Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Panasonic NVGX7

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Ii rog pe acesta cale pe cei care pot sa ma ajute in a rezolva un necaz. Despre ce este vorba: am o camera video Panasonic NVGX7 (cu mini-DV), care de vreo 2 saptamani nu ma lasa sa nici sa inregistrez ceva nou pe caseta, nici sa dau "play" la un material deja inregistrat, si nici sa fac FF sau REW. In permanenta imi afiseaza pe ecran un semn de eroare, cum ca nu ar exista nici o caseta introdusa in camera. Am schimbat caseta, am dat "reset" la camera, dar fara nici un rezultat pozitiv.
Din ceea ce am constatat, suspectez ca un senzor (cel care "vede" ca o caseta este introdusa in camera) este defect.
Ma puteti indrepta spre un service de incredere in Bucuresti? Sau spre un meserias care sa isi faca treaba asa cum se cuvine? Nu de alta, dar se apropie Sarbatorile de Craciun si as dori sa o pot filma pe fetita mea de 2 ani si jumatate cum se bucura de brad si cadourile pe care le va primi...

Cu multe multumiri,

Edited by _DelSte_, 05 January 2014 - 15:32.
-comentariu mutat in subforumul aferent-


#2
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
Cred ca te pot ajuta eu. Exista si varianta service Panasonic in Bucuresti, si anume "ALTHEO - Calea 13 Septembrie 218 Bl. V47 Sc. 1 Ap.4
Dl. Ing. Vasile Groșanu, tel: 021-411.00.90", email : [email protected] . Eu lucrez in service Sony pe depanare camere foto / video, dar am reparat si Panasonic, JVC, etc.; camera ta are o problema minora - verifica ca nu cumva pe ecran in mijloc sa fie o iconita care arata ca o picatura incadrata intr-un dreptunghi (este problema lor tipica - detector de condens defect), sau daca nu, inseamna ca are doar o banala problema de mecanica, care se rezolva destul de usor.

#3
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Mi-a aparut acel semn de condens acum vreo luna, dar dupa ce am lasat camera la caldura, a functionat perfect. Acum imi arata un alt semn (il poti vedea in atasament), fapt ce ma determina sa cred ca este un senzor de prezenta a casetei defect.
Imi poti da pe PM detaliile tale de contact?

Cu multumiri,




Attached File  Semn.JPG   8.34K   138 downloads

#4
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Camera mea Panasonic M3500 s-a defectat ieri dimineata inainte de nunta (am fost obligat ca in anii 2008 sa filmez cu rezerva M5). Am incercat sa scot o caseta si a ramas blocata pe comanda Tape eject. Se aude un bazait dar nu se intampla nimic, caseta e blocata, apoi camera se inchide singura. E costisitoare reparatia sau pe ce trebuie sa apas ca sa iasa caseta (dupa ce scot aparatoarea din cele 2 suruburi)? Multumesc!

#5
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
S-a rezolvat; caseta era de vina.

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Foarte posibil sa poarte o parte din vina caseta ,dar nu in totalitate.
Este primul semn ca trebuie  schimbata cureaua de pe axul motorului de cabestan.
Aceasta curea este responsabila de actionarea rolelor (debitoare si colectoare) in cazul derularilor
FF si REW. De asemenea in cazul Eject se face in mod automat o derulare REW pentru 2-3secunde.
Mecanica este comuna tuturor camerelor din familia M ,de la antica M5 pana la cele S-VHS.

#7
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
E doar caseta de vina (si e noua). Am fost la service si mi s-a spus ca cel putin 2 piese ar trebui schimbate. Am fost de acord sa platesc dublu, pt. a fi de fata la reparatie (probabil se considera ca "furi" meserie), in conditiile in care ma hotarasc sa o repar.. Dupa ce am ajuns acasa, am reusit sa scot cu greu acea caseta; apoi am probat altele doua, la care nu am intampinat nici o problema in a le scoate; apoi iar am bagat caseta cu pricina, si iar m-am chinuit sa o scot. In concluzie cred ca acea caseta are un defect de fabricatie.

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Nici nu mi-am inchipuit ca este caseta noua.
De ce?
Pentru ca intotdeauna o caseta ,indiferent de sistem,se deruleaza pe un derulator separat
inainte de a fi introdusa in camera.Se deruleaza cap-coada.
Asa fac "operatorii" care nu vor sa aibe dureri de cap.
La aceasta caseta cel mai probabil sint blocate franele de pe role.

#9
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Nu stiam de derularea casetelor inainte de filmare. Dar un reflex mi-am format si eu. Am intalnit doua casete de firma cu defecte de fabricatie, si anume, aparea o dunga de la un  capat la celalat pe televizor. Sunt convins ca e defect de fabricatie pentru ca dunga aparea si pe partea neinregistrata ramasa dupa filmare. Norocul meu a fost ca filmasem in concediu pe una din ele si pe cealalta inregistrasem ceva de la televizor. De aceea, inainte de o filmare probez casetele ;filmez un minut, dupa care scot caseta, o verific pe televizor ca sa nu am surprize. Pe caseta in cauza care mi-a ramas blocata in camera, am filmat aproximativ un minut si apoi am vrut sa o scot pt. a o verifica, dar dupa cum spuneam, imi ramasese blocata.

#10
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Asta s-o crezi tu ca erau de firma. Sa inteleg ca vorbesti de casete VHS. Iti aduci aminte cum aratau casetele Panasonic, ce greutate aveau si ce finisaj? Nu se pot compara cu ce mai gasesti acum. Toate sunt facute probabil in aceeasi fabrica (indiferent ce scrie pe ele: Panasonic, Sony, TDK, maxell...etc), difera doar ambalajul si etichetele, carcasele sunt identice. Partea mai proasta este ca si casetele miniDV au aceeasi soarta.

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
de la un timp, tot ce inregistrez pe un panasonic vz14 apare la redare cu extrem de mult zgomot pe imagine.
am testat sa nu fie casetele de vina, dar si pe o caseta noua am parte de acelasi fenomen.

care sa fie buba, care sa fie doctoria?
eventual daca stiti un service ...

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Foloseste o caseta de sters capete, vezi sa fie VHS-C.
Poti incerca si derularea "pe imagine" 1 minut inainte si 1 minut inapoi.
Oricum, trebuiesc sterse capetele si ghidajele, cel mai bine in service! La orice service de camere video!

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
multumesc de raspuns, viceroy56.
redarea si derularea pe imagine nu a dat rezultate.
cam cit ar fi costul unei curatari in service, aveti idee?

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Daca aceasta camera reda relativ bine o inregistrare buna facuta anterior aparitiei defectului
problema poate proveni si de la partea electronica .
Uneori poate fi vorba si de uzura capetelor.

Cind se murdaresc capetele nici nu se imprima dar nici nu se reda corect.

#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
multam, bit 61, de interventie.

si inregistrarile vechi se vad tot "cu purici", deci presupun ca e musai de curatat.

#16
covasna522

covasna522

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 20.10.2005
vezi la traking

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In general, camerele cu inregistrare pe VHS, VHS-C, SVHS au AUTOTRAKING si la inregistrare traking-ul se regleaza automat la pozitia mediana. Si redarea se face cu acelasi tracking! Ramane posibila murdarirea capetelor(si/sau ghidajelor) sau uzura acestora! In situatia uzurii, de obicei, casetele inregistrate anterior, care se vedeau OK, se vad mai bine decat cele inregistrate momentan, pierderea aparand doar la redare!
Inregistrarea cu capete foarte murdare conduce la inexistenta imaginii inregistrate sau a unei imagini extrem de proaste.
Cu capete uzate, pot aparea pierderi de culoare, desincronizari pe orizontala/verticala, bineinteles totul pe o imagine foarte "puricoasa"!
Daca dupa folosirea unei casete de stergere(se poate si de 2 ori succesiv) imaginea nu se imbunatateste, o vizita la service este cea mai buna solutie. Nu e sigur si ca se va rezolva, aparate de acest gen nu se mai produc de ceva vreme si o reparatie poate costa cat o camera miniDV noua! Calitatea e net in favoarea miniDV!
Pune in balanta costurile si ia o decizie!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate