Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Probl cu un Canon 600D

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
clipsy_ro

clipsy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.06.2006
Ma puteti ajuta va rog frumos. Mi-am luat un aparat Canon 600D, toate bune si frumoase numai ca de vreo sapt am o problema cu el.
Aproape toate fotografiile ies distorsionate. Imi puteti spune unde e probl si cum poate fi rezolvata. Multumesc anticipat

Attached Files



#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu ma pricep la aparatele foto, dar din cate imi dau seama problema poate fi de la cardul de memorie. Ai incercat si cu alt card sa vezi daca problema persista?
De obicei cand sunt probleme cu mediul de stocare ori cu transmisia datelor catre mediul de stocare ies pozele distorsionate.

Edited by Hider141, 22 February 2013 - 09:04.


#3
clipsy_ro

clipsy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.06.2006

 Hider141, on 22 februarie 2013 - 08:48, said:

Nu ma pricep la aparatele foto, dar din cate imi dau seama problema poate fi de la cardul de memorie. Ai incercat si cu alt card sa vezi daca problema persista?
De obicei cand sunt probleme cu mediul de stocare ori cu transmisia datelor catre mediul de stocare ies pozele distorsionate.

Miii de multumiri!!!! Asta era problema!! Pfiuuu ce bine ca e doar atat!! Oare se poate sa "restaurez" aceasta fotografie sau e compromisa definitiv?

Attached Files


Edited by clipsy_ro, 22 February 2013 - 09:11.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
n-ai ce-i face, dar e misto si asa:) ce card ai avut ? marca si capacitate?

Edited by xkos, 22 February 2013 - 10:43.


#5
clipsy_ro

clipsy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.06.2006

 xkos, on 22 februarie 2013 - 10:42, said:

n-ai ce-i face, dar e misto si asa:) ce card ai avut ? marca si capacitate?

SD - Transcend 4GB

Edited by clipsy_ro, 22 February 2013 - 11:02.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
la asemenea aparat mi-ar fi jena sa-i pun cele mai slabe carduri, treci pe sandisk profesional, vezi ca e oferta la f64, unu de 16 gb e vreo 67 ron parca, f bun.

#7
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007

 clipsy_ro, on 22 februarie 2013 - 09:09, said:

Oare se poate sa "restaurez" aceasta fotografie sau e compromisa definitiv?

Din cum arata, toate informatiile sunt in imagine. Deci cu multa migala poti taia fasii orizontale si le poti shifta la stanga (iar partile care ies din cadru in stanga sa le muti la dreapta).
Dupa care trebuie aranjate culorile.

Cred ca e posibil. Dar e mult de munca.

#8
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
Salut. Am primit  si eu un CANON D600 din Germania, fiind primul meu DSLR, pana acum avand un bridge destul de performant, PANASONIC LUMIX FZ 200. Am studiat meniul am citit cartea, ma pricep sa lucrez cu el pe manual, insa vin si eu cu o intrebare pentru cei  care au modelul asta si sunt mai avansati ca mine, care sunt la inceput de drum in arta fotografiei: ce setari de imagine sa folosesc la stil foto si eventual mici interventii in categoria respectiva pentru ca fotografia generala sa arate mai bine si aici ma refer la format jpeg pentru ca momentan nu ma bag la raw pentru ca mai am de invatat destu.lCu bansul de alb am dibuit cat de cat reglajele dar la stil foto mie mi se par toate setarile foarte bune, dar sunt sigur ca ochiul celor care lucreaza mai de mult cu d600 este mult mai format pe setarile care fac o fotografie sa arate foarte bine.

Edited by CRIS6717, 20 June 2013 - 10:51.


#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Parca am ami citit dilema asta acu cateva zile.......Posted Image  tot nu te-ai lamurit?. Daca te referi la picture style alea  am impresia ca sunt denumite in functie de situatia in care a r fi dezirabil sal e folosesti.... asa ca nu vad ce te-as putea sfatui eu. Ca idee  iti zic ca cei  cu ochiul lucrat cum zici tu ,..trag pe standard sau pe neutral  . Adica rar.., daca ai de tras un portret schimbi picture style pe portret. In fine pana la urma e chestiune de gust si daca esti sigur ca nu vei edita respectivele poze poti sa tragi de sliderele alea cat vrei si sa iti creezi propriul style

#10
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
Dar in proportie de 50 % ajutorul tau este binevenit. Voi vedea diferenta intre standard si neutral ( parca neutralul este recomandat pentru prelucrare ce pc, asa spune cartea). Deci am un punct de plecare......si nu trebuie decat sa dezvolt ( mici interventii in profilul respectiv ales ). Multumesc !

Edited by CRIS6717, 21 June 2013 - 08:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate