Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Licenta Catia

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Buna seara.
Imi poate spune cineva daca la programul Catia este oferita licenta gratuita pentru studenti?
La Autocad studentii primesc licenta gratuita ( la versiunea full ) pentru un timp anume.
La programul acesta cum este?

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
de ce nu intrebi direct la AUTODESK ?

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Ce treaba are Autodesk-ul cu CATIA ? In fine, din cite stiu, si sunt aproape sigur de ce spun, Dassault NU da licente gratuite studentilor, dar e posibil ca pentru anumite universitati gen Franta, Germania, sa existe anumite programe de integrare a studentilor in niste universitati Dassault: http://academy.3ds.com/ in care sa aiba acces la unele materiale gratuite.

#4
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
da m-am grabit si am scris autodesk in loc de Dassault Systèmes.

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Dassault are alta politica de promovare si vanzare a softului, dassault nu este autodesk si nici invers. Cei de la dassaul sunt canalizati pe vanzari de licente in volume mari, la firme mari care folosesc multe licente, autodesk iti vand si tie acasa daca vrei, licentele produselor. Daca cumperi licente dassault, trebuie sa dai o gramada de explicatii la ei, unde o folosesti, cati utilizatori ai pe acea licenta, in ce domeniu o folosesti, si asta nu doar intr-un chesionar online ci e o treba deosebit de serioasa la ei. La fel, in privinta scolarizarii, dassault prefera si chiar incurajeaza trainingurile la locul de munca, facute de traineri autorizati, nu sunt incantati sub nicio forma de donatii la facultati sau alte institutii de invatmant,de aceea nu prea se preteaza sa dea licente .pentru studenti

Deci, de la dassault nu o sa vezi niciodata licente promo gen studenti, 30 de zile,  si alte minuni de-astea

#6
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
aici vin eu cu o completare :
de la dassault poti descarca si activa gratuit DraftSight ( proiectare 2D )

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postandu2006, on 06 martie 2013 - 08:06, said:

aici vin eu cu o completare :
de la dassault poti descarca si activa gratuit DraftSight ( proiectare 2D )

Da...l-am folosit destul de mult, e ok aplicatia , plus ca e comptibil cu ce salveaza Autocad-ul, recunoaste layere, culorile , grosimile liniilor , setarile...tot

#8
q7exe

q7exe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2012
Stimati colegi, pentru studenti

Exista o impachetara ED2-STU - CATIA V5 Academic Learn Configuration for Student, licenta care poate fi inchiriata anual.

Pentru detalii rog sa reveniti pe adresa de mai jos.

Cu stima / Best Regards / Mit freundlichen Gruessen
Msc. Attila PAPP
Sales Manager
MAGIC ENGINEERING
Dobrogeanu Gherea 4bis, ap. 7
500003 - Brasov , Romania
Tel: +40 (0)268 337141
Fax:    +40 (0)268 337149
Mobil: +40 (0)745 312868
[email protected]
www.magic-engineering.ro

#9
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
N-am mai intrat de mult pe forum, chiar ma intrebam cand o sa vad si o parere autorizata, ar trebui facut lucru asta mai des .

DS ESTE interesat in a-si promova produsele in institutiile de invatamant, numai ca nu o face gratuit cum o face Autodesk, preturile sunt mici intr-adevar (atunci cand ai bani si buget pentru asa ceva). DS vinde pentru toata lumea, bani sa ai, si de fapt asta e problema principala...

Si sunt destule facultati care au licente de CATIA dar ce te faci cu programa de invatamant (multe ar trebui schimbate acolo, inca e "intepenita" in trecut.....).

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postferdo, on 17 martie 2013 - 09:21, said:



Si sunt destule facultati care au licente de CATIA dar ce te faci cu programa de invatamant (multe ar trebui schimbate acolo, inca e "intepenita" in trecut.....).
Mare majoritate a facultatilor care au catia le au din donatii de la firme care ori si-au schimbat softul , ori si-au schimbat hardware-ul si nu mai au ce face cu el. Asa s-a intamplat prin anul 2002 cu statiile grafice IBM si licentele de catia v4 care au fost detinute de Rolem Codlea (pe vremea aia), au renuntat la o parte din licente ca nu mai auveau ce face cu el si nu mai avea rost sa plateasca mentenanta pentru ele, si au fost nevoieti sa isi ia V5. Statiile cu licentele de V4 au fost donate facultatii, prin corpul V ajunsesera. Ce s-a mai intamplat cu ele, nu mai stiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate