Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Instalare windows 8 curat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Salut, am o intrebare adresata cunoscatorilor sau persoanelor care au incercat cu succes instalarea si activarea w8.
Am cumparat un notebook cu windows 8 (core) preinstalat. I-mi place cum se misca dar as vrea sa instalez w8 curat, fara multitudinea de programe instalate de producator. Vreau sa stiu daca pot face acest lucru fara a risca pierderea licentei. La notebook-ul cu w7 am facut acest lucru cu succes, dupa ce instalam windowsul, introduceam PK-ul de pe partea inferioara a pc-ului si reuseam activarea fara multe batai de cap. Luind in consideratie ca la pc-ul cu w8 nu este PK-ul la vedere, stau si ma gindesc daca e bine sa incerc o instalare curata de w8 sau mai bine sa ramin cu cel preinstalat pentru a nu pierde licenta.  Voi ce ziceti?

#2
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006
De ce nu incerci sa dezinstalezi ce nu-ti trebuie?

#3
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Vezi exact ce versiune de Win 8 ai pe sticker-ul de pe spate (cel cu licenta). Poti folosi key-ul respectiv pe versiunea aceea de Win8.

Dar nu e mai simplu sa dezinstalezi aplicatiile venite de la producator?

#4
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Pot face si dezinstalarea programelor care nu-mi trebue, insa as prefera o instalare de la zero (cred ca ar aduce un plus de performanta si stabilitate)

Astept poate a facut cineva acest lucru sa-mi dea asigurai ca totul merge ok.

Edited by Tritonal, 02 February 2013 - 20:00.


#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postemillian, on 02 februarie 2013 - 19:03, said:

Vezi exact ce versiune de Win 8 ai pe sticker-ul de pe spate (cel cu licenta). Poti folosi key-ul respectiv pe versiunea aceea de Win8.

La Windows 8, CD-KEY-ul e in BIOS, asa ca n-ai sticker. ;)

@Tritonal: poti instala linistit Windows 8 ca-ti va detecta versiunea dupa CD-KEY-ul din BIOS. ;)

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://reviews.cnet....d-product-keys/

#7
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 februarie 2013 - 20:45, said:

La Windows 8, CD-KEY-ul e in BIOS, asa ca n-ai sticker. Posted Image

@Tritonal: poti instala linistit Windows 8 ca-ti va detecta versiunea dupa CD-KEY-ul din BIOS. Posted Image

ms de info... dar asta probabil ca este doar pentru licenta OEM, nu pentru retail. :)

#8
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 februarie 2013 - 20:45, said:

@Tritonal: poti instala linistit Windows 8 ca-ti va detecta versiunea dupa CD-KEY-ul din BIOS. Posted Image
Am citit despre un utilizator pe un alt forum ca instalase w8 pro si ca la urma ii rezulta versiunea core dar imi parea cam suspect, acuma am confirmarea. (Oare pot instala si de pe un kit cu w8 enterprise?)

Cind am sa am ceva timp incerc o instalare a SO de la zero si pe urma va postez aici despre rezultat.

Multumesc pentru ajutor.

Apropo, link-ul postat de gumball3000 este foarte util

#9
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Foarte utile informatiile date de SOCRATE_MMXII si gumball3000.

Totusi daca vreau sa imi fac un calculator din bucati (cumpar separat placa de baza, procesorul, memoriile, etc) si vreau sa cumpar Windows 8 care sunt optiunile? Daca ar fi sa cumpar o licenta OEM exista vre-o poibilitate sa o "leg" de placa de baza sau aceste licente pot fi cumparata numai daca as cumpara un calculator brand? In ipoteza in care s-ar putea cumpara licente OEM pentru calculatoarele din bucati cum se face "imperecherea" cu placa de baza? Si daca se strica placa de baza, trebuie sa dau iara bani pe Windows?

Am auzit ca ar exista o licenta numita System Builder care ar fi facuta, printre altele, si pentru cei care vor sa isi construiasca sisteme dar nu am vazut asa ceva de vanzare si nu stiu cum functioneaza. Aveti idee de unde se pot achizitiona astfel de licente si in ce constau? Adica sunt un fel de licente retail care pot fi transferate de pe un calculator pe altul in cazul in care primul moare (adica se strica placa de baza)?

Momentan eu am o solutia daca as face upgrade la placa de baza si anume instalez Windows 7 retail (licenta pe care o posed) si apoi fac upgrade la 8 cu kitul de upgrade iar placa veche nu o mai folosesc.

Edited by e2k, 02 February 2013 - 23:45.


#10
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

Quote

In ipoteza in care s-ar putea cumpara licente OEM...

Nu se pot. Alea vin doar cu un PC/laptop nou.

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@SOCRATE_MMXII
Pe site-ul evomag scrie ca licentele OEM de Windows 8 se pot cumpara si fara laptop/PC in timp ce pe acelasi site scrie ca cele de Windows 7 se pot cumpara doar impreuna cu un calculator.

Denumire SO:  Windows 8
Licentiere:  OEM (se poate achizitiona si fara un Laptop / PC)


Denumire SO:  Windows 7 Home Premium
Licentiere:  OEM (Licenta OEM se poate cumpara doar impreuna cu un calculator(PC/Laptop), licenta nu poate fi mutata pe alt sistem.)


http://www.evomag.ro...eme-operare-PC/

Aici http://personaluseli...US/default.aspx am gasit informatii suplimentare despre licentele PUL si anume am aflat ca poti sa le transferi de pe un calculator pe altul de oricate ori vrei dar nu poti sa folosesti la un moment dat licenta decat pe un singur computer.

Can I transfer the software to another computer or user? You may transfer the software to another computer that belongs to you. You may also transfer the software (together with the license) to a computer owned by someone else if a) you are the first licensed user of the software and b ) the new user agrees to the terms of this agreement. To make that transfer, you must transfer the original media, the certificate of authenticity, the product key and the proof of purchase directly to that other person, without retaining any copies of the software. You may use the backup copy we allow you to make or the media that the software came on to transfer the software. Anytime you transfer the software to a new computer, you must remove the software from the prior computer. You may not transfer the software to share licenses between computers. You may transfer Get Genuine Windows software, Pro Pack or Media Center Pack software only together with the licensed computer.

Acum singura mea intrebare este unde se gasesc aceste licente PUL ca eu nu le-am vazut pe nicaieri de vanzare. Nu cumva licentele Windows 8 OEM care se pot cumpara si fara PC/lapotop sunt acelasi lucru cu licentele PUL? Stiu e ridicol daca e acelasi lucru de ce ar avea doua denumiri diferite? Dar totusi unde sunt licentele PUL? Posted Image

#12
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pe nici un site nu scrie ca-ti descarci lcenta de W8 ci  upgrade la W8 daca ai licenta de Vista sau W7..... Iar asta te costa undeva de la 150 lei.... Nu cred ca am innebunit eu..
e2k, Pe orice site romanesc ai versiune de W8 Upgrade in nici un caz de licenta normala... Adica ai vista sau W7 cu licenta si vrei sa treci la W8..

Edited by c14h3r, 03 February 2013 - 18:29.


#13
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postc14h3r, on 03 februarie 2013 - 18:26, said:

e2k, Pe orice site romanesc ai versiune de W8 Upgrade in nici un caz de licenta normala... Adica ai vista sau W7 cu licenta si vrei sa treci la W8..

Pe toate site-urile romanesti exista pe langa varianta de upgrade si o varianta denumita OEM iar pe evomag scrie ca pentru a cumpara aceasta licenta nu este nevoie de achizitionarea unui calculator (laptop/PC). Mai exista chiar si un al 3-lea tip de licenta pentru a legaliza o copie piratata de Windows 8.

Se gasesc inca si variante OEM pentru Windows 7 de vanzare insa in cazul lor scrie clar ca nu pot fi achizitionate decat impreuna cu un calculator. La Windows 8 OEM nu exista aceasta limitare, adica poti sa iti cumperi licenta si ti-o instalezi pe ce calculator vrei tu. Nu sunt 100% sigur insa eu cred ca acele variante de Windows 8 OEM daca le cumperi separat fara calculator sunt de fapt asa numitele licente PUL. Am gasit acest comentariu pe emag:

un comentator de pe Emag said:

Windows 8 NU mai este distribuit cu licenta Retail la fel ca Windows-urile precedente. Noua licenta OEM a Windows 8 (denumita si System Builder) include (spre deosebire de vechile licente OEM pt Windows 7) si dreptul de folosinta personal, adica pt un utilizator care-si construieste singur sistemul si vrea sa instaleze Windows 8 pe curat. In aceasta varianta licenta OEM POATE FI TRANSFERATA pe alt sistem / masina virtuala / VHD etc de ori cate ori se doreste atata timp cat utilizatorul ramane acelasi (cel care a cumparat licenta OEM la prima mana) si vechea instalare a Windows-ului este dezactivata. Deci cand se foloseste in scop personal licenta OEM practic inlocuieste pe cea Retail de la Windows 7.

Eu insa nu sunt 100% sigur ca spusele respectivului comentator de pe emag sunt adevarate. Insa atata timp cat nu mai exista varianta retail de Windows 8 mi s-ar parea absurd sa nu exista nici o posibilitate de a cumpara o licenta pentru a instalat Windows pe curat pe un sistem facut din bucati. Ar fi ridicol ca singura posbilitate de a instalat Windows 8 pe curat ar fi cumpararea unei licente retail pentru o versiune anterioara de Windows impreuna cu licenta de upgrade. Aceasta alternativa este pentru cei care deja poseda o licenta retail si vor sa isi upgradeze Windows-ul, cei care isi cumpara un calculator nou fara licenta trebuia sa aiba alta varianta.

#14
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Orice licenta, fie ea OEM sau retail, poate si va fi transferata de pe un sistem pe altul.. Testat si rastestat, nu W8 ce-i drept,  (asta in ideea ca vine vreunul si ma contrazice). Acolo unde nu s-a putut activa, s-a sunat la Micromoft si s-a activat telefonic...  Ma refeream la varianta de upgrade ca fiind cea mai ieftina.

Edited by c14h3r, 03 February 2013 - 21:00.


#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postc14h3r, on 03 februarie 2013 - 20:59, said:

Ma refeream la varianta de upgrade ca fiind cea mai ieftina.

Eu ma refeream la instalarea curata (adica nu upgrade) a unui Windows 8 pe un calculator care nu a avut nici o versiune de Windows preinstalata. Adica daca cineva isi face un sistem din componente, nu detine o licenta retail de Windows 7 sau de alta versiune inferioara si nu vrea nici sa fure Window-ul atunci ce licenta de Windows 8 ar trebui sa cumpere ca sa isi instaleze sistemul direct fara upgrade?

Nu sunt 100% sigur, dar se pare ca raspunsul la intrebarea mea de mai sus este Windows 8 OEM. Se pare ca aceasta varianta poate tine partial loc si de versiune retail de Windows 8 pentru ca cel care cumpara o astfel de licenta o poate instala pe ce calculator vrea si o poate si transfera de la un calculator la altul atata timp cat el detine acele calculatoare si atata timp cat la un moment dat foloseste licenta pe un singur calculator.

Le emag o licenta de Windows 8 standard OEM este 500 de lei in timp ce una de Windows 7 Home Premium retail este de 800 de lei iar la asta se mai adauga si upgrade-ul care e vre-o 280 de lei. Deci e clar, pentru cineva care vrea Windows 8 pe un sistem nou care nu are nici o versiune de Windows preinstalat varianta de OEM de 8 este cea mai avantajoasa.

#16
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Ce este mai avantajos: o versiune OEM de 500 lei sau un upgrade de 150 lei? Aici vorbim strict de buzunar. Ca tu esti dispus/a sa dai si 1000 lei pe un OEM de W8 asta e parea a doua. Acest topic este vizionat de multe persoane care cauta, probabil, acelasi raspuns, dar in varianta mai ieftina. Asta una la mana. A doua la mana, daca nu ai driveri de W8 , in mod sigur ai driveri de W7 (cel putin x86) iar upgrade-ul la W8 te scapa de batai de cap. Sunt destui producatori de componente care nu au mai scos un update de driveri din 2010 (cam de pe la Vista)... Sunt curios cum o sa faci sa-ti functioneze microfonul sub W8 cu driveri generici pe o tigaie din 2009, in conditiile in care suportul pentru sunet este zero....

Edited by c14h3r, 03 February 2013 - 21:46.


#17
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postc14h3r, on 03 februarie 2013 - 21:35, said:

Ce este mai avantajos: o veriune OEM de 500 lei sau un upgrade de 150 lei? Aici vorbim strict de buzunar. Ca tu esti dispus/a sa dai si 1000 lei pe un OEM de W8 asta e parea a doua.

Deci repet eu vorbeam in ipoteza in care nu ai nici o versiune de Windows ci doar un calculator fara licenta la care vrei sa ii instalez pe curat o versiune de Windows 8. Cea mai ieftina solutie este sa cumperi varianta OEM de licenta a lui Windows 8 care costa 500 de lei. Varianta upgrade iese din discutie pentru ca pentru a o folosi iti trebuie o licenta de Windows mai vechi si daca nu o ai trebuie sa o cumperi si pe aia si un retail de 7 Home Premium costa 800 de lei.

@Tritonal cred ca tu ai avea nevoie de un kit de Windows 8 dupa care sa instalezi pe curat si ar trebui sa se activeze automat. Cel mai bine insa ar fi sa suni la Microsoft si sa le spui problema ta si sa ii intrebi cum poti instalat Windows-ul pe curat. Daca faci asta te rog nu ezita sa ne spui si noua cum e. :P Desi daca ma gandesc mai bine am si eu un laptop cu Windows 8 preinstalat si pot da si eu telefonul.

#18
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Am reinstalat w8, totul a decurs fara probleme. Dupa ce l-am conectat la internet, windows-ul s-a activat in mod automat (nici in timpul instalarii, nici dupa nu mi s-a cerut codul de activare.)
In timpul instalarii am formatat doar partitia C, in care era insalat w8, celelalte partitii ( SYSTEM, Recuvery, MSR Rezervat, D, Restore) nu le-am atins deocamdata.

Daca se opteaza pentru eliminarea celorlalte partitii, mi se pare ca e necesar activarea windows-ului prin comanda slmgr.vbs si PK-ul corespunzator. Cei care au w8 preinstalat puteti afla PK-ul cu ajutorul unui program care poate face acest lucru (exemplu: Advanced Tokens Manager).

Edited by Tritonal, 05 February 2013 - 18:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate