Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Schimburi, donații și cereri de semințe.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#73
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Ii rog mult pe aceia care au cerut din lista mea si nu au primit inca sa imi dea un PM.
Am pus evidenta pe un Xl pe care nu il mai gasesc defel.


Multumesc!

#74
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

 imnotsmith, on 01 martie 2013 - 20:57, said:

Are cineva seminte de rosii mici salbatice? Din acelea care cresc pe marginea campurilor sau padurilor?  Multumesc!

zilele trecute am primit seminte de la Banca de Gene Suceava , printre care era si un plic pe care scria Tomate cherry salbatice. Poate la alea te refereai. Poti sa le ceri lor si iti vor trimite daca mai au.  (eu le-am plantat deja) .

#75
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
@ionutz_t

Iti multimesc pentru ajutor.

#76
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 trickyradu, on 04 martie 2013 - 13:22, said:

Poti sa-mi trimiti si mie te rog cateva seminte ?

Da-mi adresa !

#77
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Daca are cineva a-mi trimita cateva seminte de rosii " tzatza caprei "...multumesc frumos !

#78
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Va informam ca din cauza numarului mare de solicitari, venite prin e-mail, telefon, internet sau direct la sediul Bancii si al epuizairii stocurilor disponibile, Banca a sistat distributia de samanta.

:(

#79
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Seminte de ardei iuti sau mai putin iuti, exotici vrea cineva sa schimbe? (C. Chinese, C. Pubescens, C. Fructences, etc.)

Edited by ionut_mystic, 08 June 2013 - 14:43.


#80
badtodrussel

badtodrussel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2008

 Iulian2828, on 26 februarie 2013 - 12:43, said:

Iti trimit in cursul acestei saptamani.
Daca vrei sa "impaduresti" din ce am eu acolo o sa-ti trimit seminte de platan occidental si catalpa. Cele de platan germineaza destul de slab dar iti trimit mai multe sa ai de unde selecta.
Daca mai vrei ceva PM pana maine seara. Joi cred ca o sa trimit.


Spor!

Salut vreau si ei cateva seminte de platan daca mai ai.
Multumesc

#81
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Lista de seminte disponibile pentru schimburi
https://docs.google....aFE&usp=sharing

#82
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Seara buna,
daca sunteti interesati, iata soiurile de rosii (si alte plantute) pe care le am disponibile pentru schimburi:

Tomate [Cherry] Para rosie
Tomate Gold Medal
Tomate Aussie
Tomate Yellow Stuffer (gogosar galben)
Tomate Ultimate Giant
Tomate Green Giant
Tomate Tigerella
Tomate Marmande
Tomate Chinezeasca
Tomate [Cherry] Para galbena
Tomate Inima de bou (svgb)
Tomate Black Krim
Tomate Zapotec Pleated
Tomate Sunset Red Horizon
Tomate Dagma's Perfection
Tomate Peche Jaune
Tomate Vintage Wine
Tomate Purple calabash
Tomate Paul Robeson
Tomate Green Zebra
Tomate Wapsipinicon Peach
Tomate Kellogg's breakfast
Physallis Pruinosa
Tomatillo Aunt Molly's Ground Cherry
Salata verde Amestec, pt frunze (nu face capatana)
Ruccola
Fenicul
Fasole Lingua di fuoco (pitica)

Caut
Tomate determinate
Vinete Lungi
Vinete Grase
Gogosar
Ardei gras tip California
Kapia
Ardei iute
Varza
Conopida

#83
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am de dat vreo cateva chestii  pe care le-am tinut pentru ca mi s-au parut ca merita pentru anii viitori.
Am ardei Bishop's cap(capsicum chinense), ok atat decorativ cat si pentru consum, cherry, la fel, sunt spectaculosi, cu internoduri scurte si inflorescenta la fiecare nod, de asemenea buni si pentru consum insa astia nu stiu daca merg pastrati multianual, a fost primul an in care am cultivat, "curcubeu" , sunt aia cu forma conica, clasica, mici, care sunt colorati de la mov cand sunt verzi apoi alb galbui, galben, portocaliu si rosu.. Mai am unii care rodesc in buchete, din cate am observat planta se incraceste si face cam 6-12 buchete de cate 10-15 ardei...
La rosii am Jantar, niste galbene carnoase si foare echilibrate ca gust, garten perle, niste rosii de ghiveci de culoare rosu-roz, spctaculoase la ochi, sunt  pitice adica vreo 20 -25 cm, goldene konigine, niste cirese galbene foarte gustoase, echilibrate, nu exagerat de dulci precum ciresele clasice (dupa care eu nu ma omor), pearshaped (cherry para galben), dulcele dar cam malaioase insa care rodesc super abundent, spectaculoase mai degraba vizual din punctul meu de vedere insa am prieteni care adora gustul si textura... Mai am niste galbene bulgaresti care sunt preferatele mele, niste rosii apropiate ca si structura de cele de masa, pupla mai ferma, destul de zemoase insa cu un gust impecabil...seminte d'astea gasiti la Florian, nu stiu daca merita schimbate, eu mi-am tinut din comoditate sa nu mai stau sa caut in primavara in caz ca nu gasesc...
In rest nu stiu ce mai am, probabil ca ami sunt diverse maruntisuri, daca va intereseaza ceva strigati pe aici si daca am dau cu placere.

De interesat m-ar interesa in principiu un soi de rosie GUSTOASA, in genul galbenelor pe care le lauda meganedoi, poate ca o sa-l rog pe el sa-mi dea cateva seminte sa compar cu galbenele mele, si in rest ardei iuti...
Am un fix cu iutii, imi plac tare mult si de cand m-am luminat in ce-i priveste legat de pastrarea multianuala a plantelor parca as incerca din ce in ce mai multi...Daca are cineva ciudatenii de acest gen, de tip habanero sau similar, "buburosenii" dar nu numai, in principiu sunt interesat...

#84
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 parintele, on 17 decembrie 2013 - 23:31, said:

.

De interesat m-ar interesa in principiu un soi de rosie GUSTOASA, in genul galbenelor pe care le lauda meganedoi, poate ca o sa-l rog pe el sa-mi dea cateva seminte sa compar cu galbenele mele, si in rest ardei iuti...
Am un fix cu iutii, imi plac tare mult si de cand m-am luminat in ce-i priveste legat de pastrarea multianuala a plantelor parca as incerca din ce in ce mai multi...Daca are cineva ciudatenii de acest gen, de tip habanero sau similar, "buburosenii" dar nu numai, in principiu sunt interesat...

Buna seara.Pot spune ca mi-ati trezit amintiri si o anumita pofta de rosii(ca de gravide,fiind si iarna acum:)))Mi-am adus aminte ca rosii galbene avea si bunica in anii copilariei mele,nu imi placea culoarea dar recunosc ca aveau un gust minunat.Nu am mai vazut de foarte mult timp rosii galbene in zona mea.Daca aveti de dat as fi interesat si eu de seminte,eventual sa specificati un pret.As pune cu drag anul viitor in gradina.si daca aveti cumva seminte de ardei bulgaresti,din aceia care nu ustura nici prea-prea,nici foarte-foarte,"doar cat sa-ti faca pofta de mancare"cum tot bunica ne spunea.Va multumesc

Edited by costyn26, 17 December 2013 - 23:57.


#85
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
@Costyn26 baga o adresa pe PM, am mai multe feluri de galbene mai mari si mai mici, in general toate mai gustoase decat rosiile rosii, dupa parerea mea.

#86
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Costyn, te-am notat cu niste seminte.
O singura rugaminte as avea, sa lucram pe sistem lista, adica sa strangem cateva solicitari si sa expediem o singura data plicurile.
Spun asta pentru ca in principiu eu nu locuiesc in oras, ajund relativ rar sau sunt intr-o fuga ingrozitoare de colo colo... avand in vedere ca primavara nu e tocmai la usa, eu voi expedia plicurile cu seminte undeva pe la sfarsit de ianuarie/inceput de februarie.

Novix, discutam pe pm, posibil sa fie mai simplu o intalnire de 5 minute decat posta unde pierzi mult mai mult de atat.

Inca o precizare, in cazul meu cel putin nu se pune problema de bani, nu ma intereseaza sa vand nimic si nu ma intereseaza neaparat schimb, eu DONEZ /dau seminte daca am.Un gand bun de la cel care se otraveste cu un ardei iute face mai mult decat orice Posted Image

#87
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

 parintele, on 17 decembrie 2013 - 23:31, said:

Eu am de dat vreo cateva chestii  pe care le-am tinut pentru ca mi s-au parut ca merita pentru anii viitori.
Am ardei Bishop's cap(capsicum chinense), ok atat decorativ cat si pentru consum, cherry, la fel, sunt spectaculosi, cu internoduri scurte si inflorescenta la fiecare nod, de asemenea buni si pentru consum insa astia nu stiu daca merg pastrati multianual, a fost primul an in care am cultivat, "curcubeu" , sunt aia cu forma conica, clasica, mici, care sunt colorati de la mov cand sunt verzi apoi alb galbui, galben, portocaliu si rosu.. Mai am unii care rodesc in buchete, din cate am observat planta se incraceste si face cam 6-12 buchete de cate 10-15 ardei...
La rosii am Jantar, niste galbene carnoase si foare echilibrate ca gust, garten perle, niste rosii de ghiveci de culoare rosu-roz, spctaculoase la ochi, sunt  pitice adica vreo 20 -25 cm, goldene konigine, niste cirese galbene foarte gustoase, echilibrate, nu exagerat de dulci precum ciresele clasice (dupa care eu nu ma omor), pearshaped (cherry para galben), dulcele dar cam malaioase insa care rodesc super abundent, spectaculoase mai degraba vizual din punctul meu de vedere insa am prieteni care adora gustul si textura... Mai am niste galbene bulgaresti care sunt preferatele mele, niste rosii apropiate ca si structura de cele de masa, pupla mai ferma, destul de zemoase insa cu un gust impecabil...seminte d'astea gasiti la Florian, nu stiu daca merita schimbate, eu mi-am tinut din comoditate sa nu mai stau sa caut in primavara in caz ca nu gasesc...
In rest nu stiu ce mai am, probabil ca ami sunt diverse maruntisuri, daca va intereseaza ceva strigati pe aici si daca am dau cu placere.

De interesat m-ar interesa in principiu un soi de rosie GUSTOASA, in genul galbenelor pe care le lauda meganedoi, poate ca o sa-l rog pe el sa-mi dea cateva seminte sa compar cu galbenele mele, si in rest ardei iuti...
Am un fix cu iutii, imi plac tare mult si de cand m-am luminat in ce-i priveste legat de pastrarea multianuala a plantelor parca as incerca din ce in ce mai multi...Daca are cineva ciudatenii de acest gen, de tip habanero sau similar, "buburosenii" dar nu numai, in principiu sunt interesat...

Daca esti din Bucuresti iti dau eu iuti

#88
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
salutare , cine are de donat/vandut seminte de tomate f2 ?

#89
usahome

usahome

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2013
Doresc sa schimb seminte de paulownia tomentosa aclimatizate la Botosani (polul frigului) cu seminte de aronia Propun 2000 seminte de paulownia pentru 500 seminte aronia.

#90
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am seminte de castravete de baie si de tartacuta mijlocie verde cu pete galbene .vreau seminte de rosii -rosii uriase - " de la Mirela "  si alte seminte de rosii dulci si carnoase de care aveti .ms

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate