Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

bormasina si betonul

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
alexossul

alexossul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2010
Imi cer scuze ca dezgrop acest topic dupa atata timp. Daca cineva poate sa vina cu un sfat pentru mine, am o intrebare.:
   "Se justifica achizitionarea unui amestecator de material dedicat (pentru glet, adeziv, vopsea,etv) pentru regim de lucru hobby, pentru lucrari de pe langa o gospodarie ?
   Pun intrebarea asta pentru ca am ciocan rotopercutor Bosch verde made in Germany de care sunt multumit pana acum ,cu care am mestecat material cand am avut nevoie cu un melc cu prindere SDS dar am vazut ca vibreaza si nu as vrea sa se strice in timp asa ca m-am hotarat sa imi cumpar o alta scula electrica pentru amestecarea materialului fie ea una dedicata fie un alt ciocan rotopercutor cu care sa realizez amestecarea materialelor.
    Mentionez ca nu lucrez profesional sau industrial ci doar in regim DIY (Do it yourself) pe langa gospodarie.
Multumesc anticipat.

#38
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu se justifica pentru ca nu o sa iti amortizezi investitia sa nu mai vorbim de profit.


Poate faci parte din categoria colectionarilor, am intrat odata in garajul unui medic avea tot, de la tijgheaua de lemn veghe de 50 de ani pana la cele mai noi scule, evident ca nu le folosea mai des de 1, 2 ori pe an, daca da dai inainte ia tot si cand o sa ai nevoie de ceva ai de unde lua, totul depinde de banii de care dispui.

Eu de ani buni mestec material cu o bormasina Hilti careia i s-a rupt biela deci nu mai are percutie si acum e dedicata mestecatului, dar mai bag si Makita la mestecat ocazional.

#39
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 23 ianuarie 2013 - 10:57, said:

Eu am cumparat o masina de 70 lei din Kaufland, cu percutie si n-am putut da gaura prin caramida. Am impins rezonabil, daca impingeam cat puteam cred ca rupeam in doua masina si puteam sa ma ranesc. Si da, am pus pe percutie. Nici 1 mm nu am putut inainta. Si am avut burghiu scump.
A dracu caramida aia. Tare rau.Eu zic ca bormasina era pe turatie inversa.

#40
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Pentru a da niste gauri pentru o galerie intr-o grinda destul de solida merge sa folosesc un ciocan rotopercutor de 1000W?

#41
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In principiu merge.

#42
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Eu dau gauri cu una cu baterie, cu un burghiu bun. Nu merge daca intalnesti armatura, dar nici nu vrei sa o tai, de obicei.

#43
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postjuannn, on 12 august 2018 - 20:17, said:

Pentru a da niste gauri pentru o galerie intr-o grinda destul de solida merge sa folosesc un ciocan rotopercutor de 1000W?
Merge.

#44
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Am intrebat deoarece am incercat sa dau cu o masina de gaurit skill de 550w cu mandrina normala prin infiletare, si mai mult de 1 cm nu intra burgiul (cred ca am nimerit intr-un fier beton ori masina de gaurit e slaba), cu toate ca am folosit un burgiu de beton cu cap vidia de 6mm. O sa incerc azi cu roto sa vedem Posted Image

Edited by juannn, 13 August 2018 - 09:11.


#45
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In beton trebuie rotopercutor, nu bormasina cu percutie (mai ales chinezarii gen Skil).
Pentru gauri pana la 10 mm diametru, un rotopercutor de 700 W de calitate merge ca-n branza.
De fapt, gauri pana la 10 mm se dau lejer si cu rotopercutor cu acumulator, care are putere in jur de 300 W.

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgeorge90, on 23 ianuarie 2013 - 11:52, said:

Aia e masina de infiletat si gaurit in lemn , tabla nu de spart gaurit betoane .

#47
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

View Postkolfleading, on 13 august 2018 - 09:12, said:

In beton trebuie rotopercutor, nu bormasina cu percutie (mai ales chinezarii gen Skil).
Pentru gauri pana la 10 mm diametru, un rotopercutor de 700 W de calitate merge ca-n branza.
De fapt, gauri pana la 10 mm se dau lejer si cu rotopercutor cu acumulator, care are putere in jur de 300 W.

Inseamna ca e bormasina mea slaba. Daca o dau pe percutie face un pic de zgomot mai mult si atat :). Imprumut un roto si incerc  sa  rezolv. Merci de info

#48
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Deci in primul rand trebuie sa faci deoseire intre bormasina filetanta si ciocan rotopercutor.
Nu poti face cu filetanta ce faci cu rotopercutanta, fiecare este facuta pentru un anumit tip de lucrare.

Percutia filetantei este pe roata dintata iar a rotopercutantei pe sistem biela-manivela.

#49
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

View Postjuannn, on 13 august 2018 - 09:16, said:

Inseamna ca e bormasina mea slaba. Daca o dau pe percutie face un pic de zgomot mai mult si atat Posted Image. Imprumut un roto si incerc  sa  rezolv. Merci de info

se pot da gauri foarte usor cu petarda aia skil 550w, stai linistit.. mai ales 6mm. Am dat eu gauri verticale si intra usor cu percutie. numai ca daca ai dat in armatura, acolo ramane Posted Image

Edited by laffin, 18 August 2018 - 04:25.


#50
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna seara, am de dat niste gauri in beton comunist la bloc si as vrea sa stiu daca acele detectoare de metale si cabluri electrice sunt bune de ceva ? Nu de alta dar pana acum an stricat doua burghie in fierul beton si a trebuit sa schimb gaura etc si e aiurea. Multumesc.

#51
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017
La adancime de 15-20 mm, da. La dancime mai mare trebuie scula serioasa.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
orice detector de metal trebuie declarat la politie.

#53
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Sau un magnet puternic pastila poate fi folosit pt detectia armaturii.

#54
Protoss

Protoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 22.05.2007
Am luat un heinner vmgp 003 600w + niste burghie de beton si pur si simplu mi s-a topit varful la ele... In concluzie fara SDS nici nu are rost sa te apuci.

Edited by Protoss, 23 February 2019 - 20:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate