Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Probleme cu partițiile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
rilin

rilin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2012
Salutare,

Dețin un laptop cu windows 8 instalat pe el. Am vrut să văd dacă e posibil să adaug spațiu pe partiția cu windowsul și am accesat Disk Management. Acolo am redus o partiție cu 20GB care a devenit memorie nealocată, apoi am vrut să o pun în C (windows). Nu a fost posibil așa că am vrut să pun memoria la loc de unde am luat-o. Când am dat "finish" vestitul 'ecran albastru' și-a făcut apariția, mi-a restartat sistemul și când am ajuns iar în desktop am observat că nu mai recunoaște celelalte partiții. Am 3 partiții C,D,E .. singura care o mai văd e doar C.

Aș putea probabil salva datele cu un program specializat pe chestia asta, dar nu aș vrea să pierd partițiile, deci întrebarea mea este: se poate să fac cumva să îmi recunoască din nou partițiile?

Mulțumesc,
Răzvan

#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Laptopul l-ai cumparat cu windows 8 pe el?Tot din disk management incearca sa aloci cate o litera la partitiile pe care le vezi acolo, ai sanse sa ti le vada iar windows-ul.

#3
rilin

rilin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2012

View Postdany07rap, on 08 februarie 2013 - 17:30, said:

Laptopul l-ai cumparat cu windows 8 pe el?Tot din disk management incearca sa aloci cate o litera la partitiile pe care le vezi acolo, ai sanse sa ti le vada iar windows-ul.

Laptopul l-am luat fără OS. Am încercat deja ce ai propus, dar nu mă lasă. Acum încerc să văd dacă reușesc ceva cu EASEUS partition master

#4
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Vezi sa nu iti fi facut partitiile dinamice, stiam ca de la 4 in sus parca le converteste in partitii dinamice.

De fapt cred ca discul il face dinamic si nu partitiile.

Ti-a zis asta cand ai creat partitia? "the operation you selected will convert the selected basic disk to dynamic disk,if you convert the disk to dynamic you will not be able to start installed OS from any volume(expect the current boot volume)."

Edited by tauru242, 08 February 2013 - 17:47.


#5
rilin

rilin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2012

View Posttauru242, on 08 februarie 2013 - 17:45, said:

Vezi sa nu iti fi facut partitiile dinamice, stiam ca de la 4 in sus parca le converteste in partitii dinamice.

De fapt cred ca discul il face dinamic si nu partitiile.

Nu sunt partiții dinamice. Acum în Disk Mangement văd toate partițiile, doar că cele 2 fără windows nu au literă alocată. Le văd și în partition master, sunt de tip NTFS doar că, la fel, nu au literă. Am încercat să le pun dar nu mă lasă

#6
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Gnome partition editor, ori de pe un live dvd de linux ori gasesti .iso doar cu el.

#7
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Ce eroare iti apare ? Cand spui ca nu te lasa ?

Eventual incearca sa folosesti DiskPart. Deschizi un cmd cu drepturi de administrator:

diskpart <enter>
list disk <enter>
sel disk # <enter> - # e nr discului
list volume <enter>
sel volume # <enter>
assign letter=X <enter> (o litera care nu e deja folosita)



#8
rilin

rilin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2012

View Postemillian, on 08 februarie 2013 - 18:02, said:

Ce eroare iti apare ? Cand spui ca nu te lasa ?

Eventual incearca sa folosesti DiskPart. Deschizi un cmd cu drepturi de administrator:

diskpart <enter>
list disk <enter>
sel disk # <enter> - # e nr discului
list volume <enter>
sel volume # <enter>
assign letter=X <enter> (o litera care nu e deja folosita)


Am încercat cu diskpart și nu pot vedea volumele cu pricina pentru a le selecta

Iată ce scrie când vreau să schimb litera
Attached File  Screenshot (17).png   129.3K   21 downloads

#9
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Ciudata eroarea. Banuiesc ca restart ai dat deja. Sau macar restart la serviciu.

Inlocuieste
list volume
sel volume #


cu

list partititon
sel partition #


Oricum la tine pare o varza in partitiile acelea. Nu prea inteleg ce cauta partitia aia exact in mijloc cand ar trebui sa fie prima (ma refer la cea de System) + ca Windows8 parca seteaza partitia la 300 MB nu la 100 cat pare sa aibe.
Iti recomand sa-ti recuperezi datele si sa-ti aranjezi partitiile, inca se poate fara reinstall de OS cu easeus.

Edited by emillian, 08 February 2013 - 18:19.


#10
rilin

rilin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2012

View Postemillian, on 08 februarie 2013 - 18:16, said:

Ciudata eroarea. Banuiesc ca restart ai dat deja. Sau macar restart la serviciu.

Inlocuieste
list volume
sel volume #


cu

list partititon
sel partition #


Oricum la tine pare o varza in partitiile acelea. Nu prea inteleg ce cauta partitia aia exact in mijloc cand ar trebui sa fie prima (ma refer la cea de System) + ca Windows8 parca seteaza partitia la 300 MB nu la 100 cat pare sa aibe.
Iti recomand sa-ti recuperezi datele si sa-ti aranjezi partitiile, inca se poate fara reinstall de OS cu easeus.

Da, am restartat. Am înlocuit și liniile, dar se pare că pot pune literă la volum, nu la partiție. Partițiile cu pricina nu au volum

#11
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Attached File  1.png   18.2K   6 downloads

Trebuie sa mearga amandoua comnezile.

Diferenta dintre list volume si list partition este data de faptul ca iti list partition nu functioneaza decat daca ai un disk selectat si afiseaza doar partitiile de pe disk-ul respectiv. List volume afiseaza toate volumele de pe toate disk-urile (inclusiv cd/dvd-rom/rw).

Pana la urma ai reusit sa accesezi datele ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
TOPIC DEDICAT - http://forum.softped...rtitionare-hdd/

Cautati inainte de a deschide topic nou ! Scrie clar asta in Regulament.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate