Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Ce cunostinte imi trebuie pentru creare joc in browser?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postallhobby, on 06 martie 2013 - 17:26, said:

daca vrea si utilizatori (joc multiplayer) atunci adauga node.js pe server si foloseste socket.io

Asta ai băgat-o aşa din top, pe aria PHP. Superb. Sper că eşti mândru de tine :)

#20
Dragos97

Dragos97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.03.2013
Eu doresc un joc online (multiplayer) gen ikariam(pe acesta ma mai joc Posted Image  ) si vreau sa stiu de unde pot lua un script(chiar si pe bani, dar nu exagerat) si ce cunostinte imi trebuiesc pentru al imbunatati.

Edited by Dragos97, 06 March 2013 - 17:57.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ca să modifici un script îţi trebuiesc aceleaşi aptitudini ca atunci când l-ai scrie tu de la zero, doar că trebuie să fii mai stăpân pe limbaj, să ai mai multă experienţă.

Una e când scrii tu de la zero, alta e când trebuie să înţelegi mai întâi ce a făcut altul.

#22
Dragos97

Dragos97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.03.2013
Logic, cand faci tu un lucru de la zero stii barem ce ai "bagat" in acesta. Dar cand il iei de undeva(gata facut) si doar sa modifici cate ceva prin el(cazul nostru) este ceva mai greu.

#23
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Un joc precum Ikariam este dpdv al logicii si mecanicii jocului la fel de complex ca unul asemanator dar care ruleaza nativ pe PC. Doar ca e scris in limbaje high level precum PHP si Javascript nu inseamna ca este usor de implementat. Deci ca sa faci tu un joc de genul iti trebuie nu numai cunostiinte excelente de programare web (a.i codul sa fie cat mai watertight si fara brese de securitate) cat si foarte mult 'research' in domeniu. Jocul trebuie sa aibe o logica, un traseu bine stabilit. Un Ikariam sau altceva de genul facut de-a gata si scos pt vanzare costa probabil mii de dolari.

Incepe mai intai cu ceva in localhost, de genul board game sau chiar platformer si cu timpul vei avansa atat in cunostiinele tehnice cat si cele de game design.

#24
Dragos97

Dragos97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.03.2013
Multumesc mult catalin pentru raspuns, acuma parca este mai clara situatia Posted Image

#25
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Ce cunostinte imi trebuie pentru creare joc in browser?

In general niste oameni care sa aiba experienta in dezvoltarea de aplicatii web, client-server, graficieni, etc. Acum depinde ce cunostiinte ai tu, in cercul meu de prieteni exista oameni cu experienta asta, dar nu cred ca ne invartim in acelasi loc.

Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate