Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

parcare , alee auto, bordura in jurul casei

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Salutare tuturor celor care au timp sa citeasca si sa mai stea si pe net pentru a da sfaturi ... anul acesta doresc sa amenajez parcarea din curte si un drum de acces spre un viitor car port . momentan in parcarea actuala am ciment turnat acum 10 ani si este foarte macinat . acum nu stiu daca ies mai ieftin la pavele decat la beton amprentat unde am primit oferta de 90 lei / mp la gata , plasa , ciment B300 si 3 straturi de lac . pavele ama gasit pe internet la preturi intre 25 si 45 lei mp , dar se mai adauga manopera cam 20 / 30 lei mp plus nisip . astept o recomandare si in ceea ce priveste pavarea din jurul casei . ma gandesc sa pun beton amprentat ori piatra sparta si foarte marunta , la care ma gandesc ca e mai greu iarna cand dai zapada, deoarece se imprastie .  pavelele ar fii mai bune in timp deoarece am citit pe forum ca se macina mai putin decat betonul amprentat si se schimba foarte usor cele din zona afectata. atachez niste poze cu locatia si astept niste pareri ...  cimentul care il am acum este la nivelul asfaltului de pe strada , deci va trebui spart si inlaturat pentru a pune pavele ori beton amprentat . cum crede-ti ca ies mai ieftin cu beton amprentat ori pavele ? evident dupa mine pavelele sunt in avantaj fata de beton amprentat deoarece se pot inlocui f usor . am pus o poza cu allea care vreau sa o fac pe viitor intre cele 2 case din pietris . ma gandesc sa pun un strat de nisip, apoi o folie sau ceva asemanator pentru a nu creste buruieni urmand cu un strat de pietris , refuz de ciur ori ceva asemanator criblura ... nu ma prea pricep la denumiri . multumesc celor ce vor posta sfaturi / oferte ... Era sa uit. locatie este in Bucuresti , sector 6 Giulesti . momentan sunt nevoit sa lucrez in afara tarii pentru a finaliza amenajarea casei la interior ... de ce sa faci Romanica inca nu ofera conditii de munca asa bune incat sa realizezi ceva in viata fara sa apelezi la camatari cu acte denumita legal Banca ...

Attached Files



#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
A pus si pe aici primaria beton amprentat si saracu' nu a supravietuit o iarna...
[ http://3.bp.blogspot.com/_042wb2PheNU/Sa1QrhUZThI/AAAAAAAAAJw/GfMTPcREcGs/s400/bulevard+farmat2.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca alegi varianta asta, ai grija la cine il pune, daca se poate, vezi in alta parte ce lucrari de genul asta au mai facut.

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 slai, on 03 martie 2013 - 15:41, said:

A pus si pe aici primaria beton amprentat si saracu' nu a supravietuit o iarna...
[ http://3.bp.blogspot.com/_042wb2PheNU/Sa1QrhUZThI/AAAAAAAAAJw/GfMTPcREcGs/s400/bulevard+farmat2.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca alegi varianta asta, ai grija la cine il pune, daca se poate, vezi in alta parte ce lucrari de genul asta au mai facut.

ala e pus ca sa poata fii schimbat in fiecare an!!!

#4
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
eu as lua pavaje, de beton amprentat am auzit numai de rau
cu ce material ati vopsit exteriorul casei?

#5
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009

 anonima1, on 03 martie 2013 - 16:09, said:

eu as lua pavaje, de beton amprentat am auzit numai de rau
cu ce material ati vopsit exteriorul casei?

am un prieten care lucreaza la Policolor si de la el am luat vopseaua decorativa. ma dus exact 6000 lei pt tot exteriorul . acum trebuie sa fac si interiorul cu o vopsea alb si ceva mai ieftin ca nu cred ca are importanta asa mare la interior  ca nu ploua in casa ...

 bietu, on 03 martie 2013 - 16:09, said:

ala e pus ca sa poata fii schimbat in fiecare an!!!

waw. arata jalnic . cei care mi-au facut pret de 90 lei mp imi dau o garantie de 3 ani si 3 straturi de lac . si eu as prefera pavele , doar ca sunt cam scumpe daca mai am si pretentia sa fie rosii ori galbene... si de 5-6 cm ...

#6
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Optiunea proprie in speta dvs este piatra sparta ( de fapt concasata) pentru parcare si calea de acces,din urmatoarele considerente:
-pret (trebuie sa luati in calcul si o bordura care sa delimiteze  suprafata pavata)
-timp de punere in opera mic
-si nu in ultimil rand eficienta si durabilitatea,tinand cont de diferentele de temperatura (numarul de cicluri inghet-dezghet) la care este supus orice paviment turnat din beton (apa in stare lichida se infiltreaza in porii betonului-fie el din pavele sau turnat in campuri-iar cand noaptea temperatura scade sub -2 grade aceasta ingheat si expandeaza,distrugand betonul.De aceea este important,in cazul in care veti turna beton amprentat sa asigurati o panta de scurgere a apelor meteorice,iar daca puneti pavele sa aveti un strat de nisip sub ele ,suficient cat sa preia apele din dezghet.
In ceea ce priveste grija ca iarna la deszapezire veti indeparta piatra sparta,din experienta va spun ca la suprafata acesteia se formeaza un strat de gheata amestecat cu piatra,aproape la fel de dur ca asfaltul.
Decizia e a dvs,dar sper sa va fi lamurit cateva aspecte demne de luat in considetatie.
Stima.

#7
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deci pavele iti recomand eu. Colorate si de foarte buna calitate 35-37 lei/mp, gri 32-33 lei/mp. Borduri de 10 cm latime, 15 inaltime si 50 lungime pe la 6-7 lei/bucata. Manopera profesionala......20-22 lei/mp inclusiv bordurile. Nu-ti recomand betonul amprentat. Posted Image

#8
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 Inginerul_bv, on 03 martie 2013 - 17:10, said:

Deci pavele iti recomand eu. Colorate si de foarte buna calitate 35-37 lei/mp, gri 32-33 lei/mp. Borduri de 10 cm latime, 15 inaltime si 50 lungime pe la 6-7 lei/bucata. Manopera profesionala......20-22 lei/mp inclusiv bordurile. Nu-ti recomand betonul amprentat. Posted Image

Recomandare profi!
Uite pietrisul pus de tine la alee, la ce se foloseste:Attached File  Photo0227.jpg   268.18K   405 downloads

#9
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 svalentins, on 03 martie 2013 - 15:35, said:

Salutare tuturor celor care au timp sa citeasca si sa mai stea si pe net pentru a da sfaturi ... anul acesta doresc sa amenajez parcarea din curte si un drum de acces spre un viitor car port ...
Nu vrei pietris 16-32 pe aleea aceea pt acces auto? PIATRA ROTUNDA, NU SPARTA SA NU FIE PRINSA LA ANVELOPA, la rulajul usor)
Este cea mai ieftina solutie.
Si eleganta si viabila.
(iarna poti arunca linistit nisip cu sare, desi rar se va forma gheata, daca aplici un strat corect si bine drenat)

Edited by budrom, 10 March 2013 - 09:33.


#10
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Piatra cubica este cea mai rezistenta.

#11
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 NordMan, on 10 martie 2013 - 12:29, said:

Piatra cubica este cea mai rezistenta.

tocmai de aceea se pavau strazile cu ea, inainte de inventarea asfaltului...

#12
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
In opinia mea,un beton b150-20 slab armat cu plasa stm/buzau de fi 4 pt alee si trotuar in jurul casei este solutia cea mai fiabila,poti placa peste orice doresti tu,iar pt cale accse masina,tot beton armat,b250 cu plasa de fi6 ,dar cu un suport mai bun sub el,piatra cu nisip batut cu maiul.Sub ambele "turnari,obligatoriu folie plastic,altfel tot cimentul cu apa cu tot se duce in pamint,lucru care va duce la degradare rapida.Peste ambele betoane poti monta,placa aproape orice,rezistent in timp,bineinteles cu o panta usoara catre exterior,la trotuar,iar la calea de acces ,din mijlocul drumului catre exterior o panta de cca 1,5 cm/ml.Grosimea betonului,la trotuar minim 12 cm linga casa iar calea de acces minim 15 cm pe margine si un 20 cm pe mijloc (banuiesc ca sub 4,5 m latime nu l faci)celelalte solutii cu pavaje si alte acarete sint asa ,mai de fite dar fara rezistenta mare in timp,ce ti recomand eu dureaza minim 25 de ani fara probleme in exploatare,iar daca aduci si beton cifat,cu atit mai bine,pt ca la betoniera putini oameni stiu sa faca un beton cit de cit bun calitativ,piatra de 7-16 mm,nisip gran 0-4 mm,plus ciment r 42,5.La betoniera de 180 litri,pt un beton bunicel(trotuar de ex)pui 2 galeti de ciment minim(1 sac are 3,2-3,5 galeti de 10litri),adica la 0,14 mc intra 24-26 kg =7 betoniere /mc,cca 170 kg ciment,iar pt calea de acces auto,minim 1 sac la betoniera,sa nu te sperii ca iese mai spre negru,se "albeste" el prin uscare in cca 2-3 saptamini,depinde de timpul de afara.Daca faci economie la ciment,de fapt iti dai de lucru peste 1-2 ani,apar fisuri samd.Dupa 30-35 de zile,poti placa orice pe beton armat,gresie,travertin ,marmura,granit,klinker,ceramica portelanata samd,bani sa ai,ca gasesti de toate.

#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cum sa dureze frate o alee facuta din beton fie si b250 mai mult decat niste pavele din beton care sunt vibro-presate si special concepute si fabricate pentru asa ceva ? Eu iti garantez alta treaba. Poti sa pui si b300 si b400 chiar, dupa maxim 3 ani se va exfolia betonul. Referitor la costuri/mp, fita e sa pui beton armat la alei, cu pavelele iesi mai ieftin, unde mai pui ca estetic e cu totul alta treaba. Dar fiecare cu ale lui. Posted Image

#14
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Cam cat nisip mi-ar trebui ca sa pavez o suprafata de 22 mp? Pavelele au grosimea de 4 cm si ma gandeam ca stratul de nisip ar trebui sa aiba 8 cm.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu se pun pavelele pe nisip. Pavelele se pun pe sort 4-8, asa zisul margaritar. Motivele sunt diverse, unele dintre ele evidente, daca vrei ti le si expun. Ca si cantitate, zici ca ai 22 mp. Eu zic sa iei in considerare un strat de 10 cm de margaritar. Asta ar insemna cam 2,2 mc. Dar, terenul trebuie pregatit inainte de pavele. Se decoperteaza cca 30 de cm, se aseaza un strat de piatra sparta bine compactata de minim 30 de cm si abia apoi se monteaza bordurile, si intre borduri margaritarul si apoi pavelele. Posted Image

#16
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Am gresit. Nu pun pavele, ci dale. E un padoc pentru caine, nu circula nimic mai greu prin zona respectiva decat cele 35 kg de ciobanesc corb. Daca las iarba, sapa tot.

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si nisipul si margaritarul costa la fel ca pret. Decizia iti apartine. Posted Image

#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Inginerul_bv, on 18 martie 2013 - 13:17, said:

Nu se pun pavelele pe nisip. Pavelele se pun pe sort 4-8, asa zisul margaritar. Motivele sunt diverse, unele dintre ele evidente, daca vrei ti le si expun.
Expune :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate