Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Care este cel mai bun chipset pt DVD/DivX

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
criscici

criscici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.11.2005
As vrea sa cumpar un DVD player cu DivX si chiar nu stiu de care. Am vazut in comert destule modele, de la 150 la 900 RONi. Nu ca as vrea sa dau 900 RONi pe un DVD, dar daca este chiar bun poate ca m-as incumeta. Din discutiile de pe forum am inteles ca sunt unele cu chipset Mediatek (iar taticul lor este un român) care pot fi upgradate. Apoi am citit ca sunt altele cu chipset ESS.
As vrea sa stiu si parerile voastre despre DVD-uri. Care sunt mai bune : cele cu chipset MTK sau ESS.

P.S.
Am avut un Blu:sens 3005 pe care vedeam orice. L-am cumparat datorita pretului - 35€, l-am stricat, si nu mai ajung in Andorra (un tur al europei planificat timp de 2 ani) sa mai iau inca unu. Iar microbul filmelor pe DVD m-a cam prins.


Multumesc din suflet tuturor celor care imi vor raspunde si isi vor spune parerile.

Cristi :worthy: an

#2
criscici

criscici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.11.2005
Chiar nimeni nu vrea sa raspunda, sau intrebarea mea este prea tâmpita?

Accept si raspunsuri d-astea.

multumesc

#3
arusan

arusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.11.2005

View Postcriscici, on Nov 23 2005, 08:42, said:

Chiar nimeni nu vrea sa raspunda, sau intrebarea mea este prea tâmpita?

Accept si raspunsuri d-astea.

multumesc


nu-s expert cu astea, dar ma ocup cu productie de filmuletze un pic, si programul pe care-l folosesc eu pt codare (nu dau nume) are nshpe setari suplimentare pentru compatibilitate ESS... deci alea nu prea sunt standard... pe de alta parte, mai mult nu stiu sa-ti zic...

daca m-ai intreba altfel, mediatek suna a porcarie... si daca m-ai intreba si mai departe: am vandut acum 1-1.5ani dvd-uri cu suport divX prin firma mea... aduceam din germania, marci gen Medion, Tevion, Elsa etc... toate germane si austriece, dar nu cine stie ce... toate au mers bine cand le-au testat oamenii, si nu s-a intors unul in service...

eu zic sa-ti iei ce-ti place tie cum arata, si la care ai service si upgrade la firmware (tot ce am vandut eu avea, si nu scria pe ele ce chipset au). de idee: am acasa un dvd (fara divx) de la Quelle, marca Universum, cu boxe cu tot luat, si se aude super si merge super, are intrari si iesiri optice etc... sunt super multumit de el... costa cand l-am luat cam 1/4 sau 1/5 cat costa un technics... si eu sunt foarte sensibil la calitate...

nu zic sa iei orice porcarie, dar chestiile germane sunt bune in general, chit ca nu-i cea mai tare marca...


sper ca te-am ajutat un pic si n-am gresit...

#4
alin.selicean

alin.selicean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.02.2005
Sper sa mai fie de actualitate intrebarea ta. Uite forumul un dezbat exact chestiuni care te intereseaza: http://forum.softped...hp?showforum=14. Cauti pe-acolo, sint ceva topicuri deschise pe teme de chipset-uri: MTK, ESS si altele...

Eu personal am un Tevion DR2004, cu multe optiuni pe el (radio RDS, cititor de carduri, dvd, divx, sub-titrari de mai multe feluri, etc) si are chipset ESS. Sint multumit de el.

Sper sa te ajute.

Alin

#5
NORIKO

NORIKO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2005

View Postcriscici, on Nov 22 2005, 08:41, said:

As vrea sa cumpar un DVD player cu DivX si chiar nu stiu de care. Am vazut in comert destule modele, de la 150 la 900 RONi. Nu ca as vrea sa dau 900 RONi pe un DVD, dar daca este chiar bun poate ca m-as incumeta. Din discutiile de pe forum am inteles ca sunt unele cu chipset Mediatek (iar taticul lor este un român) care pot fi upgradate. Apoi am citit ca sunt altele cu chipset ESS.
As vrea sa stiu si parerile voastre despre DVD-uri. Care sunt mai bune : cele cu chipset MTK sau ESS.

P.S.
Am avut un Blu:sens 3005 pe care vedeam orice. L-am cumparat datorita pretului - 35€, l-am stricat, si nu mai ajung in Andorra (un tur al europei planificat timp de 2 ani) sa mai iau inca unu. Iar microbul filmelor pe DVD m-a cam prins.
Multumesc din suflet tuturor celor care imi vor raspunde si isi vor spune parerile.

Cristi :worthy: an
ITI  RECOMAND UN DVD  CU MEDIATEK SAU  ZORAN. IN NICI UN CAZ ESS.
MEDIA TEK SI ZORAN GASESTI PE  DVD-URILE ORION SI  E-BODA

#6
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
blue tech

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate