Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#6049
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.10.2009

View Postanknic, on 28 iunie 2015 - 07:26, said:

spune-mi te rog ce utilaj ai si daca ai incercat sa faci cu el ceva de genul aratul/bilonarea de care am eu nevoie.
Am un motocultor de 16cp si vreo 400kg. Nu am incercat sa ar cum vrei tu dar pot sa iti spun ca sub nici o forma nu o sa mearga. Adica poti bilona cu el dar nu la adancimea de 30cm.

#6050
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Uite asa se masoara adancimea araturii: http://forum.softped...0#entry12890846

Edited by IdI1, 28 June 2015 - 13:49.


#6051
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007

View Postnelucroitoru, on 25 iunie 2015 - 11:03, said:

Fratilor , ieri searab,dupa o chinuitoare cautare si asteptare mi'a sosit acasa noul motocultor ca sa intregeasca familia care ramase'se cam mica dupa cevam vandut wm 500 . Noul membru e un kipor kdt 610 . E foarte meserias din toate punctele de vedere dar si banii mi'au plecat toti din pusculita . Nu am avut parale decat sa mai cumpar un cui opritor si frezele de adancime . Cuiul am vrut eu sa i'l fac acasa dar cand l'am vaut pe asta original m'am felicitat ca nu am incercat . Motocultorul nu prea seamana cu cele obisnuite-motosape sau motocultoare chinezesti si ce ma surprins e ca pe saituri de vanzare i se da o greutate mai mica decat are in realitate....are 110 kg gol si fara roti . Cu roti sau niscai freze montate , uleiuri si motorina , ajunge pe la 140 kg . Plus ca la astia li sa facut mila si mi'au trimis si un set de greutati originale pentru echilibrat utilajul cand folosesti diverse accesorii . Frezele de adancime sunt si ele foarte solide ( peste cele de pe clasa wm1100 ) ...au diametrul de 50 cm . Ma mananca spinarea sa i'l bag undeva la sapat da nu am unde ....astept . In fine....spor la treaba si sanatate .
Sa-l folosesti sanatos!!

#6052
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postanknic, on 27 iunie 2015 - 23:18, said:

daca dai pe link se va deschide fix ala pe care am vrut sa il arat Posted Image
Da si tu pe link si vezi unde ajungi. Eu, bineinteles, ca asa am facut, ca de-aia era link...Posted Image

View Postanknic, on 27 iunie 2015 - 23:18, said:

eu am avut freza de zapada de 100 kg care ii tragea dupa ea pe barbatii din familie in conditiile in care ea freza (si maruntea pamantul de eu infigeam arbagicul cu degetele la 5 cm adancime...
Daca te intreaba cineva (doar daca te intreaba...) sa-i spui ca nu exista nici o legatura intre felul in care trage motosapa cand frezezi, respectiv, cand ari/bilonezi. In primul caz, freza insasi ajuta la inaintare iar in al doilea plugul se opune inaintarii. Chiar serios. Daca motosapa/motocultorul n-are greutate suficienta, chiar daca are putere, patineaza atunci cand incearca sa traga o sarcina mai mare decat o/il tin baisnile. Plugul ala special pentru vie (pentru 30 cm adancime) poate fi tras doar de tractor! Daca foloseai un pui de tipul aluia, cinste celui care l-a proiectat si executat la scara. Dar pot sa jur ca nu scormonea mai mult de 10 cm. Banuiesc ca acum intelegi ca nu ma refer la cati cm de pamant ridica peste butuc (din ambele parti...). Poate asta e vrerea si e posibil sa nu te fi prins...Posted Image

View Postanknic, on 27 iunie 2015 - 23:18, said:

explica-mi te rog de ce mi-ar trebui cat mai multe viteze. de ce nu ar ajunge 1 viteza inapoi si 2 inainte?
Pamantul nu e omogen in functie de multi factori (umiditate, calcaturi pe el, compactat in urma ploilor, etc) si ai nevoie de PUTERE ADAPTATA. Asta se face doar avand cat mai multe viteze dintre care s-o alegi pe cea care conduce la puterea necesara...

View Postanknic, on 27 iunie 2015 - 23:18, said:

...daca habar nu ai cum se ara in vie, cred ca e mai corect sa nu raspunzi la intrebare...de bagatori in seama e plina tara asta! m-am abtinut f.mult sa raspund acid...dar cred ca mai degraba te abtineai sa ma comentezi daca nu ai arat in vie si n-ai o motosapa performanta...sunt 3 pagini de comentarii ale unor oameni care nu voiau decat sa arate cat sunt eu de proasta si ei de destepti...exista 2 comentarii la obiect...atat!
Cu scuze pentru ce-o sa scriu, nu ma pot abtine sa nu ma gantesc la cugetarea ai cu fudulia si prostia...Posted Image Iti trebuie ceva minte sa pricepi ca cineva incearca sa te ajute, chiar daca nu esti in stare sa exprimi ce vrei si oamenii incearca sa faca deductii si speculatii.  Cum n-am arat in vie cu motosapa promit sa nu mai inoportunez cu absolut nici o parere de nepriceput. Sugerez s-o lasam pe doamna sa-l caute in continuare pe cel care a facut ce are ea nevoie. Si eu cred ca ti-ar trebui un topic dedicat in care sa scrii doar tu si sa te mandresti cu adancimea problemelor pe care le ridici... Mai gasisem niste perle printre cugetarile postate (de genul celei cu privire la ce-ti trebuie tehnica sa intrebi despre motosape), dar mi s-a cam acrit si finally iti urez sa gasesti utilajul la care visezi, pe care sa-l conduci singura prin vie fredonand din Dolanescu'!

Edited by FaneDuru, 28 June 2015 - 15:36.


#6053
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
eu tot nu inteleg ce nu vrei sa pricepi! pai motosapa sau motocultorul nu e pentru arat si pace! ca noi o folosim la o remorcuta sau la o prasitoare e una, dar pentru aratura de 30 cm iti trebuie minim U650? intelegi?
ti-a explicat foarte clar colegul @IDl1 cum sta treaba cu masurarea araturii. Colegul @Grig ti-a aratat in poza ce poate face un motocultor din clasa grea! Ia ce vrei si ce crezi da intelege o data ca aratura de 30cm nu ai facut tu cu nici o freza de zapada...doar ai avut impresia. La adancimea asta, intr-un sol greu nu am reusit sa ajung nici cu 445-ul cu mult timp pierdut si motorina consumata.

#6054
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Nu va mai agitati atat! Unde ati vazut aratura de 30cm la vie??? Probabil doamna nu a masurat exact si a indus in eroare pe toata lumea.

#6055
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Garantat masurata de la varful brazdei intoarse si nu din planul pamintului normal,batucit.
Deci,ii trebuie un motocultor greu,eventual ceva cu freza tractata sa fie mai usor pentru "barbatii 'ceia" si la care sa adapteze,exact ca la cel "evaporat",un plug dupa cum a fost cel vechi.
A nu se cumpara utilaje din comert,ma refer la cele vandute "la pachet",sint destui useri care se plang de ele.
Sry!

#6056
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
gata, puteti sa va calmati! DACA voi recupera jucaria va voi pune filmare (nuuuu, eu nu voiam...dar inginerii din familie au zis ca trebuie sa vedeti dupa discutiile de aici!). am mai purtat ceva discutii cu 2 posesori de scule mai profi asa...mi-au aratat ca se poate ce vreau eu...ne-am edificat ce ne trebuie. le multumesc colegilor care au raspuns la obiect si...celorlalti le doresc sa puna mana o data juma de ora pe o scula de peste 100mil, nu chinezeasca, ca sa realizeze diferenta...e o urare de bine, ti se deschide orizontul cunoasterii Posted Image

au mai zis inginerii din familie sa mai adaug doar atat: freza de zapada nu are filtru de aer f.bun pt.ca zapada nu are praf, racirea nu este eficienta...pt.ca...da...iarna e frig, rotile erau speciale de inaintat pe zapada, asta era un mare plus pt.aderenta in gradina (rotile astea vor fi de cautat pt.a utila urmatoarea motosapa), la baza avea capacitatea de a freza pana la 60t/h si de a o arunca pana la 5m departare, cand a fost folosita pe zapada tasata si inghetata de 50cm inaltime a mers undeva la 20t/h, asta ca sa intelegeti ca vorbim de un alt fel de putere/cuplu decat au motosapele in general. think outside the box!

nu voi mai raspunde pe acest subiect decat daca raspunde cineva care detine o honda/altceva din gama semi-profi si care executa lucrari in vie...asa ca e pierdere de vreme pt.voi sa continuati cu raspunsurile in 2 peri Posted Image

LE: intrebarea aia cu de ce trebuie mai multe viteze a fost pusa strict pt.ca unora le venise ideea sa faca o motosapa cu un motor de motocicleta de macar ( :) ) 20cp. raspunsul era pt.a fi citit de oameni care chiar au cunostinte tehnice...mare pacat ca nu v-ati putut abtine unii dintre voi.

Edited by anknic, 28 June 2015 - 17:46.


#6057
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postprof_silviu, on 28 iunie 2015 - 13:14, said:

Am un motocultor de 16cp si vreo 400kg. Nu am incercat sa ar cum vrei tu dar pot sa iti spun ca sub nici o forma nu o sa mearga. Adica poti bilona cu el dar nu la adancimea de 30cm.


Pai de aia nu merge dom profesor, ca folosesti doar un plug. Dupa tanti trebuie sa pui 3 pluguri sa ajunga la 30 cm.Probabil cate 10 cm de fiecare.

@anknic. poate sa aiba utilajul respectiv capacitatea de a arunca nu 60 ci 600 tone pe ora, si nu la 5 metri ci la 500. Principiul de functionare este diferit fata de motosapa. Daca acea capacitate care este doar teoretica in conditii superoptime calculate in laborator si niciodata nu are corespondent in realitate se refera la zapada, in pamant este alta poveste. Eforturile sustinute de transmisie sunt de cateva ordine de marime mai mari. Si se incalzeste, ti-am spus inca de ieri. Dar tu batman, batman.

Si rotile de guma pot avea profile de jumate de metru. Gravitatia, recte aderenta e determninata in primul rand de greutate.

Ti s--a spus de n ori ca este altfel de putere/cuplu fata de motosapa. dar tu o tii pe a ta in continuare.

Si acum vii si spui fix acelasi lucru ca si cum tu stiai deja dar noi nu stiam. Si de ingineri din astia e tara plina, nu te supara dar o diploma fara cunostintele aferente e fix zero barat.  

Asa ca  iesi matale oleaca in afara cutiei si pune materia cenusie la contributie si poate iti dai seama ca ajutorul l-ai primit chiar din prima zi, dar esti incapabila sa-l intelegi. Faptul ca stii 3 cuvinte in engleza nu este nici un atu pe acest forum. Respectul pentru cei care incearca sa te ajute este unul foarte mare.

Edited by e_miron, 28 June 2015 - 17:56.


#6058
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Eu zic sa ne oprim din vociferari si din aruncari de cuvinte indiferent de adresa,ca ajungem prea departe si vine nenea cu bota si ne trimite la culcare.
Noi astia sa ne vedem de chinezismele sub 1200e iar altii sa caute sa bage 3000e+ intr-un motocultor profi,deh,fiecare cu buzunarul si orizonturile sale.
Sa ne dam mana,ramanem pretini si fiecare cu tarlaua si "caii" sai.
Hai bafta si pamint in optim!

L.E. ca nu ma pot abtine
Pentru cei cu care "am mai purtat ceva discutii cu 2 posesori de scule mai profi asa...mi-au aratat ca se poate ce vreau eu...ne-am edificat ce ne trebuie." as adauga o nivitatie sus in Rasca cu acele scule pentru o demo filmata de aratura la 30cm (adincime) corect executata sau pe la unii useri cu pamint greu,clicos Posted Image
Si ma duc singur la culcare.Posted Image

Edited by alexbjorg, 28 June 2015 - 19:17.


#6059
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
@alex.. tu esti "mot" de felul tau?

#6060
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Muntean.
Tata din zona petrilei (ceangai,aia cu jumate-romaneste jumate ungureste),mama din secuime si nevasta din Rasca-Cluj.Posted Image
Ciudata e viata!

#6061
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Ce inseamna "muntean"?
Se confunda cu regiunea......

#6062
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pai la tine se poate desfasura un jihad la cina linistit :)

#6063
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Muntean inseamna locuitor al unei zone muntoase,eu sint orasean get-beget,nascut si crescut intre betoane,insa originile si restul sint cele de mai sus.
DE aceea zicem intre noi ca "mergem la munte".`1000m altitudine.
Tot acolo am vazut anul trecut parca primul senilat la arat,panta cam de 25-30 de grade.
Respectivii fac bani grei din cartofi.
C.A.P. nu a fost niciodata in zona,probabil nu a meritat colectivizarea din cauza pamintului drept putin si rasfirat.
Dar sa revenim la motosape.

Edited by alexbjorg, 28 June 2015 - 21:23.


#6064
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 30.07.2003
Care motosape, ca mai noi se cauta motocultor. Sau chiar tractor.
Anca, nu exista motosapa care sa faca ce vrei tu. Paraitorile noastre sunt mici, usurele si eu o transmisie rudimentara, care nu-i in stare sa puna in valoare toti caii. Cai care sunt oricum destul de putin la paraitori.

Nu te mai incapatana sa cauti motosapa, decat daca esti dispusa ca dupa ce dai 30-40mil pe cele mai tari motosape, sa mai muncesti la facut roti metalice mari si grele umplute cu beton. Abia apoi o sa te poti gandi sa pui plug de vie dupa ea.
Paraitorile noastre abia duc o prasitoare amarata fara sa patineze.

O buna idee ar fi fost un tractor, dar tractorul cel mai mic pe care l-am vazut avea 104cm latime... asa ca am luat un tractor mai mare (120cm latime) sa destelenesc parloaga, iar pentru vie o paraitoare mica, buna doar sa curete buruienile, incet si ceva ma prost decat un tractor/motocultor.

PS. Chiar e nevoie sa ingropam via peste iarna? Stiu... ultima iarna a avut geruri sanatoase si vecinii se cam plang ca le-a inghetat via.

#6065
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
N-ai vazut ca a vazut doamna ca se poate? Nu are rost sa insistam! Eventual, cand se decide asupra catorva modele, mai poate cere un sfat.

#6066
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalexbjorg, on 28 iunie 2015 - 21:22, said:

Muntean inseamna locuitor al unei zone muntoase,eu sint orasean get-beget,nascut si crescut intre betoane,insa originile si restul sint cele de mai sus.
........................

"No offense", am stiut/presupus ca "vine" de la munte dar cum am spus se confunda cu regiunea Muntenia, cind cineva spune ca e ardelean sigur e din Transilvania asa si pentru muntean, e/provine din regiunea Muntenia....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate