Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Centrala termica alimenta electric

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Problema sta in felul urmator. Din cauza rau platiniclor furnizorul de agent termic a sistat distributia in blocul unde sta sora mea. Singura solutie care o consider rentabila ar fi  montarea unei centrale termice de apartament alimentata electric din lisa gazului metan in oras  Am nevoie de o parere referitor la rentabilitatea, pretul unor astfel de centralelor termice alimentate electric, modelele cele mai bune, tot ce tine legat da acestea. Avand un vecin care are curent trifazic, cam cat ar costa sa se traga o astfel de instalatie de la el care sta la et.4 la et.1 ? Suprafata totala de incalzit ar fi cam de 70 mp2.
Va multumesc anticipat!

Sper ca nu am gresit deschizand un topic pentru cetrale termice alimentate electric.

#2
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
As fi preferat sa fie in acelasi topic despre Centrale Termice...dar fie...

#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Nu cred ca exista asa ceva, la nivel de microcentrala. In germania am auzit, centrala de scara, cu calorifere and stuff, centrala lucreaza noaptea cind curentul este ieftin, ziua foloseste apa incalzita noaptea....

Pt un apartament, solutia ieftina sint convectoare - aeroterme - calorifere electrice.

Varianta cu consumul cel mai mic, dar si investitia cea mai mare, ar fi sistem de incalzire prin pardoseala. Se monteaza in șapă si deasupra pune gresie, podea laminata chiar si mocheta. Tipul de la ei mi-a zis ca la preturile actuale diferenta fata de gaz este de 10-30%, dar curentul nu o sa se scumpeasca cum se va scumpi gazul, ceea ce va duce la micsorarea diferentei.

www.devi.com           importator: [email protected]

www.rehau.ro

PS Exista varianta cu sobe GPL, cu ardere catalitica, dar trebuie aerisita camera din cind in cind...

Attached Files


Edited by H725, 21 November 2005 - 23:42.


#4
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
ei spanac, sigur ca exista, nu este o solutie economica dar ...este o solutie...

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Acum mi-a (mai) cazut o fisa....

Poate sa puna centrala termica obisnuita conectata la butelie. Asa are verisoara-mea din italia. Ea initial era pe gaze naturale dar au marit aia pretul la gaze in satucul ei pina a devenit mai ieftin cu GPL. La ea exista niste butelii duble ca dimensiune fata de ale noastre, pe ea cred ca o tine 7-10 zile o butelie (iarna).

Edited by H725, 22 November 2005 - 10:06.


#6
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Vis-a-vis de alimenatarea centralei cu GPL de la butelie.
Probabil ca verisoara de care pomenesti nu prea sta pe acasa si implicit nu foloseste incalzirea/apa calda....
Am prieten care si-a montat la tara DOAR incalzitor instantaneu de apa calda pe GPL (fara incalzire locuinta) si era nemultumit ca o data pe saptamana trebuie sa se care cu butelia (obisnuita), acolo locuiesc doar 2 persoane.
Daca mai pui si incalzirea + consum aragaz, nu cred ca te tine 7-10 zile iarna...cu butelie obisnuita.
Cu butelii mai mari s-ar putea sa fi nevoit sa platesti amenzi... daca mergi pe principiul cine ma reclama ? Fii sigur ca o sa se gaseasca cel putin un "om de bine" care nu are deloc incalzire si de invidie te reclama la pompieri...
Amenda este de cateva zeci de milioane... de fiecare data.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate