Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tractoras PASQUALI

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3284 replies to this topic

#2755
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015

View Postbogdanhbc, on 14 august 2017 - 09:48, said:

Teoretic da. Tu ai pompa separata in fata actionata de fulia motorului. Depinde de debitul pompei.

Da pompa este actionata de pe fulia de la motor. debitul este destul de mare (nu stiu acum cat ca tractorul e la tara) dar tirantii ii ridica repede.
Ce piese imi mai trebuie in afara de danfus si cilindru?

#2756
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011

View Postady49, on 14 august 2017 - 12:23, said:

nitaalin
Ma uit dimineata la remorca mea, am aceleasi cauciucuri 600 cu 16


a-ti reusit sa va uitati la cauciucuri
AM PIRELLI , si culmea, nu scrie presiunea nicaieri !!!  Nu imi vine sa cred sincer :))

se poate instala danfoos si cilindru pe aceeasi instalatie de ridicare, cu conditia ca pompa sa fie auxiliara pe motor, sa nu fie dependent de cuplarea prizei ca la modelel vechi, eu asa am la pasquali 986, pompa normal in fata la fulie, distribuitorul normal, si din distribuitor de jos mai pleaca unn circuit spre danfoos, ce am observant este ca atunci cand ridic cilindrul, daca vreau sa virez, moare directia. in schimb dupa ce termin ridicarea, merge cu degetul mic sa virez.

#2757
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006

View Postbogdanhbc, on 13 august 2017 - 20:06, said:

Suna-l pe Lucian de la Cuvin
Salut Bogdan, poti detalia ? un nr de tel sau unde i-l gasesc ?
Ma inereseaza si pe mine un sistem de filtrare ulei pt. LDA100 !

Asa cum am vazut la Alin Nita !

Multumesc !


am gasit nr...pe olx - 072 705 39 01 Lucian

Edited by nyku, 16 August 2017 - 09:05.


#2758
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
dintre cei care aveti remorci pasquali ,la ce presiune a-ti umflat anvelepele si pentru ce greutate,pt  a fi transportata cu remorca

#2759
bebi2006bc

bebi2006bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.04.2014
Eu le umflu cu 3 atm.Incarc de obicei 1 rezervor de 1000 litri cu apa si restul de echipamente.Am incarcat altadata si 1 mc de prund.Nu se cunoaste sa se lase anvelopele.

#2760
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
La scos cartofi cu Pasquali 995 si plug de scos cartofi facut acasa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FXZvD3uknBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2761
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Băiat bun Bogdan asta, zise cameramanul...

#2762
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postddaannii, on 25 august 2017 - 15:26, said:

Băiat bun Bogdan asta, zise cameramanul...
Pai deh, bade toni ( cameramanul tremurici) o duce bine cand vine la treaba la mine. Ii asigur combustibil (tigari si lichide) ca de nu n-am cu cine ma intelege..

#2763
bluurain

bluurain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2017
Buna seara, stie cineva de unde pot cumpara o punte 601 pentru pasquali 906? Eu am cumparat motocultorul pasquali 906 cu remorca, asa ca are el tractiune 4X4, dar cand vine vorba de lucrat cu freza sau altceva tot trebuie desprinsa remorca si e complicat.

#2764
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
de unde a-ti luat 906,pe olx pe alte siteuri cu anunturi a-ti cautat?

#2765
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
stie cineva la ce distanta si ce inaltime pompeaza apa o pompa atasata la un motocultor  pasquali

#2766
zombiman

zombiman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.03.2017

View Postbluurain, on 30 august 2017 - 22:39, said:

Buna seara, stie cineva de unde pot cumpara o punte 601 pentru pasquali 906? Eu am cumparat motocultorul pasquali 906 cu remorca, asa ca are el tractiune 4X4, dar cand vine vorba de lucrat cu freza sau altceva tot trebuie desprinsa remorca si e complicat.
  uite un link de pe olx care s-ar putea sa te intereseze  https://www.olx.ro/o...html#80852b9ed0

Edited by zombiman, 09 September 2017 - 15:54.


#2767
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016
Va salut si un mare multumesc lui BOgdan Alin si restul gastii pentru contributie si filmari sunt in etapa de documentare pentru achizitionarea unui tractoras iar acest thread m-a ajutat foarte mult!

@bogdanhbc stiu ca ai spus ca trecerea la 945 a fost un moft pentru ca toarce motorul altfel poti sa ne spui daca ai degand sa mai folosesti 906 deacum adica la ce este el inca mai bun decat 945 daca ar fi sa analizezi obiectiv. Sunt in dubii intre 15 si 30cp

Concret m-ar interesa o comparatie intre 906 / 945 pe urmatiarele
- este bicilindricul cu mult mai silentios? Ai apucat sa il pui la arat? Zboara ?:)
- consuma 945 mai mult ai reusit sa iti faci o idee
- crezi ca este mai simpla intretinerea lui 945? Eu ma gandesc ca automat cu cat mai multe piese cu atat mai problematic dra oare in afara de ambreiaj se mai poate strica ceva la acesti monstruleti? Daca ai grija evident cu uleiul si toate cele.
- mai e si prinderea in 3 puncte care am vazut la la 906 nu este spuneai la un moemnt dat ca nu se compara plugul prins in 3? Il poti regla mult mai usor sau de ce?

Este intr-adevar mai scump un bicilindric dar ma gandesc sa fac achizitia buna din prima, daca ar fi nevoie.
Ca sa va faceti idee mentionez urmatoarele:
- am suprafete mici circa 3000mp in curte cu o minilivada si legume si un 5000mp in camp imediat in spatele curtii
- ma intereseaza pentru
   * munci agricole: arat in curte (in camp nu stiu daca merita?!) pentru frezat, bilonat poate in viitor chiar semanat porumb in camp(daca renteaza o semanatoare mica ca bani si timp)
   * carat diverse recolte sau materiale (sunt in zona de deal)
   * dat zapada iarna
   * alte lucrari mai exotice si ocazionale imprastieri de ingrasamant etc

Multumesc mult!

#2768
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Daca poti ia 30cp din prima . Diferenta dintre ele e ca faci aceleasi lucruri cu amandoua dar cu 30 cp faci mai repede. De ex cu 15 cp poti merge cu max 4-5 km/ha in sarcina. Daca mai stai si in zona de deal nici gol nu o sa poti merge cu viteza maxima (cca15 km/ha) in anumite dealuri. Iti zic din propie experienta

#2769
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View PostAndreiDrp, on 12 septembrie 2017 - 17:35, said:

Va salut si un mare multumesc lui BOgdan Alin si restul gastii pentru contributie si filmari sunt in etapa de documentare pentru achizitionarea unui tractoras iar acest thread m-a ajutat foarte mult!


Cu placere Andrei! Ma bucur ca sunt oameni care apreciaza faptul ca impartasim aceste informatii si le facem publice. Pentru ca din pacate, am aflat de curand ca sunt si unii romanasi care  ne scuipa si ne considera prosti ca impartasim din know-how-ul acumulat. " da am vazul la prostul ala cum face, ca ne arata pe youtube"
uneori facerea de bine e 'fut**e de muma', asa e natia asta a noastra de romani - invidiosi, rautaciosi si pe unde calca emana numai rautate...dar na "orice padure are uscaturile ei"

Sa revenim..

Andrei - am trecut de la 906 la 995 ( nu 945)  caci 945-ul e asemanator lui 906. Intre 906 si 945 - e diferit motorul si putin la cutie - adica

906 - ai LDA69 sau LDA97 - de 15cp si la cutie ai inversor - mic/mare
945 - ai LDA100 pe el - 18.5 cp si la cutie ai mic, mijlociu, mare
diferente mari intre cele doua nu sunt caci sunt modele apropiate, roti de 6.00x16, scaun fier.

insa eu pe 906 am LDA100 de 18.5 cp

Ca si rezumat pot spune ca atat cu 995 cat si cu 906 faci aceleasi lucrari cu diferenta insa (in favoarea lui 995) la urmatoarele:
- confort sporit ( scaunul e mult mai confortabil si pozitia de lucru la fel)
- motorul mult mai puternic - 30 cp fata de 15  - ca deh are capacitate cilindrica dubla fata de un lda96/97 si implicit consum DUBLU - adica eu eram invatat cu LDA100 la care uitam sa alimentez , insa la asta 995 fiind nou pentru mine era sa fac pana prostului si sa raman fara motorina..deci papa mai mult ..e si logic de altfel..
- la viteze Razvan sunt la fel - au un maxim de 15km/h in viteza a 3-a la 3000 rpm, dar nu o sa atingi acel rpm
- 995 are 800kg parca, si 945-906 au parca 500 sau 550? daca nu ma insel

Discutia e mult mai ampla...si nu poate fi rezumata doar in cele mentionate mai sus.
Dar pentru cat teren ai , te descurci foarte bine cu un 906.
Aratul in gradina sa il faci cu tractorasul, iar in camp daca ai posibilitatea sa il faci cu un tractor mare pentru ca cu asta micu, nu ai spor, dureaza mult.
Eu sa iti spun drept asa fac. Apelez la un prieten care are tractor de 70 cp si plug cu 3 cormane  si imi ara. Eu nu am timp sa ar cu asta ca nu am spor, chiar daca iau 30 cm latime brazda, pentru ca in sezontul de arat - adica dupa jumatea lui octombrie sau noiembrie ziua e scurta si dupa ce vin de la serviciu nu am timp sa fac prea multe ca se intuneca.

in schimb primavara la frezat se descurca foarte bine si face treaba BUNA ( vezi clipurile mele de pe youtube), nu mai zic la bilonat care e o lucrare ce se face foarte bine cu un astfel de utilaj!

Ca intretinere e ceva in plus la 995 -
-adica ai rezervor hidraulic separat actionat de fulia motorului si e un plus fata de 906 la care trebuie sa fie cuplat sensul de mers (adica actionat cardanul prizei de putere) ca sa ridice hidraulicul.
-intra 4 litri de ulei in LDA672, fata de 2,5 la lda100/lda97

Nu stiu din ce zona esti, insa daca te intereseaza  il scot la vanzare pe 906 - l-am reconditionat complet MECANIC si estetic dar nu am mai avut timp sa ii montez freza si sa ii fac poze ca sa il pun pe net.

#2770
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016
Multumesc pentru raspunsul detaliat. Am observat si eu in mai multe domenii(sa zic asa si la oameni cu facultati si cu 7 clase) comportamentul asta dar important e sa faci ceea ce crezi tu ca e bine. Cand te expui pe internet cu filme automat iti faci si prieteni si invidiosi n-ai ce face! Sper intr-o zi sa dau si eu drumul la filmari cu cat suntem mai multi avem ce invata unii din greselile altora eu te incurajez sa continui cu filmarile pentru ca faci o treaba buna si de calitate.

Revenind Razvan se referea la faptul ca in sarcina nu voi putea urca cu viteza in rampa, este posibil. Eu am inclinatie cam de 2m inaltime la 10 m distanta parcursa cat de cat acceptabil nu este ca la munte am vazut videouri dlui Puiu(tot respectul) nu am asa inclinatie. De arat oricum vreau sa ar inspre vale. Oricum intr-adevar planul ar fi sa chem un utilaj mai mare ca si pana acum pentru terenul mare.

Eu cu munca sunt in Bucuresti iar socrii stau in Dolj dar am sa te contactez in privat pentru ca stiu istoria si cat suflet/munca ai depus la el si ma intereseaza detaliile de pret (ca transport ma gandesc la o platforma)

#2771
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Aia cu viteza maxima la deal nu-i o problema, ca doar nu vrei sa urci transfagarasanul cu viteza.
Urci cu a doua in loc de a 3-a.

#2772
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
Oricum daca iei lda 100  e mai bine decat 96-97.
Apropo eu stiam ca 995 (sau modelele bicilindrice ) au 6 viteze inainte cu un max de 25 km/h

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate