Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3566 răspunsuri în acest subiect

#2539
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.184
  • Înscris: 23.03.2008
Haide, szg, ne mai lasi mult sa asteptam pozele cu dudul negru plangator? (ca sa nu se considere reclama, scrie-mi te rog si mie intr-un mesaj privat datele de contact ale florarului cu dudul).

#2540
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
apoi daca cere lumea cu atata inversunare ...
- dudu'
- "gradina japoneaza" Posted Image , locul de joaca pt. un tatic+grebl cand kidutzii s-au plictisit de sapat in nisip
- si pisi mustacioasa, pt. ca o prevad ...mancata de caini
(ieri seara am gasit-o la vecini in curte, statea intr-un colt si latra un catel la ea, bine ca nu era genul celor de pe strada ...flamanzi, ca nu mai ramanea decat coada din ea ..poate; culmea face ca cu 5 minute inainte sa o descopar acolo am crezut ca a fost mancata in strada de dulai, pt. ca vazusem o pisica ce a tzasnit din gura lor prin curtea noastra pana peste gardul la alti vecini unde ...mieuna in intuneric ...ne gandeam ca e a noastra etc. ; am tot auzit ca odata ajunse la curte, pisicile "de apartament" nu traiesc mai mutl de 2 ani, pai tocmai ca sunt proaste / curioase si se aventureaza aiurea, sunt domesticite, cred ca trece pericolul daca doar sta cuminte ...insa dulaii ...brrr; de dimineata n-a mai iesit din garaj ...n-are nici o urma de muscatura, de data asta, poate doar speriata, deh ...maidaneza pur sange dar ...prea domesticita)

Fișiere atașate



#2541
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.542
  • Înscris: 30.01.2007
Pai functioneaza statul intr-un colt, ghemuit, fara contact cu ochii cainelui. E o figura umila de aparare a matelor domesticite. Cainele simt ca au pus-o cu botul pe labe si e suficient. Sa o sperie e scopul lor si sa o scoata de pe teritorul pe care il apara... :)
Cainii nu mananca mate. :P
E super dulce.
Am 5 pisoi de dat, tot dau tarcoale pe aici si-l fac pe fii-mio sa scuture toata punga cu mancare. Mananca mancare solida de mate, au cam 2 luni, sunt extrem de jucausi. Seamana cu al tau, gri tigrati sunt.

#2542
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postlalea, on 04 august 2015 - 10:28, said:

...Cainii nu mananca mate. Posted Image .. E super dulce.
da, nu le ..mananca=inghite, doar le "controleaza" (mesteca) :) sa vada daca sunt comestibile, si incepe de la spate / coada
mustacioasa din poza a fost "controlata" de doua ori pana acum !

prima data am scapat-o doar la spitalul veterinar (a stat mai bine de o saptamana cu puroi, bunicii credeau ca e doar la faza de 9-1 vieti; asa de umflata cu puroi ca gaurile (vreo 3 din 5) comunicau, gaura in spinare dintr-o parte in cealalta, cand ii dadeam cu "spray albastru" trebuia sa pun ceva dincolo ca imi pictam peretii ...)
a doua data a fost la casa (cu vreo 3 luni in urma), au "incercat-o" dulaii din fatza, erau vreo 5 ..a iesit doar cu vreo 4 gaurele, in trei zile "sprayu albastru" a rezolvat-o, si acu are curu albastru :)

precum am zis, e domesticita, de aia sta ...si crede ca scapa ; am asa o impresie ca a ...patra oara ...ingras pamantul dudului ...brrr

#2543
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.542
  • Înscris: 30.01.2007
Oooo, saraca mata! Tine-o in casa!
Sa vezi mata cum pune pe fuga caine ca asta luase urma matilor... :) Matilor astia draguti si tigrati.

#2544
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.184
  • Înscris: 23.03.2008
Maaai, dar e frumos tare dudul tau! Vreaaaau si eeeeu unuuuul!
Pe aici ce am vazut "dud plangator" sunt dintr-astia pitici, in jur de 1m inaltime. Asa inalt ca al tau mi-ar placea si mie. Te rog, da-mi si mie datele de contact ale vanzatorului. Sau macar zi-mi locatia. Ma urc in masina si vin!

#2545
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
@inu1711, ai sunat ?

ca sa nu zic ca n-am pus si aspersor, am luat unu (cel mai ieftin din prktkr, 21ron) si a mers perfect infiletat in locul adaptorului de furtun de colea
in pozitia aia aspersoru' e cam degeaba, dar l-am luat doar pt. teste sa vad cat imprastie, in ce conditii etc.
dar precum am zis acu' nu mai fac nimic la buruienile / "gazon", ci ma axez pe "agricultura" si sa fac pat etajat la kinderi pt. ca dorm pe cele doua saltele pe jos in dormitorul lor
daca puteti recomanda pe careva care face bine astfel de patuturi (usor de/montabile) din lemn masiv (structura) + placi rezistente in genul celui de mai jos (fara dulapioare etc.) dati-mi un semn pe privat, mersi.

Fișiere atașate


Editat de szg, 06 august 2015 - 09:45.


#2546
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.542
  • Înscris: 30.01.2007
Vezi ca e un producator misto din Hunedoara parca, il gasesti pe saitul ala de vanzari diverse, gratuit...
Lemn masiv, demontabil, lacuri ecologice, parea fain. Lucreaza si alte modele.

#2547
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
am de gand sa fac eu patutul copiilor, lemne din hrnbach, vopsele/lacuri, gauri, suruburi ..sa vad ce iese

pana atunci mi-am luat si eu liber sa pregatim ziua baiatului, pe 15 Aug a facut 6 anisori :D
si nici o clipa nu am stat, pregatit ziua inseamna ...astupat mizeria din casa/curte :), de genul
- "cosit" si adunat buruienile intr-un loc
- facut in sfarsit stalpul din funcdu curtii sa aiba curent si beculete colorate (evideeent)
- lipit cu silicon placi de gresie de la terasa spate de unde pica in draci placile
- astupat firele neutilizate ce ies din pereti (cu un tablou pe care sotia a pus tapet si eu am fixat niste dispozitive)
- s-a mai prins un tapet pe intradosul unei grinzi ce trece intre bucatarie si living (ca prea parea cam "rece")
- pus rame la cateva prize (..mai vizibile)
- golit/spalat piscina de tot si lasat sa se "desumfle" lemnul de sub ea (ca a facut burta de la umezeala; kizii fac bube/alergii in nestire cand intra in piscina, pe semne ca de la clor, cu toate testele 5in1)
- exersat mana cu retapitzat o bancutza demult jumulita de matza (dzeule cate tipuri de capsatoare si capse exista ...am doua capsatoare, ieftine, dar unu merge cu capse subitiri, 0.75mm, iar altul cu unele mai groase, 1.2mm; dar cine a stiut ...; unele capse se indoaie ca naiba in material tare asa ca trebe capse mai groase, materialul capsei nu prea pare ca conteaza)
- (re)pus plasele la geamuri la parter (nu le-am mai taiat, ci doar le-am ...fortzat, iar balamalele putin coborate; pt. ca ele au fost masurate si puse ianitne de decorativa, acum erau ..prea mari)

deh... d'astea de umplut ziua / tot weekendul, ca Duminica abia astept sa vina Lunea sa merg la servici "sa ma refac" :) , iar Vineri abia astept Weekendul ca sa mai fac cate ceva pe la casutza :) ...

#2548
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
primul pas spre patutzuri e facut ..desenul Posted Image , de fapt ala e mai sus, 3D-ul e al doilea pas ...

lipsesc ..3cm ca sa pot baga la fix la perete, in stanga, patutzul de mai jos; dar ma gandesc sa fac niste rafturi sa umple golul dintre patut si perete
am insa "o banuiala" ca o sa le punem totusi unul sub altul

loc de dat cu capul au cam 75cm intre cele doua patutzuri si cam 125cm pana la tavan ...minus vreo 5-10 cm partea de saltea de "la vedere"

Fișiere atașate



#2549
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
ceva poze cu "tabloul" de ascuns fire Posted Image

In ultima poza se vede cu m-au lasat baietii cu dozele nefinisate, si cum le-am lasat si eu ...pana ma dau la ele, "sa imi fac mana" inainte, dar tot apar altele si altele de facut.

Va trebui insa sa ma calific si in meseria asta de zugraf, deoarece terminalul din poza este de la sonerie/interfon si ...nu am tras acolo alimentare, si daca o aveam tot o priza urata ar fi fost, asa ca va trebui sa fac niste canale in zid pana intr-un alt loc (nu la doza din poza), si apoi toata distractia de gips/glet grosier/fin, zugraveala "local" (=tot zidul).

Fișiere atașate


Editat de szg, 19 august 2015 - 13:55.


#2550
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013
poate te inspira..
Posted Image
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/6a/04/32/6a0432480ad15bfc359ef67d433ce1eb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2551
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 13.06.2007
Da' trebuie sa ajunga la trei :D

#2552
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.049
  • Înscris: 16.02.2002
https://www.pinteres...ta[]=beds|typed

#2553
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postadinosh, on 20 august 2015 - 15:57, said:

Da' trebuie sa ajunga la trei Posted Image
al treilea pat (cel de jos) e pentru el...

#2554
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
wow, mersi, o gramada de idei, inclusiv 3D pt. bunk / loft beds !!
mai putin partea cu ..trei Posted Image , doi este suficient. Mai usor scot din poza un patut decat sa mai pun o gagalice urlatoare in el Posted Image. Suna egoist dar ...doi e minunat, stop!

hm, sa vad daca sotia este de acord sa scoatem toata mobila de la copii, sa o mut la noi in dormitor (ca nu avem acolo decat patul + haine "pe jos") si sa facem o "nebunie" din rigipsul ramas prin garaj si lemnul ..de la hrnbach

idei/"directive calauzitoare"
- un pat sus, unul jos
- scara cu sertare
- scara cu etajere
- coloana cu etajere pe colt
- scara acces sus "pe colt"
- coloana "de pompier" / funie prinsa de stalp la capul patului de sus
- sertar(e) sub patul de jos
- bancutza/sezut la capa pat de jos (sub cel de sus, pe colt)
- dulap haine groase dupa usa
- dulap haine mici sub pat langa stalp
- scara mobila simpla zona funie/dulap/stalp
- pat de sus cu cadru slim ca sa incapa la fix (posibil suspendat pe ceva constructie fixa din rigips)
- comoda tv din lemn precum lemnul folosit la "ansamblul" patuturi, de fapt asta trebuie sa fie birou/masa lucru (tv pus pe perete), pt. ca lumina vine din stanga
- rigips doar "pe sus" ca pe jos este parchet

hm ... oare daca ma bag eu la asa ceva ..cam in ce an l-ar putea folosi kindareii ...hai, posibil nepotzeii Posted Image

Fișiere atașate


Editat de szg, 21 august 2015 - 11:21.


#2555
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
am avut o mare dezamagire cand am fost la hrnbach si am vazut ca doar lemnele ma ajung la aproape 6 mil (!), pe langa astea ar mai fi fost suruburi inca 1 mil, si vopsea pensule deci cel putin 7 mil. asa ca am luat de la jysk (900 ron), deja este frig "pe jos" si nu avea sens sa riscam sanatatea kindereilor, oricat de faine ar fi fost cele doua saltele una langa alta

daca mai adaug si riscurile, lemnele erau cu noduri si strambe, si "experienta mea vasta", ajungeam si mai scump si (foarte posibil) mai urat/nesigur Posted Image
daca chiar vreau lucru manual pe tema pat supraetajat, o sa o iau incetisor, transform acest "bunk bed" intr-un "loft bed", adica il scot pe cel de jos si ii fac un "prelungitor" celui de sus, iar pe cel de jos ...il iau la pila (ingustez cam 10 cm) ca sa intre intr-un anumit loc (intre perete si un stalp)

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  42324.jpg   130,87K   23 download-uri


#2556
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.693
  • Înscris: 23.04.2012
Mai aveai varianta asta de la ikea cu 200 ron mai ieftina



https://www.google.r...q=kura bed ikea


Eu pe asta ikea l-am luat.

Editat de scufitzu, 27 august 2015 - 10:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate