Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#1279
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Da, sa folosești surse de calitate

#1280
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Varistoare Attached File  2015-01-24 11.36.49 var.jpg   80.22K   36 downloads

Se pot monta in lustra sau chiar in doza; se cumpara 1 varistor de 250V c.a. sau de 390Vcc (e acelasi lucru) de diametru cat mai mare (10 mm e abia acceptabil daca se foloseste unul singur petru toata casa, bigger is better) si se monteaza intre faza si nul. In caz de supratensiune va "sari" siguranta (automata). Daca varistorul e prea "mititel", poate "exploda" si implicit la urmatorul "eveniment" nu mai e 'prezent la datorie'.

#1281
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Asta de mai jos ar face oare treaba ?

http://www.aliexpres...1932168291.html

http://www.alibaba.c..._594358833.html

#1282
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nup

#1283
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Multumesc pentru raspuns @addysoftware. Am la cineva acasa o problema asemanatoare. Se schimba becuri in casa aia intr-o veselie :D
Nu stiu daca m-as pricepe sa instalez unul pentru toata locuinta dar daca ai avea o poza sa ma uit ar fi o treaba :D

#1284
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai si eu as vrea o schema buna de conversie/stabilizare+protecție. O construiesc eu.

#1285
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View PostRETEX, on 18 septembrie 2015 - 16:31, said:

Multumesc pentru raspuns @addysoftware. Am la cineva acasa o problema asemanatoare. Se schimba becuri in casa aia intr-o veselie :D
Nu stiu daca m-as pricepe sa instalez unul pentru toata locuinta dar daca ai avea o poza sa ma uit ar fi o treaba :D
Acolo poate o problema cu nulul de la monofazat. Încearcă sa masori o tensiune intre nul și împământare

#1286
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostRETEX, on 18 septembrie 2015 - 16:31, said:

......Nu stiu daca m-as pricepe sa instalez unul pentru toata locuinta dar daca ai avea o poza sa ma uit ar fi o treaba Posted Image
Nu e nevoie de schema; este culmea simplicitatii: legi un varistor intre faza si nul; atat.
Poti pune varistorul IN INTERIORUL UNUI STECKER si-l bagi in priza; dar nu mai e chiar atat de eficienta protectia ca atunci cand il pui in doza care merge la lustra. Din cauza ca un eventual puls de tensiune si curent mare se va distribui partial si pe rezistenta firelor.

View PostwolfydRg, on 18 septembrie 2015 - 19:29, said:

Pai si eu as vrea o schema buna de conversie/stabilizare+protecție. O construiesc eu.

Varistorul face doar protectie la supratensiune
poate te-ai intrebat de ce am spus atat de transant: "nup"; Din cauza timpilor de reactie; varistorul are timpi de reactie de ordinul nanosecundelor; releul e slooooow, fie el si electronic.

#1287
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRETEX, on 18 septembrie 2015 - 14:51, said:

Vorbeam cu cineva care-mi spunea ca a renuntat la becurile cu led pentru ca a avut probleme cu supratensiunea si ca la noi in Romania nu merita sa folosesti becuri led pentru ca se ard repede. Acum nu stiu daca e o problema generala supratensiunea sau a avut el vreo problema cu instalatia si e cam pesimist de fel Posted Image . Exista vreo posibilitate de protectie a becurilor la supratensiune?
Desigur, se monteaza deconector de supratensiune la firida si se folsoesc becuri de calitate. Tensiunea in mod normal nu trebuie sa afecteze sursele capacitive cum au becurile obisnuite chinezesti, poate au surse in comutatie cu domeniu limitat...

Edited by andreic, 18 September 2015 - 22:29.


#1288
Bestof2015

Bestof2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2015
Faci cerere la distribuitor sa verifice tensiunea la limita proprietatii.

#1289
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Nu știu care-i ”șpilul” cu acest vânzător de pe ebay.com,dar mi se pare extrem de puțin cât cere pe un astfel de mastodont luminos de 234W cu leduri CREE :http://www.ebay.com/...&rk=1&rkt=4&sd=281806755632

Tocmai am cumpărat unul,dar mă bate gândul să mai cumpăr vreo câteva la acest preț dubios de mic de nici 6$ pe un obiect de 4.6 Kg cu taxe 0 până în România !.Probabil a greșit ceva și trebuie pedepsit !

Și mai are câteva bombe :http://www.ebay.com/...=item419cfdbba3

L-am cumpărat și pe ăsta,măcar folosesc ledurile la altceva :http://www.ebay.com/...=item419cfd5bb9
Și hai să mai cumpăr și 4 din astea să luminez și cușca câinilor :http://www.ebay.com/...=item419cfd5290
Iată pagină cu toate vânzările lui@bruno9075 :http://www.ebay.com/...=p2047675.l2562

Până acum nu am luat nici o țeapă din peste 100 de cumpărături pe ebay în ultimii 5 ani,sper ca asta să nu fie prima pierdere de cca. 25$,deși este posibil ca omu” să-și lichideze marfa și să închidă taraba de pe ebay !!!

Edited by Solarcells, 22 September 2015 - 10:17.


#1290
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Is curios. Am lansat si eu 3 comenzi, tot de vreo 20 euro.

Pe aliexpress o comanda de genul asta mi-a fost anulata din motive de 'suspiciune de frauda din partea vanzatorului' si mi-au fost returnati banii automat. (erau ceva module led de 10w la 6 eurocenti bucata).

Edited by Batranelul, 22 September 2015 - 19:50.


#1291
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
da, e totusi un pret de nimic; ori sunt furate cumva, ori.. nu stiu; o fi dat faliment vreo fabrica de pe la "ei" si e in lichidare, naiba stie; cert e ca doar carcasele fac banii aia, dea naiba... led-urile poa sa fie si de-alea de bricheta, pan'la urma le schimbi cu de-alea bunele si gata

#1292
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
I-am trimis un mesaj acestui vânzător și dacă nu primesc un răspuns în max.7 zile,atunci apelez la paypal să rezolve cazul,oricum nu cred că 30$ de cumpărături reprezintă chiar o pierdere însemnată pentru oricare dintre noi,totuși aștept să văd cu ce mă aleg din această afacere !Posted Image

#1293
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Am cumparat si eu ieri ceva de la el si am primit urmatorul mesaj:
"We had to remove this listing from the site and you're not required to complete the transaction. If you've already sent payment, the sale should process as normal and you don't have anything to worry about. If you have any questions about delivery, please check tracking or contact your seller. If you run into any trouble along the way eBay is here to help. Please visit the Resolution Center to help resolve any problems you may encounter.
This user is no longer registered on eBay."

#1294
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Pai stai asa ca nu inteleg logica aici. Deci ai dat comanda de niste chestii, apoi contactezi vanzatorul si daca nu primesti raspuns apelezi la Paypal...dar tu nici macar nu astepti sa primesti marfa comandata. Deci apelezi la Paypal ca nu ti-a raspuns vanzatorul la intrebari inainte sa vezi ce primesti de la el?
Fratilor ala e pretul. Asteptati marfa sa vina.
Asa am patit eu la magazin cu un client: ii acord reducere substantiala si garantie pe un produs expus in raft cu mici urme de uzura, cumpara produsul si in maxim o ora face gargara pe net cu tot felul de intrebari: "daca ala mi-a vandut un produs utilizat?", " daca ala mi-a vandut un produs care nu este al magazinulu si l-a adus el de acasa?". Dupa toata gargara, da mail la firma seara si spune ca ar vrea sa cumpere produsul din magazin (pe care deja il cumparase) si ar vrea sa stie daca produsul apartine magazinului sau incearca baiatul de acolo sa-i vanda alt produs adus de la el de acasa. Evident a primit un raspuns pe masura solicitarii sale: " Ati cumparat deja produsul din magazinul nostru ieri, la ora X si ati beneficiat de reducere pentru un produs desigilat si expus in magazin". Tipic romanesc: daca e scump - de ce e scump?, daca e la reducere " da' de ce e la reducere? trebuie sa aiba el ceva de e asa ieftin!"
Asa si in cazul nostru: e ieftin, profita de reducere si comanda-l, asteapta sa vina marfa, daca e ok- Felicitari pentru achizitie. Daca e teapa, atunci apelam la Paypal pentru rezolvare.

#1295
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
La resolution center de pe paypal poți apela în max.45 de zile,după aia salut,nu mai poți face nici o contestație !.Vânzătorii chinezi (majoritatea) au prostul obicei să-ți trimită marfa cu săptămâni întârziere după ce ai făcut plata cu paypal și aștepți câteodată și 2 luni să primești comanda !.Eu am făcut 5 comenzi deja pentru ledurile care mi-au făcut cu ochiul,dar nu cred că chinezul ăla are marfa cu care se laudă,altfel în max.două săptămâni trebuie să primesc înștiințare că a expediat coletele,dacă nu atunci este țeapă 100% și voi apela la resolution center,că d”aia îmi place mie paypal-ul față de alte metode de plată,că nu rămâi cu buza umflată.Posted Image

#1296
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pardon, 180 de zile. Citeste mailul de la ei care a venit imediat dupa plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate