Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

shopping la istanbul 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lalita

lalita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.02.2011
Buna  ziua.Cei care ati fost recent la Istanbul imi puteti da niste informatii proaspete legate de preturile si locurile de shopping din Istanbul?Stiu ca prin Laleli si Aksaray nu se vinde decit en-gross.As vrea ceva haine de primavara dar la niste preturi acceptabile.Multumesc.

#2
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
consideri ca piata romaneasca nu este plina de turcisme si chinezisme, trebuie sa te duci pana la `stambul sa cumperi asa ceva?

#3
lalita

lalita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.02.2011
nu inteleg care e problema ta..daca nu poti da un raspuns,mai bine cauta-ti de treaba..mai am si alte treburi... merg in Istanbul NU numai pentru shopping!!!

#4
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
iti dai seama!

#5
lalita

lalita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.02.2011
cum le stii tu pe toate?Ai fii vreun nepot de-al mamei Omida si tocmai mi-ai ghicit profilul...?!

#6
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
nu trebuie sa fi mama omida sau vreun nepot al acesteia sa-ti dai seama. sa bati peste mia de km sa faci shopping, cand poti gasi aceleasi lucruri intr-un km, spune tot.

#7
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Si in Istanbul produsele de calitate sunt scumpe.
In toate mall-uriile din Istanbul gasesti cele mai renumite brand-uri, ...in acest sens consulta topicul http://forum.softped...stanbul-turcia/

sau
lista din http://en.wikipedia....lls_in_Istanbul

Edited by w140, 02 February 2013 - 14:20.


#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ce am vazut prin vitrinele din oras mi s-a parut cam de prost gust. In mall-uri nu am fost.

Edited by mdt, 02 February 2013 - 15:22.


#9
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
w140 tanti vroia de la `stambul ieftin (niste preturi accesibile).

mdt daca e fita e musai sa se achizitioneze, nu conteaza ca sta ca pe gard sau se aplica zicala "la soare te poti uita, dar la dansa ba".

#10
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 lalita, on 02 februarie 2013 - 13:20, said:

  merg in Istanbul NU numai pentru shopping!!!
Mi se pare un lucru absolut normal sa imbini o vizita in "capitala otomana" si cu o mica "sedinta de shopping", mai ales daca stii "cu ce se mananca" indeletnicirea asta si ai fler in a face distinctia rapida intre kitch-uri si lucrurile de calitate! Posted Image

Am avut ocazia de a beneficia de un "city break" la Istanbul...
Avand in vedere ca eu vizitasem cu ceva timp in urma cele mai faimoase obiective turistice, am preferat sa nu pierdem timp pretios stand cu copiii la cozile (aproape interminabile!), de la Palatul Topkapi si Aya Sofia, ci sa ne plimbam foarte mult, "gustand" din frumusetea orasului, fie ca a fost vorba de mers pe jos, cu tramvaiul, metroul sau funicularul sau ca am savurat o prajitura traditionala la etajul superior al unei cofetarii, admirand centrul istoric si Bosforul de la "inaltime". Posted Image

Vizitand Turquazoo-ul am dat o raita (inevitabila!) si prin Forum Istanbul Mall, dupa ce, cu o zi inainte, pasii ne fusesera indreptati si spre Cevahir Mall.
Facand o comparatie intre ce am vazut acolo (la capitolul imbracaminte) si mall-urile de pe la noi, nu pot sa zic ca am remarcat diferente importante de pret (poate doar ca electronicele ni s-au parut un pic mai ieftine)...
In schimb, am fost foarte incantati de o strada comerciala ce "coboara" din Piata Taksim, unde am gasit brand-uri de-ale lor (prezente si in mall-urile noastre), cu preturi considerabil mai mici decat la noi. Mi-am "imbracat" fetele "din cap pana-n picioare" cam la jumatate de pret decat daca le cumparam de la Bucuresti (si nu cred ca asta ar trebui sa fie motiv ca sa fiu acuzata de "snobism"), cu lucruri de foarte buna calitate, moderne si viu colorate (unele dintre ele folosindu-le si acum...). Este vorba de LCW (unde se gasesc si haine pentru tineret...si nu numai) si KTN (daca nu intelegi prescurtarile, trimite-mi un PM, ca sa nu fie considerata reclama mascata...).

In rest (sper sa nu imi dea in cap nimeni Posted Image ), dar Grand Bazaar mi s-a parut un mare kitch si extrem de scump (cred ca nu am avut ce face acolo mai mult de un sfert de ora...), iar shopping-ul adevarat trebuie facut in partea asiatica a Istanbulului, care insa e numai pentru cunoscatori!
Ca simplu turist, nu prea ai acces in cartierul acela cu fabrici de confectii! Probabil doar cine este comerciant stie foarte bine de unde sa-si procure rochitele de calitate sau cele mai frumoase modele de genti!

Sper ca ti-am putut fi de folos cu modesta mea experienta...
Calatorie placuta si fructuoasa iti doresc! Posted Image

Edited by alinuta123, 04 February 2013 - 10:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate