Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#3529
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Poste_miron, on 18 februarie 2016 - 17:18, said:

Nu cred ca viteza este foarte mare. Cu freza nu mergi adanc ca la arat. O trecere pe deasupra, freza nu intra mai mult de 6-10 cm. Merge aproape ca si cu rotile.  La viteza 2 te fugareste.
O tii in pinten, si pivotezi stanga treapta si nu fuge si taoca pe loc, eu asa dau direct 2 acc la jumate. 1 folosesc la manevre, intoarceri sau cjiar cand e necesara frezare in viteza mica. Acu iarasi ne raportam la sol.

#3530
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabrieladrianmiron, on 17 februarie 2016 - 23:04, said:

o problema ar fi ca manicoturile de rotile de fier sunt mai mari decat am nevoie. am sa cumpar altele mai mici,sa pot intra la porumb. ca si greutate se simte,abia reuseam sa o imping.
Nu e nevoie să-ți cumperi alte manicoturi. Se pot da alte găuri. Am să-ți arăt cînd ajung acasă.

View Postbogdanhbc, on 16 februarie 2016 - 08:16, said:

Pe vremea cand aveam motocultor
Ce greutate atîrnă pe roțile acelea ?
Am văzut că ai dat și zăpada la o parte cu ea ! Felicitari !!!

#3531
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Se refera la ecartament, eu am incercat sa bag manicoltul in exterior si am pus ceva distantiere dar degeaba , dar trebuie teava la manicit mai scurta, ma gandeam sa le tai si sa le fac cumva reglabile

#3532
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgabrieladrianmiron, on 18 februarie 2016 - 08:12, said:

Eu stiu ca prasirea se face la cativa cm 3-4 deoarece are scopul de a taia buruienile si nu de a ara.
Greșit !
Așa am crezut și eu !
Norocul meu a fost că mi-am făcut mulți prieteni pe aici !
Am un prieten foate bun căruia îi arătam clipurile, după fiecare operație și m-a criticat ! Mi-a zis să mă las mai jos.
Diferența între cele 2 prășitori (manuală și "tractată") este viteza de impact ! Și "grosimea tăișului".
Prima este ascuțită ca și coasa .
Cea de a doua este ca dosul unui cuțit de bucătărie.
În vreme ce prima seceră buruiana, cea de a doua o culcă la pământ.
Ptr ca să nu consumi gazul de pomană pământul trebuie să fie uscat cînd dai cu prășitoarea și neaparat să nu plouă două zile după, căci altfel bălăriile învie la loc !
În poză este talpa prășitoarei. Eu cînd dau cu ea, de regulă talpa (parte lată, pe ruletă punctul roșu de jos, 10 cm) nu se mai vede.
Attached File  uploadfromtaptalk1455825839075.jpg   104.38K   94 downloads
Am postat prin vară, eu nu am roată limitatoare în spate și fiind atent să nu încalec rîndul de porumb, nu m-am putut uita și la roți (în față), și la prășitoare (în spate). Erau momente cînd ...vedeam că roțile se afundau în pămînt. Îmi dădeam seama că "iar am coborit prea jos". La 10-15 cm merge lejer. La 20 cm ... nu mai înaintează !
Prășitoarea cu frezele întoarse.
Și cu Briggs-ul. Din păcate nu am video cu roțile metalice, decît poze.
Attached File  uploadfromtaptalk1455826067925.jpg   89.07K   95 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1455826077230.jpg   78.07K   98 downloads
Probabil că pe cel de pe YouTube l-ai văzut. Acela a fost primul clip. Atunci m-am hotărât s-o vînd. Dar ... mi-am făcut un prieten care m-a făcut să mă răzgîndesc .
Mulțumesc Cati !

Attached Files



#3533
gabrieladrianmiron

gabrieladrianmiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2013
iti multumesc mcjohn, esti singurul care a mi-a explicat ce e bine si ce nu,asta pe probate de tine, nu auzite si date din gura in gura. iti multumesc inca o data.
cred ca poti sa adaptezi foarte usor o roata mica pe spate, de la un carut vechi de copii sau din alte scopuri. o sa ai 2 puncte de referinta si prasitoarea intre ele. astfel nu cred ca mai poti avea fluctuatii pe adancime. e doar o parere.ce vreau sa te intreb, uniicolegi de forum se plangeau ca nu pot tine directia este imprecisa, tie cum ti s-a parut?

Edited by gabrieladrianmiron, 18 February 2016 - 22:38.


#3534
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
gabrieladrianmiron, stai linistit acum banii s-au dus , de mers merge dar eu de regula ca accesorii recomand flex, bormasina si aparat de sudura, prietenii stiu de ce. Daca vrei sa folosesti prasitoarea e simplu, o folosesti in spatele frezelor, lasi doar doua randuri de cutite iar cele de pe exterior le intorci in interior si merge stai calm ca solutii se gasesc.

#3535
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,714
  • Înscris: 30.07.2003
mcjohn, la tine e un caz particular, pamantul e faina. Asa e si in zona alor mei, in nordul Dobrogei, e usor, nisipos.
Dar unde stau acum e clei si cum se usuca se face beton. Poate pun la proba prasitoarea anul asta, numai sa apuc sa-i modelez cutitele, ca asa cum sunt acum nu fac nici o treaba.

Edited by til, 18 February 2016 - 23:56.


#3536
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttil, on 18 februarie 2016 - 23:55, said:

mcjohn, la tine e un caz particular, pamantul e faina.
Dar unde stau acum e clei si cum se usuca se face beton.
Da, s-o crezi tu p-asta !
Tot cleios e și la mine.
Cu ani în urmă, cînd aram cu tractorul puneam roșiile și cartofii cu cazmaua ! După prima ploaie pământul mai rămînea reavăn doar 5 cm. Restul se tasa. Iar prin iunie cînd dădeam cu sapa, parcă prășeam pe cărare !
Acum este nisipos ptr că în fiecare lună bag motosapa printre rînduri. (Pînă prin August. Apoi pauză, deoarece cresc frunzele prea mari !)

#3537
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Ce se mai poate face cu o motosapa mai tare...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pGi3WL3jSes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3538
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postciprian_vladis, on 19 februarie 2016 - 22:25, said:

Ce se mai poate face cu o motosapa
Și uite-așa si-a făcut omul un atv.
E bună ideea lui. Partea bună ar fi că, muncești pământul , dar nu mai calci în urma lui, ptr că stai pe șa, în față.
Partea proastă este că trebuie să fie în cîmp deschis, căci în curte, unde ai gard în față, gard în spate ... se pierde mult loc.

#3539
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Cipriane ,mersi de videoclip . Rusnacu asta e destept ,,,se vede ca ''a mancat  cand era mic'' in sensul bun . I'i merge mintea . M'am hotarat ,,,ma bag la modificat si mut remorca din spatele kiporului in fata . Are mai multa forta utilaju cand impinge remorca comparat cu atunci cand o trage dupa el . Testat de mine ,inclusiv astazi ....unde patinam in panta cu pamantul umed  la tras remorca , am urcat aceiasi panta cu spatele si a mers mult mai bine .

#3540
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Ai 2 avantaje, unu stai pe el deci maresti aderenta pe puntea motoare sa zic asa, pe cand l a tras trage sivde tine, iar 2 datorita inertiei masa din fata se transfera catre spate, stiu ca la auto se practica mersul cu spatele in rampa cand nu dobandeai cu fata si mai citisem chestia asta la polemicile de pe forumurile auto rwd vs fwd, fanii bmw aveau multe argumente

#3541
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Ai dreptate Unic635. Tata ,sofer profesionist o viata mi'a spus acelasi lucru . Ce spune un sofer de'o viata e mai sfant ca toate polemicile .

#3542
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Prezentarea.
LA STATUS cum are Ciprian_vladis sau Grig.
EX. Sunt din cuca macaii si am 800 de ani, Vreau porumb...

#3543
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Postcostinium6, on 20 februarie 2016 - 20:06, said:

Prezentarea.
LA STATUS cum are Ciprian_vladis sau Grig.
EX. Sunt din cuca macaii si am 800 de ani, Vreau porumb...
Nu inteleg mesajul... Ce treaba are statusul??

#3544
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Pai are, sa se stie locatia si varsta.

#3545
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
În partea stângă apare și locatia sub fotografie dacă esti atent

#3546
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu are nici o treaba marsarierul  cu tractiunea. Este vorba doar de rapoarte de transmisie diferite,  si istoriile din batrani se refera strict la  persoane care nu  stiu ce  inseamna aceste rapoarte dar intuiesc functionalitatea lor. Strict in jargon batranesc, marsarierul e undeva intre viteza a doua si a întâia.

Chestia cu  remorca  in  fata  sau in spate  are o explicatie foarte simpla. Când e in fata sarcina  are tendinta de  a apasa pe motosapa, recte creste aderenta si implicit poate  urca  panta, cand  este in spate are tendinta de a  ridica motosapa si  de  a scadea aderenta, implicit nu mai urca panta, patineaza.
Se  poate face experimentul invers, la coborâre, cand dai motosapa de gard, cu  remorca in fata sau in  spate ?

Câștigătorului un brat de scanduri sa  repare gardul, ca motosapa o repara singur.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate