Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

Acer Aspire 5742z

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
FlorinG27

FlorinG27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2012
Dupa cum vedeti in titlu, am un laptop acer aspire 5742z, cu procesor intel pentium p6100 si placa video intel, care se alimenteaza din ramii mei. Vreau sa scot putina performanta, calitate video / fps din ea, si nu prea stiu ce sa fac, este posibila inlocuirea placii video la acest model de laptop, sau sa conectez o placa video mai buna prin alte metode?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca are slot mxm ai o sansa,in rest,nu.

#3
FlorinG27

FlorinG27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2012
Cum pot sa aflu daca predispun de acest slot?

#4
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
placa aia e cea dedicata sau integrata?

#5
FlorinG27

FlorinG27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2012
Este integrata

#6
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
atunci e cam naspa. pt ca daca era cea dedicata o dezactivai si o lasai pe cea integrata care fiind mai mica consuma si mai putin.
la mine cea dedicata sta degeaba tot timpul. poate la un film se mai activeaza si ea.

#7
FlorinG27

FlorinG27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2012
Dar prin alte metode nu se poate conecta o placa video? Sau sa o fac pe asta care o am acum sa consume putin mai multi rami ca sa dea o calitate mai mare? Am 6 gb ram, si pot sa ii dau sa pape mai mult daca vrea..

#8
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
aa, tu vrei o performanta mai buna? nu stiu de ce, dar am inteles invers.
daca e integrata e mai nasol.

Edited by shelder, 03 March 2013 - 16:36.


#9
FlorinG27

FlorinG27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2012
Pai vreau performanta, pentru a putea obtine calitate video mai buna in jocuri, fps, etc, intelegi tu.. Dar daca nu pot schimba placa video, un procesor mai bun ii pot pune? Ca din cate am inteles si procesorul conteaza, iar al meu e cam slabut..

#10
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
eu zic sa vinzi laptopul si sa cumperi un calculator obisnuit daca vrei joace adevarate, filme hd, muzichie (care are monitor mare, sistem audio, tastatura normala, componente hardware care se pot upgrada, etc.)
laptopul nu e pentru joace, hardiskul e de kakao, cu doar 5400 rpm, placa video de kakao, procesor de kakao facut sa nu consume mult, memorie putina

#11
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
@ever_forever are dreptate. daca vrei joace i-ati un desktop. laptopurile nu sunt asa rezistente + caldura care e cea mai mare problema pt un laptop.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si laptopurile pot concura cu desktopurile(pana la un anumit nivel).Problema la tine e ca esti pe o integrata intel si indiferent cat dai in ea e tot slaba.Era mai ok varianta unui dual graphics in care pe langa cea integrata sa ai si una dedicata ce intra in actiune cand ai nevoie,dar acum raul e facut,si trebuie sa ramai cu asta.

#13
VIFCOR

VIFCOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 17.08.2006
La modelul tau, procesarea video e facuta tot de procesor, la care poti incerca un upgrade.
Alege cu grija unul care sa aiba performante si sa nu aiba wataj mai mare, altfel o sa ai probleme cu racirea.
Si memorie mai multa.



_________________
.
-ing.Repar Laptop & pl.video, TV, LCD , profesional REBALL & REFLOW - ZM-R5860C

Edited by VIFCOR, 04 March 2013 - 00:33.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La 6 gb pentru ce...oricum ,un upgrade de procesor nu merita,are nevoie de un arrandale de 35w

#15
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Nu este fezabil un upgrade de procesor si / sau placa video pentru laptopul tau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate