Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2071
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pun aici asta ca nu stiu unde in alta parte. De cateva zile ma tot cert cu gogu sa-mi arate o metoda home made de peletizare seminte. Adica de cand am semanat telina. care cu toata bunavoita si dragostea din lume, nu a vrut mai putin de ??? in fiecare alveola. Am gasit diverse metode dar nimic pentru cantitati mici. Poate sunt si din cei care fac mai multe kile de seminte odata, dar pentru un varf de cutit nu am gasit nimic practic. Hai ca la ardei mai e cum e, dar deja incepand cu rosiile in jos, tre sa inchiriezi ceva chinezi batrani. Am vazut toate filmele cu Fukuoka, precum si altele, dar cer cantitati mari de seminte. Nu stiu care dintre noi cumpara cu kilul seminte de 50 bani bucata.

Stie careva o metoda cat de cat realizabila acasa?

#2072
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu ma tot gandesc de ceva timp la asa ceva, si-mi tot imaginez cum as putea incropi o mini-betoniera!
;)
Ma batea gandul la o surubelnita electrica cu o 'carotiera' in bot...dar pare cam prea turata si centrifuga pentru scopul propus...ar fi nevoie de ceva mai putin 'tunat'...in 'slow motion'...
;)
Ceva alte idei/sugestii???

Edited by subway_guru, 30 January 2017 - 00:16.


#2073
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Daca vezi ceva clipuri cu alea industriale, au o turatie destul se mare.

#2074
pamfil38

pamfil38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.01.2007

View Postsubway_guru, on 29 ianuarie 2017 - 23:58, said:

Si eu ma tot gandesc de ceva timp la asa ceva, si-mi tot imaginez cum as putea incropi o mini-betoniera!
Posted Image
Ceva alte idei/sugestii???

Am facut o mica masinarie din cateva piese recuperate .
Cred ca ar putea fi folosita si la peletizare seminte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWKE82ODTuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2075
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Postsubway_guru, on 29 ianuarie 2017 - 23:58, said:

Si eu ma tot gandesc de ceva timp la asa ceva, si-mi tot imaginez cum as putea incropi o mini-betoniera!
Posted Image
Ma batea gandul la o surubelnita electrica cu o 'carotiera' in bot...dar pare cam prea turata si centrifuga pentru scopul propus...ar fi nevoie de ceva mai putin 'tunat'...in 'slow motion'...
Posted Image
Ceva alte idei/sugestii???

Hai sa bag si eu o idee.

In primul rand, nu imi dau seama cum ar trebui sa functioneze sistemul, dar uitandu-ma la postul lui pamfil38,cred ca acelasi lucru ai putea sa obtii folosind o surubelnita pe care o alimentezi cu un variator DC (e plin ebay/dx/aliexpress de ele).

In cap ii prinzi o cruce din tabla de macar 1.5 grosime, stransa cu surub. Dupa ce strangi surubul, bagi piulite mai multe, si prinzi cu epoxy de portcapul surubelnitei. O sa fie mai greutz cu centratul, dar nah, asta e. Putere are sa invarta o cutie cu seminte. Pe cruce, pui magneti neodinium care sa tina cutia. Magnetii sa fie mai grosi decat capul surubului, sa nu se propteasca conserva in el. Eu zic ca ar trebui sa tina cutia 4 magneti.

Daca nu tine, varianta doi ar fi cu un bit , facuta crucea, si sudat bitul de ea (dat gaura cat sa intre capul bitului, sudat, polizat, nituit pe cutie crucea).

Acum, imi explica si mie cineva care e principiul, ca as avea si eu nevoie. Cutia se comporta ca o sita?

PS: magnetii i-am sugerat in idea ca poate vrei sa prinzi cutii cu gauri de diferite dimensiuni, daca am banuit eu corect principiul de functionare.

PS2: e doar o idee, nu dati cu pietre.

#2076
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View Postpamfil38, on 31 ianuarie 2017 - 00:38, said:

Am facut o mica masinarie din cateva piese recuperate .
Cred ca ar putea fi folosita si la peletizare seminte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWKE82ODTuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pun pariu ca motoarele si regulatoarele sunt de la o barca de nadit. :)

#2077
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si ce se pune pe semințe ca se faca mai mari ?

#2078
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Postgap2007, on 31 ianuarie 2017 - 02:19, said:


Acum, imi explica si mie cineva care e principiul, ca as avea si eu nevoie. Cutia se comporta ca o sita?

PS: magnetii i-am sugerat in idea ca poate vrei sa prinzi cutii cu gauri de diferite dimensiuni, daca am banuit eu corect principiul de functionare.

PS2: e doar o idee, nu dati cu pietre.

Mda, am mai studiat si aparent era cu totul altceva decat ce imi inchipuiam eu. Solutia de antrenare tot merge.

#2079
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cam asa arata o scula mica profesionala
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/72zW24QMh4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2080
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu nu stiu cum sa fac sa se invarta fundul oalei dar peretii nu si sa nu curga pe langa. daca fac oala sa se invarta cu totul si chestiile alea verticale de pe pereti le fac eu fix, merge?

#2081
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Facut proba cu o cutie de conserve, prinsa pe fund cu surub in bormasina. Seminte de spanac si delcamag. Ca ide merge ceva ceva, dar mai trebuie ceva acolo ca numai calciul nu sta in strat mai gros. Samanta de spanac a luat ceva pelicula, dar nu are rezistenta, cand o iei in mana se sparge usor. mai trebuie un agent de lipire. Si trebuie o cutie mai serioasa, asta de conserve s-a deformat de la turatie.

#2082
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Incearca cu lut (pamant galben) fin ,daca gasesti acum neinghetat,asemanator stilului lui Fukuoka, asta pana gasesti ceva mai profi(un fungicid ,ceva),daca doresti

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A4-bwW8PWI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by roadmaster969, 31 January 2017 - 19:43.


#2083
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Tare bine mi-ar prinde la salata drajarea.Daca pui faina de grau oare n-o mere?😁

#2084
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Eu ma gandeam la reteta zugravului, huma fina (argila) + ceva zeama de aracet

Am vazut si variante stil mini-betoniera, o oala ce se invarte cu turatie mica dar cu axul inclinat fata de verticala...

#2085
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Faina de grau e urmatorul pe lista, dar nu mai am cutie. Tre sa caut ceva solid. Lut am la dispozitie, pot usca o cantitate mica pe soba. Oricum anul asta ramane asa, deja am semanat , dar am timp sa perfectionez pana la anul :).

#2086
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Faina nu cred ca e o idee buna, e materie organica, terenul ideal pentru toate bolile pamantului, trebuie ceva mineral...
In loc de huma poate ceva bentonita...

#2087
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postsubway_guru, on 31 ianuarie 2017 - 20:12, said:

Eu ma gandeam la reteta zugravului, huma fina (argila) + ceva zeama de aracet

Am vazut si variante stil mini-betoniera, o oala ce se invarte cu turatie mica dar cu axul inclinat fata de verticala...
poti folosi bentonita

#2088
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9jpdkL5QvTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-i mai simplu asa?

Sau cu pet-ul de bere pe post de masina de drajat. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate