Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Masinile electrice si hibride nu sunt inca solutia...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5662 replies to this topic

#4033
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ro_explorer, on 21 iunie 2018 - 15:32, said:

Gresit ... mai baga o fisa.
ce inseamna "mai baga o fisa"?

nu mai dezinforma. nu ai un plug-in, ai un Citroen diesel si o benzinara BMW. Nu stiu care o conduci acum, si nu conteaza, dar nu ai hibrid

#4034
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 15:35, said:

nu mai dezinforma. nu ai un plug-in, ai un Citroen diesel si o benzinara BMW. Nu stiu care o conduci acum, si nu conteaza, dar nu ai hibrid
Poate ca acum conduc un Mini Countryman SE all4 ... dar tu nu ai de unde sti ce conduc eu decat dupa ce scriu eu pe forum. Daca scriu ... Posted Image
Dar continua ... esti simpatic cum te zbati asa (exact asa face fi'miu cand il gadil si nu poate sa scape).

#4035
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ro_explorer, on 21 iunie 2018 - 15:32, said:

Din ce in ce mai multe modele de hibride si electrice vin pe piata. Probabil pentru ca nu reprezinta solutia ...
Conform comunicatului oficial Toyota, noul Camry va fi disponibil în showroom-urile vest-europene ale mărcii începând cu primul sfert al anului 2019. Nu se cunoaște încă momentul lansării sale în România.

 ro_explorer, on 21 iunie 2018 - 15:38, said:

Poate ca acum conduc un Mini Countryman SE all4 ... dar tu nu ai de unde sti ce conduc eu decat dupa ce scriu eu pe forum. Daca scriu ... Posted Image
Dar continua ... esti simpatic cum te zbati asa (exact asa face fi'miu cand il gadil si nu poate sa scape).
ba omule, tu ai scris ca luni de zile mai dureaza pana la mini ala... wtf? ti-am mai zis, renunti la principii, te contrazici, mergi pana la minciuna doar ca sa te razbuni pe cine crezi tu ca te-a suparat. ca un copil, chiar ca

#4036
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 15:41, said:

tu ai scris ca luni de zile mai dureaza pana la mini ala... wtf?
Pe data pe 2 iunie am fost informat ca mai sunt intarzieri la livrare ... pe data de 7 iunie, cand am ridicat BMW-ul, mi s-a spus ca masina e in lotul de livrari si o sa dureze cel mult o luna pana sa o primesc ... Stii ce inseamna "cel mult" ... stii cand a fost 7 iunie? Acum 2 saptamani pline ...
Dar se pare ca tu functionezi cu speculatii, chestii concrete, demonstrabile, mai putin. Deci, nu stii ce conduc. Stii o informatie care e deja veche. Asa ca termina cu speculatiile si mergi inapoi la subiect.

Nu stiu cum dracu' ca nu e vorba de mine dar altii aduc in prim-plan chestii strict personale fara sa fi cerut eu asta. Ceva sentimente profunde ai fata de mine si nici nu ma cunosti, ca sa vezi.

Acum hai sa revenim la masinile electrice si hibride, "shall we"? Nu ca nu mi-ar placea sa discut despre mine si realizarile mele, dar nu se cade sa fim atat de off-topic.

Edited by ro_explorer, 21 June 2018 - 15:47.


#4037
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Am pus pe topicul de ch-r dar cum nimeni nu este interesat de acea mașina pun și aici


http://m.automarket....ting-85129.html

Hai sa vad cum interpretati?!

#4038
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
scrie clar in articol, nu prea e de interpretat, Toyota admite ca au ramas in urma cu investitiile si tehnologia

ceea ce stim si noi cand ne uitam la hibridele alea ale lor cu 2 km autonomie

#4039
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Ei fac hibride/stupide de 20 de ani. Pai daca fac atât de bine, cum.de au rămas în urmă?!
Fata de cine?! Eu zic că nu se raportează la.tesla ci l-a vag, Renault-nissan și eventual.ford

De unde taie? De la.marketing?! Adică toate chestia asta cu hibridul e marketing?!

#4040
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 bobalex18, on 21 iunie 2018 - 16:35, said:

Hai sa vad cum interpretati?!
Ce e de interpretat? Au aceeasi tehnologie hibrida cu imbunatatiri minore de peste 20 de ani (daca luam 1997 ca anul de lansare al primului model prius). Intre timp ceilalti au investit si scos pe piata plug-in-uri si full electrice cu diverse nivele de autonomie dar ei au ramas tot pe hibridele clasice si astea isi pierd din popularitate acum, cand sunt solutii mai performante penstru poluare redusa.

Piata automotive este foarte dinamica in ceea ce priveste masinile autonome. O gramada din fondurile de cercetare chiar si ale firmei in care lucrez se indreapta spre sprijinirea acetei industii. Nu pot "da din casa" niste treburi foarte interesante din motive de NDA dar viitorul suna tare bine.

#4041
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bobalex18, on 21 iunie 2018 - 16:46, said:


De unde taie? De la.marketing?! Adică toate chestia asta cu hibridul e marketing?!
De la marketing in general, cred eu.
Adica tot ce tine de publicitate.

#4042
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
@ro_explorer:
"Articolul" nu e despre asta. Cica "japonezii vor ca banii economisiți să fie investiți în tehnologii precum cea necesară dezvoltării mașinilor autonome.".
Toyota are plug-in hibride in oferta. Au si EV-uri, care-s mai mult jucarele.

Edited by TS030, 21 June 2018 - 18:31.


#4043
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 TS030, on 21 iunie 2018 - 18:30, said:

Toyota are plug-in hibride in oferta.
La plural? Hai sa punem la singular totusi ... Prius plug-in, un singur model. Probabil ca au mai multe pe teava dar este clar ca trenul electric autonom s-a pus in miscare si Toyota cam alearga pe peron acum ...

#4044
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Toyota re un buget jenant de cercetare si dezvolatre pentru o compane de nivelul ei si asta nu de ieri sau azi, sunt cativa ani de cand si-au redus bugetul de R&D. Probail au redus costurile dupa cutremur

#4045
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 valitudor, on 21 iunie 2018 - 18:38, said:

Probail au redus costurile dupa cutremur
Vali, nici nu vreau sa ma gandesc cati zeci de ani ne-ar fi trebuit noua sa ne revenim dupa asa o catastrofa. Posted Image

#4046
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 cata, on 21 iunie 2018 - 15:22, said:

Toyota Camry va fi oferit clienților din Europa într-o singură versiune de motorizare, un hibrid care combină un motor pe benzină de 2.5 litri cu unul electric.
Este vorba despre același sistem de propulsie prezent pe versiunea 300h a noului Lexus ES, acolo unde ansamblul dezvoltă 218 CP și oferă 4.7 litri/100 km. În cazul lui Camry nu există încă informații legate de valorile de putere și cuplu sau de cifrele de performanțe și de consum ale noului model, dar ne așteptăm la cifre asemănătoare cu cele ale "vărului" din gama Lexus.
Pacat ca nu aduc si benzinarul de 2.5 litri, ar fi facut de bafta diesel-urile la putere si consum (asa cum o face in SUA). Daca o si vand la pretul din SUA e cam game-over pentru unii...
http://europe.autone...sales-in-europe
The Camry will go on sale in the first quarter of 2019 with a gasoline hybrid version only.
Toyota will import the Camry into Europe from Japan. It will not replace Avensis production at the automaker's factory in England.
The European Camry is the same global model that was updated last year. It has long been the best-selling passenger car in the U.S., excluding SUVs and pickups.

#4047
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 ro_explorer, on 21 iunie 2018 - 18:33, said:

La plural? Hai sa punem la singular totusi ... Prius plug-in, un singur model. Probabil ca au mai multe pe teava dar este clar ca trenul electric autonom s-a pus in miscare si Toyota cam alearga pe peron acum ...
Au tehnologia, asta conteaza. Au un sistem testat, fiabil, accesibil ca pret - pe piata.
Electricele raman inca niste experimente. Hibridele reprezinta insa un mod excelent de a pregati tehnologia pentru momentul in care se va rezolva problema reincarcarii.

Cu "autonomul" mai dureaza... si e o chestie care nu accepta scurtaturi.

#4048
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In other news ...  https://www.fleeteur...tco-parity-2018

According to UBS, the EV is “the most disruptive car category since the Model T Ford”, and it is about to get a whole lot more disruptive, soon: “The total cost of consumer ownership (of EVs) can reach parity with combustion engines from 2018”.


Si ca tot am timp liber si e urat afara, alte stiri de pe bloomberg:

Una calda:

Almost every sixth car sold in the world will be electric by 2025, according to a UBS global autos survey released Tuesday. And if things go the way they have in 2017, those cars are more likely to be emblazoned with a Tesla Inc. logo than BMW AG’s.


Una rece:

“Tens of billions of dollars will be thrown away,” John Hoffecker, global vice chairman at AlixPartners, told reporters at an Automotive Press Association presentation in Detroit. “Not everyone can be successful. We’re going to have to have a falling out of automakers and suppliers.”

Edited by ro_explorer, 22 June 2018 - 13:34.


#4049
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 ro_explorer, on 22 iunie 2018 - 13:33, said:

In other news ...  https://www.fleeteur...tco-parity-2018

According to UBS, the EV is “the most disruptive car category since the Model T Ford”, and it is about to get a whole lot more disruptive, soon: “The total cost of consumer ownership (of EVs) can reach parity with combustion engines from 2018”.
S-a umplut Internetul de prostii. :P Auzi la ei, 2018...

O sa iasa TCO-ul asta la electrice foarte bine, daca incluzi o subventie babana si faci km multi... intre doua superchargere cu curent gratis.

#4050
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E adevarat ca are si contextul rolul lui ... dar omul de rand cand se uita in portofel in 2018 vede acelasi TCO pentru BEV/PHEV/ICE ... si asta e bine caci ofera optiuni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate