Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1045
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postcorsica, on 17 decembrie 2015 - 11:14, said:

Acela sa nu fie incarcatorul pentru cei 3 acumulatori din poza, de la navomodel, care sunt de 12 V.
Daca acumulatorul de la pompa are intradevar  6 V, la 4 A (banuiesc) pretul pentru unul de rezerva este in jur de 34 lei.
Nu strica sa ai unul de rezerva, nu poti lasa gradina stropita decat jumatate din cauza ca s-a descarcat acumulatorul, care am inteles de la un coleg ca ''duce'' doua pompe.
Ma gandesc sa o bugetez pentru 2016.
Am eu de la omac, e la prima incarcare si a dus 8-9 rezervoare pana acum  fara sa gafaie.
Nu l-am masurat atunci, deabia acum cand am vazut postarile, are 12.5.

L-am pus la incarcat sa vad cat are cand e plina bateria.

Pe el scrie 12V/7Ah.  Si sunt cam magari, tinand cont ca la chinezi sunt si baterii de 12Ah, puteau sa pune baterie mai mare, daca tot au pretul de 70 euro. La chinezi pleaca cu vreo 25 euro.

Edited by e_miron, 31 January 2016 - 00:23.


#1046
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Buburuzele se hrãnesc cu afide.

#1047
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
E stiut...cunosti cumva o crescatorie serioasa?
:)

#1048
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
În anii `80, Institutul de Cercetare pentru Legumiculturã Vidra a fost dotat cu o stație de creștere și înmulțire a buburuzelor.
România a exportat în China tehnologia de înmulțire în laborator a gãrgãriþelor și a abandonat programul de cercetare din cauza lipsei banilor.

#1049
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
o fi fost gratis, tranzactia ! ... :)
hai sa fim seriosi ! ...
yo cred ca "domnii aia cercetatori" si-au luat fiecare cate o vila in Marbella ! ... adica sunt vecini cu Putin ! ... :)

#1050
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Prin noiembrie trecut am colectat din balcon (latura nordica a casei) in jur de 50 de gargarite amortite sau aflate deja in hibernare.
Acum, gargaritele stau cuminte intr-o cutie de plastic si ma tot intreb cum le-as putea creste si inmulti. Aveti vreo idee?

Edited by meganedoi, 02 February 2016 - 13:53.


#1051
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
da-le muste ! ... sau musculite de  otet ! ... nu este mancarea lor preferata, dar in lipsa de altceva ! ...  :)

#1052
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Cum vine caldura, - (meteorologii deja ne anunta ca vine vara si in august cica vom avea 47 la Buc.! ,nu mai spun de seceta prognozata) - da-le drumul in new solar!

#1053
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Unde ai vazut prognoza asta ?

#1054
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Mai conteaza, daca vine vara dupa iarna, cu 47 gr. C la umbra?
Trebuie sa credem ca doar asa a spus la televizor!

#1055
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Daca e sa le dam crezare, an de an iarna va fi cea mai geroasa, vara cea mai calduroasa.

#1056
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
De vreo doua saptamani sunt cu ochii pe vreo 6-7 site-uri de meteo. Am urmarit, analizat, comparat de vreo 3 ani, ce si cum are dreptate, fiecare site de prognoza. Am ales pe cel care este mai aproape de realitatea sensibila in ale meteo, referitor la zona mea.
Trebuie sa fac tratamentul de iarna la pomii fructiferi, mure si zmeura. De vreo 2 ani au fost dati la o parte. Solarelul era nr.1. Dar cand alergam dupa 2 iepuri nu prindem nici unul.
Asa ca pe 28 ian. 2016, am fost prezent in locatia doamnei doctor in ale vegetaleor. Am achizitionat 3 flacoane x1l. Confidor, 1kg. Alcupral si un sacx50kg. npk. 15/15/15.
Saracutete mele mure, zmeura si pomisori fructiferi I-am lasat de izbeliste pentru cateva tomate, vinete, ardei gras, salatica.....
Maine se anunta 16* aici si vant 0. Pompa electrica Stocher, este incarcata full. Am 3 acumulatori incarcati la 12.8. Am invatat cum sa schimb acumulatorul in 3-4 min.
Am pregatit si un prelungitor pentru lancea de pulverizat. Ajung cu el si in varful nucilor. Adica vreo 8m.
Pentru a fi pe deplin pregatit maine, am preparat azi amestecul solutiei respective. Nu am cantar de gr. Dar am facut o linie, asa cum ne-a sugerat anknic.
Am impartit in 100gr.-50gr.-25gr. Am adunat 75gr. Am pus intr-un pet micut. Am trasat nivelul si apoi dozajul a fost valabil.
Am luat 5 peturi x 5l. In fiecare a fost repartizat 75gr. Alcupral si 4,5l apa, pentru a putea sa amestec bine. Dizolvarea s-a facut fara probleme. Nu au ramas sediment pe baza petului.
Apoi am complectat pana la 5l. Am pregatit si peturi cu 10l. apa. Fiecare cu mama si tata lui. Maine vreau sa speculez fiecare minut de soare, caldura, vant 0. Nu imi permit sa ratez o asemenea fereastra de timp  Maine la prima ora, adica un ora 8,00, trebuie sa pun o perdea de folie, pe foisor si pe acel bradut pe care il cheama Alexa. Cel plantat in decembrie. Dupa cum se prezinta cred 90% ca s-a prins de pamant.
Mai sunt multe, multe de postat, dar toate la timpul respective.

Binenteles foto cu denumirile respective:

Attached Files



#1057
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Probabil gasesti sfaturi mai valabile la aia cu pomicultura, ca e 'mai dastepti'!
Bafta!
:)

#1058
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cele mai rentabile atat financiar cat si ca mini industializare, sunt fructele si in mod cu totul special murele fara ghimpi!
Anul asta am pus la aorcotare vreo 120 de coarde. Vreau sa infiintez alte linii de cultura cu muri fara ghimpi. Am unde si este pacat sa nu exploatez oportunitatea.
Sunt usor de intretinut, sunt foarte productive, nu sunt probleme cu valorificarea, pretul este bun de tot. Trebuie doar sa le dai ce vor. Taiere, conducere, hrana si apa in sol.
Cel mai greu este la cules. Dar cand le conduci pe o singura sarma de palisare, 50% din munca este deja facuta.
Pomii cu fructele pe care le dau noua, asigura aportul de vitamine pentru intreaga familie.
Si nu in ultimul rand, pentru palincuta pe care o savureaza Iorgu, in tot sezonul rece si nu numai!

#1059
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Iorgu, ai gasit pe undeva mure la mai putin de 5-6 lei bucata?

#1060
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
...de mura-n gura ?

#1061
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Aici este o realitate in ale marcotelor, butasilor sau alte metode ( nu cred ca sunt alte metode de culivare a murelor).
Eu am primit acum vreo 10 ani, 3 (trei) marcote de mure. Din alea am acum vreo 200 de fire producatoare. Si din ele mai am acele marcote pe care le folosesc pentru extinderea culturii de mure.
Este foarte usor sa le inmultesti si am retinut intrebarea ta. Se pot inmulti prin marcotare sau prin butasire. Marcotarea este 95% reusita, butasirea vreo 15%.
Postarea ta este oportunitate pentru mine. Pe viitorul apropiat (1an) voi ataca si acest domeniu de valorificare a marcotelor sanatoase si productive!
Mai ales ca pretul meu fata de client vreau sa fie undeva la 3 lei bucata!

View Postjohnysibiu, on 02 februarie 2016 - 21:46, said:

...de mura-n gura ?

Care este problema ta?
Mama natura a fost lipsa atunci cand ai vazut lumina acestei minunate planete?

#1062
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu am cumparat anul trecut cateva fire de zmeura alba si neagra. Anul asta vreau sa le inmultesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate