Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

bormasina si betonul

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Salut,

cume cu bormasinile astea pe la 3 mil, 600W, Hitachi, cu percutie, cu acceleratie -
Ieri am folosit'o prima data pentru a da gauri in pereti. Sunt incepator in treburi din astea... Am pusspiralul pt betoane (dexter) dar al naiba daca a mai inaintat cand a dat de beton.
Pana la urma, bormasinile descrise de mine pot sau nu sa dea gauri in beton. Sidaca da, ce imi scapa ?

Multam!

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
1. Ai pus-o pe percuţie?
2. Eşti sigur că a dat de beton şi nu de armătura metalică din perete...?

Edited by crislacor, 23 January 2013 - 10:51.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am cumparat o masina de 70 lei din Kaufland, cu percutie si n-am putut da gaura prin caramida. Am impins rezonabil, daca impingeam cat puteam cred ca rupeam in doua masina si puteam sa ma ranesc. Si da, am pus pe percutie. Nici 1 mm nu am putut inainta. Si am avut burghiu scump.

#4
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Pune o poza. Daca e cu percutie mecanica (ca aia din prima poza), merge doar in caramida si BCA, in beton cu indulgenta pana la 5mm. La diametre mai mari, iti creste barba pana dai o gaura.
Daca vrei gauri in beton repede si cu diametre mari, iti trebuie un ciocan rotopercutor. Dupa buget.
Pentru acasa, poti sa iei din targ una, ca in poza 3 - e suficient pentru cateva gauri pe an. Daca vrei pentru aplicatii profesionale, iti iei de firma(Bosch, Hilti, De Walt, Makita, etc.)

Attached Files


Edited by mymothman69, 23 January 2013 - 11:11.


#5
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
HITACHI 600W 13mm Corded Impact Drill

daca este modelul asta nu o sa dai in veci in beton

#6
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 crislacor, on 23 ianuarie 2013 - 10:44, said:

1. Ai pus-o pe percuţie?
2. Eşti sigur că a dat de beton şi nu de armătura metalică din perete...?

1. da
2. nu chiar. Cum aflu ?

 mymothman69, on 23 ianuarie 2013 - 11:10, said:

Pune o poza. Daca e cu percutie mecanica (ca aia din prima poza), merge doar in caramida si BCA, in beton cu indulgenta pana la 5mm. La diametre mai mari, iti creste barba pana dai o gaura.
Daca vrei gauri in beton repede si cu diametre mari, iti trebuie un ciocan rotopercutor. Dupa buget.
Pentru acasa, poti sa iei din targ una, ca in poza 3 - e suficient pentru cateva gauri pe an. Daca vrei pentru aplicatii profesionale, iti iei de firma(Bosch, Hilti, De Walt, Makita, etc.)

asta e: http://www.hitachi-k...ss/dv16vss.html

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Conteaza extrem de mult ca si burghiul sa fie de calitate. Bormasina buna + burghiu prost = pistol cu chiftele.

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Recomand sa-ti cumperi ciocan rotopercutor pentru betoane,caramida....etc.Iar pentru BCA,lemn,fier..ia o bormasina buna.Percutia la bormasina e mai mult de marketing.Iti creste baraba si deranjezi si vecinii daca stai la bloc.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bormasina sub 700-750w w jucarie.
Depinde de betonul pe care vrei sa il gauresti. Daca e vorba de grinda sau stalp de sustinere e foarte greu si cu picamerul.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 george90, on 23 ianuarie 2013 - 11:52, said:

2. nu chiar. Cum aflu ?

Dupa cum suna si dupa vibratiile resimtite in mana.

#11
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Ion_de_la_Raion, on 23 ianuarie 2013 - 12:43, said:


Dupa cum suna si dupa vibratiile resimtite in mana.

cam vibra, de sunat, nu stiu, nu am ureche pentru asa ceva. Oricum, pot sa ogaures cu burghiu pentru metal ?
Gaura am incercat sa o dau in interiorul casei, intr-un perete de margine, jos, in coltul mansardei, in diferite locuri la 5 cm distanta. burghiul a patruns intre 2 - 4 cm in zona aia.

#12
holeratu

holeratu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.01.2013
ce ti`ai luat tu e jucarie...o poti folosi ca filetanta cu fir.poti da gauri in lemn,metal(unde ai nevoie doar de rotatie).pentru gauri in beton iti trebuie altceva.eu unul folosesc un stern de bazar.isi face treaba foarte bine.chiar il recomand

 george90, on 23 ianuarie 2013 - 12:52, said:


cam vibra, de sunat, nu stiu, nu am ureche pentru asa ceva. Oricum, pot sa ogaures cu burghiu pentru metal ?
Gaura am incercat sa o dau in interiorul casei, intr-un perete de margine, jos, in coltul mansardei, in diferite locuri la 5 cm distanta. burghiul a patruns intre 2 - 4 cm in zona aia.
nu poti gauri armatura cu un burghiu de metal.probabil ai gaurit in tencuiala si apoi cand ai dat de beton nu a mai facut fata bormasina.acnd dai de fier se aude un scrasnet ascutit si deranjant

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si simti si in mana.

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Tot ceea ce nu foloseste prindere SDS, nu da gauri in beton. Daca vrei ceva ieftin, la prakticker au niste ciocane rotopercutoare budget, ieftine si proaste dar pentru hobby sunt foarte bune, la baumax au unele pe la 2 milioane, 780w daca nu ma insel. Burghiele poa' sa fie cum o fi, daca nu gauresti cu ciocan rotopercutor, reusesti cel mult sa zgarii betonul. Eu am avut una din baumax, am tras de ea la toata casa......am folosit-o chiar si in loc de tarnacop cand am avut de sapat prin curte. Dupa 1 an si vreo 6 luni am dus-o la garantie....nu mai aveau modelul respectiv, asa ca mi-au dat banii inapoi. Acum vreau sa-mi cumpar asa ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6w1H5gZEE_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

 george90, on 23 ianuarie 2013 - 11:52, said:

exact ce spuneam !cand dai de fier in beton vei observa ca nu mai scoate afara material macinat si uneori chiar agata si da masina peste cap.acum ma refer la o bormasina profi ,nu ce ai luat tu acolo.o vei folosi cu succes la gaurit in metal,lemn,etc.orice numai beton -nu !

 george90, on 23 ianuarie 2013 - 12:52, said:


cam vibra, de sunat, nu stiu, nu am ureche pentru asa ceva. Oricum, pot sa ogaures cu burghiu pentru metal ?
Gaura am incercat sa o dau in interiorul casei, intr-un perete de margine, jos, in coltul mansardei, in diferite locuri la 5 cm distanta. burghiul a patruns intre 2 - 4 cm in zona aia.

intotdeauna la colturi vei intalni fier .acum depinde si ce noroc ai sa dai de el si cat e de gros .in 80%din cazuri cand dau de fier o las pe ea sa bata sa isi caute locul spiralul.dar uneori nu am ce face si mut gaura

#16
ASSSSS

ASSSSS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2013
cumpara ti makita cea mai bum bormasina,, eu o folosesc sa fac si material mere struna

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum spuneam, cu o jucarie am incercat sa dau o gaura printr-un toc al usii. Se pare ca am prins insa si ceva din perete si nu am putut trece prin el. Parca era material extraterestru, poate ma lamureste cineva ce putea fi. Blocul e din caramida. Se foloseste ceva metal si la blocurile din caramida, acolo unde sint prinse usile ? Sau masina era asa slaba incat nu a putut face gaura prin caramida ? Doar de curiozitate.

#18
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 ASSSSS, on 23 ianuarie 2013 - 16:11, said:

cumpara ti makita cea mai bum bormasina,, eu o folosesc sa fac si material mere struna

zici...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate