Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1063
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Sa ma treci pe lista, Iorgu .

#1064
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Poste_miron, on 02 februarie 2016 - 22:02, said:

Eu am cumparat anul trecut cateva fire de zmeura alba si neagra. Anul asta vreau sa le inmultesc.

Nimic nu este mai simplu. Plantele vor asemeni noua sa perpetueze specia. La fel ca oamenii Trebuie doar sa le asiguri niste conditii minime. De restul se ocupa ele!
Nici nu poti sa iti inchipuiesti ce veleitati si dorinte de inmutire au!

#1065
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Acu m-am uitat pe olx si am vazut mure de la 2,50 la 4 lei. Cred ca voi achizitiona prim martie catiba butasi.

#1066
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAchimitom04, on 02 februarie 2016 - 22:04, said:

Sa ma treci pe lista, Iorgu .

Esti nr. 1!

#1067
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013

View Post1orgu, on 02 februarie 2016 - 22:00, said:

Aici este o realitate in ale marcotelor, butasilor sau alte metode ( nu cred ca sunt alte metode de culivare a murelor).
Eu am primit acum vreo 10 ani, 3 (trei) marcote de mure. Din alea am acum vreo 200 de fire producatoare. Si din ele mai am acele marcote pe care le folosesc pentru extinderea culturii de mure.
Este foarte usor sa le inmultesti si am retinut intrebarea ta. Se pot inmulti prin marcotare sau prin butasire. Marcotarea este 95% reusita, butasirea vreo 15%.
Postarea ta este oportunitate pentru mine. Pe viitorul apropiat (1an) voi ataca si acest domeniu de valorificare a marcotelor sanatoase si productive!
Mai ales ca pretul meu fata de client vreau sa fie undeva la 3 lei bucata!



Care este problema ta?
Mama natura a fost lipsa atunci cand ai vazut lumina acestei minunate planete?


Nu te supara , nu stiam care este unitatea de masura la vanzare.

La mine cresc astfel de tufe endless si incepand de la sfarsitul lui iulie poti strange mure cu sacii. Nici naiba nu se inghesuie la cumparare...

#1068
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ce fel de mure ai johnny?

#1069
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postjohnysibiu, on 02 februarie 2016 - 22:54, said:

...Nici naiba nu se inghesuie la cumparare...
invata-te sa deshidratezi fructele ! ... raman intacte, ca aliment si (sau) fruct cu proprietati medicinale !

Edited by abubue, 03 February 2016 - 02:04.


#1070
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Ziceti-mi o otrava care functioneaza instant pentru sobolani/soareci, fi-mear scarba de ei, de nesimtitii pamantului ce sunt. Imi mananca germenii de salata touareg (drajata), din tavitele de 70.

#1071
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Post1orgu, on 02 februarie 2016 - 22:16, said:


Esti nr. 1!

2 ? :)

anul asta, sau pe viitor ?

#1072
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@EuTm, cum naiba ajung sobolanii la tavite, unde le tii? Ai incercat cu pernutele alea otravite? Le pui mai la distanta de locul sensibil...

#1073
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
EuTm am avut si eu problema asta pana am mutat tot rasadu pe mese.Am încercat cu aparat,capcane si otravuri .Inainte de a muta rasadul jos cu 10-20 zile înainte pun grâu otravit din loc in loc prin tot solarul sa mănânce înainte de a da de gustul si mirosul de rasad.


#1074
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Claudia, rasadurile sunt tinute jos, pe agril. De pernutele alea nici nu s.au atins, insa de minusculii germeni de salata da. Anul trecut mi.au facut aceeasi figura la rasaduri de porumb. Am crezut ca daca o sa pun tavitele pe mese de 1m le voi salva. Teapa, apoi am aflat ca sobolanii sunt foarte buni atleti la saritura in inaltime. Pana la urma i.am starpit cu pernute din.alea rozalii, care au otrava in ele. Anul asta fac nazuri, se pare. Am pierdut 10 - 20 % din samanta semanata. O sa mut tavitele in alt solar peste o ora. Decoservicestil, zi-mi te rog, de unde cumpar grau din.ala si daca are efect imediat.

#1075
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pune raticide 'la greu' dar nu direct pe sol ci pe folie de plastic, ca sa nu infestezi terenul!
sa nu pui mana pe otrava, ca mirosul de om nu e pe placul rozatoarelor...
Ce omoara sobolanii omoara si oamenii si orice alta creatura cu sange cald!
:)
Pentru capcanele mecanice cea mai buna momeala e branza de burduf cat mai 'puturoasa'.

Edited by subway_guru, 09 February 2016 - 16:09.


#1076
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
problema cu pernutele alea (cel putin la mine) e ca desi isi fac reclama ca sobolanii nu isi dau seama ca mor de la ele, isi dau seama.
omoara 1-2-3-4, restul nu se mai ating de ele. tot cainele la mine e de baza, ca matele nu au tupeu. vin de la vecinu, ca are porci si nu ii pasa.

ah, si mai am noroc si cu bibilicile. sar pe sobolani, si daca apuca sa le traga una sa le dea sangele, sar toate gainile pe ei. nu mi-a venit sa cred pana nu am vazut, cand vedeam cate unul rupt in bucati ziceam ca l-a terminat cainele, dar nu, gainile erau. cainele doar il musca de cap.

mai sunt eficiente si hartiile pe care pui clei special si branza ca momeala, cum a zis si guru, cat mai puturoasa (o banda in jurul rasadurilor cred ca merge chiar fara momeala) dar eu am renuntat la alea de cand am pierdut juma de zi sa tund pisica. si i-am facut si manichiura ca ma zgaria saraca in disperare. era un ghetotoc de blana imbibat cu clei si hartie.

graul nu e eficient, omoara pe loc, si sobolanii chiar nu se mai ating de el. merge la soareci foarte bine, pui juma de lingurita la fiecare gaura care o gasesti.

Edited by fr0ggybv, 09 February 2016 - 16:34.


#1077
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Vezi in magazine cu utile sau chiar o Carrefour ,dedeman......încearcă varianta cu lipici...faci un cerc pe un carton si in mijloc pui o bucata branza (a la Guru) daca se poate la umbra sau capcane mecanice. Îmi amintesc intr-un an un soarece mi-a tăiat de la colet800 de castraveti gata de plantat la mijlocul lui martie .... Dupa ce am băgat vreo 3mil. in solutii de combatere am resit sa-l strivesc călcând pe câteva zeci de ghivece cu rasad.- bine ca nu se găsesc bombe atomice in magazine.

#1078
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostEuTm, on 09 februarie 2016 - 10:54, said:

Ziceti-mi o otrava care functioneaza instant pentru sobolani/soareci, fi-mear scarba de ei, de nesimtitii pamantului ce sunt. Imi mananca germenii de salata touareg (drajata), din tavitele de 70.
Mai bine o capcana facuta de tine...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QDgAuVK1Br0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C8baebZY18s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l4PaGvAhV9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandy76, 09 February 2016 - 17:08.


#1079
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
In loc de grau mai bine granule, sunt de doua 'tarii', se deosebesc dupa culoare...

#1080
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
agata-le de tavan (grinda, ceva) ... !
asta pana-ti "faci rost" de un motan ! ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate