Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#415
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Poststefanjihad, on 19 august 2014 - 10:42, said:

naveta catre garantie costa 10 RON curierul si 5 minute de aranjamente.Muieti is posmagii?

corect pretul de la Practiker , acelasi ca si la noi. Doar ca noi avem peste 800 de articole LED pentru orice utilizare te-ai putea gandi in timp ce Praktiker-ul are maxim 20 de articole LED.


Oh c'mon pentru un bec de 40 de ron sau mai putin vrei sa spui ca 10 ron la cumparare si 10 la retur e putin? EU zic ca nu merita nici 1 ron in plus. Plateste-i tu daca esti dispus! Asta cu 10 ron + 5 minute ai zis-o de parca vorbeai de 10 bani.  Daca iti faci asemenea reclama o sa tot faci vanzari. Inteleg ca exista sanse mari ca cele 30 000 de ore de functionare sa insemne in cazul cel mai fericit mai putin de 2 ani. In cazul nefericit inseamna 2 ani si luna. Un bec economic tine ceva mai mult, am unele de peste 4 ani pe care am dat 15 lei. Ma faci sa ma gandesc serios inainte de a mai cumpara orice led.

#416
turcu_dan

turcu_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.02.2013
In urma cu 3 pagini am planuit executia unei forme de lumina ambientala cu led smd capsula 5630 , cositorit pe cablaj si la randul lui cablajul lipit cu poxipol pe profil L de  Al, pentru racire. Ansamblul contine 9 led-uri in partea de sus si 3 buc in partea de jos, acesta nu se incalzeste si lumineaza camera indirect, (fiind amplasat in spatele dulapului) cu o putere echivalenta a unui bec de aprox 40W. Acesta se alimenteaza dintr-o sursa in comutatie (12V, 2000mA, consumul max fiind de 550mA ) si limitarea curentului e facuta cu rezistente (le-am alimentat la 80% din capacitate). Dupa sursa in comutatie am adaugat si un controler PWM ( cu 555) pentru reglarea intensitatii. Lumina data de aceste leduri Edison Opto este net superioara spoturilor chinezesti care au aparut pe piata, ma refer la indice CRI>80 si temperatura culoare 2670 - 3800K, valori reale si comparate cu led-uri Nichia . Am prezentat acest mic proiect, ca si idee pentru cei care mai mesteresc cate ceva si care pot contribui cu alte idei.
  Spor....

Attached Files



#417
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Ai zice ca in spatele dulapului ti-au aterizat niste alieni ticalosi veniti sa il rapeasca pe Teddy Bear... nu ia foc dracia aia?

#418
turcu_dan

turcu_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.02.2013
:) Nu, nu are cum sa ia foc, ansamblul functioneaza cu 3-4 grade mai mult decat temperatura camerei. Camera foto a deformat putin realitatea.

#419
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Felicitari de idee si de faptul ca ai urmarit si o calitate a luminii, nu doar un pret redus. La ce pret aproximativ a ajuns?

#420
turcu_dan

turcu_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.02.2013
Led-urile 5.6x3mm 2670 - 3800K 48lm@150mA CRI>80 120deg m-au costat 27.9 Ron cu TVA 50 de bucati. Am folosit 12 buc, restul sunt pentru un proiect de iluminare a curtii (stalpisori ornamentali) si o lanterna pt penele de curent. Am mai cumparat 2 profile de Al, fiecare de 1 m cu 15 Ron ca suport/element de racire pt led-uri si o sursa in comutatie 12V 2000mA cu 21Ron. Pentru PWM am avut piesele, care nu cred ca costa mai mult de 3-4Ron. Lucrarea am facut-o din placere, aveam si banda led ramasa de la alt proiect, insa nu se compara lumina. Daca faci un mic calcul aceste led-uri sunt undeva la 100lumen/watt, destul de eficiente, ieftine si totusi calitative. sper sa tina mult si bine.....

#421
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View PostGeorgeTrisina, on 10 august 2014 - 16:24, said:

La becurile LED, ar trebui sa se vada LED-urile Astea sunt becuri LED adevarate. Cele cu balon din sticla mata sunt facaturi
Sa raspunzi dupa 1 an si 9 luni e cevaPosted Image .Ce spui de PhilipsPosted Image ,si el produce becuri led cu balon de sticla mata.

#422
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Hmm, la specificatii 150mA e curentul maxim, 100mA e curentul nominal iar eficienta creste odata cu scaderea curentului.
La 100mA si 3.1V au 28lm, adica aprox 90lm/W.
Ce-mi place la Lumiled, ca si la alti producatori care se respecta, e ca dau absolut toate caracteristicile, nu arunca doar niste valori.
N-am gasit insa durata de viata, destul de curios.

Attached Files



#423
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
scuze ca nici nu ma uitasem la data Posted Image

#424
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Cum ramane cu becurile Philips,sunt facaturi??Posted Image

#425
turcu_dan

turcu_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.02.2013
Curentul nominal este 150 mA - 48 lumeni. In atasament este foaia de catalog, acestea sunt Edison. Da, nici la Edison Opto nu am gasit durata de viata. Interesant, oare cum se face ca nu e trecut acest parametru?

Attached Files



#426
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Hai sa-ti spun ceva: Un fost coleg de-al meu care e navigator a avut o cursa in China si a vrut sa-si cumpere de la ei un DVD Player.
I l-a aratat vanzatorul si zice asta e.
Ce marca este? a intrebat colegul meu.
Pai... ce marca vrei?
As dori un Panasonic
Foarte bine zice vanzatorul. Scoate un aptibild cu PANASONIC si gata.
Iti dai seama ce copiatori sunt chinezii astia?
Daca ai vazut pe etichete marca MADE IN CE. Ma bate gandul sa cred ca e vorba de comunitatea europeana dar CE este scris cu litere mai departate.
Mai sunt unele inscriptii CE cu litere mai apropiate care inseamna China Export.
Chiar te rog sa verifici ce scrie la tine.

#427
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am vazut ca fac si electromagnetica becuri cu led.

#428
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postrich1974, on 21 august 2014 - 11:44, said:

am vazut ca fac si electromagnetica becuri cu led.
Si scrie Philips? Posted Image

#429
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Cred ca scrie Philibs...

#430
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ciudat. Eu m-am uitat la becuri led facute de electromagnetica si scria electromagnetica.
Aici era vorba de Philips

#431
Dxxx

Dxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.12.2008
Pai ca sa aveti o speranta de viata trebuie sa mergeti la marcile premium, care au in vedere si asa ceva.
Care? Pai Osram, Cree, Nichia, Samsung si mai sunt.
Eu personal sunt fan Cree in primul rand si Nichia.

Marcile medii, care sunt totusi consacrate, dau poduse bune in special la raportul pret-calitate, cele le care amintiti voi, similar si KingBright, dar mai au mult pana la marcile de top si de aia nu prea se pot lauda cu durate de viata mari, de altfel nici cu randamente mult peste 100Lm/W.

Cat despre probleme tehnice, dimensionare, materiale, drivere (surse curent constant) seriale sau in comutatie pot sa va dau detalii chiar si pe forumul de aici (exista alte forumuri speciale pentru electronisti).

Si ATENTIE sfatuiesc amatorii sa nu se bage pe schemele fara separare galvanica - cu limitare direct cu reactanta (capacitor) serie la 220V~ pentru ca sunt destul de periculoase.
Alimentarea corecta se face cu sursa separata galvanic (clasica sau SMPS) + driver.

Pe mail sunt disponibil la rocomputergames et gmail punct com

Edited by Dxxx, 08 September 2014 - 11:34.


#432
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
pentru un consumator casnic iluminatul cu led e o OK din punct de vedere economic.
pt consumatorii industriali /navali numarul ridicat al lampilor led deterioreaza puternic factorul de putere al retelei(armonice generate de drivere). experimental in urma cu vreo 2 ani compania unde lucrez a instalat  un etaj(cateva mii lampi) pe o nava de croaziera si per total consumul fost mai mare(  PF scazuse la 0.57 fata de 0.82 cat era inainte).
iar luna trecuta am facut un curs la ABB Finlanda si au spus ca o nava noua iesita din santier a fost nevoita sa renunte la cateva mii de lampi led din cauza asta.
acasa si eu am cam 50% lampi cu led.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate