Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

intrerupere curent Electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salut,
Problema e in felul urmator: vin astazi linistit de la munca la ora 16, verific cutia postala, in care primesc o instiintare de la Electrica, cum ca:

Quote

Prin prezenta va instiintam ca la locul de consum energie electrica de la adresa: ......... (adresa mea) .... , a fost depistat acces neautorizat in instalatiile apartinand SDEE Brasov, cu influentarea contorizarii corecte a energiei electrice consumate. In consecinta, conform prevederilor legale, acest loc de consum a fost deconectat de la reteaua de distributie a energiei electrice.
Pentru remedierea neconformitatilor constatate va rugam sa va prezentati la sediul SDEE Brasov, Str. Pictor Lochian nr.25, cam.29.
Am ramas masca. Urc in apartament si constat, evident, ca nu am lumina. Eu stau la 3, cobor la etajul 2 unde se afla niste contoare de curent (sunt pe scara, intr-o ghena din aia unde are oricine acces) sa vad care e treaba.. dau cu lanterna acolo si constat ca la cifra corespunzatoare ap. meu, nu e contorul! Deci fara nicio instiintare prealabila, cei de la electrica au venit ziua (zi in care eu eram la munca), mi-au luat contorul jos si au plecat. Cum e posibila o chestie din asta?! vii asa fara nicio instiintare prealabila si lasi omul fara curent taman vineri? am dat telefoane peste telefoane, dar cei de la distributie care se ocupa cu partea asta nu lucreaza decat pana la 15. cei de la call center (care sunt pe partea de furnizare, deci nu distributie, spun ca dpdv al lor totul e ok).
Chestia e ca acele contoare se afla intr-un "tablou" din ala de 4x4 (16 contoare), a carui usa metalica pana acum se putea deschide (asa a fost de cand m-am mutat eu acolo in bloc, de vreo 2 ani), deci oricine vroia putea sa se duca acolo sa faca ce vrea. Astazi cand am coborat acolo am vazut ca usa aia e incuiata (cu cheie din aia speciala), deci nu se mai poate deschide (semn ca cei de la electrica si-au dat seama ca nu era securizat tabloul ala).
Ce pot eu face acum ca si consumator? sa montez o camera video acolo sa monitorizez permanelt contoarele alea, aflate pe scara, sa vad cine umbla? eu curent nu am furat niciodata si nu am nicio treaba cu ce e in exteriorul apartamentului meu. E datoria celor de la electrica sa securizeze zona respectiva si sa asigure buna functionare a contoarelor (apropo, am observat ca doar eu si cu inca un vecin avem contoare cu "roata", restul sunt toate digitale).
Pana luni din pacate nu mai pot face nimic, dar ma gandesc chiar sa merg la protectia consumatorului, pt ca nu mi se pare normal.
Am sa merg luni la ei, dar tare mi-e sa nu ma ia cu faze de genul ca "a fost depistat furt la apartamentul dvs.". Am sa le fac un scandal monstru daca ma acuza pe mine de ceva, pana la urma e problema lor nu a mea, nu eu administrez contorul

p.s. facturile au fost mereu platite la zi, nu am avut nicio problema cu nimeni in acesti 2 ani (am vorbit si cu fostul proprietar de la care am cumparat apartamentul, mi-a a spus si el ca respectivul contor asa era de ani buni, si el n-a avut probleme).

Mersi

Edited by Talkabout, 01 February 2013 - 23:17.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am patit si eu la gaz,Romania dragul meu amic.Normal ca a fost o eroare,dar tot eu am platit reconectarea.

#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
De ce le-ai platit? eu nu am sa le platesc nimic in caz ca imi cer taxa de reconectare. ii dau repede in judecata, s-au castigat multe procese asa

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai fratele meu eram in plina iarna,da era ok sa ma judec cu ei,dar ai fi stat tu la apartament 2 ani cat dureaza un proces fara gaz?

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pai ei asa stiu, fara sa mai discute, iti taie direct lumina/gaz/ etc.
E suficient sa intre in bloc si deja sunt periculosi.

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 xeleron, on 01 februarie 2013 - 23:24, said:

Pai fratele meu eram in plina iarna,da era ok sa ma judec cu ei,dar ai fi stat tu la apartament 2 ani cat dureaza un proces fara gaz?

ok, te inteleg atunci.
Asta inseamna ca daca eu acum ii dau in judecata, o sa stau cu anii fara curent? ce despagubiri as putea sa le cer?

#7
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
azi mi-au schimbat contorul...mi-au pus d-ala digital....


 Talkabout, on 01 februarie 2013 - 23:02, said:

Salut,
Problema e in felul urmator: vin astazi linistit de la munca la ora 16, verific cutia postala, in care primesc o instiintare de la Electrica, cum ca:

Am ramas masca. Urc in apartament si constat, evident, ca nu am lumina. Eu stau la 3, cobor la etajul 2 unde se afla niste contoare de curent (sunt pe scara, intr-o ghena din aia unde are oricine acces) sa vad care e treaba.. dau cu lanterna acolo si constat ca la cifra corespunzatoare ap. meu, nu e contorul! Deci fara nicio instiintare prealabila, cei de la electrica au venit ziua (zi in care eu eram la munca), mi-au luat contorul jos si au plecat. Cum e posibila o chestie din asta?! vii asa fara nicio instiintare prealabila si lasi omul fara curent taman vineri? am dat telefoane peste telefoane, dar cei de la distributie care se ocupa cu partea asta nu lucreaza decat pana la 15. cei de la call center (care sunt pe partea de furnizare, deci nu distributie, spun ca dpdv al lor totul e ok).
Chestia e ca acele contoare se afla intr-un "tablou" din ala de 4x4 (16 contoare), a carui usa metalica pana acum se putea deschide (asa a fost de cand m-am mutat eu acolo in bloc, de vreo 2 ani), deci oricine vroia putea sa se duca acolo sa faca ce vrea. Astazi cand am coborat acolo am vazut ca usa aia e incuiata (cu cheie din aia speciala), deci nu se mai poate deschide (semn ca cei de la electrica si-au dat seama ca nu era securizat tabloul ala).
Ce pot eu face acum ca si consumator? sa montez o camera video acolo sa monitorizez permanelt contoarele alea, aflate pe scara, sa vad cine umbla? eu curent nu am furat niciodata si nu am nicio treaba cu ce e in exteriorul apartamentului meu. E datoria celor de la electrica sa securizeze zona respectiva si sa asigure buna functionare a contoarelor (apropo, am observat ca doar eu si cu inca un vecin avem contoare cu "roata", restul sunt toate digitale).
Pana luni din pacate nu mai pot face nimic, dar ma gandesc chiar sa merg la protectia consumatorului, pt ca nu mi se pare normal.
Am sa merg luni la ei, dar tare mi-e sa nu ma ia cu faze de genul ca "a fost depistat furt la apartamentul dvs.". Am sa le fac un scandal monstru daca ma acuza pe mine de ceva, pana la urma e problema lor nu a mea, nu eu administrez contorul

p.s. facturile au fost mereu platite la zi, nu am avut nicio problema cu nimeni in acesti 2 ani (am vorbit si cu fostul proprietar de la care am cumparat apartamentul, mi-a a spus si el ca respectivul contor asa era de ani buni, si el n-a avut probleme).

Mersi

dragul meu...esti o cifra in marele lor pc/server....crezi ca au habar de realitate??la ei cifrele vorbesc...si la cum se face treaba la noi in tara....C@c@-m@[email protected] ei ies in castig...

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Talkabout, on 01 februarie 2013 - 23:02, said:

a fost depistat acces neautorizat in instalatiile apartinand SDEE Brasov, cu influentarea contorizarii corecte a energiei electrice consumate.
Eu am retinut treaba asta... deci ei au constatat (proces verbal etc)... mergi la ei si vezi exact ce s-a constatat ce scrie in hartii pentru ca nu e de gluma, se poate ajunge la politie daca nu e o simpla eroare. Nu stiu care e treaba cu instiintarile, contorul si ce e inainte de el e proprietatea lor deci nu trebuie sa notifice nimic, cand constata ceva taie imediat si fac proves verbal nu stau de instiintari.

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si eu care credeam ca nu e bine sa-l ai in casa, ca te deranjeaza acum la 3 luni cu regularizarea, si la o luna, cu vreun 1-2 ani in urma. Deci e mai rau cu el afara.

#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 xeleron, on 01 februarie 2013 - 23:15, said:

Am patit si eu la gaz,Romania dragul meu amic.Normal ca a fost o eroare,dar tot eu am platit reconectarea.

Cat ai platit pentru reconectare?
Adica, cati bani ai pierdut din cauza acelei erori?

#11
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 Talkabout, on 01 februarie 2013 - 23:28, said:

ok, te inteleg atunci.
Asta inseamna ca daca eu acum ii dau in judecata, o sa stau cu anii fara curent? ce despagubiri as putea sa le cer?
Platesti reconectarea si apoi ii dai in judecata pentru recuperarea sumei.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Mocebon, on 02 februarie 2013 - 01:32, said:

Cat ai platit pentru reconectare?
Adica, cati bani ai pierdut din cauza acelei erori?
100 Ron.Atata timp cat piata e monopolista nu poti misca un deget in fata lor,bulangii.La mine problema cu deconectarea nu a fost pentru ca as fi furat gaz,ci pentru ca sistemul lor financiar nu e ok,la ei figuram ca am platit o factura de 2 ori si astfel as fi avut o factura restanta de  vreo 5 luni...nu stiu cum de s-au trezit asa tarziu,pana la urma factura mi-a fost "reparata" dar reinstalarea a fost platita.Am avut sigiliu pus si toate cele.La -4 grade.Cat am alergat prin oras pe la sediile lor si cate injuraturi am tras atunci,numai eu stiu,de ma duc la biserica se intorc icoanele cand intru.

#13
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 xeleron, on 02 februarie 2013 - 02:04, said:

,la ei figuram ca am platit o factura de 2 ori si astfel as fi avut o factura restanta de  vreo 5 luni....
Nu inteleg, daca figurai ca ai platit o factura de doua ori, mai trebuiau sa iti dea ei bani...
Si mie mi s-a intamplat o situatie similara cu cea a initiatorului. In blocul in care locuiesc sunt foarte multe apartamente goale. Acesti proprietari nu prea trec pe la bloc sa isi verifice cutiile postale si raman cu restante la diverse cheltuieli. Baietii de la electrica au venit sa intrerupa curentul la ceva apartamente din astea, dar din greseala au intrerupt si la mine. Au venit la 21.30, m-au rebransat si nu am platit nimic. A fost exclusiv vina lor.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 xeleron, on 02 februarie 2013 - 02:04, said:

100 Ron
Ma gandeam ca ai platit 1000-2000 lei... pt 100 lei nu merita tribunalul taxa de timbru va fi mai mare.

#15
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Mersi de raspunsuri, am sa trec luni pe la ei sa vad care e treaba. Ma gandesc, in cazul in care-i dau in judecata si sa cer ceva despagubiri pentru ca m-au lasat atatea zile fara curent (pun pariu ca luni inca sigur nu o sa am curent, probabil undeva de la marti incolo)
iar cu procesul verbal ok, sa zicem ca au constatat ei ceva, au facut proces verbal, au sunat la mine la usa, nu era nimeni acasa. evident ca nu am sa samnez nimic, in caz de ceva. sunt absolvit de orice vina si nu am cum sa recunosc nimic din moment ce efectiv nu stiu ce se intampla in afara casei mele

Edited by Talkabout, 02 February 2013 - 10:41.


#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Talkabout, on 01 februarie 2013 - 23:02, said:

Salut,
Problema e in felul urmator: vin astazi linistit de la munca la ora 16, verific cutia postala, in care primesc o instiintare de la Electrica, cum ca:

Am ramas masca. Urc in apartament si constat, evident, ca nu am lumina. Eu stau la 3, cobor la etajul 2 unde se afla niste contoare de curent (sunt pe scara, intr-o ghena din aia unde are oricine acces) sa vad care e treaba.. dau cu lanterna acolo si constat ca la cifra corespunzatoare ap. meu, nu e contorul!
Posibil contorul tau prezenta urme de lovire sau avea sigiilile rupte, din acest motiv sa iscat toata problema, ai spus si ca au incuiat tabloul ulterior, deci si ei au luat in calcul ca e o problema daca are acces oricine in tablou.
Nu ii mai injura pe cei de la electrica, de regula astfel de activitati sunt externalizate (inlocuit contoare, rezolvari de reclamatii), pe cei de la electrica mai poti sa ii injuri doar daca iti cade stalpul pe masina ca de aia inca se mai ocupa ei.

 noha_1508, on 02 februarie 2013 - 02:44, said:

Nu inteleg, daca figurai ca ai platit o factura de doua ori, mai trebuiau sa iti dea ei bani...
Daca apare o factura platita de doua ori inseamna ca pe o alta luna apare o factura neplatita, si pentru aia la 60 zile parca te deconecteaza, aici este o incurcatura cu nr de factura, cum ai facut plata? la ghiseu? la banca? on-line?

#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 eugeniusro, on 02 februarie 2013 - 11:07, said:

Posibil contorul tau prezenta urme de lovire sau avea sigiilile rupte, din acest motiv sa iscat toata problema, ai spus si ca au incuiat tabloul ulterior, deci si ei au luat in calcul ca e o problema daca are acces oricine in tablou.
Nu ii mai injura pe cei de la electrica, de regula astfel de activitati sunt externalizate (inlocuit contoare, rezolvari de reclamatii), pe cei de la electrica mai poti sa ii injuri doar daca iti cade stalpul pe masina ca de aia inca se mai ocupa ei.
cum naiba sa nu-i injuri ma, da nu se fac chestii din astea asa.. neanuntat! vin, iau contorul si pleaca. fara sa anunte dinainte sau ceva. in contractul pe care l-am semnat cu ei, din cate imi aduc aminte exista niste date de contact (telefon, email), puteau sa ma sune sa ma anunte
contorul nu cred ca prezenta urme de lovire, am interfon la scara, si n-am vecini atat de nebuni incat sa-l loveasca.. fix pe al meu! iar de sigiliu nu stiu
am sunat la ei de dimineata sa vad daca nu au mai aparut ceva noutati in legatura cu evenimentul. aia mi-a spus ca s-a constatat furt pe acolo si asta e cauza, probabil se va face dosar penal, nici ea nu stia, dar luni dimineata la prima ora a zis sa ma prezint la ei. auzi acolo.. dosar penal. pe numele cui oare?!

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Talkabout, on 02 februarie 2013 - 11:33, said:

aia mi-a spus ca s-a constatat furt pe acolo si asta e cauza, probabil se va face dosar penal, nici ea nu stia, dar luni dimineata la prima ora a zis sa ma prezint la ei. auzi acolo.. dosar penal. pe numele cui oare?!
Al celui care a comis furtul daca se dovedeste. Eu cred ca trebuie sa discuti cu ei deocamdata sa stabiliti ce si cum, probabil ca au facut poze pe acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate