Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#145
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Vad ca ai picurare in solar. Ai cumparat tub de picurare cu 2l/ora sau 4l/ora?

#146
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Am tub de 4 l / ora la citeva rinduri. In rest am picuratori de 1 l / ora / planta.

#147
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Dupa parerea voastra cat este de buna banda de picurare

#148
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Mai degraba tub de picurare decat banda.

#149
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ceva instructiuni pt combaterea greierilor?

#150
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Am si eu crescatorie in solarii. Ceva idei de comercializare a lor ? Poate mai iese o afacere ... Posted Image

#151
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cumperi ceva scule Hi-Fi, tragi CD-uri cu 'melodiile zilei' si-ti rezervi 'drepturi de autor'!
Eu intrebam despre solutii de a le pune 'batista pe tzambal', nu pentru promovare la Eurovision!
Alta varianta ar fi export Thailanda, aia sunt innebuniti dupa 'lautari la gratar'...deep fried!...crunchy, crunchy...

Edited by subway_guru, 03 May 2013 - 18:10.


#152
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Yummy !!!

#153
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am crescatorie in toata gradina, dau buzna si in casa, ilnic vanez cel putin un tzopaitor de-asta, ca daca apuca prin dulapuri rod tot! Intr-o noapt4e m-am trezit din somn pe muzica unuia ce se aciuase sub dulap

#154
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Poate ne asociem, facem o cooperativa de crestere intensiva a greierilor !  Posted Image

#155
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Trebuie sa existe ceva care sa le placa (ex. dulce, sarat, acru, etc.). Trebuie sa fie atrasi de ceva anume din gradina ta (o leguma, o floare, etc.). Cu ce se hranesc greierii?

#156
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
eu stiu ca cei mai multe specii de greieri se hranesc cu plante, dar nu stiu ce  preferinte au

Edited by claudia313, 03 May 2013 - 22:17.


#157
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pe net am citit ca in Anglia sunt specie protejata...putem sa-i trimitem la pachet cu hotii de buzunare...sa se bucure si ei de ceva 'authentic romanesc'...
Dar pe mine ma interesa o metoda de a scapa de acesti 'lautari' nu, de a-i mangaia pe cresteti pe eroii de fabule cri-cri!!!

#158
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
..pai daca in Anglia sunt specie protejata, care o fi motivul? Tot nu sunt lamurit, greierii sunt insecte daunatoare sau utile pentru gradina noastra? Daca sunt daunatoare, facem un brainstorming si ii exterminam :-) sau cerem fonduri europene pentru a-i mentine ca specie protejata :-)

#159
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Si coropisnitele sunt specie protejata in Romania...chiar vrei sa le 'inmultesti'?

#160
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
nu este o idee rea  de afaceri :-)

#161
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Posted Image Nu merge nici asta, ne-a zis Iorgu ca-i ceva sezonier si nu sint cautate de multi : "Merg, doar in perioada aprilie - septembrie. Cand mananca mai bine ,somnul'' (peste). Si atunci doar putini pescari urmaresc acesta specie."

Edited by cxd, 04 May 2013 - 08:19.


#162
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de ziua, all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor.!
Toata lumea, toti colegii, toti prieteni mei, erau aici, la ,,fertilizatori''. Iorgu lega sfori, fixa fiare in pamant, masura de 100 de ori sa iasa totul la mm. (este imposibil), pentru palisarea rosiilor (momentan, urmeaza alte legume). Am terminat cu metoda traditionala in solar, am finalizat metoda Spaniola sau Californiana ( mie imi place mai mult sa o numesc ,,jumbo'', de la el am aflat-o), continui cu cea din gradina, la care vreau sa adaptez si plasa de umbrire. Intre timp, ma gandeam si eu ca tot omul, ca ,,adolescentele'' mele, au trecut de la statutul de ,,fetite'' si au devenit ,,gravide'', adica au inflorit si sunt purtatoare de viitoare fructe. Si cum orice viitoare ,,mamica'', are nevoie de mai multa hrana si mai consistenta, am apelat la cativa dintre voi, pentru sugestii si sfaturi. Va sunam la ore diferite. V-am invatat deja programul! Unii dimineata, altii pe la 12,00 si pe cei care stau mai mult in teren, seara dupa ora 20.00.
Informatiile primite au fost foarte apropiate una fata de celelalte ca si continut.
Azi de dimineata, am dat clik pe o subliniere cu trimitere si m-am trezit aici! Iorguleeeeeeee, uite frate unde trebuie tu sa stai in aceasta perioada. Pe acest subiect. Credeam ca sunt lipsa la apel, dar cxd, m-a pomenit. Nu vroiam sa mai citesc sau sa mai aud ceva de coro.(cxd - e o gluma frate). Astazi sunt de serviciu si pana la ora asta, nu prea a fost de munca, am citit tot,tot,tot si am analizat cam cum vine treaba cu fertilizarile. Dar cum in capul meu sunt multe dorinte sa ies la capat (recoltare), consider ca ,,verba volant, scripta manet'', am hotarat sa fac publice dorintele si problemele de care ma lovesc, sau de care nu am cunostinte. In acest fel sunt sigur ca si actualii, ca si viitorii colegi, vor primii raspunsuri competente la aceste necunoscute. Iorgule, treci frate la subiect ca ai facut o introducere cam lunga si fuge auditoriul! Da, frate ai dreptate, gata incep:
Cunoasteti cu toti ce am eu plantat in solar-8 randuri a cate 52 fire de rosii, puse la 40 cm pe rand.
- in gradina - 3 randuri de 36m. cu rosii la 50 cm. pe rand si alte 7 randuri de 36m, cu vinete, kapia, castraveti, conopida telina, praz.
Fiecare banda este controlata de un robinet racordat la conducta,,mama''.
Pana in momentul de fata nu am dat absolut cu nici un fel de nimic. Cu exceptia ,,cropmaxului'', la rasadurile de rosii (sarut mana pentru sfat) si cu acea zeama de gainat (tot sarut mana), data la vreo 200 fire de rosii din solar. Terenul pe care am infiintate aceste culturi, se afla pe amplasamentul unei foste livezi de meri. Consider ca textura solului, nu prea are multi nutrienti. Banuiesc doar. Ideea principala este ca vreau sa dau hrana suficiente si consistenta la toate ,,mamicile''! Momentan in afara de apa ,,chioara'' saracutele nu primesc nimic.
Nu doresc sa le aud plangand si strigand ca le este foame. Este cel mai acuzator apel la adresa mea. Sistemul de irigare, este prin picurare, cu apa venind din bazinul de 1000l, care l-am bagat in ,,doliu''. Face fata la cei 500m de banda, dar urmeaza infiintarea de culturi si pe locul fostei livezi de caisi. Are Iorgu numai foste de..., foste de...Vreau sa le fac prezente de...
Imi permit, cu acceptul vostru sa primesc si eu un sfat personalizat (chiar mai multe), referitor la sistemul de ,,catering'' pe care sa-l administrez ,,mamicilor''. Doresc sa fac acest lucru prin folosirea substantelor solubile, pe care sa le pun in bazin si de acolo sa ajunga la plantute. Pot sa folosesc aceiasi ,,hrana'' pentru toate, sau fiecare (rosii,vinete, ardei...), au alte cerinte.
Mentionez ca nu doresc sa produc pentru o comercializare intensa. Am incercat cu rasadurile, a mers, mi-am scos cheltuielile. Poate acum reusesc sa acopar o parte din costuri,  macar pentru aceasta perioada (dupa cum stiti sunt destule, daca vrei sa tii pasul cu tehnologia si metodele actuale).
Recunosc sincer ca nu pot si nu ma bag, sa respect acele pertinente ,,scheme de fertilizare'', pe care cu multa bunavointa le-ati postat.
Doresc ceva simplu. Nu am nici un fel de prejudecati. Primesc orice sfat(sfaturi) sau sugestie( sugestii). Referitoare la situatia mea din teren. In caz de date suplimentare necesare, dau imediat orice informatie. Vreau ceva de genul ,,sa nu ma descurajez anul asta''. La anul Iorgu, dupa ce i-a diploma, pune altfel problema. trece pe rentabilitate!
Si mai am o problema dureroasa. Dupa cum stiti, tot ce am plantat au fost in tavi alveolare. Dar...ardeiul gras semanat nu a vrut sa rasara in ,,maternitatea'' cu neoane. Am semnat iarasi ardei, ..la noroc'', intr-o ladita, pe care am pus-o in rep. Toate semintele au germinat (vreo 100), le-am facut mari si le-am plantat in gradina. Necazul este ca nu am putut sa le scot din ,,imbirligatura de radacinute'' din ladita, decat prin ,,taumatizarea'' radacinutelor. Am tras ca Iorgu taranul de ele. Binenteles cu mila. Dar tot le-am facut mult rau. Toate celelalte rasaduri plantate se prezinta bine. Dar saracutii de ardei nu prea mai au multe firicele la radacinuta. Nu sau uscat, dar sunt cam cu simptome de hepatita ( galbiori). Am vreo solutie, vreun stimulent, vreun adjuvant, sa le ajut sa se trezeasca la viata. Vreau sa-i salvez! Crede-ti ca se poate? Sau imi iau adio de la iei si pun altceva in locul lor? Sa le mai dau o sansa? Cum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate