Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Prima mea chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AdinaAndreea

AdinaAndreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2013
Buna. M-am hotarat si eu intr-un final sa invat sa cant la chitara si am gasit http://mcmusic.ro/ch...ii-v50njp.html. As vrea sa stiu si eu ce parere aveti despre ea. Isi merita banii? Se merita sa cumpar asa ceva pentru inceput? Daca nu, imi puteti recomanda altceva? Preferabil ceva dintr-un magazin din Bucuresti. Urasc curierii:D. Mersi.

#2
dublap

dublap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.03.2009
sper sa nu fii vecina cu mine :))  cat despre chitara ASTA e linku corect

#3
AdinaAndreea

AdinaAndreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2013

View Postdublap, on 31 ianuarie 2013 - 12:43, said:

sper sa nu fii vecina cu mine Posted Image)  cat despre chitara ASTA e linku corect
haha e chitara nu vioara sau tobe ca sa deranjez vecinii:D si mersi pt link. eu nici nu am verificat:D

#4
cetatean10

cetatean10

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.11.2012
Da este ok , pregateste-te sa iti distrugi buricele degetelor , bataturi cat cuprinde , sunt curios daca te vei da batuta :)

Dar probabil nu vei mai posta aici ca sa ne zici :P

#5
AdinaAndreea

AdinaAndreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2013

View Postcetatean10, on 31 ianuarie 2013 - 13:59, said:

Da este ok , pregateste-te sa iti distrugi buricele degetelor , bataturi cat cuprinde , sunt curios daca te vei da batuta Posted Image

Dar probabil nu vei mai posta aici ca sa ne zici Posted Image
Stiu cum e cu degetele:D nu e chiar prima data cand cant, doar prima data cand vreau sa ma tin de treaba si vreau o chitara mai bunicica:D Mersi pentru raspuns.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru chitari, cel mai bine e sa te duci direct in magazin sa le incerci. Poti da peste una buna la un pret mai ieftin, sau peste una proasta mai scumpa, depinde de cum e acea chitara in particular. Exista magazine in Bucuresti (daca esti din B) unde sunt expuse zeci de chitari, poti sa vezi care ti se potriveste tie cel mai bine

#7
AdinaAndreea

AdinaAndreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2013

View PostMembruAnonim, on 02 februarie 2013 - 16:03, said:

Pentru chitari, cel mai bine e sa te duci direct in magazin sa le incerci. Poti da peste una buna la un pret mai ieftin, sau peste una proasta mai scumpa, depinde de cum e acea chitara in particular. Exista magazine in Bucuresti (daca esti din Posted Image unde sunt expuse zeci de chitari, poti sa vezi care ti se potriveste tie cel mai bine
Abia acum am vazut ca mi-ai raspuns. Pai am fost intr-un magazin de muzica, cel de la Universitate. Dar eu nu ma pricep sa fac diferenta intre o chitara buna si una care nu isi merita banii. Asa tipul de acolo mi-a recomandat o chitara la 600 lei, mi-a cantat la ea...a laudat-o pana nu a mai putut, insa eu nu pot merge pe increderea in vanzatori. De aceea aveam nevoie de sfaturi:(.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci incearca altceva. Ai prieteni care canta la chitara, mai buni? Adica cineva care chiar sa se priceapa. Il iei cu tine, si impreuna va veti da seama daca e buna chitara (Griful bun, sa fie drept, sa iti fie comoda la mana, sa sune ok si acustic si eventual si pe iesirea elecrica, daca are asa ceva, etc). Vezi ca mai e un magazin mare (Magazinul de muzica parca ii zice) pe Panduri, langa DigiTV. Aia au acolo un perete enorm numai de chitari. Poti incerca si acolo

#9
AdinaAndreea

AdinaAndreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.01.2013

View PostMembruAnonim, on 06 februarie 2013 - 11:41, said:

Atunci incearca altceva. Ai prieteni care canta la chitara, mai buni? Adica cineva care chiar sa se priceapa. Il iei cu tine, si impreuna va veti da seama daca e buna chitara (Griful bun, sa fie drept, sa iti fie comoda la mana, sa sune ok si acustic si eventual si pe iesirea elecrica, daca are asa ceva, etc). Vezi ca mai e un magazin mare (Magazinul de muzica parca ii zice) pe Panduri, langa DigiTV. Aia au acolo un perete enorm numai de chitari. Poti incerca si acolo
Daca as fi cunoscut pe cineva care se pricepe si ar fi putut sa ma ajute nu mai eram pe aici incercand sa scot un sfat doua:D. Aveam chitara deja:)).

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-ai ce face, cu chitarile e la simt. Acelasi model, aceeasi productie, aceeasi bani, 2 chitari una langa alta, una poate sa sune bine si cealalta senzational... Pune si tu mana pe niste chitari scumpe, vezi ce inseamna sa canti pe o chitara de 4000 de lei, si apoi incearca sa gasesti o chitara ieftina care sa se apropie de calitatile care ti-au placut la acea chitara scumpa. Asta daca ti-o da pe mana s-o incerci :). Daca nu, tot la simt trebuie sa mergi. O chitara buna va trebui sa nu falseze in octava (cand iei acordul cu bareu jos pe grif) sa aibe corzile relativ apropiate de taste, sa nu apesi cu foarte mare putere ca sa cante, altfel te vr durea degetele mult mai tare, trebuie sa aibe griful cat mai drept posibil, desi nici cele scumpe nu il au perfect, pentru ca lemnul lucreaza, si o chitara intotdeauna se ingrijeste, se trage de grif, se mai lasa din pragus, etc... Oricum, bafta :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate