Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata cu certificat g...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7250 răspunsuri în acest subiect

#6607
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 08.02.2018
Pai si prin cutie reduci turatia la arborele motor.

#6608
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Exact asta spunea ai Ovidiu.

#6609
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 14.12.2014
daca moto, este cu doua prize de putere, una este  este sincronizata cu turatia motorului iat cealalta este sincronizata cu turatia frezelor respectiv al rotilor si se misca doar cand este bagata in viteza, asa ca ori ce ai vrea sa faci, nu vei reusi doar daca sincronizezi si puntea din spate, altfel bulesti cutia
cele cu o singura priza, o au sincronizata cu rotile si merge doar cand cutia este bagata intro viteza, daca o pui pe liber priza nu se va invarti

prin cutie nu ai cum sa reduci turatia la arborele motor, acest lucru il faci din acceleratie

Editat de vali123456, 16 februarie 2019 - 20:10.


#6610
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Mai pe scurt si corect:
- daca ai priza nesincronizata cu rotile poti sa faci ce spuneam mai sus. Deci da, se poate.
- cutia de viteze de masina amplasata pe remorca (deci dupa priza de putere a motocultorului) va functiona ca un reductor ;)

#6611
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 08.02.2018
Si daca pui si una de Masina 4x4 ce are si reductor(4x4 low sau mic) atunci te duci ca melcul.

#6612
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Cand am redeschis discutia, exact la asta ma gandeam: viteza melcului, dar sa urce; inca nu am avut nevoie sa urc cu kentaurul, panta de care vorbeam anul trecut pe vremea asta (cand inca nu eram decis sa-l cumpar); pana acum nu m-a facut de rusine, a tras remorca plina pe pante mai line fara sa gafaie sau sa patineze; mi-ar fi de ajuns sa urce cu viteza melcului (sunt cam 150-200m); dupa care, drumul e "la vale"; idei mai sunt: cea mai simpla, cabestan (exista niste pomi grosi pe traseu), cea mai complicata, pompa hidraulica, distribuitor si hidromotor; mai exista si lanturi gall...numa' timp sa fie, ca in ultimul an am avut deplasari nonstop...de am senzatia ca o sa ajunga la "rabla" nefolosit...

Cu stima,
Liviu

#6613
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.138
  • Înscris: 02.06.2009
Til, pune te rog o poza cu drujba telescopica, electrica.

#6614
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2008
Ca o presupunere - studio de ca, cum ar veni:
1.frezez cu Dragon - transmisie roata melcata - in ceva timp se strica transmisia
2.motorul de la acelasi Dragon il pun la motocoasa DK-552 din imaginile de anterioare
Intrebare: se strica la fel de repede transmisia? Sau la motocoasa este si ceva pe curea si teoretic ar "tine mai mult"?
Macar as ramane cu motocoasa pana se repara freza
multumesc

#6615
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststefanut23, on 18 februarie 2019 - 11:44, said:

Til, pune te rog o poza cu drujba telescopica, electrica.
Identica, doar ca verde si scria Go-On pe ea.
Am luat-o cu 75 lei la lichidarea Bricostore :D Cred ca era un sfert din pretul normal.
Am luat 3, si am vandut doua din ele cu 200 bucata :))

https://www.pestre.r...50-w-24-cm_790/
429lei.... enorm.

#6616
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.138
  • Înscris: 02.06.2009
Esti multumit de ea?
Vreau sa iau si eu una ca cea din poza

Fișiere atașate



#6617
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea m-am folosit de ea.

O singura data am 'tuns' crengile unor corcodusi din vecini care treceau la mine in curte. Si am doborat si maruntit un gutui de vreo 20cm grosime.
E cam ciudat sa maruntesti la sol crengile, avand coada atat de lunga, dar a mers.

De 3 ani sta nefolosita. Pentru ca-i electrica si nu-mi place sa umblu cu cablul dupa mine. Am si uitat ca o am.

Recent am curatat un nuc, am preferat sa ma sui pe scara si in pom cu benzinara in brate.

Dar, da, merge foarte bine. Eu aveam de gand sa o transform in drujba mica, de mana.

#6618
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2008
pana la urma, atunci cand il dau jos pentru a muta motorul de Dragon, sistemul de transmisie ramane in sistemul de freze, respectiv in sistemul de cositoare. Corect?

#6619
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Asa pare, n-am studiat atent.
Fii cobaiul nostru :D Eram si eu curios de gama asta de accesorii, dar ma tin serios in loc pretul si senzatia de tabla ordinara de la motosapa.

#6620
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2008
probabil ca o sa fiu...spuneam ca nu am gradina mare....acum oscilez intre dragon:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

si sistemul de prasitoare si frezare adaptabil la motocoase
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Site ul este orientativ pentru modele, ca le gasesc si mult mai ieftin
?????

#6621
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Daca gradina are 500mp, nu o s-o motosapezi cu frezele puse pe motocoasa. Adica o sa o sapi o data, o sa-ti ia cateva zile, dupa care o sa tragi concluzia ca mai bine sapi cu PL...acere.

Daca e vorba doar de prasitoare, atunci poate ca-i ideea care merita incercata. E ingusta, intra pe randuri, se misca repede la lucrari superficiale, numa' buna.
Si aici ai fi cobaiul nostru :D

Incet incet trag concluzia ca trebuie sa vand tractorasul, motosapa si masina de tuns gazonul si sa iau motocoasa cu accesoriile de prasit. Ca pot sa sap si la harlet 100mp, o data pe an.
Oricum am de gand sa iau motocoasa anul asta. Cu siguranta prima scula pe care trebuia sa o cumpar cand m-am mutat la curte.

#6622
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2008
Salut, stie cineva, la Propun PT 900 se poate atasa cositoare? Daca da, cu tambur sau bara cosire?
Si ce dimensiuni are moto?
Multam

#6623
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2008
Buna,
Ce accesorii merita sa iau la Prorun Pt-900A?, in afara de freze? Sau nu sunt de "competitie" Exista alternative?
mersi

#6624
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2008
Practic nu command Prorun PT 900 ptr ca nu ii stiu lățimea si altundeva nu o pot depozita. Rog cu disperare un posesor de asa ceva sa măsoare fizic lățimea lui (cred ca  intre coarne, nu stiu)
Rămân dator

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate