Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Telefonica România/Suntel/Telemobil ZAPP. SFARSIT (1992-2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Stimate client,
Va multumim ca ne-ati fost alaturi in tot acest timp si pentru interesul manifestat fata de serviciile pe care compania noastra le ofera.
Ca urmare a deciziei Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii, va informam ca licenta CDMA 450Mhz 1xEV-DO detinuta de catre Telemobil SA (« Zapp») va expira la data de 24 Martie 2013 si ca suntem nevoiti sa incetam furnizarea serviciilor pe aceasta frecventa, incepand cu aceasta data.
Astfel, incepand cu 24 Martie 2013, va inceta furnizarea tuturor serviciilor de comunicatii electronice oferite de Telemobil prin intermediul retelei CDMA 450Mhz 1xEV-DO, incluzand aici servicii mobile de voce, SMS (mesaje scurte) sau servicii de date si orice servicii cu valoare adaugata serviciilor de voce sau date mobile. De asemenea, la data de 24 Martie 2013 contractul / contractele de abonament pentru furnizarea serviciilor sus-mentionate semnate de dvs. cu Telemobil vor inceta de drept.
Totodata, va aducem la cunostinta si faptul ca aparatele – atat telefoane mobile cat si modemuri – pe care le utilizati in reteaua Telemobil nu vor mai putea fi utilizate intr-o alta retea mobila din Romania, avand in vedere ca acestea functioneaza doar pe frecventa de 450 Mhz, frecventa pe care niciunul dintre operatorii de telefonie mobila de pe piata nu o detine.
Va informam ca, aveti dreptul de a solicita incetarea contractului dumneavoastra pentru serviciile oferite de Telemobil prin frecventa CDMA 450Mhz 1xEV-DO, incepand cu data de 1 Februarie 2013, inainte de sfarsitul perioadei initiale, fara plata penalitatilor de incetare prevazute in contractul de abonament pentru serviciile Telemobil.
Telemobil va continua insa sa furnizeze serviciile de date 3G UMTS in frecventa de 2100 Mhz, beneficiind astfel de acces la internet cu o viteza superioara.
In cazul in care doriti pastrarea numarului / numerelor Telemobil, aveti posibilitatea sa il / le portati intr-o alta retea de telefonie mobila din Romania, prin depunerea unei cereri de portare la operatorul ales pana la data de 21 Martie 2013. Mai multe informatii cu privire la procesul de portare puteti gasi pe www.zapp.ro, la sectiunea «Portabilitatea numerelor».
In cazul in care doriti sa beneficiati de serviciile noastre pana pe data de 24 Martie 2013, ultima factura va fi emisa in data de 1/10/20 Aprilie 2013. Aceasta va contine valoarea abonamentului / abonamentelor si a extraoptiunilor pentru intervalul cuprins intre data emiterii ultimei facturi si data de 23 Martie, precum si valoarea traficului efectuat in aceasta perioada si va trebui achitata conform conditiilor contractuale. Mai multe informatii puteti obtine la serviciul de Relatii cu Clientii apeland 111 (gratuit) sau 021 402 44 44 (taxabil).
In cazul in care aveti un cont Zappmobile asociat numarului dumneavoastra de telefon Zapp CDMA, acesta va putea fi utilizat pana in data de 1 Iunie 2013, data dupa care aceste conturi vor fi dezactivate si toate informatiile asociate acestora vor fi sterse.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Prin 2002 am vrut sa fiu si eu clientul lor. Dar am avut ocazia sa le folosesc netul in prealabil si am fost dezamagit de deconectarile repetate. Mai era si ideea aceasta, inovatoare si dupa cum am crezut inca de atunci, falimentara, a aparatele fixate pe retea. Tin minte ca telefoanele erau ieftine totusi, probabil ca luasera in calcul si limitarile specifice.
Oricum ar fi, avem cu un furnizor de telefonie mobila mai putin si asta nu poate fi decat in dezavantajul nostru ca si clienti.

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
RIP Zapp. Nu au putut tine pasul cu piata, in marketing au investit foarte putin, in ultimii ani abia am mai auzit de ei.

#4
Tehnicul_IT_C

Tehnicul_IT_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.01.2013
Praf...au fost dintotdeauna,praf sunt si praful se va alege de ei!
Totusi... au oferit "pe tava",celor de la Cosmote 3g-ul mult asteptat.Pot sa stinga linistiti lumina,nu este nicio pierdere pentru nimeni.

#5
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Permiteti-mi sa va contrazic in ceea ce priveste "net"-ul. Am avut internet mobil de la Orange si Vodafone + internet pe mobil de la Orange, Vodafone, Cosmote si Digi mobil.
Cel mai slab operator pe aceasta linie, in ceea ce ma priveste, au fost Digi.mobil. Nu mi s-a inamplat sa fiu deconectat, in schimb, deseori mi s-a intamplat sa nu ma pot conecta deloc. Nu am testat decat in oras.
Dupa ei, Vodafone: deconectari frecvente, conexiune in hopuri, viteze relativ mici, viteze extrem de mici in afara orasului.
Orange: nu am de ce sa ma plang.
Cosmote: nu am avut probleme deosebite cu exceptia faptului ca m-am trezit dintr-o data fara mai mult de 10 Euro credit in aproximativ un minut, din cauza unui update pe care smartphone-ul cu Android l-a facut prin conexiunea 3G.
Zapp: am utilizat cel mai mult. Oridecate ori imi cadea net-ul de la UPC sau eram plecat de acasa, imi conectam netbook-ul prin dial-up utilizand terminalul CDMA (Z910i cu abonament eGeneration) si nu m-a tradat niciodata. Prin cartela 3G si modem MF626, de asemenea, eu nu am avut niciodata surprize, insa stiu ca alti utilizatori s-au plans in ultimii 2 ani, de cand eu nu am mai folosit serviciile Zapp pe 3G.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca ai fost tu mai norocos, sau eu ghinionist. Mie Zapp mi-a scos peri albi si...cam atat.

#7
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
O posibila cale de urmat de catre compania ce va detine candva in Romania dreptul de operare in banda de 450 de MHz:


CPqD presents 4G system for 450 MHz band
Thursday, 21 March 2013

Brazil's Center for Research and Development (CPqD) has presented a network solution for 4G services in the 450 MHz band. The upcoming frequency auction will offer the 450 MHz band to bring broadband to rural areas outside the major city centres in Brazil. Communications Minister Paulo Bernardo tested the system by making a video call between the CPqD laboratory and a public school nearby. According to CPqD, the LTE solution in the 450 MHz band achieves transfer rates up to 25 Mbps in download and 12.5 Mbps in upload. Its platform development includes network equipment such as base stations.

#8
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
La mine Zapp a murit... modemul Z020 pe care il am, nu mai primeste semnal :( am folosit Zapp mai bine de 6 ani, de multe ori a fost singura cale de acces la net ... legat de intreruperi pot sa zic ca am am avut 2-3 intreruperi pe an cand nu m-am putut conecta (am folosit in general 2-3 ore pe zi, in special seara).

#9
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View Postratiusky, on 21 martie 2013 - 20:53, said:

La mine Zapp a murit... modemul Z020 pe care il am, nu mai primeste semnal Posted Image am folosit Zapp mai bine de 6 ani, de multe ori a fost singura cale de acces la net ... legat de intreruperi pot sa zic ca am am avut 2-3 intreruperi pe an cand nu m-am putut conecta (am folosit in general 2-3 ore pe zi, in special seara).

Trimite-l in service!!Posted Image

#10
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
la muzeu mai bine :D

#11
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Zapp a fost bun la vremea lui! Tin minte ca era un abonament ieftin, aveai minute garla si trei telefoane. Parca dupa aia au aparut abonamentele de 10 dolari cu 500 min in retea, erau sub pretul pietei cu mult. Sa nu uitam ca prin 1994 sau 1995 nu mai retin exact la Telemobil NMT numai abonamentul era 20 de dolari, fara nimic inclus, taxa de activare 50 dolari si minutul era gratis in NMT parca si in afara retelei vreo 16 centi. Ce vremuri!

#12
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
"Contributia" mea la "fondul Zapp":

Plati totale pe cont: 18.867,62 RON

Chitanta nr.  Data platii  Verificare  Mod  Valoare

NA  2013/02/27  2013/03/01  Plata  161.35 RON
.....

NA  2005/09/02  2005/09/05  Plata  113.88 RON


L.E. Nu am inclus factura emisa ieri.

Edited by parintily, 21 March 2013 - 21:26.


#13
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Felicitari...

Eu din nefericire nu mai pot ramane nici macar cu numarul de la Zapp... dupa 3 zile de lupta acerba si cu Orange si cu Digi, dupa trei cereri trimise mi-a fost respins de orange, fara motiv... mai exista oare vreo sansa sa mai portez? azi am retrimis cererea cum trebuie, ca proastele alea de la Orange sunt dobitoace in ultimul hal... abia dupa ce le-au dictat cei de la Zapp au reusit sa trimita cererea... dar ma lasa rece si asta, dupa ce in prealabil cei de la Zapp mi-au zis ca nu au primit nimic... si ca Orange ar fi refuzat...

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Odata ce au dictat cei de la Zapp cum trebuie scris in cererea de portare ma gandesc ca o vor si accepta, altfel nu mai faceau nimic.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
La Vodafone e de portat, pănă la urmă așa se pare.

#16
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Slabe sanse sa mai reusesc acum...

#17
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Sa treceti si voi in cursul zilei de azi ora la care dispare semnalul in diferite zone...sunt curios daca opresc toata reteaua deodata sau pe zone.

#18
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postl0calh0st, on 22 martie 2013 - 22:43, said:

Slabe sanse sa mai reusesc acum...
si tu te-ai trezit sa portezi tocmai acum?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate