Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Nokia Lumia 520

- - - - -
  • Please log in to reply
9398 replies to this topic

#5005
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Pai atunci de ce nu i-ai spus colegului de forum sa-si instaleze WP 8.1 alpha/beta/dev pre-release ca sa rezolve problema cu doc de pe cardul micro-sd, sau sa le lase acolo si sa mai astepte vreo cateva luni, pana-si face telefonul update singur Posted Image

Quote

Presupun că la tine se deschid docx-urile cu parole
Sper ca nu te bazezi prea mult pe parolele din Office... Eu niciodata n-am folosit, si in peste 20 ani de utilizare MS Office nici n-am intalnit pe cineva sa-si paroleze vreun document.
Exista metode/softuri muuult mai sigure ptr. asta. Gratis!Posted Image

Edited by dan_slack, 27 April 2014 - 23:30.


#5006
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
e 199 lei o tableta cu android acu la oferta care face de toate. Un lumia era 450 lei=total 650 lei. Se impaca si capra si varza ieftin.

#5007
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 dan_slack, on 27 aprilie 2014 - 23:28, said:

si in peste 20 ani de utilizare MS Office nici n-am intalnit pe cineva sa-si paroleze vreun document.
E vorba de biznis taică. Se parolează în mediul ăla. Și lasă că formatarea pe alte softuri e deseori „ca curul”. Pe android cumpărasem 2 aplicații pt asta (costaseră 50 lei fiecare) și redau un document docx. vai și amar. Acum poate s-a mai îmbunătățit ceva.

Pe laptop am Office 2013 legat în cloud cu OneDrive. La fel și pe telefon. Ce modific pe unul se schimbă automat pe altul. OneNote este genial și pus laolaltă cu OneLens totul e ca uns pt productivitate.

Cât despre WP8.1, n-ai tu grijă, se lansează înainte să dea BB faliment.

Edited by Ouroboros, 28 April 2014 - 00:38.


#5008
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,044
  • Înscris: 29.06.2011
Here drive este la fel cu Nokia Drive de pe WP7.8 ? Intreb aici deoarece acest topic este mai vizitat. Ma intereseaza daca are functia de a seta ca destinatie un punct anume de pe harta, fara a baga adresa, pui degetul pe harta si setezi acel punct ca destinatie ? Am incercat sa vad acest lucru intr-un magazin dar nu se conecta la satelit, probabil deoarece eram intr-o cladire.

#5009
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Here Drive este GPS-ul de pe Lumia. Am incercat chiar acum metoda de setare a destinatiei descrisa de tine si merge. Offline chiar :)

#5010
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,044
  • Înscris: 29.06.2011
Pe Lumia 710 cu WP7.8 se numeste Nokia Drive si nu are functia de care vorbim. Pai offline, nu am folosit GPS-ul decat offline si merge perfect.
Multumesc.

#5011
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Imi cer scuze, am crezut ca nu esti familiarizat cu WP

#5012
gabrielteodor

gabrielteodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 24.10.2013
Teapaaa!!! Am facut factory reset si am pierdut salvarile din Hill Climb Racing, Plants vs Zombilaii si multe alte joace.... deci? fac fara probleme si un phone reset ...bye bye ! :(((((

#5013
gabrielteodor

gabrielteodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 24.10.2013
Lumee..am facut factory Reset de 3 ori si un Phone Reset din meniu... tot sacadat merge meniul cu lag.. meniul Start.. adica tile-urile nu se incarca cum trebuie.. in schimb cand am facut reset din telefon, mi-a aparut pe 2 coloane STart-ul si nu am vazut lagul.. oare sa fie din cauza ca am 3 coloane de tile-uri???? cine a mai patit asa? (Lumia520)

#5014
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

 gabrielteodor, on 28 aprilie 2014 - 08:50, said:

Teapaaa!!! Am facut factory reset si am pierdut salvarile din Hill Climb Racing, Plants vs Zombilaii si multe alte joace.... deci? fac fara probleme si un phone reset ...bye bye ! Posted Image((((
Nu vad unde este teapa. Este un lucru bine stiut. Cand faci factory reset ti se sterge tot ce ai in telefon doar ce ai pe card nu se sterge.

Si mie imi mai agata din cand in cand telefonul(in special cand se incalzeste) dar acest lucru se datoreaza celor 512mb ram si faptului ca 8.1 inca nu a trecut prin mainile celor de la Nokia si nu toate programele din telefon au fost actualizate. Odata cu aparitia update-ului oficial ar trebui sa fie totul in regula.
Eu mi-am asumat acest lucru cand am facut update la 8.1 nu am de ce sa ma plang.

Edited by OriOn20, 28 April 2014 - 11:56.


#5015
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,553
  • Înscris: 16.12.2006
Ce jegosi sunt astia de la PC Garage. Le-am dat un mesaj in care le spuneam ca nu am limba romana pe Nokia 520 si doresc resoftarea telefonului in service la ei.

Mai exact, eu le-am dat urmatorul mesaj:

Buna ziua,

Am comandat de la dumneavoastra un Nokia 520 pe galben. Telefonul l-am primit miercuri pe 23 aprilie. Telefonul e ok, nu am probleme cu el, dar, nu are limba romana in meniu.

Cu toate ca la regiune l-am setat pe Romania nu are in meniu optiunea cu limba romana.

As putea sa-l resoftez si singur pentru ca m-as descurca, dar, nu vreau sa pierd garantia pentru produs. Solicit inlocuirea telefonului sau resoftarea lui in service-ul dumneavoastra pentru a avea si limba romana.

Multumesc si astept rezolvarea problemei.


Raspunsul primit de la ei este urmatorul:

Buna ziua,

Conform importatorului,va informam ca momentan pt. acest model de produs nu exista soft in lb. romana si o resoftare neautorizata poate duce la anularea garantiei pt. interventie neautorizata.

O zi buna.


Ce gluma buna, deci pentru Nokia 520 pe galben nu exista soft in limba romana.

In conditiile astea nu am decat 2 variante: 1) Il resoftez eu singur pentru ca nu e mare chestie. 2) Le returnez telefonul pentru ca am la dispozitie 14 zile din momentul in care am ridicat telefonul sa fac retur la el.

Emag au fost mult mai ok, l-au livrat cu o zi inainte si are si limba romana pe el, astia de la PC Garage vad ca nu sunt in stare sa ii faca o amarata de resoftare ...

Edited by catalinman, 28 April 2014 - 14:24.


#5016
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Sunt inapti. Singura diferenta intre 520 negru/alb/galben/roz-bonbon e capacul de pe spate. Daca te uiti pe site la ei e al 3-lea ca numar de vanzari. Cred ca sunt vai de capul lor sau pur si simplu nu au chef sa ti-l resofteze. De la ei l-am luat si eu, varianta de Malaezia si a fost printre ultimele care a primit update la black. Mai bine il returnezi si comanzi tot de la emag. Par mai seriosi

#5017
ThugPug

ThugPug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2014
Salut!Am cumparat telefonul nokia lumia 520 sambata si nu prea am avut timp sa il "butonez" pana in momentul de fata,cand am descoperit calitatea pozelor proasta,la modul ca pozele par facute cu cartofu'.Am tot cautat printre setarile camerei poate reusesc sa schimb ceva si nu am gasit nimic,in schimb calitatea filmarii este awesome ..cum as putea seta calitatea pozelor.Putin ajutor pretty please?Posted Image

#5018
gabrielteodor

gabrielteodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 24.10.2013

 OriOn20, on 28 aprilie 2014 - 11:52, said:

Nu vad unde este teapa. Este un lucru bine stiut. Cand faci factory reset ti se sterge tot ce ai in telefon doar ce ai pe card nu se sterge.

Si mie imi mai agata din cand in cand telefonul(in special cand se incalzeste) dar acest lucru se datoreaza celor 512mb ram si faptului ca 8.1 inca nu a trecut prin mainile celor de la Nokia si nu toate programele din telefon au fost actualizate. Odata cu aparitia update-ului oficial ar trebui sa fie totul in regula.
Eu mi-am asumat acest lucru cand am facut update la 8.1 nu am de ce sa ma plang.
Se spunea ca prin backup se salveaza si setariile si salvarile jocurilor.. totul a fost salvat.. dar salvariile nu, doar la asphalt 8 au ramas salvate salvariile.. la hill climb si alte jocuri nu..

#5019
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 catalinman, on 28 aprilie 2014 - 14:22, said:

Ce jegosi sunt astia de la PC Garage.
PC Garage se știe că sunt mai nesimțiți. Nu știu de ce ai luat de la ei când puteai să le iei pe amândouă de la eMAG.
În cel mai rău caz memorezi și salvezi ROM-ul pt regiunea originală, cauți aia cu română și o instalezi, și la nevoie revii la cel original. Dacă se bușește de tot, nu au cum să verifice ROM-ul. În cel mai rău caz ți se strică mufa de USB și nu mai poți resofta.

Dar oricum, l-aș returna numai să îți dea unul cu română (mai rapid, bagi faze cu OPC și legislația în vigoare - manuale în română, soft în română) sau să-ți dea banii pe el (deși durează).

 gabrielteodor, on 28 aprilie 2014 - 16:59, said:

Se spunea ca prin backup se salveaza si setariile si salvarile jocurilor.. totul a fost salvat.. dar salvariile nu, doar la asphalt 8 au ramas salvate salvariile.. la hill climb si alte jocuri nu..

Nu toate jocurile suportă. Dezvoltatorii trebuie să se miște.

Edited by Ouroboros, 28 April 2014 - 17:43.


#5020
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,204
  • Înscris: 07.10.2006
Poate face cineva cu 520 un mic test ? Ar fi de preferat să aibe WP 8.0, datele mobile active însă wi-fi-ul și locația oprite. Cu astea-n modul ăsta, cât durează la oprirea telefonului de la afișarea textului ”goodbye” sau ”la revedere” până la stingerea propriu-zisă a ecranului ?

#5021
danieliankoo

danieliankoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 23.01.2005

 5had3, on 28 aprilie 2014 - 20:36, said:

Poate face cineva cu 520 un mic test ? Ar fi de preferat să aibe WP 8.0, datele mobile active însă wi-fi-ul și locația oprite. Cu astea-n modul ăsta, cât durează la oprirea telefonului de la afișarea textului ”goodbye” sau ”la revedere” până la stingerea propriu-zisă a ecranului ?

14-15 sec pe WP8.1

#5022
TomaAndre1995

TomaAndre1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.07.2013
Eu am luat 520 pe galben, de la ei :) imi pare rau pentru ce ai patit...

Edited by TomaAndre1995, 28 April 2014 - 21:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate