Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4771
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postciprian_vladis, on 08 decembrie 2016 - 19:29, said:

Salutare!! De ceva timp ma cam bate gandul sa imi fac senile la motosapa si remorcuta sa fie in fata ei. Din greseala am dat peste un model asemmanator cu ce vreau eu sa fac doar ca rotile de la remorcuta sunt la jumatatea ei si nu asa in fata...  ...Este viabil???

As adauga un intinzator pt senile,iar limitatorii dinspre interior(cei care ghideaza senila pe roti)nu cred ca ar trebuii facuti ascutiti ci rotunzi...mai sunt filmulete cu astfel de senile.
Inca o observatie ,ar fi simpla tractiune,care pe noroi si fara intinzator de senila,ar putea face sa patineze roata tractoare in interiorul senilei.
Pt virare se pot folosi franele existente pe butucii puntii de tractiune.

Edited by gcom61, 10 December 2016 - 17:40.


#4772
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Întinzãtor o sã fie. O sã tragã de roțile din fațã pentru întindere.

#4773
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cu destula forta?
Un intinzator eficient ar fi la jumatea distantei intre punti

#4774
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Posttil, on 10 decembrie 2016 - 18:58, said:

Cu destula forta?
Un intinzator eficient ar fi la jumatea distantei intre punti
Oare?? La buldozer sau la oricare senilat cum este?? Se trage practic roata din fata cu surub intinzator.

#4775
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Intreb, ca nu stiu cum e la tancuri si buldozere. Dar ele oricum au niste roti dintate care trag senilele, nu-i doar o roata care trage prin aderenta.

Oricum, intinzatorul cu surub e suficient de fin si de fortos.

#4776
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postciprian_vladis, on 10 decembrie 2016 - 19:11, said:

Oare?? La buldozer sau la oricare senilat cum este?? Se trage practic roata din fata cu surub intinzator.
La excavatoarele mici ,au un intinzator pe baza de vaselina ,bagi vaselina cu decalmitru ,un sistem intinde senila . De ce pompezi mai multa vaselina ,de ce se intinde senila . Dar nu trebuie multa vaselina ...daca dai jos senila ,cand o pui inapoi ,ajung cam 10 pompe cu decalmitru .

#4777
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Am vazut treaba cu vaselina mai demult in loc de intinzator. Este cred tot hidraulic dar bagat vaselina in loc de ulei.

#4778
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014

View Posttil, on 10 decembrie 2016 - 19:21, said:

Intreb, ca nu stiu cum e la tancuri si buldozere. Dar ele oricum au niste roti dintate care trag senilele, nu-i doar o roata care trage prin aderenta.

Oricum, intinzatorul cu surub e suficient de fin si de fortos.

pai in primul clip pus de ciprian si in clipul pus de grifonul se vede clar ca rotile tractoare sunt roti dintate, asa ca are suficienta aderenta insa un intinzator ai dreptate caci tot trebuie.

#4779
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are in plan roti dintate pentru angrenarea senilelor. Cel putin asa am inteles.
Deci va trebui ca roata motocultorului sa nu patineze in senila

#4780
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Posttil, on 11 decembrie 2016 - 18:24, said:

Nu are in plan roti dintate pentru angrenarea senilelor. Cel putin asa am inteles.
Deci va trebui ca roata motocultorului sa nu patineze in senila
Dupa mintea mea ,cred ca asta ar fi ultima problema . Sunt curios ,senila din ce o va face .....am vazut pe un video rusesc ,senile din cauciuc mare dde tractor . O idee super .

#4781
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Voi folosi pentru senila pres din cauciuc cu insertie de ata. Identic cu cel din clip. Daca vor patina rotile in senile nu este nici o problema. Doua jante de tico cu cateva bucati de teava patrata de 2,2x2,5 cm cu 2 mm in carne sudate pe janta de-a latul si se rezolva aderenta la senila.    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vTnYt-5_HCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4782
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Asa da :)

Dar atunci pui cornier si pe interiorul senilei, nu?

#4783
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
In interiorul senilei nu ca ar strica cauciucurile.

#4784
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci e bine sa faci ca ei, dar sa socotesti trapezele alea in care o sa intre roata astfel incat sa sugrume putin cauciucul, sa intre fortat. Ca numai cu aderenta intre roata si benzile de cauciuc o sa te lase fix la nevoie: intra noroi, apa sa zapada si gata, patineaza.

Poti sa socotesti sugrumarea chiar un pic accentuata si lasi cauciucurile mai moi, ca sa nu preseze si sa cracaneze treaba acolo.

#4785
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Cauciucurile sunt de motostivuitor directionale pe 8 inchi. Groase si rezistente.

#4786
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La asa ceva ma refeream eu.[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/umKp_EEv9Dc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4787
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Hmm, sunt rigide, nu?
Mai potrivite ar fi unele moi, de turism. Sa poti strange balonul in interiorul senilei, fara sa deterioreze senila. Daca e rigid nu poti face asta, ca iti cracaneaza elementii aia cu triunghiuri la capete.



Gladiatore, ala e deja utilaj greu. Si senila e prea scurta pentru ce vrea Ciprian

#4788
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Posttil, on 11 decembrie 2016 - 20:33, said:

Hmm, sunt rigide, nu?
Mai potrivite ar fi unele moi, de turism. Sa poti strange balonul in interiorul senilei, fara sa deterioreze senila. Daca e rigid nu poti face asta, ca iti cracaneaza elementii aia cu triunghiuri la capete.



Gladiatore, ala e deja utilaj greu. Si senila e prea scurta pentru ce vrea Ciprian
Haidi bre .....Mie mi se pare senila lunga ,pt adaptarile ce le vrea Ciprian.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate