Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

C++ < Java

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Nu.
Ori vrei sa inveti programare si o faci cum trebuie ori umbli creanga prin IT !

Azi a venit la mine o tema pentru OS-ul Windows Mobile 6.5. Sistem mort oricum. Crezi ca mi-am dat demisia ?! Nu, am trecut la saiba. In rest aceeasi munca, doar alta unealta. Ce am invatat in facultate aplic si acum. Aaa, ca mai citesc documentatia sistemului in cauza asta face parte din munca mea.

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2013 - 22:14.


#20
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View Postandrei_kick, on 30 ianuarie 2013 - 22:02, said:

pentru hacking care e cel mai recomandat? adica sa spargi siteuri si alte lucruri.
http://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postandrei_kick, on 30 ianuarie 2013 - 22:02, said:

am inteles ca limbajul e bun doar pentru un lucru. pentru hacking care e cel mai recomandat? adica sa spargi siteuri si alte lucruri.
Site-urile le spargi cu creierul, nu cu limbajul. Limbajele sunt doar mijloace, nu scopuri.

Iar în creier trebuie să ai toate noţiunile (sau cât mai multe) ca să faci aşa ceva. Iar asta include şi chestiile specifice sistemului de operare.

#22
andrei_kick

andrei_kick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2013
ce e asa rau sa faci hacking? nu e tot programare? astept un raspuns serios: hackerii ce limbaje stiu? cum isi fac treaba?


daca vrei sa iti bati joc de mine, ca "flegma", te rog sa nu postezi.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandrei_kick, on 30 ianuarie 2013 - 22:14, said:

hackerii ce limbaje stiu?
Stiu ca e greu dar "toate" e raspunsul. De la ASM la SQL. Ai auzit de "SQL injection" nu ?

View Postandrei_kick, on 30 ianuarie 2013 - 20:04, said:

imi place ca va dati likeuri intre voi.
Acel like inseama ca sunt de acord si nu trebuie sa repet aceeasi idee.

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2013 - 22:18.


#24
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Aveti grija, @andrei_kick va pune la punct pe toti.
Micul hacăr e pus pe treaba si maine poimaine va treziti cu  o aplicatie Java maliţioasă care va face praf..ăă.. VM-urile Java. Cum mai rulati voi atunci.. toate.. ăăă.. simulatoarele de arbori si.. ăăă... Protege..?

Edited by msmihai, 30 January 2013 - 22:42.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Curiozitati de copil mic Posted Image

#26
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_kick, on 30 ianuarie 2013 - 22:02, said:

nu putea sa existe numai un limbaj bun la toate?
Există - cod mașină. Orice program ajunge în cod mașină, deci chiar e bun la toate... Spor la programat!

#27
andrei_kick

andrei_kick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2013
sql injection nu merge decat la site-uri de mana a doua . probabil ati auzit cand google.ro a fost spart. cum naiba a spart google tipul ala? google are server propriu, cum sa spargi google cu prostii precum sl injection si ddos attack?


sql injection am facut la blogul unui om si a functionat, dar la site-uri adevarate nu merge.

Edited by andrei_kick, 31 January 2013 - 12:29.


#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandrei_kick, on 31 ianuarie 2013 - 12:28, said:

sql injection nu merge decat la site-uri de mana a doua
Era un exemplu asociat unui limbaj, asta intreabi tu.

#29
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postandrei_kick, on 31 ianuarie 2013 - 12:28, said:

sql injection nu merge decat la site-uri de mana a doua .
Un articol din "ziarul" de ieri: http://www.theregist...infection_flaw/

#30
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_kick, on 31 ianuarie 2013 - 12:28, said:

sql injection nu merge decat la site-uri de mana a doua . probabil ati auzit cand google.ro a fost spart. cum naiba a spart google tipul ala? google are server propriu, cum sa spargi google cu prostii precum sl injection si ddos attack?
N-a spart Google ci serverul românesc de DNS și drept urmare cine vroia să acceseze google.ro de fapt ajungeau altundeva, nu pe google.ro .

#31
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postandrei_kick, on 30 ianuarie 2013 - 22:02, said:

am inteles ca limbajul e bun doar pentru un lucru. pentru hacking care e cel mai recomandat? adica sa spargi siteuri si alte lucruri.

ma enerveaza ca exista atat de multe limbaje, tehnologii. nu putea sa existe numai un limbaj bun la toate?

Limbajele îți fac ție treaba mai ușoară. Un limbaj bun la toate ar fi, în mod ironic și paradoxal, bun de nimic și al naibii de complicat.

Îți zic eu ce să faci ca să scapi de toată problema asta: pune mâna și învață să instalezi wordpress că așa se face banu'. Vine clientul, poc i-ai pus wordpress și i-ai săltat toți banii, care câteodată sunt aproape și 40 de lei.

#32
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostThunderSS, on 31 ianuarie 2013 - 19:23, said:

Îți zic eu ce să faci ca să scapi de toată problema asta: pune mâna și învață să instalezi wordpress că așa se face banu'. Vine clientul, poc i-ai pus wordpress și i-ai săltat toți banii, care câteodată sunt aproape și 40 de lei.
adica cam trei-patru șaorme cu de toate...

#33
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Sa mor io de inteleg de ce va bateti joc in halu' asta de omu' ista. El si-a facut temele si v-a explicat clar ca JAVA e mai tare decat C++. Voi creca majoritatea fiind programatori de C++ nu suportati ideea de a fi pe locul doi si va bateti joc de oameni. Iar aia cu likeurile intre voi e chiar jenibila.

PS: Brusli il bate pe Vandam.

#34
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostThe0nly0ne, on 01 februarie 2013 - 08:29, said:

[...] v-a explicat clar ca JAVA e mai tare decat C++. Voi creca majoritatea fiind programatori de C++ nu suportati ideea de a fi pe locul doi si va bateti joc de oameni.

Posted Image
Să mori tu că el a explicat clar?
El nu știe diferența dintre SO și limbaj sau ce e aia funcție, întreabă care e cel mai tare limbaj pentru hacking și vrei să fie luat în serios? I s-a spus de vreo 5 ori cum stă treabă. După primul răspuns pertinent care a trecut pe lângă urechea lui fără nici un impact merită să fie luat la mișto.

PS: Nu există „programator C++” și „programator Java” etc. Există „INGINER SOFTWARE”. Așa cum nu există „bucătar de ciorbe” sau „instalator cu cheie de 14”.

#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu nu văd miştourile. Tot ceea ce s-a spus aici de către toţi este tehnic corect. Cum să faci mişto de cineva, spunând adevărul tehnic?

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Si titlul este tehnic corect, dar numai daca vorbim de o comparatie lexicografica Posted Image

Edited by TS030, 01 February 2013 - 12:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate