Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Detalii capriori modelati

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Am vazut diverse case la care capetele aparente ale capriorilor si/sau panelor au fost decupate dupa un anumit sablon/model. Din pacate la momentul in care am vazut casele respective nu am facut si poze.
Incerc sa ma hotarasc daca sa fac sau nu si eu la viitoarea casa capriorii modelati astfel, dar nu prea reusesc sa gasesc poze de detaliu cu astfel de lucrari. Nici google nu e de prea mare ajutor. Poate exista o denumire speciala pentru astfel de capriori.
Ma intereseaza in primul rand cum anume se monteaza pazia in cazul unor astfel de capriori pe latura perpendiculara pe ei. In al doilea rand m-ar interesa cateva modele/sabloane de decupare a capriorilor si cu ce scule se lucreaza pentru realizarea decupajelor (drujba, dalta, fierastrau...?).

Deci daca detineti case cu astfel de capriori va rog sa ma ajutati cu niste poze. De asemenea daca stiti vre-un site pe care sa pot vedea poze de detaliu va rog nu ezitati sa mi-l semnalati.Posted Image

Multumesc anticipat.

#2
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deci daca vrei asa ceva, iti iei adio de la pazie, cel putin de la cea batuta sec pe capetele capriorilor. Cel mult o sa bati o bucatica de la planul capriorilor pana sub tigla/tabla, deci cat tin astereala si sipcile. De asmenea, va trebui sa inlocuiesti astereala de pe streasini cu lambriu, cam cum am facut eu dar cu ceva mai multa chinuiala la capriori.
In al doilea rand, e treaba migaloasa. Pe vremuri se facea manual treaba asta, acum nu se mai face deloc. Modele....ce-ti trece tie prin cap, ce-ti place tie. Scule ? Drujba, flex, raspel.....Nu se pot face modele prea complicate cu drujba din pacate. Cel mai indicat e un ferastrau manual ca asta:
[ http://www.woodworking.ro/blog/wp-content/uploads/2011/05/IMG_9827.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In plus, alte scule cum ar fi dalti, raspel, samd....Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 05 February 2013 - 12:50.


#3
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Se foloseste un banzic ''de mana'' pentru modelare.
http://www.fairtools...uct/2107FK.aspx

Sablone poti face si singur dintrun carton mai gros.

Am cateva modele pe undeva prin calculator dar nu le gasesc acum. Revin cu un nalt post cand dau de ele.

Edited by crull, 05 February 2013 - 12:58.


#4
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

 Inginerul_bv, on 05 februarie 2013 - 12:49, said:

Deci daca vrei asa ceva, iti iei adio de la pazie, cel putin de la cea batuta sec pe capetele capriorilor. Cel mult o sa bati o bucatica de la planul capriorilor pana sub tigla/tabla, deci cat tin astereala si sipcile. De asmenea, va trebui sa inlocuiesti astereala de pe streasini cu lambriu, cam cum am facut eu dar cu ceva mai multa chinuiala la capriori. In al doilea rand, e treaba migaloasa. Pe vremuri se facea manual treaba asta, acum nu se mai face deloc. Modele....ce-ti trece tie prin cap, ce-ti place tie. Scule ? Drujba, flex, raspel.....Nu se pot face modele prea complicate cu drujba din pacate. Cel mai indicat e un ferastrau manual ca asta: In plus, alte scule cum ar fi dalti, raspel, samd....Posted Image
Deci de aia nu reuseam eu sa-mi dau seama cum se pune pazia pentru ca nu se prea poate pune pe caprior. Posted Image Constituie un dezavantaj lipsa paziei sau faptul ca nu acopera capatul capriorului?
Exact asa cu lambriu si capriori aparenti cum ai tu vreau sa fac si eu doar ca in plus ma gandeam sa-i modelez putin.
Spiritul meu artistic lasa de dorit motiv pt care rugam colegii de forum sa ma ajute cu modele. Nu trebuie sa fie ceva ultra sofisticat, doar sa arate bine.

 crull, on 05 februarie 2013 - 12:56, said:

Se foloseste un banzic ''de mana'' pentru modelare. http://www.fairtools...uct/2107FK.aspx Sablone poti face si singur dintrun carton mai gros. Am cateva modele pe undeva prin calculator dar nu le gasesc acum. Revin cu un nalt post cand dau de ele.
Ar fi super daca le-ai gasi. Le astept cu interes.Posted Image

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Faptul ca nu ai pazie nu constituie nici un avantaj, nici un dezavantaj. E chestie de gust daca vrei. Posted Image

#6
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Eu ma gandeam ca pazia protejeaza, intr-o oarecare masura, capatul capriorului ferindu-l de contactul direct cu apa de ploaie.

Mai jos sunt cateva modele pe care le-am gasit pana amu, dar inca nu am gasit ce caut Posted Image

Attached Files



#7
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Am gasit doar un model. Cu putina imaginatie poti face exact ce iti doresti.

Attached Files



#8
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Multumesc pt. poze.Posted Image
Am vazut mai de mult si pe forum la sectiunea jurnale case care aveau astfel de capriori dar bineinteles ca nu mi-a trecut prin cap la momentul respectiv sa salvez pozele si acum nu le mai gasesc. Deci daca stiti care-s topicurile cu pricina sau mai aveti astfel de poze va rog sa dati un semn aici.

#9
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pozele 2, 5, 6 si 9 imi plac, dar in special 2. Posted Image

#10
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
In linii mari si mie-mi plac cele indicate de tine. Ce nu-mi place e ca varful e prea subtire. Eu caut ceva mai traditional Romanesc, dar daca folosesc in google cuvantul caprior incepe sa-mi scuipe poze cu trofee si capriori impuscati Posted Image

Iaca inc-o tura:
Attached File  aparent.jpg   18.21K   106 downloads Attached File  asiatic.jpg   47.75K   101 downloads Attached File  ciudat.jpg   56.35K   104 downloads Attached File  complex.jpg   93.6K   113 downloads Attached File  simplu.jpg   33.78K   125 downloads Attached File  traditional.jpg   197.01K   114 downloads

Edited by lowpy, 07 February 2013 - 09:06.


#11
Eugen2000SB

Eugen2000SB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2014
Mulțumesc pentru poze.
Am găsit mai multe modele căutând în Google expresia  - rafters template tail

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate