Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Schimburi, donații și cereri de semințe.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#55
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Scuze pentru confuzie de nume.Multumesc din suflet, dar spre marea mea jena nu stiu cum sa dau PM.Poti sa-mi spui,te rog?

Eu am seminte de Tagetes pitice, Galbenele batute,petunii de mai multe culori (dar nu batute),tomate Keren F1 cu crestere nedeterminata pentru suc de rosii si bulion (nu prea au zeama,dar foarte productive)

#56
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View PostRodicaBc, on 28 februarie 2013 - 20:13, said:

Scuze pentru confuzie de nume.Multumesc din suflet, dar spre marea mea jena nu stiu cum sa dau PM.Poti sa-mi spui,te rog?

mergeti cu mouse-ul pe numele meu si stationati pe el. va  aparea optiunea trimite mesaj. dati click si scrieti mesaj. sau trimiteti mesaj la e-mail [email protected]. sau sunati la 0768821919.
s-auzim numai de bine
v-am trimis eu PM .

Edited by mirel81gl, 28 February 2013 - 20:21.


#57
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postpufarin, on 28 februarie 2013 - 12:16, said:

Caut si eu cateva seminte de fasole "fideluta la metru", fasole verde "mov" si castraveti "asiatici",  multumesc.


am eu fasole verde mov, nu stiu sigur cat de buna e cea recoltata anul trecut pentru ca a cam parlit-o soarele, dar am si boabe de acum 2 ani, daca doresti iti trimit din ambele, ca sa vezi care e mai buna, ca eu n-am facut inca proba de germinatie, ca sa fiu sigura care e mai buna.

#58
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009

View Poststefanut23, on 28 februarie 2013 - 00:30, said:

arbore de matase ,scuze credeam ca este aceeasi cu mimosa. O poza cu ce am

Se numeste Arborele de matase Persan sau Mimoza de Constantinopol.(Albizia julibrissin)
Am plantat si eu un pui anul trecut in primavara,si in aceasta iarna l-am acoperit sa-l protejez de ger. Sper sa fi trecut peste iarna fara probleme.

#59
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postclaudia313, on 28 februarie 2013 - 21:14, said:



am eu fasole verde mov, nu stiu sigur cat de buna e cea recoltata anul trecut pentru ca a cam parlit-o soarele, dar am si boabe de acum 2 ani, daca doresti iti trimit din ambele, ca sa vezi care e mai buna, ca eu n-am facut inca proba de germinatie, ca sa fiu sigura care e mai buna.

Normal ca vreau. Posted Image Multumesc mult!

#60
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
No bine, luni pun pachetelul la posta. Adica nu, am trimis PM cu completari!

Edited by claudia313, 28 February 2013 - 22:18.


#61
npggp

npggp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 10.01.2012

View Poststefanut23, on 28 februarie 2013 - 00:30, said:

arbore de matase ,scuze credeam ca este aceeasi cu mimosa. O poza cu ce am

Ti-am trimis mesaj privat. Te rog sa-mi spui ce cantitate de samanta pot sa faci rost si atunci iti fac o oferta.

#62
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Respect , Meganedoi  am primit semintele , Multumesc.

#63
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Are cineva seminte de rosii mici salbatice? Din acelea care cresc pe marginea campurilor sau padurilor?  Multumesc!

#64
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Neam de namu' meu nu am auzit de asa ceva daramite vazut.
Esti sigur ca de rosii e vorba?
Cum arata planta aia de care vorbesti? Ai vreo denumire..in romana macar daca nu latina.

Nu suntem tocmai in "patria" rosiei sa stii. De aia nu cred sa fie pe la noi si "salbatice" :)
De obicei sunt "domesticite" prin gradini. Dar poate nu stiu eu despre ce vorbesc....Posted Image

#65
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Nu cumva e vorba de physalis ?Arata cumva ca un lampinion in care e un fruct portocaliu?

#66
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Ceva de genul acesta:
http://www.tradewind...to-Seeds/Detail

La bunicii mei cresteau prin vie, livada, marginea gradinii  si pe camp. Nu le sadea nimeni, ba mai mult erau considerate buruieni si erau smulse.  Gustul era extraordinar si "fructele" nu erau asa firave asa cum oberv prin diverse descrieri ale unor soiuri de rosii mici. "Fructele" propriuzise aveau cam 50 mm.

Edited by imnotsmith, 02 March 2013 - 14:19.


#67
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Nu stiu daca rosiile pe care le am eu este ce cauti tu, dar hai sa vedem....plantele astea poa' sa creasca si singure " salbatice " in sensul ca si la mine si la parintii mei ( de la ei le am ), le-am plantat intr-un an pe un loc si urmatorii ani rasar pe unde te astepti mai putin, la distanta apreciabila de locul initial. Tatal meu le considera si el buruieni si le smulge, renuntand chiar sa le mai semene..." pentru ca oricum ies ele si singure "  :) Fructele au intre 5 si 15 mm diametru, cu greutatea incepand de la 3 gr. Noi le punem intregi in salate, la murat si chiar le-am uscat.

Daca asta e ce-ti trebuie....iti pot trimit si tie, cateva seminte.

Am si ceva poze...da' din pacate nu pot sa le descarc :((

#68
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012

View Postmirel81gl, on 26 februarie 2013 - 09:49, said:

mai am de dat: zambile mov, lalele , narcise, crini cu frunza lata si lacramioare.
daca are cineva seminte de flori anuale care ii prisosesc, as dori si eu cateva.
sanatate
Salutare daca mai ai respecivele flori te-as ruga sa-mi trimiti si mie cate 2-3 din fiecare !
  Multumesc.

#69
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View Postionutz1981, on 03 martie 2013 - 09:46, said:

Salutare daca mai ai respecivele flori te-as ruga sa-mi trimiti si mie cate 2-3 din fiecare !
  Multumesc.

trimite te rog pm cu adresa
sanatate

#70
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012
Cu niste bulbi de frezie ma poate ajuta cineva ?
Multumesc !

#71
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009

View Posthappyhippie, on 02 martie 2013 - 19:39, said:

Nu stiu daca rosiile pe care le am eu este ce cauti tu, dar hai sa vedem....plantele astea poa' sa creasca si singure " salbatice " in sensul ca si la mine si la parintii mei ( de la ei le am ), le-am plantat intr-un an pe un loc si urmatorii ani rasar pe unde te astepti mai putin, la distanta apreciabila de locul initial. Tatal meu le considera si el buruieni si le smulge, renuntand chiar sa le mai semene..." pentru ca oricum ies ele si singure "  Posted Image Fructele au intre 5 si 15 mm diametru, cu greutatea incepand de la 3 gr. Noi le punem intregi in salate, la murat si chiar le-am uscat.

Daca asta e ce-ti trebuie....iti pot trimit si tie, cateva seminte.

Am si ceva poze...da' din pacate nu pot sa le descarc Posted Image(

Salut Iulian,

Descrierea e buna, te rog sa imi trimiti cateva seminte.

#72
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007

View Posthappyhippie, on 02 martie 2013 - 19:39, said:

Nu stiu daca rosiile pe care le am eu este ce cauti tu, dar hai sa vedem....plantele astea poa' sa creasca si singure " salbatice " in sensul ca si la mine si la parintii mei ( de la ei le am ), le-am plantat intr-un an pe un loc si urmatorii ani rasar pe unde te astepti mai putin, la distanta apreciabila de locul initial. Tatal meu le considera si el buruieni si le smulge, renuntand chiar sa le mai semene..." pentru ca oricum ies ele si singure "  Posted Image Fructele au intre 5 si 15 mm diametru, cu greutatea incepand de la 3 gr. Noi le punem intregi in salate, la murat si chiar le-am uscat.

Daca asta e ce-ti trebuie....iti pot trimit si tie, cateva seminte.

Am si ceva poze...da' din pacate nu pot sa le descarc Posted Image(

Poti sa-mi trimiti si mie te rog cateva seminte ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate