Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Obiective Fuji-X

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
form follows function ..app.de forma asemanatoare SLR-urilor

#20
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
încă unul la orizont 85 - 300 mm f:2,7 - 3,7 ... dacă primeşte undă verde http://www.foto-maga...ire.php?id=8865

#21
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Daca primeste unda verde vand ce mai am pe Nikon si ma mut pe Fuji X :) un XT-1 cu 18-55, 85-300 si vreo doua fixe rapide e cam ce imi doresc :)

#22
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
first weather sealed  fuji lens http://www.dpreview....t&ref=title_0_0

Edited by montecarlo, 16 June 2014 - 23:00.


#23
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007
Si eu as vinde tot ce am la nikon ca sa trec la fuji dar cred ca mi-as putea lua doar un fix sau cel mult doua cu banii obtinuti.Si la nikon am 4 obiective un body si un blitz.
Marele avantaj nikon este piata foarte mare sh si preturile mici cu care iti poti face o trusa completa.

#24
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
noul x-fujifilm "roadmap" ;-) http://www.dpreview....the-end-of-2015

#25
pildit

pildit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2006
Servus,

Am primit de curind un body Fuji X-A1 si as vrea sa stiu ce obiective pot folosi pe el ? pot folosi si obiective de la alte firme - Nikon, Canon ?

#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Poti sa iei de exemplu un Nikkor 70-200 f2.8(Click). E unul din cele mai faine tele-obiective pe care le poti monta pe un Fuji X-A1.

#27
pildit

pildit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2006

View PostStefanSC, on 02 decembrie 2014 - 13:52, said:

Poti sa iei de exemplu un Nikkor 70-200 f2.8(Click). E unul din cele mai faine tele-obiective pe care le poti monta pe un Fuji X-A1.

Merci dar eu ma gindeam la ceva sub 1000 de lei :)
de-asta am intrebat pentru ca mi se par scumpe obiectivele Fuji...alte idei ??

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Daca ai doar body, eu zic sa incepi cu obiectivul asta:
Fuji 16-50mm(Click)

E destul de ieftin incat sa nu iti para rau daca se dovedeste a fii duda.

Alternativ, poti sa il iei de nou, daca vrei sa dormi linistit:
Fuji 16-50mm(Click)

Personal insa as incepe cu asa ceva, desi e scumput, obiectivul e bun si foarte bun:
27mm f2.8(Click)

Plus ca dimensiunile reduse fac casa foarte buna cu X-A1-ul, iar focala e suficient de wide pentru utilizare curenta fara a fii greu de cadrat cu ea.

#29
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

View Postpildit, on 02 decembrie 2014 - 13:15, said:

Servus,

Am primit de curind un body Fuji X-A1 si as vrea sa stiu ce obiective pot folosi pe el ? pot folosi si obiective de la alte firme - Nikon, Canon ?

Raspunsul scurt e da. Cu un adaptor poti folosi aproape orice obiectiv nou sau vechi pe aparetele Mirrorless, doar ca vei avea focalizare manuala la acel obiectiv. Tot manual va trebui sa setezi si apertura(daca adaptorul nu are contacte electrice,dar alea sunt mai scumpe) motiv pt care iti recomand obiectivele mai vech care au si inel de control al aperturii. Eu, din experienta personala,daca ai nevoie de un obiectiv de 35 si nu te deranjeaza faptul ca nu e extrem de rapid,pot sa iti recomand un Canon FDn 35/2.8 care e cam 100-150Ron + adaptor(intre 70 si 100Ron) pe piata SH.

Edited by Sinisther, 03 December 2014 - 11:37.


#30
pildit

pildit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSinisther, on 03 decembrie 2014 - 11:34, said:

Raspunsul scurt e da. Cu un adaptor poti folosi aproape orice obiectiv nou sau vechi pe aparetele Mirrorless, doar ca vei avea focalizare manuala la acel obiectiv. Tot manual va trebui sa setezi si apertura(daca adaptorul nu are contacte electrice,dar alea sunt mai scumpe) motiv pt care iti recomand obiectivele mai vech care au si inel de control al aperturii. Eu, din experienta personala,daca ai nevoie de un obiectiv de 35 si nu te deranjeaza faptul ca nu e extrem de rapid,pot sa iti recomand un Canon FDn 35/2.8 care e cam 100-150Ron + adaptor(intre 70 si 100Ron) pe piata SH.

Nu ma deranjeaza deloc...chiar imi convine un SH..dar ce este cu acest FDn ? nu prea am gasit la cautari pe okazii si altele ...

#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostSinisther, on 03 decembrie 2014 - 11:34, said:

Raspunsul scurt e da. Cu un adaptor poti folosi aproape orice obiectiv nou sau vechi pe aparetele Mirrorless, doar ca vei avea focalizare manuala la acel obiectiv. Tot manual va trebui sa setezi si apertura(daca adaptorul nu are contacte electrice,dar alea sunt mai scumpe) motiv pt care iti recomand obiectivele mai vech care au si inel de control al aperturii. Eu, din experienta personala,daca ai nevoie de un obiectiv de 35 si nu te deranjeaza faptul ca nu e extrem de rapid,pot sa iti recomand un Canon FDn 35/2.8 care e cam 100-150Ron + adaptor(intre 70 si 100Ron) pe piata SH.

<sarcasm>
Obiective complet manuale, proiectate pentru DSLR, montate cu adaptor pe un mirrorless entry level fara vizor... ooh daaa Posted Image O placere, nu altceva Posted Image.
</sarcasm>

@pildit:
Ca reguli de baza in lumea echipamentelor foto:
1) Cat dai atata face.
2) Un obiectiv cu adevarat bun e mai scump decat cea mai ieftina camera pe care poate fii montat.

Edited by StefanSC, 03 December 2014 - 22:55.


#32
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008

View Postpildit, on 03 decembrie 2014 - 22:04, said:


Nu ma deranjeaza deloc...chiar imi convine un SH..dar ce este cu acest FDn ? nu prea am gasit la cautari pe okazii si altele ...

asta e obiectivul de care ziceam: http://erphotoreview...rdpress/?p=4114 ...si poate una dintre exceptiile care confirma regulile lui Stefan ..... <---Sarcasm

info despre montura FD: http://en.wikipedia....n_FD_lens_mount

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@Sinisther:

Tot legat de echipamente, daca am invatat ceva e ca exceptiile alea care confirma regula nu prea sunt exceptii.

De regula sunt sub forma "Este un obiectiv foarte bun doar ca..."/ "Un obiectiv excelent pentru pretul lui...".

De exemplu, obiectivul acela FDn este poate foarte bun (mie niste poze cu becuri si niste grafice nu imi spun nimic... ce-i drept, nu prea pozez grafice si becuri) dar nu are absolut niciunul din automatismele cu care sunt obisnuiti utilizatorii moderni (auto-focus/diafragma/moduri de expunere), iar montat pe un corp de genul X-A1, care nu are vizor sau asistente la focalizare gen peeking, va fii si extrem de greu de folosit.

Ca sa adaug o a treia regula legata de echipamentele foto:
3) Cine e zgarcit acum, va plati mai mult in viitor.

Edited by StefanSC, 04 December 2014 - 12:28.


#34
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
@Stefan. Nu stiam ca X-A1 nu are focus peaking...my bad, am presupus ca toate mirrorless-urile il au pana acum implementat, la baietii mei(adica Sony) il au si pe Entry level-uri gen A3000. Stiam ca pe Fuji era implementat pe X-E1 pt ca m-am jucat un pic cu el si am crezut ca au propagat tehnologia si la urmatoarele modele.

Legat de reguli....mai cauta inca 7 si te-ai scos.

#35
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Fuji X-A1 are focus peaking.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LU3VnKfapXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] min 33

Edited by idaho333, 04 December 2014 - 16:45.


#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Se pare ca are focus peaking :)

My bad...

Oh well. Ramane bucuria de a face focus manual in mijlocul zilei tinand o camera in pozitia scutec folosit :P

@Sinisther:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4TAtRCJIqnk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate