#2507
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 decoservicestil, on 11 august 2018 - 14:08, said:

TRAIASCA CAPITALISMUL,   Eu m-am inbonavit in 2011 .... dar cati dintre voi ma baga in seama. de altfel am deschis subiectul  Masuri de protectie la aplicarea tratamentelor. Sunt norocos ca mai sunt in viata desi as prefera sa nu am o mana sau un picior decat sa suport alergiile provocate.
Nu găsesc topicul de care spui. Poți pune un link ?

#2508
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
link

#2509
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Acum nu știu cât o fi de real. Am citit - spuse de cineva din domeniul medical parca (din păcate nu mai găsesc linkul) cum că nu atât glifosatul ar fi foarte periculos,cât mai ales adjuvantii folositi de Monsanto in compoziția Roundup. Ăștia ar da nocivitatea crescuta a Roundup. Cine sa mai știe ...

#2510
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
O reteta de agent de inradacinare home-made din boabe de fasole negre...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ty1mJIGb7aA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2511
Tartila

Tartila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2018
Buna dimineata,

Am gasit in solar pe rosii omida verde...Posted Image, ataca varfurile de crestere care apoi se usuca si gata cu firul ala de rosie... si am vazut ca intra si in rosii, ma puteti sfatui cu ce sa dau sa scap de ele?

#2512
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Cu insecticide. De exemplu cu Affirm sau Eforia dar mai sunt si altele omologate pentru omida. Timp de pauza 3 zile. Sau alt insecticid dar intereseaza-te care este timpul de pauza dintre tratament si recoltare.

#2513
Tartila

Tartila

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2018

 cotzi, on 30 august 2018 - 11:30, said:

Cu insecticide. De exemplu cu Affirm sau Eforia dar mai sunt si altele omologate pentru omida. Timp de pauza 3 zile. Sau alt insecticid dar intereseaza-te care este timpul de pauza dintre tratament si recoltare.

Multam, ma gandesc ca trebuie repetat tratamentul.

#2514
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Din greșeală, doamna mea a dat cu Roundup pe o grămadă de plante din curte. Azi pe la prânz. Acum seara, noaptea, la 22.00 ne-am dat seama de eroare. Am udat din belșug plantele afectate. Mai avem ce face pentru a contracara efectul?

#2515
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Taie frunzele stropite. Cam tarziu....

#2516
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 iladi, on 19 septembrie 2018 - 22:20, said:

Din greșeală, doamna mea a dat cu Roundup pe o grămadă de plante din curte. Azi pe la prânz. Acum seara, noaptea, la 22.00 ne-am dat seama de eroare. Am udat din belșug plantele afectate. Mai avem ce face pentru a contracara efectul?

Cred ca udarea din belsug a fost a doua greseala. Dupa parerea mea, apa va stimula activitatea plantei, seva va circula mai abundent si va transporta erbicidul absorbit de frunze catre radacina. Si odata ajuns la radacina, planta este gata. Poate ca taierea frunzelor era o solutie mai buna,

#2517
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

 n_priceputu, on 01 octombrie 2018 - 19:32, said:


Cred ca udarea din belsug a fost a doua greseala. Dupa parerea mea, apa va stimula activitatea plantei, seva va circula mai abundent si va transporta erbicidul absorbit de frunze catre radacina. Si odata ajuns la radacina, planta este gata. Poate ca taierea frunzelor era o solutie mai buna,
Decat raspunsuri tardive,mai bine fara...omul cred ca a ramas deja fara plante pana acum...in cazul lui,sintagma "mai bine mai tarziu ,decat niciodata"n-are valoare.

#2518
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu ma inseala memoria udase deja inainte de a striga help...

Edited by subway_guru, 02 October 2018 - 19:29.


#2519
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Actually au murit doar 2 - 3.  Oricum, apreciez tentativele de ajutor.

#2520
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mai e timp. Pe unele plante lucreaza mai greu😂

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate